Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

După schimbarea kitului de distribuție la 210000 km, care este termenul sau rulajul pentru următorul schimb?

Schimbul s-a făcut în reprezentanța vw cu piese de origine. 

Mulțumesc anticipat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

logic ar trebui sa fie la fel daca ai folosit piese de origine,nu i ai intrebat pe aia de la reprezentanta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e la fel. Nicio distributie schimbata nu e garantata la fel de mult ca si cea originala. La masinile mai vechi si la cele noi. Din cate stiu la B7 e 120000 sau 150000 km dupa schimbul celei originale, dar rog pe cineva care se ocupa de asa ceva sa confirme sau sa infirme.

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca a pus omul tot OEM de ce sa o schimbe la 150kkm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt.ca, din fabrica masinile sunt echipate cu piese OE(numai fabricantul le foloseseste), iar in reprezentante sunt OEM(teoretic ar trebui sa fie aceiasi piesa)!!

Servisul trebuia sa i spuna cat poate sa mearga cu ea, dar de obicei garantia se acorda conf.legii la 24 luni piese OEM(nu specifica nr.de km)si in general 1/3 luni la manopera(perioada de garantie la manopera NU este specificata in nici o lege).

Modificat de Cristi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la schimbare distributiei, garantia pieselelor cat si garantia manoperei este de 2 ani. Stiu ca nu e passat, dar am dat un ex! Ce m-a intrigat este faptul ca au spus sa verific distributia la 90.000 km, fara a specifica perioada in ani...

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca și garantie așa mi au spus și mie.24 luni la piese și 90 zile la manoperă.

De asta și intreb,că nu au zis în km sau în timp,după cât se schimbă.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine si manopera are garantie 2 ani.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doi ani e politica servisului(nu e specificata prin lege perioada garantiei la manopera ci doar la piese).

Sunt curios daca se intampla ceva cu o pieasa componenta a distributiei daca iti face manopera gratuit(piesa e obligat sa ti o schimbe pt.ca e legiferat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Cristi, manopera este gratuita. Service-ul e recunoscut pentru calitatea, plus ca vin cu recomnadare, iar ei prefera sa le mai aduci clienti decat sa te judeci cu ei pentru nerespectarea actelor pe care le semnezi. De ex si pe factura este specificata garantia manoperei cat si a pieselor. In schimb, am fost "obligat " de ei sa iau piesele recomandate (dar aprobate de mine ca si beneficiar ) de ei. Ca si-au mai pus un adaos si la piese, poate, asta e altceva. Manopera a fost 380 de lei.

Am mai vorbit cu persoane care au facut servisarea masinilor la acest service si au fost doar recomandari de bine. Acum sincer imi doresc doar sa nu am probleme. Oricum am fost in dilema unde sa fac distributia, dar cum nu am gasit ceva concret aici, am cautat in extern-ul forumului.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, tocmai am spus ca, e politica servisului pt.a atrage clienti!!

Km.multi fara evenimente!!

Scuze de off.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, asemenea. Ideea e ca daca as fi luat o piesa si ar fi trebuit sa o inlocuiesc, dura mai mult. Asa, am lasat totul in seama lor cat si calitatea pieselor. Sper doar sa nu fie probleme.

 

Toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. 

@Cristi81,  Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, manfred said:

NU e la fel. Nicio distributie schimbata nu e garantata la fel de mult ca si cea originala. La masinile mai vechi si la cele noi. Din cate stiu la B7 e 120000 sau 150000 km dupa schimbul celei originale, dar rog pe cineva care se ocupa de asa ceva sa confirme sau sa infirme.

Mai jos gasiti recomandarea VW. Cuvantul "cheie" este "Every". In ceea ce priveste garantia de 2 ani la piese si x luni la manopera aceasta nu are nicio legatura cu cat "duce" distributia schimbata. Este diferenta intre garantia acordata unui produs si durata de viata/exploatare. Cel putin asta este parerea mea si avand in vedere ca este confirmata de recomandare oficiala VW eu personal o iau de buna.

L.E. Romania nu face parte conform listei publicate de VW din tarile cu "high level of dust".

distributie.thumb.jpg.4486452a04889d4058f8fc0db4a35ec0.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai tras concluzia ca este luata din Autodata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa continuam cu off topic.:)

Nici un service nu ti va da garantie pe un anumit nr.de km.ci doar conf.legii 24 luni la piese OEM, 18 luni la AM si garantie la manopera(difera de service la service).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am contestat garantia ce se acorda in mod normal, conform legii, ci am vrut doar sa evidentiez faptul ca distributia se schimba la intervale(aceleasi) regulate. Asta normal, in conditiile folosirii de piese OEM si manopera "autorizata".

