Jump to content

Pliere automata oglinzi B7


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Daca nu ai buton inseamna ca nu ai nici motorul de pliere, cum crezi ca se pot plia automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai, ce sa-ti plieze, in acest caz ?

 

poate merge....  :winter:

 

Mark - cum sa mearga, atata timp cat tu nu ai pliere electrica la oglinzi... ? 

 

nu merge,,, nu ai motorasele pe brate, nu ai calculatoare de usa compatibile... nu ai buton - vrei sa mearga - schimbi toate astea si va merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rai sunteti.. :D

 

Ma gandesc daca merita sa fac investia..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Trebuie intai sa afli cam cat te-ar costa. Eu zic ca fara 2-400 EUR nu scapi. Vei avea sigur pliere manuala din buton, ca plierea automata inca nu sunt convinsa ca merge... :-|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, rai.... :winter: .. mergi de activeaza.... :winter:

 

cauta la dezmembrari si vezi ce pret gasesti pe pachet - oglinzile, calculatoarele de usi fata plus buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ar fi super daca ar merge, insa eu nu prea cred. Tipul care sustine ca a facut asta are un B6 cu oglinzi de B7, ECU-ul care trebuie codat nu e in oglinzi, ci in usa. Dupa cum se stie deja, B7 nu are un ECU care sa suporte plierea automata a oglizolor din telecomanda. In plus, sunt aratate niste poze cu VCDS in rusa, si se sustine ca de la versiunea 14 stie sa scrie la o anumita adresa, ceea ce VCDS-urile anterioare nu stiau.

 

Ar fi frumos sa fie asa si taaaare m-as bucura sa poate confirma cineva, insa NU CRED ca functionaeza :D. Eu nu am decat un VCDS mai vechi, nu pot incerca....poate cineva sa confirme din properia experienta??

 

Dinu, cu tot respectul dar nu suntem pe un topic despre credinta. :)

Functioneaza pe toate calculatoarele de usa GEN4, si Passat B7 are asa ceva. Suporta fara probleme plierea din telecomanda, sau din butonul de pe usa in cazul celor cu keyless acces.

Am asistat live la operatiunea pentru Jetta Mk6 asa ca nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba. Am pus link-ul pentru ca nu imi place sa imi arog merite. Am descoperit pe internet operatiunea.

 

 

mark21, mai intai vezi ce calculatoare de usa ai.

Eu nu am avut oglinzi pliabile din fabrica, insa calculatoarele de usa sunt identice cu ale unei masini Jetta MK6 care a venit din fabrica cu oglinzi pliabile electric.

 

Calculator de usa fara oglinzi pliabile electric din fabrica:

 

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 561 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Component: TUER-SG FT    002 0515  
   Revision: 12110009    Serial number: 0004433459
   Coding: 0000FF
   Shop #: WSC 01973 973 01973
   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 1C3732FB175E1CFE68B-8049
 
   Slave Driver: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703 B    HW: 3C0 959 795 C  Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J388__TSG-HL  008 1508 
   Serial number: 00000006622563      
   Coding: 0000D0
 
No fault code found.
 
 
Calculator de usa cu oglinzi pliabile din fabrica:
 
Adresse 42: Türelektr. Fahrer (J386)       Labeldatei: DRV\3C0-959-70X-GEN4.clb
   Teilenummer SW: 561 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Bauteil: TUER-SG FT    002 0515  
   Revision: 12110009    Seriennummer: 0003926041
   Codierung: 0210FF
   Betriebsnr.: WSC 01383 790 50316
   ASAM Datensatz: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 1C3B57738FABC7E3FFB-8049
 
   Slave Driver: 
   Subsystem 1 - Teilenummer SW: 3C0 959 703 B    HW: 3C0 959 795 C  Labeldatei: DRV\1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Bauteil: J388__TSG-HL  007 1508 
   Seriennummer: 00000006204487      
   Codierung: 0000D0
 
Kein(e) Fehlercode(s) gefunden.
Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer
Publicat (modificat)

Eu am intrebat daca a facut cineva efectiv pe B7, ca eu nu am auzit pana acum, si subiectul l-am urmarit pe mai multe forumuri....m-as bucura sincer sa se poata, e una din chestiile pe care mi le-as dori la B7.

 

Totusi, de multe ori in discutia asta se face o confuzie: multi vorbesc despre oglinzi pliabile. Asta am si eu, insa sunt pliabile manual, din butonul de pe usa. Ce ma intereseaza e sa se plieze automat, la incuierea/descuierea masinii din telecomanda. Din cate stiu eu, niciun B7 nu vine din fabrica cu plierea automata a oglinzilor.

