Jump to content

Cutie viteze 6 trepte in loc de 5


amnesyy
 Share

Postare recomandată

Cutia are 6 rapoarte. De ce ce? :) De ce spune mititelu denis ca Al Bundy e 100% dezinformat? Va raspund eu: pentru ca a fost cutia lui :winter: . Daca mai are careva nelamuriri referitor la marea operatiune voi fi bucuros sa elucidez orice mister.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul mister era postul lui mititelu denis... nu se face asa ceva, de aia am cerut argumente. Bine ca ai postat si ai clarificat neintelegerea. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu sincroanele si ma gandeam si eu sa fac o investitie intr-o cutie in 6 trepte. Da am auzit ca ar fi o problema la planetare avand in vedere ca eu am un Golf 5 din 2004 tot BKC :icon_cheesygrin:. Vreun sfat? Merita? Sau ma complic degeaba? :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut nici o problema la planetare. Si nu cred ca o sa ai nici tu. Cutia cu 6 viteze e doar mai scurta (sau mai lunga). Mai mult decat ce e scris mai sus nu stiu ce sa iti spun. Sincer imi place, dar nu cred ca merita o investitie prea mare. Eu inca mai am zgomotele alea, nu am reusit sa mai schimb uleiul..bine nici cu masina nu prea m-am plimbat, am avut alte variante. Aaa, poate iti dau cutia mea in 5 viteze daca scap de zgomotele alea dubioase din actuala cutie in 6 :icon_cheesygrin:.

LE: sau, poate imi dai mie cautatorul de la cutia ta. Am nevoie de el pt cutia in 5, in situatia in care revin la cutia initiala nu mai am cautator, pe al meu l-am modificat cu flexul si o pila fina pt a sti sa numere pana la 6 (scrie mai sus). Fa-mi un pret te rog. Mersi

Modificat de qBert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, imi poate spune cineva daca se potriveste o cutie de golf 5, 2.0 tdi in 6 trepte de pe un motor de tip BMM pe un motor de tip BKD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e JLU sau HDV atunci cu siguranta merge. Asta asa din amintiri :) cand imi cautam si eu cutie (intr-un final am schimbat semicarcasa...)

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

qBert cum sunt rapoartele la noua cutie fata de cea veche? In experienta mea restransa am avut un opel omega 2,2 cu 5 trepte si acum am leon cu 6 trepte dar la ambele masini am aceeasi turatie respectiv viteza in treapta superioara. A 5-a la leon corespunde cu a 4-a la omega iar a 6-a la leon corespunde cu a 5-a la omega. Sunt masini diferite stiu. Restul treptelor nu mai corespund in turatie/viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cam asa e, cutia cu 6 rapoarte are avantajul ca ajuta motorul cu treptele scurte si nu tre sa l turezi prea mult , dar in treapta superioara la ambele cutii turatia e cam aceeasi, totusi cu un usor avantaj la unele cutii cu 6 raporte, cel putin astea mai noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

va salut...stiu ca am mai postat intr-un alt topic si cautand cateva raspunsuri am gasit mai indicat acest topic pt a cere lamuriri si niste sfaturi in privinta cu gandurile mele interioare..

masina in cauza 1.9tdi cod motor AHU 5 trepte...350k km....cam puturoasa...

ma intereseaza sa schimb cutia ce o am cu una cu 6 trepte de pe b5.5 131 cp. se poate??

ce trebuie sa am in vedere...??

din ce am inteles ar trebui si volant...altceva???

daca ma intrebati de ce sa fie de 131cp si b5.5, raspunsul e scurt :sper sa ii pun cip/remapare/schimb motor(cu toate ca am inteles ca in mom de fata ca sa faci operatiunea asta tre sa te duci la rar, apoi la bucuresti..service autorizat, iarasi rar)

...a inceput sa imi placa passatul...nu imi spuneti ca nu merita, ca e o investitie proasta..as fi dispus sa dau 200-250 e pt moftul asta..

am mai mers cu golf 4 scurt, brek, astra h 2007, focus 2001, touareg, octavia...facand o comparatie nu am gasit o diferenta asa de mare sa fiu pus in situatia sa renunt la el...ma refer la confort..(excludem touaregul ca acolo aveam loc vro 4 persoane in fata si 5 in spate :D ).

