Jump to content

DIY - Montare camera video rear assist AM pe replica RNS510


corad0
 Share

Postare recomandată

stefan_alexandru25
On 28.12.2016 at 11:53 AM, Al Bundy said:

RNS 510 nu are decat alimentare permanenta, 2 fire rosu/galben.

Am inteles. Multummesc! Saptamana viitoare o sa o montez si revin cu poze :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut tuturor, rog pe cine stie sa pună niste coduri oem pentru camera de golf 6 în emblema care sa fie lowline. Multumesc  frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa perioada asta de vreme rece si umiditate si toata mizeria de pe strazi, camera de mers inapoi (cea de scirocco) a inceput sa arate doar un ecran negru. Se comuta pe imagine dar arata negru. 

Mai nou, apare si imaginea si cateodata imi iese din ea si imi da doar senzorii cu toate ca eu sunt tot pe marsarier.

https://youtu.be/a0-stXmbLPI

Stiti cumva ce ar putea fi? Oare se duce camera sau e un contact pe undeva imperfect? A mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai intampla - am gasit destule care au cablajul rupt - trebuie desfacuta bucati, scoasa camera din sigla si reparat cablajul - daca este asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa montez si eu o camera de mers inapoi pe Golf VI Variant dar am impresia ca pe RCD510 pe care il am momentan nu se poate (3C8 035 195 F - in poze). Am tot citit ce camera se pune si din cate am inteles este un model LOW care nu are ghidaje mobile si unul HIGH care are si ghidaje mobile si transmite semnal composit in loc de RGB. Codul camerei HIGH ar fi 5N0 827 566 AB? Pe langa camera si cablaj, mai e nevoie de ceva? Camera HIGH se poate monda la RCD510 sau merge doar cu RNS510?

Multumesc!

 

2016.01.15 23.58.50_resize.jpg

2016.01.15 23.59.24_resize.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camera se poate monta pe orice RCD510 cu intrare pentru camera. Cel din poze, nu are intrare pentru camera.

Camera cu linii de ghidaj care se misca odata cu miscarea volanului are nevoie, asa cum ai spus, de un modul suplimentar insa si de o calibrare.

Asa arata o camera HIGH + cablaj + modul:

fortiguanPASSATVARIANT.jpg

 

Asa arata ceea ce e necesar pentru calibrarea camerei HIGH:

PassatCamCalibrate1_zps2bcaefbe.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, F l o r i n said:

se mai intampla - am gasit destule care au cablajul rupt - trebuie desfacuta bucati, scoasa camera din sigla si reparat cablajul - daca este asa.

aha. ciudat oricum, nu e cea originala care sa zicem ca are parti in miscare (cand isi schimba pozitia sigla vw)

e cea de scirocco care sta fixa in bara spate. am decupat bara si am montat-o deasupra numarului. a mers o perioada buna de timp si acum e gata si vad ca au scos pe piata o alta camera cu cablajul mai bine protejat (de aici ma gandeam ca poate fi ceva)

veche

old.jpg

noua

New.png

Modificat de BTeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, am crezut ca este vorba de camera originala, cea din sigla

da, arata mai ok, cea revizuita, mai ales ca are cablajul mai lung, sa intre suficient de mult in caroserie.

verifica conexiunile la camera ta - alimentarile si semnal, in mufele camerei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat, astazi a fost mai caldut si am verificat. Era rupt conductorul rosu, alimentarea. Am gasit si mufa respectiva chiar la iesire din camera cu pinii oxidati si am curatat. Cred ca mai avea contact imperfect cand imi mai aparea imaginea si disparea si pana la urma s-a indepartat cu totul. Multumesc @F l o r i n!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

merge si asta. Totusi, eu recomand sa iti cauti o varianta integrata, mai buna calitativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Bogdan.Damian

Salutare. Imi poate spune cineva daca la golful meu pot monta o stema cu camera de pe un golf 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se poate, dar difera un pic la forma, daca imi aduc bine aminte - e posibil sa iasa un pic mai in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan.Damian

A montat cineva ceva de genul: http://m.ebay.com/itm/VW-Rear-Badge-Camera-Emblem-Badge-Camera-RNS315-RNS510-RCD510-26pin-RGB-logo-RCA-/171944106939?var=&hash=item2808aadbbb%3Am%3AmeAeShmBHngcMAHUnSNqAFA&_trkparms=pageci%3A20256b60-2ede-11e7-9032-74dbd1804045%7Cparentrq%3Ac6f6e6f315b0aa415d75e6d2fffd2a67%7Ciid%3A5

Sunt curios daca sunt bune de ceva si daca rezista in timp.

Eu am camera originala montata pe masina la un RCD510, iar la un moment dat s-a blocat pe deschis si cand am desfacut-o la service si au verificat piesele pas cu pas, toate functionau, spunandu-mi ca probabil a sarit de pe canalul ei. 

Au pus-o la loc, insa din cand in cand nu se inchide perfect, trebuind sa ii dau comanda de mai multe ori sa-si revina.

A intampinat cineva aceasta problema, exista vreo rezolvare pentru ea? Ma gandesc ca s-a slabit ceva si nu mai sta perfect in locasul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@biwak Buna , la schema electrica imi poti spune ,te rog , cum este numerotat releul : 85,30,87,86 ca eu nu ma pricep deloc . Schema de montaj este cea mai buna existenta in acest moment pe net ,chiar peofesionala si vreau sa o folosesc si eu ca sa montez o camera de mansarier .

Mutumesc mult , mail : cloantaf@yahoo.com

Este bine cum am numerotat eu releul?

Schema electrica de montaj.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. 

De curand am intampinat aceeasi problema ca si tine si defectul a fost la motorul care actioneaza clapeta.

Desfaci motorul de acolo si vezi daca mai ai carbunii buni. daca sunt uzati se pot schimba si vei avea camera functionala.

 

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee daca merge camera oem in emblema la rcd 330g plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trebuie canera high, cea care timite imaginea in AV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune,te rog,unde se afla codul camerei sau cum pot afla?Vanzatorul mi a zis ca imi poate spune doar codul manerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cate fire ies din camera, pe partea de semnal trebuie sa ai doar 2 si nu 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Screenshot_20170802-110411.png

Nu imi dau seama care sunt cele video

Modificat de 12seven12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sa fie cea de care spui tu.Mai are nevoie de modul sau merge plug and play?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi ai nevoie de firele care duc pana in RCD330G.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut colegii .am pe masina sotiei camera high line in sigla ce a fost montata pe un rcd 510 care nu mai functioneaza .

am montat in loc o navigatie AM

pot sa pastrez camera Oem si sa o leg pe navigatia Am 

Alimentare camera pe 12 v curat si celelalte 2 fire de semnal legate la mufa rca de la navy Am este ok asa.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!