Jump to content

Prelungire Garantie VW


The_Ego
 Share

Postare recomandată

No' bine, sa-i frec. Inseamna ca si aia-s mitocani. Chiar ma miram...

In Germania poti opta O R I C A N D pe perioada garantiei s-o prelungesti, si in luna a 23-a, ziua 29. Te iei, meri si achiti. Asa mi se si pare normal, nu sa-i sucesti mana clientului la spate. Ca ce chestie? Adica, pe toti aia de-si iau masini de acuma-ncolo ii obligi practic sa isi ia garantia de 4 ani (ca, mno, ii inclusa in pret), iar pe neinspiratii aia care si-or luat cotetzele inainte de magnanimozimitatea ta, ii lasi 2 luni sa se hotarasca daca vor sau nu, dupa care pa-si-pu-la revedere.

Pe mama voastra, bre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Geisterfahrer

    16

  • The_Ego

    12

  • drinkatwork

    6

  • DarianM

    3

...(doar soft de la ABT nu invalideaza garantia)..

N-as pune pariu ca asa e, ba dimpotriva :lol:

Off Topic: Serios, este tunerul agreat de concern. Preturile sunt pe masura oricum :)), dar se pastreaza garantia.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extindere de garantie din fabrica este deja disponibila de multa vreme.

Garantia extinsa locala va fi de la 1 ianuarie 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off Topic: Serios, este tunerul agreat de concern. Preturile sunt pe masura oricum :)), dar se pastreaza garantia.

Ups, acum am vazut. :icon_thumleft: La preturile alea de tuning mai bine iei direct motorul mai tare :) Interesant ca daca tot vorbim aici de garantie, daca ai asemenea tuning de la ABT

- garantia de 2 ani se pastreaza, dar

- de la al treilea an in sus trebuie garantie speciala (care bag mana in foc ca e mai scumpa ca garantia extinsa fara tuningul ABT) :icon_thumleft:

Si mai inseamna ceva: un tuning ca asta reduce fiabilitatea masinii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, la o lectura relaxata 2 lucruri m-au frapat insa:

1. Garantia nu se plaica daca defectiunile apar ca urmare a utilizarii de piese de schimb si accesorii defecte sau necorespunzatoare tehnic - dar oricum fiiind in perioada de garantie masina va primi piese de schimb de la service-ul de marca, nu?! Inseamna ca daca se strica o piesa pusa de ei, se poate sa nu ti-o schimbe a doua oara?!

2. Grarantia nu se acorda pt. rugina etc. - dar masina n-are deja 12 ani garantie pt coroziune?! Inseamna ca garantia extinsa de 4 ani reduce garantia caroseriei? Nu prea are logica... :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia aia pentru rugina este numai in cazul in care nu ai elementul ciobit de pietricelle, zgariat sau cine stie ce alte urme fizice pe element.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu as opta pentru o astfel de garantie suplimentara. Ambele masini au iesit din garantie si n-am avut probleme de reclamat.

Daca aveti cutie de viteze DSG, poate ca n-ar fi lipsit de interes de a va asigura linistea pentru 4 ani si maxim 120000km. Altfel nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este optionala garantia asta. o primesti implicit de la 1 oct 2011 la VW, si de la 1 ian 2012 la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai si restul posturilor, vedeai ca pt cei care au cumparat masinile in 2010 respectiv pana in 30 septembrie 2011, garantia de 4 ani (inca 2 ani peste standard) este facultativa si este platita separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum discutia a fost daca, cand, la ce masini se aplica, de ce nu e oficial pe site, etc. si lucrurile, intr-un final s-au lamurit.

Intrebarea mea se adreseaza celor care au avut VW si in trecut: ce defectiuni ati avut in anul 3 & 4 de utilizare a masinii?

Exista statistici (TUV, etc) care sa ne ajute la luarea unei decizii?

Daca dai 20 mil (440 euro pt un Passat) si istoria demonstreaza ca pica capete de bara, suspensii, radiatoare, etc a caror valoare depaseste costul extinderii garantiei - merita.

