Jump to content

Flansa amortizor, nelamurire?!


puricele
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

am mai verificat un pic azi ca am avut putin timp liber...

bucse nu pun pe masina decat lemforder...bbs-urile sunt lemforder...sunt cu cocoasa..sunt de 21 parca...

cred ca am postat gresit...cu masina oprita...am tras de volan stanga dreapta...si se aud niste pocnituri in caseta:-(deci am de verificat ansamblul caseta-bielete-capete de bara:-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti se misca volanul in mana la gropi mici si dese? Adica asa, stanga-dreapta ca si cum ar fi rotile slabe. Sau cum cobori de pe bordura, iti trage volanul din mana? Daca da, atunci de la capete e problema. Eu aveam probleme doar pe dreapta si facea ingrozitor, adica la intrebarile alea raspunsul meu era afirmativ. Astea le-am luat Lemforder si sunt bune rau. Dupa schimb, masina se misca muuult mai bine stanga-dreapta, se simtea mai inchegata si cel mai grozav e ca nu-mi mai trage volanul din mana la gropi, desi mergeam cu 25 km/h maxim.

Sa stii ca Lemforder nu cred ca sunt ok ca bbs. Toata lumea recomanda OEM, numai alea poti fi sigur ca nu scartaie dupa ce le pui pentru ca au nu-stiu-ce pelicula pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul se misca...

o sa ma duc totusi sa verific la un service...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nedumerire: daca amortizoarele sunt "cam duse", merita sa schimb doar flansele ? :unsure:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita daca ai probleme cu flansele.Cu ocazia asta iti poti da seama si in ce stadiu se prezinta amortizoarele,cand sunt date jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cred ca si amortizoarele sunt cam terminate (sunt cele OEM), desi masina nu este chiar "barca". :ninja:

Problema este ca nu am momentan bani de amortizoare, dar am pentru flanse. Ma gandeam ca daca schimb doar flansele, se vor uza foarte repede daca si amortizoarele sunt cam gata. Asa este ? :unsure:

Modificat de Deadly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa le schimbi daca stii ca amortizoarele sunt gata.DA se vor uza repede flansele.

Cand ai banii schimbi cu totul si faci o treaba buna

Anul trecut am avut probleme cu flansele si din pacate am descoperit la ITP cand aveam ridicata masina si a impins de roata in sus se misca tot amortizorul cu arc cu tot asa joc mare aveam.

Si facea si un troncanit in gropi.Le-am schimbat si de atunci totul ok,da la mine amortizoarele sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Acu trei saptamani ajung in Piatra in concediu si ma gandesc sa elimin acel scartait groaznic facut de bucsele de la bara stabilizatoare asa ca ma duc in servis si pe langa acele bucse am mai schimbat si bieletele directie,cap de bara stanga ca nu a putut sa o desfaca decat cu flexul, mansoanele si rulmentii la amortizore fata. Toate bune si frumoase pana ajung inapoi in Italia cu ea.Scartaitul la bucse a disparut dar a aparut un scartait mai infundat pe partea dreapta fata in curbe stranse si in denivelari. Doresc ceva informatii daca mai pot remedia ceva cu acest nou scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Acu trei saptamani ajung in Piatra in concediu si ma gandesc sa elimin acel scartait groaznic facut de bucsele de la bara stabilizatoare asa ca ma duc in servis si pe langa acele bucse am mai schimbat si bieletele directie,cap de bara stanga ca nu a putut sa o desfaca decat cu flexul, mansoanele si rulmentii la amortizore fata. Toate bune si frumoase pana ajung inapoi in Italia cu ea.Scartaitul la bucse a disparut dar a aparut un scartait mai infundat pe partea dreapta fata in curbe stranse si in denivelari. Doresc ceva informatii daca mai pot remedia ceva cu acest nou scartait.

s-a facut reglarea geometriei rotilor???

Modificat de theoane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am schimbat si eu flansele de la amortizoare si bucsele de la bara stabilizatoare

flansele/rulmentii le-am comandat pe lemforder si au venit cu codul de original pe ele si erau identice cu cele OE pe care le-am dat jos de pe masina

BBS-urile le-am comandat pe swag dar erau cu diametrul interior de 21 pe cand mie imi trebuia de 19. pana la urma am pus febi

 



mai trebuie sa schimb o bieleta antiruliu dar nu era disponibila azi pe lemforder

post-67184-0-77167600-1364838022_thumb.j

post-67184-0-29505100-1364838223_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut probleme cu scartaitul de la bucsele de la bara stabilizatoare.

recomand doar oem ...nu sunt scumpe si daca le iei de la reprezentanta iti mai face si reducere la ele.

cele oem vin cu o pudra pe ele si nu scartie....cele de la producator dupa o ploaie incep sa scartie.

 

este normal sa se miste volanul stanga dreapta din maini cand merg pe drum cu denivelari...deformari?

se intampla la rotile de vara 225/45/17 (cu supensie sport)

si daca nu e normal ce trebuie schimbat?

 

momentan vreau sa schimb flansele....dar nu cred ca au treaba cu miscarea volanului..

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi prin denivelari mai ales care nu sunt aliniate si sunt alternante e absolut normal, deoarece e ca si cum ai pune mana pe roata si ai misca de ea stanga dreapta, miscandu-se si volanul.

