Jump to content

Golf 6 - Lumini interior


GabiB77
 Share

Postare recomandată

1, Ai senzor de lumina? Daca da, CH este setat pe automat?

2, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,  am senzor de lumina,  butonul sta doar pe Auto dar CH deși e activat,  nu se aprinde niciodată. Când opresc masina faza scurta se stinge. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e setat pe manual CH nu pe auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta pe Auto din meniu/VCDS sau asa a venit din fabrica și nu se mai poate face nimic? 

Sa inteleg ca acum merge dacă pun comutatorul în poziția faza scurta? 

 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, l-am setat din VCDS pe automatic si acum merge dupa ce opresc motorul.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara colegi!

De cateva luni sunt posesorul unui golf 6 de care sunt foarte multumit,dar am o problema la care nu ii gasesc rezolvare. De o perioada nu imi mai merg leduri-le(luminitele) din butoanele pentru geamuri pe toate usile. Am fost la un service cu un schimb de placute si cei de acolo mi-au verificat si instalat electrica si mi-au spus ca problema e butonul pentru intensitatea luminilor de interior,l-am comandat,ieri l-am schimbat si acelasi rezultat.

A mai intampinat cineva aceasta problema?

Va atasez mai jos si 2 poze.

2dguplz.jpg1zyu2pi.jpg

Modificat de stiuca9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De o saptamana nu mi se mai aprinde becul din portbagaj. G6 Combi 2009. 

De asemenea daca deschid masina din telecomanda si deschid doar portbagajul , dupa 30 de sec, mi se blocheaza usile.

Totusi pictograma de pe instrument cluster afiseaza corect starea usii de la portbagaj.

E defect vreun switch de la iala de la portbagaj? Se inlocuieste sau trebuie intreaga iala? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - se inlocuieste yala, la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana sa inlocuiesti iala care ii vreo 250 lei incearca o curatare .

Trebuie desfăcută si are 2 switch-uri  cel de pe exterior ii cel care arata daca ii deschis si cel de pe interior ii ptr lumina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut dragilor.

sambata am schimat si eu la golf-ul 6 pe care il detin, cele doua plafoniere fata, respevtiv spate.

Am avut:   old.thumb.jpg.029603bb9c36247554429ab3b1de5cc0.jpg si am pus:new.thumb.jpg.af1af35212d225980076241e54b1bab9.jpg           

Daca la cea din fata se aprind si butoanele cu o lumina rosie similara celorlate butoane din masina, la cele din spate nu se vede asta.

Am o intrebare, deoarece nu am gasit un raspuns pe net: la zona din spate exista sau nu acele lumini ambientale la butoanele din plafoniera?

Modificat de haky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, va rog sa ma ajutati cu un sfat sa imi schimb becurile din plafonierele din spate. Am un golf 6 cu trapa panoramica, iar cele 2 plafoniere (stg-dr), au si o gaura cu un pinten de plastic inauntru, probabil pentru agatat umerase sau altceva. Mi-am schimbat toate becurile din interior cu leduri, numai astea imi fac probleme. Se desfac de pe tavan cu totul sau doar plasticul transparent din interior? si din ce parte sa incep? Am incercat ambele variante. Ma gandesc totusi ca tot sistemul nu se da jos asa usor, menirea lui fiind sa mai sustina si o greutate suplimentara (umerase, etc). Dar nici plasticul transparent din mijloc nu cedeaza, mai degraba sta sa se rupa cand trag de el...

Am cautat tutoriale peste tot, dar nu gasesc decat pentru alte tipuri de sisteme. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum arata plafoniera? e ceva de genul?

540o5.jpg

de regula orice element cu bec se desface foarte usor

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta e. Multumesc. Din unghiul asta si cu lumina se vede clar. Bine ca nu am tras mai sanatos de el... :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii, poate mai are si altcineva nevoie... Becul se schimba scotand doar piesa mobila (pe care apesi ca sa aprinzi sau stingi lumina) din interiorul plafonierei. Se trage DOAR de capatul dinspre coada masinii, Se trage putin 3-5mm, dupa care trebuie sa apesi cu o surubelnita pe o clapita metalica, ca sa poti scoate toata piesa. Deci nu e nevoie sa se desurubeze surubul si sa se scoata intreaga plafoniera. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Dragii mei, daca mi s-a ars ledul marcat in imaginea de mai jos (nu se mai aprinde, banuiesc ca e ars) este vreo solutie sa-l repar/schimb doar pe el, sau trebuie schimbat tot ansamblul?

5a3aaf3cb3b9b_ledars.jpg.3a0f925fcd175cdd5941dd8b52aca67b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e ars nu ai cum sa-l mai repari, il inlocuiesti. Nu trebuie schimbat tot ansamblul.

Verifica insa daca e ars sau e altceva, ledurile nu prea se ard...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa verific? Ce sa-i fac? Il dau jos si misc de el? Se poate scoate usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, merci. O sa incerc. M-ar fi ajutat si cum, dar .... desfac si vad la fata locului. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauti led-uri la 12v cu picioarele lungi si cu diametru aproximativ egal ,desfaci si le inlocuiesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragii mei, cu tot respectul, astazi am mers la masina, am desfacut si in imaginea de mai jos este arata zona cu problema.

Recunosc ca nu stiu cum sa desfac acel led si cum sa-l inlocuiesc.

Puteti sa-mi dati o mana de ajutor?

Multumesc mult.

led ars_02.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezlipesti picioarele led-ului cu un pistol de lipit si tragi de partea neagra .

Mergi la cineva priceput daca situatia actuala te depaseste 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat ma depaseste, dar nu stiu exact care sunt piciorusele led-ului. Probabil ca cele 2 de langa cele 2 ghiare negre care reprezinta de fapt acea "camasa" din jurul led-ului. Ma asteptam ca piciorusele ledului sa fie intre cele 2 ghiare, de aici nedumerirea mea si ajutorul pe care l-am cerut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!