Jump to content

Jante/anvelope


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Poate cineva dintre voi sa-mi recomande un magazin de unde sa imi pot cumpara roti de iarna pentru un Passat B7?

Eu locuiesc in Germania, dar am comandat Passatul in Romania. Va fi livrat probabil dupa 1 noiembrie si n-as vrea sa am probleme cu adusul masinii acasa (in romania si austria sunt obligatorii anvelopele de iarna) As prefera sa aiba si o pagina online unde sa vad jantele inainte si sa aiba si magazin de desfacere in Bucuresti.

Dinu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca si in Germania sunt obligatorii cauciucurile de iarna. Legea e data anul trecut la 01.12.2010.

Mai bine cumpara anvelope tot din DE. Intri aici: http://www.reifen-vor-ort.de/, bagi codul de oras/zona/land, ce vrei tu, alegi anvelopa, apoi mergi mai departe sa vezi care este dealer-ul cel mai apropiat care ti le poate aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Incearca autosoft sau vorbeste la Porsche sa iti vina masina macar cu allseasons-uri M+S si fulg(cred ca asa va veni totusi), ramane sa iti confirme si colegii cu B7?

Daca vine cu anvelope nepotrivite ce faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate tin minte (s-ar putea totusi sa ma insel) masina vine sau este echipata cu anvelope in functie de perioada in care este ridicata de la dealer. incearca sa verifici cu dealerul, cum a spus si Razvan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Eu de aici am luat NOKIAN

www.anvelopenokian.com

Acum depinde si ce roti ai pe masina 16" / 17" sau 18"

O seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce iti trebuie 8 roti de iarna? 4 cu care vine masina si 4 pe care le comanzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Daca era sa le iau din Germania le luam demult, dar mie imi trebuie peste ca. 2-3 saptamani in Bucuresti. Masina va veni cu cauciucuri de vara.

In Germania caucucurie de iarna Nu sunt obligatorii! DOAR daca se produce un accident din cauza ca n-ai cauciucurile potrivite, atunci esti amendat. Oricum, de multi ani am cauciucuri pentru fiecare sezon si e mult mai bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La posturile radio din Bucuresti se difuzeaza o reclama a celor de la Porsche in care spune ca orice masina cumparata de la ei in acesta perioada vine cu un set de cauciucuri de iarna cadou asa ca ar trebui sa intrebi ,poate vei avea o surpriza placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi s-a livrat tot cu cauciucuri de vara; sunt in plina cautare de jante de tabla+anvelope iarna, cauciucuri sunt mai peste tot dar jante tabla nu chiar - eu as vrea oricum sa le iau pe toate din acelasi loc. Pana acum cea mai convenabila varianta am gasit-o la www.anvelopeiarna.com.

Alta varianta ar mai fi si dealerul (PBV1 in cazul meu) dar sunt cam scumpe jantele cred (la Midocar erau 400 lei / buc). La cauciucuri erau pe acolo preturile ( ex. Michelin alpin a4 205/55/16 la 500 lei).

Bafta la cautat!

Dinu, functie de cat stai prin tara cand iei masina, verifica dupa cat timp iti dau cartea masinii (eu am luat masina de 2 saptamani si cartea ioc), iar cu numerele rosii nu cred ca poti iesi din tara?!

:)) am intrebat eu la porsche de promotia cu anvelope iarna dar, binenteles, se aplica celor care au semnat contracte dupa inceperea promotiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ecauciuc.ro au preturi bune si sunt seriosi. De acolo am luat roti pt ambele masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Germania caucucurie de iarna Nu sunt obligatorii! DOAR daca se produce un accident din cauza ca n-ai cauciucurile potrivite, atunci esti amendat.

Dupa cum iti spuneam, de anul trecut SUNT obligatorii. Mi-au spus 2 romani stabiliti acolo si un politist de autostrada austriac.

Din pacate nu stiu germana, dar o sa-i rog sa-mi trimita link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<OFFTOPIC>

Despre obligativitatea anvelopelor de iarna in Europa:

http://www.avd.de/st...rreifenpflicht/ (Germana)

http://translate.goo...icht%2F&act=url (acelasi articol, tradus)

Deci in Germania nu e ca in alte tari in care se specifica ca anvelopele de iarna trebuie montate intre luna X si Y. Nici macar nu se vorbeste explicit de anvelope de iarna, ci e vorba de anvelopele M+S, care le include pe cele de iarna si pe cele "All-season". Legea specifica ca ele trebuie montate in situatii de zapada, frig, gheata etc. Cine provoaca un accident din cauza ca are rotile gresite, plateste. In plus, asigurarea s-ar putea sa nu-i acopere costurile. Deci raspunderea iti apartine. In practica, in aproape 10 ani de condus in Germania n-am auzit pe nimeni sa fie controlat si amendat ca n-avea cauciucurile potrivite vremii :D