Daca nu ti se misca, inseamna ca aveai joc in directie. Asa, fii fara grija ca e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e normal sa ti-l fure putin din mana daca iei gropi mari una dupa alta si sunt presarate astfel incat sa nu treci viu de portiunea respectiva de drum. Insa nu tine volanul fix in mana, lasa directia sa-si faca treaba, ca altfel in timp risti sa uzezi prematur diferite componente, iar cea care-mi vine in minte ca fiind cea mai importanta e caseta de directie. Daca nu lasi jocul provocat de gropi treaca pana-n volan, atunci iti va forta in caseta si in coloana de directie, dar si in celelalte componente, insa astea 2 mi se par cele mai importante. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am ontat flanse si rulmenti pe sachs si acum dupa 7 luni nu bat, dar cateodata simt la viraj, mai ales pe loc, ca si cum rulmentul e plin de nisip, am ridicat masina pe elevator si invartit manual de roti, zgomotul clar vine de la flansa sau rulment, deci se simte cand face asa si in caroserie parca merge in reluare, nu stiu cum pot spune ca si cum nu ar aluneca pe cauciuc

Oricum le las pana incep sa bata si pe urma pun altele.

Vreo recomandare pentru rulment si flansa, flansa lemforder dar oare rulmentul pe ruvile nu e mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentii astia am auzit ca de la Ina sunt destul de buni. Mie d-astia parca mi-a pus la ultimul schimb de flanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
slyminaiter

Salutare. La mine cand trec peste gropi , benzi de accelerare , linii de cale ferata zici ca se rupe bordu in doua . Am citit si am zis ok sunt flansele fata-spate dar la mine cand ridic pe cric stanga sau dreapta se aude un scartait ca de arc sau daca pun frana . Vreo idee de la ce ar putea sa fie?Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Jocul flanselor se verifica
simplu: masina pe cric si ridicati de roata in sus. Daca puteti ridica roata, e
clar! Operatiunea de schimbare e simpla daca ai scule. Tubulara de 21 la care
eu i-am sudat o tija (vezi foto) si un imbus sanatos( parca de 6) care nu se
torsioneaza pentru desfacut piulita din capul amortizorului. Pozitia
amortizorului pe fuzeta se marcheaza cu vopsea spray  argintie iar dupa ce
se da jos amortizorul se vede perfect pozitia acestuia. Doua chei de 18 dintre
care una obligatoriu tubulara si spray antirugina pentru desfacut cele doua
suruburi cu care este prins amortizorul de fuzeta. Prese de arc mi-am
confectionat singur dintr-o tija filetata de 10 (vezi foto). Mai greu e cu
desfacutu pilutei din flansa insa cu un imbus bun prins in menghina si inca un
ajutor care sa va tina amortizorul, se desface foarte usor. Timp de lucru
aproximativ 2 ore.

Presa.jpg

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! Am si eu o problema! In februarie am schimbat cam tot pe la directie cu piese de calitate, insa o flansa de amortizor de pe stanga a inceput sa trosnesca! De la schimb nu am facut mai mult de 7000 de km, flansele sunt lemforder! Intrebare mea e pot schimba doar rulmentii flanselor sau trebuie neaparat flansa cu totul? Am suspensie reglabila, dar mi-e greu sa cred ca se duc asa repede flansele! De obicei le schimb la un an,adica aproximatic 9000 de km, dar din ce am observat, flansele arata perfect si tind sa cred ca rulmentii se uzeaza prematur.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din alta parte nu se aude. Cand apas pe botul masini trosneste ceva din zona flansei! Luna ce vine urmeaza sa schimb suspensia, o sa pun tot reglabila, dar noua, si ma gandeam sa schimb doar rulmentii, avand in vedere vechimea flanselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, schimbi flansele anual? Pai ele se schimba daca prind joc. Eu le-am schimbate acum aprox 60.000 km si la verificarea din toamna crede-ma ca inca erau in stare f buna.

Mie greu sa cred ca o flansa si un rulment in stare buna se pot duce intr-un an.

Insa, teoretic se poate schimba rulmentul fara flansa, insa repet, ca aceasta sa fie in stare buna, sa nu ai joc in suspensie.

Un rulment dus face zgomot la rotirea rotilor.

 

Ma gandesc ca poate nu sunt montate corespunzator.

Oricum ceva e putred, precum a spus si Gabi, nu au voie sa cedeze asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000 cred ca e prea devreme, in kitul lemforder sunt rulmenti INA.

de la suspensia tare se pot sctica mai repede de vreme, mai ales pe drumurile din RO. daca iei de volan pe loc stanga dreapta si macina in oala telescopului e de la rulmentii de sarcina, clar.

si mie mi s-au facut praf niste rulmeti OEM, insa in mai mult de 7000, nu am notat cat, dar substantial mai multi km. posibil sa si fost si de la apa cu sare de pe drumuri pt ca bilele erau ruginite parca...mancate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia e destul de rigida si asta e cauza pentru care se duc destul de repede, dar repet de fiecare data cand le-am schimbat ,flansele aratau f bine! O sa vad cum arata cand o sa dau jos suspensia si daca nu e nevoie, schimb doar rulmentii. S-ar putea sa fie si o problema din oala amortizorului sau de cum sta flansa in locul ei, pentru ca sub capota o ciuperca sta bine si una mult mai sus si am impresia ca are si joc. O sa vad dupa ce o sa schimb suspensia cu totul daca mai persista problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!