Jump to content

Cutie viteze 6 trepte in loc de 5


amnesyy
 Share

Postare recomandată

va salut cu plecaciune

incep acest topic cu o intrebare : se poate schimba cutia de 5 trepte cu una de 6 ? avand in vedere ca motorul deste acelasi ( 1.9 ) pe ibiza si pe cordoba indiferent de 100 de cai sau 130 ( puterea fiind modificata doar cu un turbo mai mare si alt map pentru centrala ).De ce vreau o cutie in 6 cand asta ce o am , la 3000 de ture am deja 160 km \ ora ? ca sa fie la 2800 de ture motorul la aceeasi viteza , ca sa am un comsum mai mic , si ca oricum o sa fac o remapare la dragos .Oare fr urile sau cuprele vin cu un ambreiaj marit ?alte planetare ?parerea mea e , ca daca as gasi la dezmembrari o cutie in 6 pana intr o mie de euro si se poate schimba , nici nu mai stau pe ganduri .

A facut cineva asa ceva ?la seat in spania o dau din colt in colt ( nu vor sa spuna ) .astept raspunsurile si parerile voastre , thanks to all off you , gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur este o diferenta intre masina ta si fr sau cupra la nivel de ambreiaj, planetare, suspensii, cutii de viteza... Probabil modificarea pe care o vrei tu implica si schimbarea altor componente.

Topicul se muta in aria TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amnesyy, daca te gandesti la consumul de carburant sunt de parere ca investitia pe care ar trebui s-o faci nu s-ar amortiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

daca ar fi pana intr o mie de euro SI doar schimbarea cutiei ( lucru ce mi ar lua max 2 ore ) ar fi super ok , dar tocmai asta vreau sa stiu - e numai cutia , sau si ambreiaj , si planetare ,avand in vedere si ma repet acelasi motor 1.9 tdi ( al meu e axr dar blocul motor sunt sigur ca e acelasi ). a facut cineva asta ?zeii mecanicii vrem intelepciunea voastra .... :salut:

Modificat de amnesyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care consideri ca ar fi diferenta de consum ca sa justifice acesti 1000 euro? Ti-ai pus problema in cat timp se amortizeaza investitia si daca merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de consum n-o scoti cu o treapta in plus. Singura diferenta va fi ca in loc de 90Km/h in treapta a 5-a si 2000RPM vei avea 110Km/h in treapta a 6-a tot la 2000RPM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

sa ne intelegem , problema nu sunt nici cei 1000 de euro , si nici recuperarea investitiei ,problema e daca se poate sau nu , no more no less , cutia ar trebui sa o gasesc destul de repede , doar sunt in tara cu cele mai mari centre de dezmembrari ( de unde mi am luat acu 3 saptamani 4 cauciucuri noi la doar 150 de euro si nu la 450 cum imi ieseau la magazin -195.65.15),iar de montat daca ar fi numai cutia , floare la ureche . nu are nimeni etka sa vada daca au aceleasi coduri cutiile ?

ps la 3000 de rotatii intr-a 5 a am 160 km ora

Modificat de amnesyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar eu intr-a sasea la 3000rot/min am ~170km/h. Deci nu castigi nimic cu cutia, nu o sa ai o viteza in plus, a sasea la mine e cam un 5,3 la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte o etajare mai scurta a cutie in 6 imbunatateste sensibil si comportamentul dinamic. Iarasi pe de alta parte, ai mai mult de amestecat in schimbator. Eu ziceam ca-mi place sa fac asta dar daca vrei sa fii super atent la regimurile de turatii "ideale" e destul de stresant.

Oricum am inteles ca tu vrei sa stii dc merge sau nu!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

sa nu fiu cu mult off topic , eu cu mana mea am pus o cutie de megane pe o laguna care aveau acelasi motor cu singura diferenta de 10 cai intere ele , si la AXR ul meu , sa nu se poata monta ?putin probabil , dar vreau fapte ....nu e printre noi nici un mecanic ? o sa intreb si pe forumurile din spania

Modificat de amnesyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, ma bag si eu in discutie :D

Daca eu vreau pe masina din semnatura, cutie cu 6 trepte, sa inteleg ca nu voi avea un castig semnificativ?

De ce mi-as dori asa ceva: ma gandesc ca la 160km/h am acum 3000 turatii, si poate cu o cutie in 6 trepte as avea mai putine turatii, motorul ar fi mai putin fortat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca motorul deste acelasi ( 1.9 ) pe ibiza si pe cordoba indiferent de 100 de cai sau 130 ( puterea fiind modificata doar cu un turbo mai mare si alt map pentru centrala ).

+ injectoare + ambreiaj + intercooler + ... + ....

De ce vreau o cutie in 6 cand asta ce o am , la 3000 de ture am deja 160 km \ ora ?
De ce mi-as dori asa ceva: ma gandesc ca la 160km/h am acum 3000 turatii

Voi sunteti siguri ca la 160 aveti doar 3000rpm?

Ontopic, de ce te complici cu schimbarea cutiei de viteze? Nu mai bine schimbi pinionul de a 5-a cu unul care sa permita o turatia mai mica la aceeasi viteza? Spre exemplu, la masina mea se poate pune pinionul de a 6-a de pe 2.5TDI 180CP, care reduce semnificativ turatia la viteza mare.

