Jump to content

Switch yala la portbagaj A3 8L - probleme si rezolvare


Razvanvl
 Share

Postare recomandată

Salut dragi colegi,

A mea masina (A3 8L 2003) imi arata tot timpul in bord cum ca as avea portbagajul deschis.

Asa ca m-am hotarat sa vad despre ce este vorba. Prima data m-am gandit la microswitul din yala.

Am dat yala jos, am reusit sa dau jos si protectia de plastic si cel mai imbucurator lucru este ca am descoperit "buba". Nu este la microswitch, pe care l-am verificat merge ca foarte bine si arata ca nou.

Problema la mine este de la acea "tija" neagra din broasca care trebuie sa apese pe butonul rosu de la microswitch atunci cand portbagajul este inchis. Aceea s-a cam uzat si cred ca nu ajunge pana acolo.

Acum problema mea la care sper sa gasesc o rezolvare: cum pot deschide yala sa ajung acolo (cum desfac niturile)? Si cum credeti ca as putea remedia problema (daca ati patit ceva asemanator)?

Astept cu mare interes raspunsurile voastre.

Atasez si o poza!

Va multumesc!

post-93901-0-95309100-1320856210_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niturile merg desfacute, luate cu o masina de polizat gen"stilou) nu polizor de banc, insa problema ulterioara este cum o nituiesti la loc. poti folosi suruburi cu cap ingropat si dupa ce pui piulita sa polizezi adaosul de surub, insa grija sa respecti planeitatea broastei incat sa se aseze la locul ei. de reparat merge reparata, insa nu ar strica sa faci o fotografie si pe cant si pe partea cealalta sa ne edificam care este varianta optima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai degraba ai putea gauri acele nituri,pana la urma e tot un fel de polizare, dar mai accesibila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine am sa vad la ce solutie o sa apelez pana la urma :bom: Din cate am inteles se gasesc nituri de vanzare.

Se pare ca un coleg care se ocupa cu asa ceva (care schimba microswitc-uri) nu vrea sa ne spuna si noua cum procedeaza. Daca se gaseste separat acel microswitch inseama ca exista si un mod anume pentru a desface acea broasca.

Inca mai astept un binevoitor care sa ma ajute.

Va multumesc celor care ati incercat sa ma ajutati pana acum :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca te referi la mine cu faza"un coleg care se ocupa nu vrea sa spuna" :icon_bounce: insa nu iti pot spune cum sa procedezi pentru ca nu m-am lovit pana acum de broasca cum ai tu, si de aceea ti-am si spus sa faci poze din alte unghiuri sa vedem cum te putem ajuta. o solutie exista sigur insa trebuie sa vedem care. iti atasez o fotografie cu o broasca care echipeaza vw passat variant,golf4,polo,bora variant sa vezi despre ce este vorba si iti vei da seama de diferente

post-11532-0-51552400-1320867348_thumb.j

post-11532-0-41019500-1320867365_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze colegu' insa nu am vrut sa jignesc cu nimic, chiar nu m-am referit la tine. Dar stiu ca mai sunt persoane care se ocupa cu schimbatul acelor microcontacte si din moment ce se gasesc de cumparat si separat inseamna ca se poate descace cumva si acea broasca pentru a fi inlocuit (altfel nu stiu de ce l-ar mai vinde separat). Eu ma refeream stric la cei care au mai avut de-a face cu acest tip de broasca si nu sunt binevoitori cu o sugestie.

Pentru ceilalti care incearca sa ajute tot respectul si multumirile mele!!!

Maine am sa reiau operatiunea (astazi m-a prins intunericul si nu am mai putut lucra,trebuia sa stau si langa masina ca era portbagajul deschis) si am sa revin cu detalii, eventual si niste poze.

P.S: kelu tu sti despre ce "tija" din interiorul broastei ma refer? Aceea care in momentul cand e haionul inchis trebuie sa apese pe butonul microcontactului. La mine s-a cam tocit la cap si nu mai ajunge sau nu mai are forta sa apese acel buton. Trebuie sa vad cum il fac, nu cred ca merita sa cumpar alta yala doar pentru chestia aia.

Modificat de Razvanvl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

broasca ca a ta nu am reconditionat insa banuiesc despre ce este vorba.revino maine cu fotografiile pe care ti-am sugerat sa le faci si vedem despre ce este vorba...banuiala mea este ca merge facuta, insa dupa ce vedem fotografiile ne edificam. sunt broaste carora nu ai ce sa le faci din pacate. cat despre costul achizitiei unei broaste noi nu ai de ce sa te sperii, nu sare cu mult de 100 ron, asta in caz ca nu ai ce sa-i faci acesteia.

switch-uri se gasesc intr-adevar si separat, insa nu sunt ORIGINALE. ca noi inlocuim switch-urile cu unele produse de Saia Burgess care echipeaza vag-uri e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvanvl trage un ochi la pozele astea,si vezi daca e asemanator cu ce ai pe masina si apoi mai vorbim..poate reusim sa te indrumam sa faci lucrarea.

post-64586-0-98516900-1320926047_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da acel microcontact seamana insa nu este la fel.

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.

Problema a fost rezolvata. Acum totul merge ca nou,fara niciun fel de problema!

Daca cineva doreste informatii despre procedura ii stau la dispozitie.

In mare parte problema mea era de la modulul incercuit cu rosu in poza. Acela era prea tensionat si imi arata tot timpul ca porbagajul este deschis.

Cu aceasta ocazie am desfacut si broasca, am curatat-o, pus totul la punct iar rezultatul final a fost unul imbucurator. Totul cu investitii minime,aproape de 0

Inca o data multumesc tuturor colegilor care m-au sustinut.

post-93901-0-14733700-1320933645_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!