 

Daca se putea face asa ceva din VCDS, chiezii nu mai produceau cutia aia care se infige in portul de diagnoza, corect? Merci pentru loguri, o sa ma uit acasa sa vad exact ce versiune am eu si o sa postez aici.

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu are legatura.... tot asa se fac maimute si pentru roll up la generatia anterioara... dar se poate face si din soft - din VDS Pro... s.a.m.d - nu toata lumea are cu ce sau se pricepe - si atunci, instaleaza maimuta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer
Publicat (modificat)

Ca tot vorbim de credina....io-s Toma Necredinciosul :D

 

Daca cineva spune aici ca a facut personal oglinzile B7-ului sa se plieze automat cu VCDS mai nou de 14, eu il cred. Daca nu vorbim de experiente personale cu B7, atunci imi rezerv dreptul de a fi suspicios :D

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca pe Jetta MK6 care are aceleasi calculatoare de usa merge, de ce sa nu mearga pe B7? Poti pune o scanare cu calculatorul tau de usa?

Asta ca daca a facut cineva personal pe B7...scuza-ma. Daca stateam sa vad daca si-a pus cineva pe Jetta MK6 Park Assist 2.0, mi se lungeau urechile. 

VW nu a implementat asta pentru ca nu a vrut, nu pentru ca nu putea.

Despre asta vorbeam si eu, ca merge la cei care au oglinzi pliabile din buton. Ce am scris mai sus pentru mark21 se referea la faptul ca e posibil sa aiba deja pe masina calculatoare care sa suporte functia de pliere. In cazul asta are nevoie sa cumpere doar oglinzile.

 

 

Chinezii au facut prostia aia pentru ca pe vremea aia functia nu era implementata in VCDS pe Adaptation. Cum am zis abia de la 14.0.2 sau 3 in sus merge.

Plus de asta si cel mai important pentru chinezi, fac bani cu ele. Nu oricine e pasionat si sta sa se documenteze pe forumuri sau are bani de VCDS original. E mai usor sa cumpere un dongle chinezarie de pe net.

 

Si stai tu linistit, ca altii au facut treaba asta mult mai devreme, prin modificarea eepromului.

 

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Au mai facut si altii, au montat oglinzi de Golf si ECU -uri de Golf pe Passat. O sa caut acasa un log sa pun aici...diseara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codat azi de mine, exact ca pe site-ul rusesc.

Am folosit VCDS 15.15.0, confirm ca functioneaza perfect, ca si la Roll-UP.

Am facut si un filmulet !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

SUPER, merci! Deci trebuie sa imi fac upgrade la VCDS ;D

 

Nu merge totusi la incuiere normala (apasare scurta pe telecomanda?) Trebuie neaparat tinut apasat?


SUPER, merci!

 

Totusi nu merge la apasare scurta pe telecomanda? Trebuie tinut lung pe incuiat ca sa le plieze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nop, la apasare normala nu se pliaza.

Doar daca tii apasat lung 2-3 secunte.

Cred ca este functie de comfort, ca si la geamuri.

Dupa mine este mult mai ok sa fie la apasare lunga, inchizi oglinzile doar cand ai chef, nu VESNIC (non-stop la moldoveni). :)

Iarna poate nu este ok, mai ales la B6 unde se stiu problemele la mecanizme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Humerg, ce PN ai la calculatorul de usa?

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea sunt:

 

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 3AA 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Component: TUER-SG FT    002 0533  
   Revision: 12110009    Serial number: 0004514177
   Coding: 0211F7
   Shop #: WSC 05311 115 12345
   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 3561041394453B9024-8060
 
   Slave Driver: 
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703     HW: 3C0 959 795   Labels: 1K0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J388__TSG-HL  004 0407 
   Serial number: 00000002757681      
   Coding: 0000D0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi HW ca la Jetta MK6: HW: 3C0 959 793 C

Cum am zis, merge la toate GEN4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Ups, am uitat sa postez ce am eu.

 

Oricum, daca nu se poate face la apasare scurta....ma mai gandesc daca vreau asa. Eu le pliez intotdeauna, sunt mai aparate. Iarna nu mi-au inghetat niciodata si oricum nu as fi stat sa le dezghet si abia apoi sa le depliez.

 

Din filmul tau am observat ca roll-up-ul meu functioneaza usor altfel: apas lung si tre sa tin apasat pana cand se ridica geamurile complet. practic imi permite sa le deschid pe toate numai 2 degete - foarte util vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ups, am uitat sa postez ce am eu.

 

Oricum, daca nu se poate face la apasare scurta....ma mai gandesc daca vreau asa. Eu le pliez intotdeauna, sunt mai aparate. Iarna nu mi-au inghetat niciodata si oricum nu as fi stat sa le dezghet si abia apoi sa le depliez.