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pai si eu vreau 6 terpte :) am un Golf 4 AGN 20v 125cp si caut de nebun o cutie care sa se potriveasca. Vreau si eu macar 130-140 la 3000 rpm, acum am 100/3000 :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca este vreo diferenta intre cutia de viteze GQM si JYJ ? 

Din cate am cautat, am vazut ca are acelasi raport final si ca JYJ a inlocuit GQM prin 2006. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Tot nu stie nimeni ce implica aceasta modificare mecanic?

Scurt si la obiect. Ce implica ca schimbare de piese trecerea de la 5 la 6 trepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul de ambreiaj, inclusiv volant, difera la cutiile in 6 trepte au diametrul mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa faci schimbul de la 5 la 6 trepte ai nevoie de cutie in 6 trepte, kit ambreiaj complet(volant, placa ,disc, rulment de presiune), planetarele, timoneria, pistoncin ambreiaj . Astea sunt in mare de ce aveti nevoie!  Dati-i bice cu schimbatul,si poi pregatiti banii pentru volant cu masa dubla :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info

Ca motivarr problema mea sta in felul urmator, pe un ALH am pus pistoane de de 2.16 um, vnt 17 scot dula remapare pe la 130-160 cp. Un kit ambreiaj tuning nou ma sare de 600 euro lejer, fu banii astia iau cutia si accesoriile de 6 trepte ce tine la asa un cuplu, financiar e diferenta mica de efort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ai nevoie de :

cutie 6 trepte

ambreiaj 240 diametru

planetare

alternator

timonerie ( say bucsele din capat-cele 2)

suport cutie(cel in forma de piramida)

si da , chiar merita acest upgrade , dupe ce ca e si mai comoda la condus , la 200 km am 3200 turatii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in tr6 nu o sa mai functioneze tempomatul.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ? Chiar vreau sa montez si tempomatul care e cumparat de mai bine de 1 am...am nevoie de Ceva special (modul etc) length al face functional in tr 6??merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nici o treaba tempomatul cu treapta de viteza. El e conditionat de turatie si viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ai nevoie de :

cutie 6 trepte

ambreiaj 240 diametru

planetare

alternator

timonerie ( say bucsele din capat-cele 2)

suport cutie(cel in forma de piramida)

si da , chiar merita acest upgrade , dupe ce ca e si mai comoda la condus , la 200 km am 3200 turatii..

Am cutie, suport, timonerie, planetare, ambreiaj si o intrebare :)

Ce treaba are alternatorul si de ce trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sper sa nu fiu off,vreau sa schimb cutia la passat bkc 1,9tdi 105 cp cutie in 5 trepte cod HNV cu o cutie tot in 5 trepte de pe un a3 cu cod motor bls 1,9tdi 105CP cod cutie JCR, imi puteti spune daca se potrivesc?rapoartele sunt aceleasi sau sunt diferite la passat de audi a3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,

Pana la urma pot sa pun o cutie in 6 trepte pe un Passat b6 2006, 1.9TDI, motor BKC in loc de cea in 5 trepte fara sa fac vreo modificare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,asta implica sa modifici suporti ,planetarele de la cea in 6,timoneria cu levierul de viteze,nu este asa simplu si diferenta nu este mare intre vit 5 de la cutia ta la viteza 6 Cutiile in 6 sunt mai scurte,doar a 6 este putin mai lunga decat a 5 a de la cutia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am incheiat operatiunea...

o gramada de maruntisuri pe langa piesele evidente...

1. cutie viteze 6+1

2. planetare

3. kit ambreiaj complet (cu volant si rulemnt)

4. electromotor

5. timonerie

6. suport cutie

7. suport motor inferior (dogbone mount)

8. conducta ambreiaj (cea de la pedala la rulment)

9. tablaria de pe langa cutie

10. mufa+senzor viteza

11. mufa+senzor marsarier

12. rabdare, multa multa rabdare

13. ulei transmisie

14. un mecanic priceput

15. suruburi, surubele si inca un pic de rabdare.

cam atat imi aduc aminte, ca idee, am un g4 alh din 99.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!