Oricum, chiar nu conteaza pentru mine in ce tari si cum se implementeaza (sau nu) obligativitatea asta. Eu vreau sa fiu "incaltat" cu cauciucurile adecvate anotimpului, si nu cumpar chiar orice marca, ma documentez bine inainte si cumpar ce e cel mai bun. De pilda, ADAC testeaza de 2 ori pe an anvelope, iar rezultatele publicate reprezinta un etalon pe care-l folosesc multi cand decid ce cauciucuri cumpara.

Si daca tot suntem offtopic, In Germania (ca si in multe alte tari europene) sunt interzise GPS-urile care arata pozitia radarelor. Insa iarasi, n-am auzit niciodata ca un politist sa te opreasca si sa se uite daca softul iti arata sau nu radarele :D

</OFFTOPIC>

@andrew2:Vin din Germania cu numerele permanente ca sa-mi ridic masina din Romania. Dealerul imi va pune la dispozitie CIV si COC ca sa o pot inmatricula in Germania.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunt performante anvelopele de iarna TIGAR?

A utilizat cineva?

Modificat de msorinr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la Tigar Winter 1, sunt catastrofale: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/w175_65_R14_details.aspx?testId=18&recordId=249 Insa vad ca stau foarte bine la consumul de combustibil, poate merita sa le iei in considerare :biggrin:

Acum serios, daca vrei performanta, atunci cauta marcile premium: Michelin / Dunlop / Continental / Pirelli / Goodyear / Bridgestone si inca vreo 1-2. Restul sunt loterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum iarna merg f. putin.Din considerente istorice nu prea ma aventurez daca conditile meteo sunt defavorabile.Oricum mi le-am achizitionat impreuna cu un set de 4 jante de tabla .Cred ca am facut cam 1000 km , mi se pare ca se comporta ok pe zonele umede.Sa vedem cum merg pe zapada , dar dupa cum spui cred ca voi evita sa le testez la risc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare nu neaparat pe zapada, ca acolo notele pe care le-au obtinut cauciucurile astea sunt cat de cat ok.... Problema cu ele e pe asfalt uscat si ud, acolo notele sunt ingrijoratoare.... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am pregatit masina de iarna. Am cumparat un set de jante de tabla pe 16" cu anvelope michelin alpin a4. Toate le-am luat de la autosoft. Am beneficiat, in baza cardului lor, de reducere 10% la toata suma. Astept zapada acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

eu am tot cautat, si pana la urma iau de la cinev ade la pitesti, cu transport inclus (la 4 anvelope) si am negociat si chiar am obtinut pret bun.

iti dau detaliile lor SC RAMI CONSULTING INVEST SRL

J03/2022/2006

RO19228116

Piteşti, România

TEL: 0722.265.003

0756.433.089

www.anvelopeautonoi.ro

anvelopeautonoi@gmail.com

eu merg pe michelin 4a. am passat b7 si consider ca anvelopele sunt un lucru ff important pt siguranta, mai ales ca circul si cu copii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa parerea mea cele mai bune sunte cele de la michelin, modelul alpin sunt dementiale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mi-am luat Continental TS850. Pe carosabil umed la 3 grade s-au comportat f. bine; astept zapada sa le probez, dar pot anticipa un comportament excelent avand in vedere ca la masina anterioaara am avut TS810 si am fost f. multumit de ele.

Modificat de oliviub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca la cauciucurile de vara (dunlop) 215 55 16 producatorul indica o presiune de 2,5 atm in anvelope pt 2 pers + bagaje, la cele de iarna care sunt 205 55 16 (nokian) ce presiune sa bag in anvelope?

As vrea sa imi spuna cineva care are passat b7 trendline cu motorul de 2.0 si 140 cp adica cu anvelope 205 55 16 ce presiune in anvelope ii indica producatorul pe capacul rezervorului?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate stiu eu indicatia producatorului nu e in functie de dimensiunile anvelopelor folosite, ci se specifica doar 2 cazuri, pentru masina incarcata si descarcata. O sa ma uit la mine ce scrie exact, desi eu am variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee ce anvelope de iarna se potrivesc pe jantele Salamanca de 17" ?

Mai exact, daca cele de vara au dimensiunea 235/45/17, cele de iarna ar putea fi mai inguste, gen 225 sau 215?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!