 

Din filmul tau am observat ca roll-up-ul meu functioneaza usor altfel: apas lung si tre sa tin apasat pana cand se ridica geamurile complet. practic imi permite sa le deschid pe toate numai 2 degete - foarte util vara.

 

la mine merge la apasare scurta - acum, dupa cum prefera fiecare....

 

e foarte ok si la apasare lunga.

 

Geister... - face asa deoarece are activata functia confort closing - ca sa inchida automat dupa ce ai tinut un pic mai mult pe cheie - se face cu VCDS-ul. La coborare e ca la tine... deci, le poti lasa deschise cat vrei, daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer
Publicat (modificat)

La mine:

 

Address 42: Door Elect, Driver (J386)       Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb
   Part No SW: 3AA 959 701 A    HW: 3C0 959 793 C
   Component: TUER-SG FT    002 0533  
   Revision: 12110009    Serial number: 0003517217
   Coding: 0210B7
   Shop #: WSC 05311 115 00000
   ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001
   ROD: EV_TSGFPQ35BRFVW46X.rod
   VCID: 356B5070945A696

   Slave Driver:
   Subsystem 1 - Part No SW: 3C0 959 703     HW: 3C0 959 795   Labels: 3C0-959-70X-GEN4.CLB
   Component: J388__TSG-HL  004 0407
   Serial number: 00000002441437      
   Coding: 000090

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poluam topicul inutil!!

Geisterfahrer - aici nu discutam de preferintele tale personale! Asta este solutia, fiecare face ce vrea, cum vrea. Deja s-a discutat prea mult si asta doar ca, colegii trebuiau sa iti aduca tie dovezi!

Pliere "manuala" nu inseamna ca trebuie sa dai comanda din buton ci ca le pliezi "cu mana". Sunt sigur ca masina ta nu are oglinzi cu reglaj manual!! Pastrand logica, le cam reglezi cu mana din buton ... dar raman totusi electrice!

Daca mai are cineva ceva de adaugat, la subiect, este rugat sa o faca. Daca nu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

eu zic ca e foarte ok asa, la apasare lunga - Dany, nu ti-a parut ok cum lucra aseara la B7-le ala la care i-am activat functia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Poluam topicul inutil!!

Geisterfahrer - aici nu discutam de preferintele tale personale! Asta este solutia, fiecare face ce vrea, cum vrea. Deja s-a discutat prea mult si asta doar ca, colegii trebuiau sa iti aduca tie dovezi!

Pliere "manuala" nu inseamna ca trebuie sa dai comanda din buton ci ca le pliezi "cu mana". Sunt sigur ca masina ta nu are oglinzi cu reglaj manual!! Pastrand logica, le cam reglezi cu mana din buton ... dar raman totusi electrice!

Daca mai are cineva ceva de adaugat, la subiect, este rugat sa o faca. Daca nu ...

 

Man, topicul asta eu l-am deschis, si sunt liber sa intreb ce vreau, atata timp cat nu sunt offtopic, nu? Intreb ce ma intereseaza, colegii raspund daca simt ca pot participa cu ceva. Pana acum a fost o discutie civilizata. si la obiect.

Si apropo de poluare, n-am inteles ce rost au explicatiile tale, sincer...pentru cine a citit topicul  cred ca e clar ce inseamna manual, electric sau pleire automata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai deschis topicul nu inseamna ca este al tau si cu atat mai mult, nu inseamna ca poti sa intrebi ce vrei, cum vrei ....etc.!

Nu trebuie sa iti dovedeasca tie personal nimeni nimic!

Am intervenit pentru ca, contesti tot ce spun colegii pe motiv ca vrei dovezi desi toata lumea ti-a spus deja ca merge/cum merge facuta modificarea cu vcds-ul!

 

Multumesc pentru intelegere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Sorry, dar nu inteleg care e problema. Activarea functiei e posibila numai cu versiunile de VCDS aparute din 2014 incoace. Deci pana de curand asa ceva nu era posibil (vezi ca topicul a fost deschis in 2011).

De aceea am cerut confirmare de la cei care au activat functia pe B7, inainte sa cheltui aiurea bani si sa imi cumpar o alta interfata mai noua. Nu am cerut nimanui sa imi dovedeasca nimic, fiecare e liber sa raspunda daca vrea.

 

Oricum, nu conteaza, am obosit sa ma tot explic... Vad ca esti moderator, deci poti inchide topicul sau sterge cu totul. Poti sa imi dai si warning, dar regulamentul consider ca l-am respectat, si il cunosc bine. Nu ma intereseaza, nu e topicul meu (ci al urmasilor urmasilor nostri :) ) Eu am aflat ce vroiam si pentru asta le multumesc multumesc din suflet celor care mi-au raspuns :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!