Jump to content

Golf 6 - Polishare plastic stalpi exteriori usi


cat_ioan
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Intrucat deja mi s-au umplut de zgarieturi fine plasticele negre lacuite de pe stalpii exteriori ai masinii, va deranjez cu o intrebare....Stiti cumva cu ce pot sa le scot? Cumva Xerapol sau un alt polish pentru plastic??

Astept solutii nu de alta dar este singura problema de pana acum la Golful VI pe care il detin...si asta cauzata de minunatii de la spalatoriile incercate...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca sunt de plastic? Ai mei la Golf 5 sunt de metal !

Ca sa scoti stalpii aia negri, cobori geamul, tragi de cheder ca sa il scoti pentru portiunea care ai nevoie si o sa vezi ca sunt prinsi cu suburi in stea (torx). ii desfaci si ii scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se referea la scosul zgarieturilor si nu a plasticelor :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un polish profesional. Verifica linkul din semnatura mea pentru detalii.

Daca nu fol polish profesional, zgarieturile vor fi doar umplute si vor reaparea dupa cateva spalari.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie eu am reusit sa matuiesc o mica portiune doar incercand sa sterg un punct pe care il avea de cand am cumparat masina.Performanta am obtinut-o folosind o laveta moale si spray de curatat parbrizul.Norocul meu a fost ca am apasat doar cu varful unui deget si m-am oprit repede.Concluzie :e un plastic foarte sensibil si din pacate nu e singurul de aceeasi calitate din masina .Daca reusesti totusi sa obtii un rezultat bun prin vreo metoda te rog sa-mi dai si mie de stire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva un cod si un pret pentru ei? Poate nu sunt chiar atat de scumpi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie eu am reusit sa matuiesc o mica portiune doar incercand sa sterg un punct pe care il avea de cand am cumparat masina.Performanta am obtinut-o folosind o laveta moale si spray de curatat parbrizul.Norocul meu a fost ca am apasat doar cu varful unui deget si m-am oprit repede.Concluzie :e un plastic foarte sensibil si din pacate nu e singurul de aceeasi calitate din masina .Daca reusesti totusi sa obtii un rezultat bun prin vreo metoda te rog sa-mi dai si mie de stire.

Mai rău dec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot inlocui si am vazut chiar mai multe modele doar ca sunt destul de scumpe Iata un exemplu:http://www.volkswagen-zubehoer-shop.de/shop/product_info.php?info=p1481_Dekor-Set--Carbon-Optik--4-Tuerer.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu am reusit sa pocnesc unul, la VW 6 sunt de plastic, costa 100 lei bucata si aproximativ 70 lei manopera pentru schimbare (date oferite de Midocar Otopeni).

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Cumpara niste Meguiars-PlastX si o sa vezi cum o sa-ti iasa.Eu am incercat iar rezultatele sunt f bune avand in vedere ca l-am aplicat manual.Daca il poti aplica cu o masina de polishat rezultatele vor fi si mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor pt niste zgarieturi gen paza de paianjez chiar nu vad dc sa cumparati sau sa colantati stalpii.Ies ca si noi printr-un polish binenteles facut de un om care se pricepe nu intr-o spalatorie de cartier.Problema e una extrem de minora asa ca relax.In proportie de 20-50% se poate rezolva si manual folosind o solutie dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rave, am un cod ptr stanga ,diafragma geam lateral 5k4 837 901 a, iar ptr dreapta dai o bere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma interesa codul doar ca sa aflam pretul. L-a scris cineva mai sus. Dar dau berea aia oricum daca vrei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

fratilor... am cod ,am pret, am achitat avans iar piesa tot nu o am! din august tot astept! si masina a fost livrata mai repede decit nenorocitul asta de plastic! l-am gasit spart si intra apa in usa! are cineva cunostinte de unde pot sa fac rost de ornamentul asta mai repede? sh ma intereseaza.

Modificat de ymw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva nu am mai auzit. Pentru ce motiv au spus ca nu a ajuns?

Cred ca mai bine incerci sa schimbi reprezentanta.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce reprezentanta sa o schimb cand am un raspuns de la ... nu dau nume ,ca ''au probleme cu codurile in Germania''? De doua ori am primit aceeasi piesa gresita si anume ornamentul de la usa din spate. In ambalajul cu codul de la usa din fata vine cel de la usa din spate!Ce bine era daca in loc de un 1.2 tsi primeam un GTI !! De... unu la schimbul trei a lipit un cod gresit! :RO flag:

Modificat de ymw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Revin cu preturile actualizate pentru schimbarea acestui plastic:

105 ron plasticul in sine

60 ron manopera demontare usa

95 ron manopera demontare suport geam

Midocar Otopeni, Livrarea dureaza 3-4 zile.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc MarZ.Avand piesa facturata, am sa mai astept sa vad cat sunt de parolisti baietii.Sper sa il primesc pana la 32 decembrie.Daca nu, am sa apelez la Midocar si pentru cine are nevoie, vand ornament de usa stanga spate, nou in tipla si plimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-am mai zis odata sa schimbi reprezentanta, dar nu vrei. Sa astept mai mult de o saptamana pentru o piesa mi se pare mult. Ce te faci daca iti aduce piesa pe 32 dec? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce reprezentanta sa o schimb cand am un raspuns de la ... nu dau nume ,ca ''au probleme cu codurile in Germania''? De doua ori am primit aceeasi piesa gresita si anume ornamentul de la usa din spate. In ambalajul cu codul de la usa din fata vine cel de la usa din spate!Ce bine era daca in loc de un 1.2 tsi primeam un GTI !! De... unu la schimbul trei a lipit un cod gresit! :RO flag:

Hmmm...... sa-ti aduca un GTI in loc de 1.2 TSI...... se mai intampla, mai gresesc si ei, oameni sunt, nimic grav ;) ..................dar sa-ti greseasca "plasticele" alea de la usi........ e inadmisibil !!!!!!!!!! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!