Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Gabi, nu te supara pe mine, dar eu n-am inteles nimic din postul tau. Vad acolo valori corecte ale intervalelor, insa cred ca ne-ai zapacit de tot cu felul in care le-ai prezentat.

Vadim vad ca are un PD din 2007, asadar raspunsul simplu este: la 150.000 km (lucru scris si de tine, insa cam greu de descifrat). Pentru confirmare, a se verifica in cartea service,..

LE: CBBB nu are ce sa caute fabricata in 2005...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce motorizare ai pe masina si din ce an este?Sau imi lasi o serie de caroserie.E simplu postul meu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivit semnaturii are un PD de 170 CP, din 2007. Daca crezi ca explicatia aia este simpla e ok, dar eu nu prea am inteles ce vrei sa spui. Uite o explicatie pe care o gasesc simpla, fara sa fie nevoie de serie de caroserie.

post-239-0-44227500-1340714335_thumb.png

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage un ochi mai bine la postul meu.Corespunde cu tabelul postat de tine?

de la an fabricatie 2010 Motor CBBB toate 210.000 km

până la an fabricatie 2009 Motor CBBB toate 180.000 km

Motivul pt care cer serie de caroserie este sa ma asigur ca datele postate de mine sunt 100%perfecte.

de la an fabricatie 2007 Motor BMR toate 150.000 km

la an fabricatie 2006 Motor BMR toate 120.000 km

Masina poate sa fie an de fabricatie 2006 si sa intre pe acte cu 2007,asta schimba datele problemei pt ca nu esti sigur 100%de motorizare.

Rectific,am mancat un ''pana'' pana la an fabricatie 2006 Motor BMR toate 120.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca in acel post sunt informatii eronate, ci doar ca sunt greu de inteles, cel putin pentru mine.

In fine.. masina lui este din iulie 2007 si are are un motor PD de 170 CP (BMR). Informatie gasita in semnatura, am mai spus...

Imi pare rau daca crezi ca am intervenit aiurea, insa eu chiar nu intelesesem mai nimic din acel post

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... nu am crezut o secunda ca ''ai intervenit aiurea''.Si in tabelul tau si in postul meu datele sunt identice.Am incercat sa subliniez cu rosu datele,ca sa fie mai usor de inteles,nu cu alta intentiewink.png .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de la an fabricatie 2007 Motor BMR toate 150.000 km/până

Vadim vad ca are un PD din 2007, asadar raspunsul simplu este: la 150.000 km (lucru scris si de tine, insa cam greu de descifrat). Pentru confirmare, a se verifica in cartea service,..

Multumesc pentru raspunsuri. Daca masina face 6 sau 7 ani cand o sa am 150.000, pot sta fara probleme sa depasesc cei cinci ani despre care spun si la service ca e limita de timp?

Da, motorul este 170cp, BMR, diesel, model iulie 2007.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca parere personala zik sa nu depasesti 6 ani,indiferent de nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la an fabricatie 2007 Motor BMR toate 150.000 km/până

Vadim vad ca are un PD din 2007, asadar raspunsul simplu este: la 150.000 km (lucru scris si de tine, insa cam greu de descifrat). Pentru confirmare, a se verifica in cartea service,..

Multumesc pentru raspunsuri. Daca masina face 6 sau 7 ani cand o sa am 150.000, pot sta fara probleme sa depasesc cei cinci ani despre care spun si la service ca e limita de timp?

Da, motorul este 170cp, BMR, diesel, model iulie 2007.

Vadim, tu astepti pareri personale sau informatii oficiale?

Daca te intereseaza parerile personale, acestea variaza in functie de persoana pe care o intrebi.

Pentru informatii oficiale, deschide caietul de service. Acolo iti scrie clar cand trebuie sa se schimbe cureaua de distributie.

De asemenea, citeste si documentul atasat. Tot oficial este...

V.ro-RO.K00590214.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tot oficial Continental da garantie pe seturile de distributie 5 ani in raft.Personal am auzit la un traning Continental cu reprezentantul lor pe garantii a spus:verificati si data de fabricatie a curelei/setului de distributie,daca se apropie de data inscrisa pe ambalaj refuzati setul respectiv.Sunt colegi care si-au facut distributia la reprezentante din ro si chiar unui coleg de forum cu o masina ds omul de la reprezentanta i-a spus:ai km putini ,cu toate ca ai 5 ani mai poti merge linistit inca un an cu distributia masinii.Se stie ce politica se aplica la noi la reprezentante:ai facut 5 ani,indiferent de nr de km distributia intra la schimbare.Din pacate grupul Vag este printre putinele concerne care la majoritatea motorizarilor nu da un numar de ani pt schimbarea curelei de distributie.

Acum ...fiecare isi schimba distributia cand si cum vrea..

post-64586-0-76203200-1341553677_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbeam de recomandarea VW folosind curele OE, nu AM. Nu am spus nimic de Contitech sau de alt producator de curele AM. Sau in poza pe care ai pus-o este cumva o curea oem? Daca nu, nu are relevanta.

