Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Continental cati km duce kitul ? Nu stiu cum este facut setul de distributie, stiu ca la 188 k km au schimbat si acum masina are aproape 200

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Stie cineva sa-mi zica ce marca este pompa de apa la un passat B7, 2.0 CFFB ?

Codul pompei este: 03L121011H

Cureaua de distributie este DAYCO, si rolele sunt INA cumva ?

Codul la Kit-ul de distributie este: 03L198119C.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

   Trebuie să schimb distributia la 210000km.Poate să-mi spună cineva cum pot sa verific dacă piesele pe care le cumpăr sunt originale? Un tip de la un magazin de piese auto i-mi spune că el vinde doar piese originale. Mi-a mai spus că poate să-mi dea o copie de pe factura lui de achiziție de la Regensburg.Are preturi foarte bune, el argumentează că are discount mare deoarece cumpăra de acolo de foarte mult timp.Totodată, are și referințe bune de la unii mecanici.

   Aveți idee cum pot sa verific dacă piesele sunt originale? Va mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cand e mai bine de schimbat distributia la 2.0 tdi cffb passat 2012, motor cr? La cati km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Ionut_CC said:

Pana la urma cand e mai bine de schimbat distributia la 2.0 tdi cffb passat 2012, motor cr? La cati km?

210000km sau 5 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Vreau sa cumpar un kit de distributie pentru Passat Variant 2012 cod motor CFFB si acesta contine kit curea distributie Conti si pompa de apa Geba. Vreau sa stiu daca aveti informatii despre fiabilitatea acestei pompe de apa?

 

Geba water pump.png

Modificat de Gimy20
Poza mai mare si mai clara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu are 5 ani si 4 luni, 159000 de km si nu i am schimbat distributia. Urmaeza sa fac un drum de 2000 de km, ar trebui sa o schimb oare, dar...nu prea am chef

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o schimba daca nu ai chef, inca nu a ajuns la termen, daca nu sunt probleme ce mai conteaza 2000km. Uzurile cele mai mici sunt la drum intins, asta nu e un dezavantaj.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca distributia se face la 210000 km..... nu ai de ce sa o faci acu decat daca pierde apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu as risca! Acolo este un cauciuc ranforsat, care in timp imbatraneste, iar riscul este ca atunci cand ai 210000km. Nu deagaba se dau 5 ani sau 210000km!

E o suma destul de mare de bani aprox 1800lei si cel mai probabil nu vei avea probleme la acest drum dar trebuie sa iei in considerare un schimb cat mai urgent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CosminBalan26

Are si limita de ani ? 5 ani ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ani nu scrie asta se recomanda doar in Romanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa o fac, am 190000, masina din 2012, si a inceput sa dispara si antigelul... problema e ca nu stiu unde, jud Hunedoara, Deva-Petrosani. La reprezentanta e o caruta de bani, primesc stampila in carte si masina e in sistemul lor ceea ce ajuta la revanzare, dar am auzit / citit lucruri nu tocmai magulitoare despre reprezentante in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine tot pe la 190000 a inceput sa piarda antigel pe la pompa de apa. Cand am demontat se vedea urme de scurgeri. Si in reprezentante tot asa zice sa nu lasi pana la 210 si sa schimbi mai devreme pe la 190k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de zis, zic, dar de facut m-am ingrozit ce habarnisti sunt prin reprezentante si cum lucreaza. Am un amic cu masina noua (A4) care a preferat sa piarda garantia decat sa se mai duca la Autoworld in Cluj.

Am niste referinte bune de la Nurvil Valcea, dar e scump rau, vreo 3200 de lei totul cu revizie (filtre si ulei), distributie cu pompa de apa si curea + rola de la alternator.
Daca fac operatiunea la un mecanic local cu referinte bune, ma ajunge cu tot cu manopera la 2200 (cu piese OEM de aici de pe forum) sau 1800 (cu piese de la producatori buni, Hepu, Ina, Conti, Mahle etc)

Nu stiu daca stampila din cartea de service merita diferenta de minim 1000 de lei, pentru ca garantia, chiar si la reprezentanta este de 6 luni la manopera. Adica daca Dorel nu monteaza bine kitul sau il intinde prea tare si se rupe dupa 7 luni... 

Chiar nu stiu ce sa fac.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda-ti piese oem, fa distributia la reprezentanta unde platesti doar manopera iar uleiul si filtrele le schimbi unde vrei tu! Dar, vei primi garantie doar la manopera, nu si la piese iar piesele trebuie sa fie de origine ca sa ti le primeasca!

Asa e la PBV!

Iar la alte reprezentante exista riscul sa nu accepte sa vii tu cu piesele!

Modificat de dragos_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde am sunat in reprezentanta nici nu vor sa auda de piesele mele... oricum, repet, in ofertele lor de reprezentanta, scie negru pe alb "garantia pentru manopera este de 90 de zile....".

Uleiul si filtrele deja le-am cumparat, in afara de cel de motorina care e mai complicat de amorsat (am inteles ca trebuie VAG COM), la celelalte pot face eu manopera ca nu e rocket science.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna ziua.am cumpărat un passat b7 2013 1.6tdi 105cp.masina are 137000km oare ar trebuie schimbată distributia.in cartea servis nu scri0nimic sa fii fost schimbată.am aduso personal.mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungureanuion

La 210-000 km se schimba la Passat , doar daca ai probleme cu pompa de apa sa curga ai sa ai nevoie sa o schimbi ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau in cazul in care nu esti sigur ca acei kilometri sunt reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie reprezentanța mi-a trecut pe fisa de verificare recomandare de schimb la 200000.Fără sunete ciudate sau probleme de etanșeitate cam pe acolo și am de gând să o schimb. Ca şi ani cred că 8 maxim 10 e o durată realistă de viață. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Schimbat kit  distribuție si curea alternator + intinzator 600€ la reprezentanta vw Italia . 192 tk mi-au spus ca ar mai fi mers 5mii de km. Cod motor CFGB , Garanție mi-au dat doi ani dar de km nu stiu nimic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albertinobuz

Distributie CAXA, 1.4 TSI, cu schiimb de ulei si variator distributie inclus, plus celelalte repere, cu reducere 50% la manopera si 10% la piese, Passat B7, la reprezentanta = 4200 lei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungureanuion
în urmă cu 2 ore, albertinobuz a scris:

Distributie CAXA, 1.4 TSI, cu schiimb de ulei si variator distributie inclus, plus celelalte repere, cu reducere 50% la manopera si 10% la piese, Passat B7, la reprezentanta = 4200 lei!

Poftim ???? 4200 Lei ??? Nu am mai auzit asemenea suma la schimbul unei distributii ! Ma gandesc ca ai gresit cand ai scris suma aici , altfel nu inteleg cum sa dai 1000 euro pe distributie la Passat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai variatorul sare de 1500 lei..;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!