Jump to content

Skoda Rapid 2011


120 L
 Share

Postare recomandată

A aparut primul "versus" :)

Test comparativ intre Skoda Rapid 1.6 TDI si Seat Toledo 1.2 TSI in Auto Motor si Sport (nr. 4 / aprilie 2013) pe traseul de testare AMS (350 km - drumuri mixte). In prima faza, drumuri urbane 15-20 km, consumurile erau 12,1/TSI si 13,5/TDI. In a doua faza, drumuri extraurbane, consumurile au ajuns la 5,9/TSI si 4,3/TDI. In faza a treia, drum pe autostrada, consumurile finale au fost 7,1/TSI si 5,1/TDI. De retinut ca in test s-a mers cu vitezele maxime legale, nu in mers economic.

Concluzia AMS: achizitia mai scumpa de 1.6 TDI se amortizeaza in cca. 60-70.000 km.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au vreunele discuri de frana pe spate la 1.2 TSI ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva motorul 1.2 MPI de 75CP? 

 

As vrea sa o conving pe mama sa isi ia Skoda Rapid in locul unui Logan tot cu motor de 1.2 75CP. Pana acum a avut tot Logan cu 1.4 MPI si tot 75CP.

 

Ma intereseaza in primul rand daca motorul este fiabil, deoarece mama tine o masina 8-10 ani si nu as vrea sa aiba probleme din primii ani cu el. Loganul a facut deja 8 ani si nu a intampinat nimic major. Nici nu merge foarte mult. Face cam 5-6000 km pe an.

 

In plus as vrea cat de cat sa traga, adica sa nu moara la urcat o panta. Nu e genul care sa faca depasiri periculoase, astfel incat sa aiba nevoie de un motor mai capabil, dar macar cand se duce la munte vara, sa fie cat de cat OK.

 

Stiu ca exista versiunile 1.2 TSI, dar pana acum numai de probleme am auzit cu acest motor. M-am ingrozit de ceea ce am vazut la Octavia si as prefer sa iau un motor aspirat, chiar daca nu are aceleasi performante cu un turbo. Prefer sa fie fiabil.

 

Daca aveti si alte detalii sau sfaturi, care ar fi de ajutor, va rog sa le scrieti.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 MPI a tot crescut in cai de la aparitie .60 cp, 64 cp, 70 cp (l-am avut 90.000 km) si acum 75 cp. Sincer iti spun ca este un motor fara probleme (cel putin al meu) si daca te uiti pe forum sunt oameni care au 150.000 km cu el fara probleme majore. Au mai schimbat bobine pe la ele ca erau cam pretentioase insa al meu in 3 ani jumate nu i-am schimbat decat consumabile si doar la reprezentanta. Si ce COX ii mai dadeam cand imi veneau piticii ....insa sa stii ca merge, nu e lesinat doar ca trebuie sa urci mai mult in turatii si o sa ti se para la inceput ca e prea turat insa asta-i regimul de mers.

 

Spor la cumparare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa te uiti si la Seat Ibiza, este chiar mai ieftin ca Skoda Rapid, cu 13miiEUR poti lua Ibiza Style 1.2tsi/105cp Start/Stop.

 

Ca si avantaje Ibiza vs Rapid:

 

- este mai usor de manevrat si parcat (4,05 metri vs 4,49 metri)

- consum mai mic (mediu oficial 5,1 vs 5,8) din cauza de start/stop si pentru ca Ibiza este mai usoara cu 40kg

- motorul 1.2tsi/105cp este mult mult mult mai bun decat 1.2mpi

- volan piele (feeling-ul este mult mai fain)

- frane pe disc spate

 

Puncte slabe Ibiza vs Rapid:

 

- portbagaj foarte mic 292 litri vs. 550 litri

- loc in spate mai mic si nu are cotiera spate

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca omul vrea Logan si fiabilitate, Rapid es fix ce cauta, spatiu pentru 5, portbagaj imens, aspect interesant, interior mai frumos, siguranta crescuta etc.