Orice producator care produce curele OEM este obligat sa acorde garantie conform recomandarilor producatorului masinii, altfel nu are cum sa-i fie furnizor.

Producatorii AM isi fac propria politica de vanzari. Normal ca au interes sa vada mai mult, mai ieftin, etc

O situatie similara este la antigel. Ala original VW este garantat "pe viata", daca isa cumperi ceva AM e cam greu sa gasesti fara termen de garantie.

Eu am tinut in masina antigelu' vreo 7-8 ani, uleiul de servo vreo 19 ani, o curea de distributie de benzinara anemica vreo 7-8 ani si cam 250.000 km.

Stiu, cu cureaua de distributie este un mare risc, poate sa-ti pice chiar si a doua zi. Insa, daca este o curea de calitate riscul sa-ti pice in perioada recomandata de VW este mai mic decat riscul ca ala din service sa o monteze prost.

Din pacate grupul Vag este printre putinele concerne care la majoritatea motorizarilor nu da un numar de ani pt schimbarea curelei de distributie

O spui de parca curelele de distributie sunt pasiunea vietii tale, nu mai au secrete pt tine. Ia zi, stii pe cineva care a avut probleme la motor din pricina curelei (de calitate) care a stat prea multi ani pe masina?

Nici eu n-as tine-o 10 ani, ca nu m-as simti prea confortabil cu gandul ala, insa nici n-as spune cu prea mare siguranta sa nu cumva sa se treaca de 5 sau 6 ani, ca se alege praful de curea.

Nu vreau sa vorbesc de reprezentantele VW de aici. Rostul lor este sa faca bani, n-au nici o treaba cu calitatea serviciilor oferite.

Revenind la unul din mesajele anterioare:

- ca parere personala: sa se schimbe la intervalul de km recomandat de VW sau dupa 5-6 ani

- ca recomandare VW: cand ii vine sorocu' de km.

P.S. Daca tu ai cumpara cureaua aia din poza ta in 2015, in 2017 ai da-o jos de pe masina?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.Iti raspund.Stii de ce exista termenul de 5 ani pe curelele/seturile de distributie?Banuiesc ca nu.O sa iti raspund eu.Curelele sunt ambalate in cutii sau in setul de distributie.Curelele cre sunt mari si lungi iti intra in cutii indoite.Iti garantez cu dupa 4 ani o curea care a fost ambalata astfel,in momentul cand o scoti din cutie are tendinta sa isi pastreze buclele si nu mai are tendinta sa se indrepte si sa revina la pozitia fireasca.Lucrul asta nu este normal.In moment ce cureaua sa montat pe masina ea o sa stea intinsa si nu o sa mai existe riscul deformarii.

Intrebari:stii daca curelele originale (vorbesc doar de grupul VAG)au pe ele data fabricatiei?

Cine produce curelele ce echipeaza grupul VAG?Crezi ca sunt facute in uzinele Volkswagen?

Lucrez in domeniu auto,am avut ocazia sa vad un camion de curele rupte,crapate,curele care erau pe punctul sa cedeze si proprietarul masinii a scapat ca prin urechile acului de mari cheltuieli.Mi-au venit clienti cu curele de distributie rupte dupa 30.000km sau dupa 50.000km pt ca montarea lor a fost defectuasa sau ca au apelat la marci ''ieftine''.

Partea cu :pasiunea vietii tale,e formulata destul de ciudat.Ma abtin sa comentez...Oricum,e usor sa intri pe net sa culegi cateva informatii si apoi sa vorbesti pe baza lor.

Iti las cate ''ceva'' sa realizezi cum de sa ajuns sa fie curelele de distributie ''pasiune vieti mele'' si de unde mai am si eu cateva amanunte nesimnificative.

Nu o sa mai postez in topicul de fata pt ca sunt colegi mult mai informati decat mine.wink.png

http://www.conti-onl...en,tabNr=3.html

post-64586-0-77298800-1341732034_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Gabi, m-ai omorat cu diploma aia. :)

Pasiunea vietii tale s-a vrut o aluzie fina (prea fina, bag seama) la afirmatia ta cum ca VAG greseste ca nu da un termen de valabilitate in ani la curelele cu care-si echipeaza masinile. Daca cineva ajunge sa aiba si sa creada o astfel de opinie inseamna ca a devenit vreun guru al lor. Sau macar sa crezi ca vor sa-si vada masinile distruse prin ruperea curelei, sa-si determine clientii sa-si cumpere alta masina. Mai stii? Intelegi acum? Dar acum ca ti-ai postat diploma de participare la un curs de curele, e totul clar. :))

Cat despre mine, eu n-am avut absolut nicio opinie personala pe acest topic. Iar informatiile postate nu sunt de pe Internet, ci din manualele service VW. Asadar nu-mi pune vorbe-n gura. Pardon, a fost o opinie personala: cand am spus ca as schimba cureaua daca are aproape 10 ani. E doar o opinie personala, fara argumente. Pur si simplu asa simt. Poate as schimba-o chiar dupa 8 ani, sau 6. Habar n-am, dar nici argumente pro sau contra nu am.