  • VW se alege cu marketingul si intra in randul lumii cu durata de garantie, tu iti scoti banii pentru ca pica piese pe Passat.
  • Daca masina e fiabila, fara probleme, si se strica doar "consumabilele" (placute, bucse, plastice) care nu sunt acoperite de garantie, este inca o sursa pentru VW sa ia bani si sa-si creasca profitul marginal.

Eu as vrea sa iau o decizie fundamentata pe date/statistici, pareri ale voastre (ca vechi utilizatori ai marcii) si buget. Pot sa dau 20 mil acum, sau sa dau in anii 3 & 4 cate 10 mil/an pe diferite piese.

Diesel, am citit threadul cu "Garantie 4 ani VW" si nu m-am edificat. Aici se discuta cine, cand, cum, de ce nu e oficial, la ce masini se aplica etc.

Pe sectiunea Passat B7, ma adresam direct celor care au modelul acest, care teoretic ar fi lipsit de "bolile copilariei". E posibil ca la B7 sa nu renteze aceasta garantie extinsa, masina a fost imbunatatita la toate capitolele, in timp ce pentru B6 sau alte modele, sa fie oportuna.

Avand in vedere argumentele mele, gandeste-te te rog daca are sens sa redeschizi topicul in sectiunea B7.

Modificat de teryro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Teryo,

eu doar ti-am semnalat discutia existenta deja. Nefiind moderator pe sectiunea Passat, nu aveam cum sa-ti inchid topicul. Pentru a-l redeschide ar trebui sa te adresezi unui moderator de la sectiunea Passat.

On topic, " capete de bara, suspensii " acestea nu sunt acoperite de garantie decat daca prezinta defecte de fabricatie. Nu poti sa invoci defecte de fabricatie la cele de mai sus dupa 3 ani si 100000km, garantia nu acopera uzura componentelor ci doar defectele de fabricatie sau viciile ascunse. Pt cele de mai sus, clar nu merita sa extinzi garantia. Extinderea garantiei ar trebui sa vizeze motor, cutie de viteza, sisteme electronice instalate pe masina si mai putin tren de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine punctat Diesel. Pentru asta spun eu ca nu merita garantie extinsa, de obicei defectele de fabricatie sunt rare cele care apar dupa 2 ani, dar sunt si sunt grave (cazul unui coleg de forum - tudy este edificator :( ). In Romania ti se cauta nod in papura ca sa nu beneficiezi de garantie sau sa ti se inlocuiasca pe defect de fabricatie. Am tot scris si pe alte topic-uri legate de o cuti de viteze manuala ce a picat la 32.000km la un A4 b8 (masina era iesita din garantie de 2 luni). Avea clar defect de fabricatie, pentru ca nu a fost condusa de un incepator nepriceput ci de un sofer cu 20 de ani experienta, dar nu a vrut dealerul sa auda asa ceva. Pt DSG recomand.

Merita garantie extinsa daca impingi masina, faci multi km. Eu nu intru in aceasta categorie, ca atare nu imi voi lua.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea se adreseaza celor care au avut VW si in trecut: ce defectiuni ati avut in anul 3 & 4 de utilizare a masinii?

Exista statistici (TUV, etc) care sa ne ajute la luarea unei decizii?

Exista, uite aici (click pe clasa masinii si apoi pe model): http://www.adac.de/i...annenstatistik/

De pilda aici pentru Passat (cam tot ce scrie acolo ca a picat costa bine spre/peste cei ~400 EUR): http://www.adac.de/infotestrat/unfall-schaeden-und-panne/pannenstatistik/detail.aspx?pmdlid=142&pstatid=3&ReturnUrl=nZl4gR.6g9F6VRx6na74gRxEf2dtTZnzgqt1fPdHfRGvVEx4fRsFVEx4fR74VatzeElteEl3naFHTZn1VRp1TRbDVXbzVaBIlaB3fElylrOCVvF6T9tDgDWtoh31ev7Gfh7GfDWHeK7rXSCsY,3xbShnXp3jmr7YWK3oZSF8bixGNvsGN,3V,4J8W9xuWSxBW4FRZil8XqC5X,fUW9jo,ilnmpMtW4fmVinRc9QHc.nOXSxUVvjFTaOug,YIWqWsO44H,DFIb4s6YE7S.T__