Dar cel mai ieftin Rapid cu 1.2 MPI tot e 12.000 de euro. Nu e cam mare diferenta fata de un Logan cu optionale similare?

Cred ca poti lua un Logan similar pe la 8.000 de euro, nu?

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masini sub 10mii eur decat Logan m-as uita la Renault Clio Estate, pretul de baza pentru 1.2/75cp este 11200 eur dar au oferte acum si sub 10000 eur. Din pacate nu gaseste Skoda Rapid la pretul acesta.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza este foarte mica pentru ceea ce are nevoie mama. Are nevoie de portbagaj mare, deoarece trebuie sa incapa un fotoliu rulant pentru o persoana cu handicap locomotor :(

 

M-am uitat la ceea ce pot livra din stoc la Skoda Rapid si au o reducere de 1401 EUR la anumite versiuni, astfel incat exista Rapid Avantaj cu 1.2 MPI la 10665 EUR http://cc.porscheinformatik.com/masini-noi-skoda-Rapid

 

Logan Laureate cu 1.2 si 75CP este 8700 EUR, deci diferenta intre cele doua este de aproape 2000 EUR. Am facut comparatia cu Laureate, deoarece acesta are AC, la fel ca si Rapid Avantaj si asta e o conditie, pe langa cea legata de portbagajul mare. Si acum are tot Logan Laureate si pentru vara e necesar AC-ul, mai ales ca circula cu o persoana cu probleme medicale.

 

Nu stiu daca merita aceasta diferenta, dar stiu ca la Rapid ar ajuta-o faptul ca are hayon. E mult mai usor sa urci fotoliul rulant daca ai deschiderea portbagajului mult mai mare. Credeti-ma ca stiu cum e sa-l bagi in portbagajul Loganului si te cam "rupe"de spate.

 

Am citit ca motorul de pe Rapid este in 3 timpi. Eu am avut un Peugeot 107 care era tot in 3 timpi si in afara de faptul ca trebuia turat mai mult si se auzea motorul mai tare, nu prea am vazut alte neajunsuri. Stiti alte limitari ale unui motor in 3 timpi? La logan cred ca e in 4 timpi.

 

Multumesc tuturor celor care si-au exprimat parerea. Sunt de ajutor.

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand a aparut Renault Clio Symbol cu 1.2 si 75 CP am fost la un drive test. Avand 1.2 cu 70 CP m-am asteptat sa fie o idee mai fasnet motorul insa nu, tot motorul de pe Polo era mai fasnet desi avea un piston lipsa.

 

Parerea mea este ca pentru ce necesitati are nevoie doamna si avand in vedere cele relatate de tine mai sus cu privire la fotoliu ....este mana cereasca aceasta deschidere a portbagajului.

 

Mie unul mi se pare cea mai reusita deschidere cu tot cu hayon ....mor cand vad la berline ca au ditamai portbagajul dar gura de intrare este relativ mica. Am patit-o la o Alfa Romeo cu bagajele ....a intrat un geamantan in portbagaj si atat.

 

Mai era loc berechet pentru al doilea dar nu permitea gura de intrare+bagajul bagat asa ca am fost nevoit sa il tin langa mine pe bancheta.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba 3 cilindrii, nu 3 timpi - asa ceva nu exista si nu e nici fizic posibil. Amandoua motoarele sunt in 3 cilindrii, de fapt sunt ca un motor de 1.6 din care au taiat un sfert. Din cate stiu sunt cam lenese, dar la cilindreea, puterea si cuplul dat de motor nu poti avea nu stiu ce pretentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca diferenta de pret e atat de mica atunci masina merita. Mai mergeau 2-3 chestii puse pe ea dar la pertul ala nu se prea poate.