Si pentru acuratetea informatiilor tabelul este din ElsaWin nu din Autodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Egal elsa/autodata/vivid/cartea tehnica a masinii/etc.

Noi vorbim despre garantia/nr.de km ACORDATI de un service DUPA schimbarea distributiei OE, sau CAND/LA CATI KM o schimbam pe urmatoarea indif. ca e OEM/AM pt.ca OE iasa doar pe poarta fabricii.

Pe a mea OE am schimbat o la 100k(doar cureaua, conf.planului service)chiar daca trebuia la 120 k, si tot kitul la 195 k.

Fiecare face cum vrea!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee, pt un BKD ( a mea ) 2009, 2.0 16 V, imi puteti pune la dispozitie o informare pt inlocuirea/verificare curelei de distributie ? Km... etc.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi81 tu macar ai avut curiozitatea sa citesti post-ul caruia i-am dat quote?

Dar ma rog, in conditiile in care Elsa nu inseamna nimic pentru tine nu am ce sa mai comentez.

Si exact, fiecare face cum vrea dar daca faci afirmatia asta, nu mai incerca sa-ti impui parerea ca adevar universal valabil.

http://www.bimmerzone.com/category/Tip_and_Tricks_OEM.html

OE (Original Equipment or Genuine BMW)

These are the parts that you get EXACTLY as if you are walking up to an authorized dealership and buying a part at the parts counter. (Example: Oxygen Sensor BMW Part # 11 78 1 735 499). These parts usually come in BMW marked packaging.

OEM (Original Equipment Manufacturer)

OEM parts are parts that come from the same factory that makes your Original BMW parts, but they are boxed in their respective brands. (Example: Oxygen Sensor BOSCH Part #13231, which cross references to: BMW Part # 11 78 1 735 499). These parts are sold directly from the manufacturer to the suppliers or retailers and not through the BMW Dealer network, and usually means savings for the end consumer while still having the same OEM standards that the vehicle manufacturer specified.

 

Asta pentru ca tot aduci in discutie OEM/OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic OE/OEM ar trebui sa fie la fel si atunci..DE CE nimeni nu da garantie/scrie pe factura ca, XXX KM kitul de distributie este garantat??

Asta e dilema multora/despre asta vorbim!!

Articole le de pe net nu"ne incalzesc"cand avem probleme privind piesele/garantiile/etc.

NU sustin nimic(e parerea doar a ta), dar din pacate stiu cum functioneaza sistemul pt.ca fac parte din el.

Sa ti dau un ex, audi A4, schimb distributie OEM in service(24 luni garantie la piese/3 luni manopera), la 34 k si 28 luni se blocheaza pompa apa, acum vine si intrebarea CARE CREZI ca a fost raspunsul servicelui/OPC(pt.ca a fost reclamatie ulterioara), vizavi de cauza?? 

Astept parerea ta, si eu ma opresc aici!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evit sa imi dau cu parerea cand cunosc atat de putine detalii asa ca...

Dar, ar fi interesant daca ai detalia tu cat mai exact datele problemei si rezolvarea/raspunsul service-ului/OPC-ului.

L.E. In sfarsit cineva care intelege diferenta intre Garantie si durata de viata...:wacko:

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, Garantia este una, Durata de viata recomandata este alta ....

la masinile Noi, se inlocuiesc elemente ale distributiei pe cheltuiala VW, cele care cedeaza in Perioada de Garantie a Masinii, 

in cazul in care nu atingi cei 210 mii ( la VW) in cei 2 respectiv 4 ani cat ai garantia.

ce cade dupa ce iese masina din garantie, si nu ai atins pragul de 210 mii km rulati, tot tu platesti elementele de distributie 

defectate dupa ce masina a depasit perioada de garantie...... corect ?

de fapt, VW garanteaza ( pentru masinile noi ) distributia asa :

2-4 ani dar NU Mai Mult de 210 mii km..... de aici incolo, fiecare interpreteaza cum doreste.

Nu garanteaza nicaieri explicit un anume nr de km .... ci doar iti spune sa nu mergi mai mult de x km cu ea ( asta nu inseamna ca in acel interval nu se poate strica nimic din kit si nici ca el VW isi asuma raspunderea si shimba piesa ce sa defectat pana la atingerea intervalului de x km recomandat ).

 

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!