P.S. Tine cont ca facand aceasta modificare, masina va deveni mai lenesa in acea treapta finala.

Later edit: M-am uitat la niste filmulete pe youtube, referitor la motorul de 105CP (stofarius) - la 160km/h, turometrul este la ~3200-3250 la A3 si pe la ~3300 la Leon.

post-1533-1209977883_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

ice 2k , salve

pana acum nici un raspuns exact de pe forumurile din spania , doar aceleasi intrebari , dc vreau sa schimb cutia , dar altii de ce schimba jantele si isi pun cromate la 2000 si ceva de euro ?sau nu stiu mai ce spoilere , io vreau un aport mecanic ,de putut sigur se poate

- prefer sa schimb cutia toata decat sa o deschid pasta -mecanicii de aici sunt lasa ma sa te las

-ambreiaju e la fel , doar planetarele s ar putea sa fie diferite

- eu am motorul axr , ai drepatate am 3100 de ture la 160 km

-daca schimb cutia fac si remap , deci va avea 130 cai

- cutie gasesc cu 500 de euro

-s au schimbat cutii pe leon cu succes ( cutia si planetarele )

va salut pe toti

ps nu stiu daca am voie sa pun linkuri catre alte forumuri

Modificat de amnesyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce mi-as dori asa ceva: ma gandesc ca la 160km/h am acum 3000 turatii

Masina din semnatura, cutie M6, in ultima treapta la 3000 am putin peste 150 pe ceas. Evident ca la O2 a 5-a e mai scurta. Banuiesc un 140.

LE:

http://www.youtube.com/watch?v=LcayypTItt4

160qt3.th.jpg

Modificat de cda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut!@Ice_2k are dreptate la 3000 ture ai 140 km/h fix.Eu cred ca investitia e prea mare pt a face transplantul de la 5 trepte la 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Again , again , again.

Este a nu stiu cata oara cand se auduce in discutie 5 vs 6.

Da sunt cutii la care la 3000 rpm au pe ceas 160. Sunt cutii in 6 care au pe ceas mai putin de 160. Unii zi ca au 160 la 300. Altii ii intreaba : sunteti siguri ?

Deja imi iese pe gat faza asta , se poate folosi un search pe tema asta si se gasesc destule raspunsuri.

Da suntem siguri ca avem 160 pe ceas la 3000 rpm. Cel putin la varanta AJM + cutie in 6 asa iese.

Si sunt sigur ca asta in 6 atrage performante mai bune decat aia in 5. Atat ca si consum cat si ca si timpi de acceleratie. Acu o sa apara unii (ca si in celelte topic-uri vechi) ca nu e chiar asa , ca sunt pe acolo ambele, ca x = y.

Modificat de wolfydRg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJM+6 trepte pe passat, la 3000 rpm am fix 152 km/h, si asta pe kilometraj. Astazi am testat indelung si foarte atent, tocmai pt a putea posta aici, prin postul (posturile) mele ridicand calitatea forumului la culmi nebanuite.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se prea poate.

Depinde de cauciucuri daca sunt aceleasi cu cele de fabrica la care sa facut calibrarea vitezometrului. Depinde daca a fost calibrata si eroarea vitezometrului. Sau poate ai calibrat vitezometrul sa-ti arate viteza reala, nu cea cu eroarea adaugata.

E cert ca sunt auto care arata 160 altele care arata si 150.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au nicio legatura dimensiunile cauciucurilor cu viteza indicata in bord, dar da, cauciucurile sunt cele originale, adica 196/65/15. Vitezometrul nu este calibrat nicicum, e o masina de serviciu, pur si simplu o conducem, nu o bibilim si o studiem toata ziua, noroc cu service reminder-ul la 15.000, ca altfel am uita si de revizii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
AJM+6 trepte pe passat, la 3000 rpm am fix 152 km/h, si asta pe kilometraj.

Cam tarziu, dar revin cu precizarea ca Passatul din discutie are motor ATJ si nu AJM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar voiam sa intervin ca nu exista Passat cu AJM in 6 tepte. Doar ATJ. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci revin cu intrebarea celui ce a deschis topicul. Nu importa cat costa, daca renteaza sau ca e tot aia, se poate face sau ba?

Si iar, la mashina mea, sa-i schimb cutia de viteze, sa-i pun una de 6 trepte, se poate implementa, ca sa zic asa? La AHF, sa-i pun cutie de 6 trepte...Poate e cineva mecanic, sau care stie treaba asta...

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: ...si daca se poate, vreau eu cutia cu 5 rapoarte sa i-o pun lu' tata pe Tiguan, ca el oricum schimba numai 1>2>3>4>6. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea se renteaza 6 trepte doar daca folosesti des autostrazi, prin oras sau pe "autostrazile mioritice" zic ca nu merita, in 5 trepte esti mai "elastic", imi permit sa fac aceasta afirmatie dupa ce am condus un O2 cu acelasi motor in 5 trepte timp de 4 ani. Acuma am un Touran 1,9 Bluemotion din 2009 si am la 180kmh 3000rpm, la viteze peste 120 e super a 6-a dar sub 100kmh nu folosesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!