Da-mi voie sa fac o mica recapitulare, poate reusim sa ne intelegem, macar acum:

Prietenul are montata de vreo 5 ani si 100.000 km o curea de distributie si doreste sa stie cand trebuie s-o schimbe. Eu am spus ce zice VW, iar tu zici ca e musai s-o schimbe peste 1 an, ca expira. Eu pot fi de acord cu tine, dar poate totusi aduci si ceva argumente, ca doar ai diploma:

- poza pe care ai pus-o nu are legatura cu subiectul. Acolo este un termen maxim de pastrare "pe raft" si nu de folosire pe masina. Nu a intrebat nimeni cat poate s-o pastreze in beci.

- de asemenea, poza reprezinta o curea AM si nu OE. Daca tot lucrezi in domeniul auto, ar fi trebuit sa stii ca produusele AM nu sunt neaparat identice cu cele OE, iar daca totusi sunt, cele AM nu trebuie sa respecte neconditionat toate specificatiile constructorului auto (specificatii de constructie, de etichetare, etc).

- nu intereseaza pe nimeni (cel putin pe mine) unde lucrezi sau ce diplome de pastrare a curelelor ai. M-ar interesa in schimb sa-mi argumentezi de ce VW greseste cu aceasta politica, sa-mi explici, poate, cum fibrele alea de rezistenta se slabesc odata cu trecerea timpului, chiar daca durata de functionare nu a expirat, etc.

Poate iti gasesti timp sa ma lamuresti. Pana atunci iti doresc o zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Ti-ai luat seminte la "spectacol", nu-i asa? :dry:

Mie nu prea asa ca o las balta. Insa chiar as fi bucuros daca Gabi sau altcineva m-ar putea lamuri cu adevarat despre prostia (sau nu) pe care o face VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bunul simt spune ca orice piese de cauciuc trebuie inlocuita dupa 5 ani. Asta se intampla daca vrei sa fii precaut si ar fi cazul pentru ca e siguranta ta la mijloc.

Cauciucul si plasticul din motor sunt piesele care cedeaza cel mai usor, iar riscul aferent pleaca de la sume considerabile si ajunge pana la moarte, deci vedeti unde va gasiti sa faceti economie.

De curiozitate, cu anvelope cat stati pe masina? Chederele cum arata dupa 5 ani? Cureaua e supusa unor factori similari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva coduri,teilnumber,pentru distributie OEM poate sa ofere cineva?de exemplu pentru Passat-ul meu 1.9tdi,2008,BKC!!!!Multumesc.

P.S:ziceti ca atunci cand achizitionezi cureaua sau curelele trebuie verificata data productiei sa nu fie prea veche!!!!!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Detin un passat, an fabricatie 05/2009, dar la rar mi sa zis ca e model 2010 si a fost trecut cu 2010 in acte.

Motorul este cel de 2.0 103 kw CR CBAB euro5 cu filtru de particule.

La 180000 km , e bine sa schimbam tot setul sau sa respectam ce scrie in carte si sa schimbam doar cureaua??

Eu aveam de gand sa schimb tot setul inclusiv pompa de apa, dar daca in carte scrie ca rolele se schimba la 360000, nu a-si vrea sa dau banii de pomana pe unele piese care nu necesita schimbare.

La modelele pana in 2009 se schimba cureaua la 180000 km si rolele la 360000 km, iar la modelele dupa 2010 se schimba si cureaua si rolele la 210000

Eu la ce categorie ma incadrez ?

Voi ce parere aveti ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul de distributie este identic si inainte si dupa 2009.Nush de ce au facut derogarea asta cu intervale diferite.

Pompa de apa trebuie obligat schimbata pt ca e posibil sa nu tina atat de multi km.

Eu zik sa nu te complici si sa schimbi distributia completa.

post-64586-0-46559500-1349875526_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o sa le schimb pe toate la 200000 -210000 km :D

Oricum ele sunt facute sa reziste aproape de doua ori intervalul de service recomandat

Multumesc de raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie cineva cine produce kitul de distributie pentru 2.0 TDI CR CBAB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un vw passat 2009 dar nu stiu sa-l identific: B6 / 3C, nici tipul de motor nu-l stiu.

Am marea rugaminte daca ma puteti ajuta, ca sa stiu cand sa-i fac distributia :)

VIN: WVWZZZ3CZ9E114056.

Probabil ca ce scrie pe carte spune tot:

Tipul/Varianta: 3C/ACCBABX0/PASSAT. Unde scrie ca motorul este CR?

 

Si mai am o rugaminte la GABIVVX: o decodare de VIN se poate?...

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este CBAB de 140 cp, motoarele cu codul din 4 litere sunt CR. Daca este din 2009 distributia se schimba la 180.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe motorul meu 125kw, diesel 2007, in documentul de mai sus pus de Valentin nu apare nimic de pompa de apa. Daca voi schimba doar cureaua asa cum scrie la 150.000km, trebuie sau nu sa schimb si pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!