Eu voi extinde garantia cu chiar 3 ani, din 2 motive principale (Germania):

- cam orice reparatie cat de cat serioasa la Passat (piesa de schimb + manopera) trece de cei ~600 EUR cat costa extinderea;

- masina pierde mai putin din valoare daca o vand in primii 5 ani, pentru ca garantia este trasnmisibila noului cumparator.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun linkul :emthup:. Am cautat si eu pentru Golf , in special 6 (adica dupa 2008) si am constat ca dupa 2008 are numai ++

Inseamna ca G6 e fiabil ?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si eu, dupa 2009 sunt numai ++ (masina mea este B7-2011).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun linkul :emthup:. Am cautat si eu pentru Golf , in special 6 (adica dupa 2008) si am constat ca dupa 2008 are numai ++

Inseamna ca G6 e fiabil ?

:) Nu, nu inseamna asta. Statistica e facuta in Germania, unde Golf e poate cea mai raspandita masina. Statistica se refera la toate Golf/Bora care au chemat ADAC sa-i repare pe tot anul 2010, normalizat la numarul de Golf/Bora inscrise in circulatie. Golf 6 n-am vazut asa multe pe strada ca G5 sau chiar si G4, deci nu poti trage concluzia ca G6 e mai fiabil ca G5 de pilda. Rezultatul trebuie vazut numai ca un trend: modelul respectiv e din ce in ce mai fiabil, si e mai fiabil ca alte masini din clasa ei. Atat! :icon_thumleft:

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vechea garantie de 2 ani/fara limita de kilometri fata cea cea noua de 4 ani/120.000 km pentru mine este mai avantajoasa.....in trei ani am facut 170.000 km, ar fi ~113.000 km in doi ani deci tot 2 ani voi beneficia de ea.....si ar mai trebui sa scot si 313 EURO cu sau fara tva din buzunar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am platit-o deja, dar nu mi-au dat inca nici un contract de extindere, nici conditiile...

Am masina de cca. 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti sigur ca este valabila oferta pana pe 31 dec si nu pana pe 30 noiembrie. Mie asa mi-au spus la PBV ca e valabil pana pe 30 noiembrie.

Eu o sa o fac avand in vedre problemele la cutie avute in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha! Am ajuns acasa (germania) cu noul Passat cumparat din Romania. Ieri am dat o fuga la dealerul VW din coltz sa intreb cat e prelungirea de garantie (difera in functie de model/motor/dotari/etc.) M-am socat:

- extindere 1 an: ~250EUR

- extindere 2 ani: ~645 EUR

- extindere 3 ani: ~1250 EUR

Concluziile le trageti voi. Eu spun numai ca preturile astea, ca la orice asigurare, sunt calculate pe baza unor statistici / probabilitati de fiabilitate. Ca sa traduc, inseamna ca in anul 3 nu prea pica multe, in anul 4 probabilitatea de a pica ceva creste nitel fata de anul anterior. interesant ca in anul 5 pot pica chestii relativ scumpe ;)

PS: Nu va mai plangeti ca in RO multe chestii nu se schimba pe garantie, ca dealerul incearca sa le bage pe "folosire inadecvata". In Germania se schimba absolut totul pe garantie (chiar si tapiterie uzata sau maciuca de schimbator zgariata). Dar vedeti si voi cat costa in plus "luxul" asta....

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi da, bre, da' astora de la noi le lipseste conceptul de Kulanz si in plus, acolo ti se da masina gratuita spre folosinta, cat ai ligheanu' blocat in service (nu in 100% din cazuri, insa mai toate Autohausurile care se respecta asa fac), etc.

Aici primesti masina gratuita doar daca ai vreo relatie mai speciala cu dealerul, in rest, s-ar putea sa n-aiba sa-ti dea nici macar contra cost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealerul VW iti da masina la schimb numai daca masina ta nu se poate deplasa pe propriile roti. Scrie clar in contractul de garantie. Daca te duci cu masina ca-ti scartaie ceva si trebuie sa o lasi cateva zile, ghinion, nu primesti masina decat contra cost, in regim de inchiriere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!