Jump to content

Distributie Passat B7


kacsabacsi78
 Share

Postare recomandată

Am cumparat un Passat Variant second hand, model 2009 si a-si dori sa schimb cureaua de distribuitie. Codul de motor este CBAB si nr. de sasiu WVWZZZ3CZ9E091255. Intrebare mea este ca acest motor are 16 V sau 8?

Pe http://www.ingaraj.ro/piese_auto_vw_passat_variant_3c5-2009/587/5427 daca selectez codul de motor apare ca are 16V dar de la service mi-au zis ca are 8.

Puteti sa ma ajutati, sa clarific ce motor are masina mea?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kacsabacsi78...Hai ca iti explic de unde provine confuzia;daca tragi un ochi pe schema distributiei iti este foarte usor sa incurci lucrurile pt ca iti apare o singura axa cu came.In realitate sunt 2 axe cu came dar doar 1 preia miscarea de rotatie de la curea si o distribuie si celeilalte axe pe partea opusa a distributiei prin un sistem de pinioane...

post-64586-0-61780200-1321002203_thumb.j

post-64586-0-02471700-1321002214_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba aveau cei de la service sa-ti spuna 8V in necunostiinta de cauza daca el le-a spus ca-i 2009 si CBAB? Cumpara kit-ul de la service si-l punea el singur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti garantez ca sunt multi mecanici care au facut distributia asta si habar nu au ca e 16v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles, de ce tu ca consilier service ii spui domnului ca motorul sau este 8v cand faci receptia masinii pentru schimbarea distributiei?

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca vrei sa schimbi doar cureaua de distributie.

''Am cumparat un Passat Variant second hand, model 2009 si a-si dori sa schimb cureaua de distribuitie''.

Din cate stiu eu, aceasta operatiune este facuta la 210.000 km la CR.

Nu am cunostinta ca motoarele de 2.0 tdi sa fie si cu 8 valve, eu stiu ca toate au 16 valve, mai putin cele de 1.9 tdi.

Da, asa este. La service este efectuata operatiunea si aplicata garantia. Doar un proprietar atent si pasionat poate pune intrebari despre lucruri "intime" in legatura cu motorizarea si alte caracteristici. Din acest motiv toata lumea cere cod motor si serie caroserie, nu au cum sa dea kix, I think...

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan_SPD posibil sa nu dea atentie la anumite detalii,sau cine stie de ce draq.Intelesesem ideea si am spus ca cred ca sunt multi mecanici care nu stiu ca e cu 16 v chiar daca au facut astfel de distributii la montare au vazut doar o axa cu came.Stii ca la motorul lui geaman distributia e diferita; BKP...

post-64586-0-80488100-1321007553_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da dar distributia e diferita,cureaua iti vine pe ambele axe cu came care sunt,,independente,,una fata de alta .Ai schema cu distributia mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

''Am cumparat un Passat Variant second hand, model 2009 si a-si dori sa schimb cureaua de distribuitie''.

"Din cate stiu eu, aceasta operatiune este facuta la 210.000 km la CR.

Nu am cunostinta ca motoarele de 2.0 tdi sa fie si cu 8 valve, eu stiu ca toate au 16 valve, mai putin cele de 1.9 tdi."

Schimbarea distributiei la 2.0 TDI CR se face la 180.000 km.

Exista motoare 2.0 tdi PD cu 8 sau 16 valve.

Modificat de Tilu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cine poate sa imi spuna cum pot afla ( vedea ) daca a fost schimbata distributia la vw passat 2.0 tdi din 2008 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tilu, la 180k km verificarea curelei si la 210k km schimb distributie. Valabil la tdi cr.

picasso12, nu prea ai cum sti doar prin vizualizare. Cati km are masina si ce motor este, pd sau cr?

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tilu are dreptate. La CBAB pre 2010 schimbarea distributiei se face la 180.000 km, rolele la 360.000 km, iar verificarea ei la fiecare schimb de ulei

Din 2010... ai dreptate tu

CBAB este doar pe B6... so?

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erweitern Curea de distribuţie - înlocuire de la 2010 Motor CBAB toate 210.000 km; până la 2009 Motor CBAB toate 180.000 km.Nu confundati cureaua de auxiliare a sistemului de transmisie cu cureaua de distributie,in multe programe apare cureaua de transmisie si rolele ei sub titulatura de curea de distributie sau role de distributie.Exemplu concludent; DAYCO APV2511 Intinzator curea, curea distributie

post-64586-0-17352000-1326110241_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, nu le mai zapaci, Nimeni nu a incurcat curelele, Omul a avut dreptate, iar eu l-am completat.

Am mai pus de cateva ori acest document:

service_table.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu inteleg pasajul ;rolele la 360.000 km.Asta ce inseamna?Se schimba numai cureaua si rolele la 360.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Sunt useri de B6 carora li s-a schimbat in Germania doar cureaua la 150.000 km (motorul era PD)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
hallucinogen

Eu unu mi-am schimbat tot kitul de distributie pentru un passat adus recent din Germania

cc 2.0 TDI 2009 cbab la 130.000

Cureaua prezenta urme de imbatranire - asa ca daca ai bani nu este un lucru rau sa le schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ar trebui sa imi schimb kitul de distributie, masina face 5 ani si are in jur de 110.000km. Ce imi recomandati, kit original de la VW sau ceva OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea service iti zice sa schimbi kitul la 5 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, stiu vechea discutie cu cei cinci ani. :) Dar nici nu am gasit numarul de kilometri la care trebuie schmbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca asta e masina ta: 2.0 TDI 08.05 - 125kw 170cp 1968cm coduri motor: BMR, CBBB

Curea de distribuţie - înlocuire de la an fabricatie 2010 Motor CBBB toate 210.000 km/ de la an fabricatie 2007 Motor BMR toate 150.000 km/până la an fabricatie 2006 Motor BMR toate 120.000 km/ până la an fabricatie 2009 Motor CBBB toate 180.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!