Motorul este ceva mai zgomotos decat unul in 4 cilindrii dar nu e nimic de speriat, tot o sa fie mai silentios decat un diesel de exemplu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia in considerare si programul Rabla care sta sa inceapa. Mai scazi si de acolo ceva sute de euro prin achizitionarea unui tichet pe piata neagra.

Aaaa vezi ca dealerii mai scad iar ceva prin negociere, numai ca trebuie stransi de ouțe. Probabil ai ajunge undeva la plus minus 9500€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De negocierea cu dealerii ma ocup :) Cand mi-am luat eu masina anul trecut am obtinut 14.5%. Tot ceva din grupul VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca ne referim strict la motorul de 75 cai as alege loganul. Din cate stiu are 4 cilindri, e greu sa zici de principiu ca un motor cu mai putini cilindri e mai fiabil.

mpi-ul de pe skoda are si 2 axe cu came, deci inca un minus la fiabilitate comparativ cu mpi-ul de pe logan (eu stiu ca are o axa cu came si 16v sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Daca ai vrea sa iei TSI-ul de 86 cai atunci poate ar merita Rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

la 4 cilindri are

o axa cu came si 8 valve

sau

2 axe cu came si 16 sau 20 valve

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La Salonul auto de la Frankfurt va fi lansat al doilea model al gamei Rapid, denumit Spaceback, ce urmeaza a fi comercializat din toamna acestui an. Va fi, probabil, ceva in genul Audi A3 Sportback, un hatch cu un portbagaj mai mare, probabil in jurul a 400+ litri. In linkurile de mai jos gasiti poze si filmulete spion cu noul model. Nu va lasati inselati de aparente (asemanarea cu fostul model Fabia Combi). Masina este destul de camuflata in partile esentiale, camuflajul aplicat fiind unul discret:

 

Poze

 

http://nachoferlo.blogspot.ro/2013/04/pillado-skoda-fabia-2014.html

 

http://auto.idnes.cz/skoda-rapid-spaceback-05w-/ak_aktual.aspx?c=A130521_112602_ak_aktual_fdv

 

http://ekonom.ihned.cz/c1-59915840-predjeli-jsme-utajeny-prototyp-skody-rapid-spaceback-takhle-bude-vypadat

 

Filme

 

http://www.novinky.cz/auto/302008-skoda-rapid-spaceback-na-prvnim-spionaznim-videu.html

 

http://www.auto.cz/exkluzivne-skoda-fabia-nove-generace-pristizena-video-74498

 

Photoshop

 

http://www.briskoda.net/forums/topic/264991-rapid-spaceback/#entry3176863

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca ne referim strict la motorul de 75 cai as alege loganul. Din cate stiu are 4 cilindri, e greu sa zici de principiu ca un motor cu mai putini cilindri e mai fiabil.

mpi-ul de pe skoda are si 2 axe cu came, deci inca un minus la fiabilitate comparativ cu mpi-ul de pe logan (eu stiu ca are o axa cu came si 16v sa ma corecteze cineva daca gresesc).

Daca ai vrea sa iei TSI-ul de 86 cai atunci poate ar merita Rapid.

 

Eu am tot citit de-a lungul timpului de probleme cu 1.2 TSI de 105 CP pe Skoda Octavia si sincer de asta as evita un TSI.

 

S-au rezolvat pana la urma acele probleme sau e 1.2 TSI de 86 CP mult mai fiabil decat cel de 105 CP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat asta, se pare ca s-au rezolvat problemele. Motorul de 86cp e identic cu cel de 105 CP, difera doar softul (calculatorul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz, mai studiez ofertele de pret si mai caut pe alte forumuri sa ma asigur ca sunt rezolvate. Daca mai stie altcineva detalii sau are vreun link unde posesorii de 1.2 TSI spun ca li s-au rezolvat problemele il rog sa posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa scrie nimeni ca nu are probleme, dar daca nu mai apar oameni care scriu ca au...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cel de 105 cp are cutie de viteze in 6 rapoarte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!