Jump to content

Lupo... la drum lung


bandi1
 Share

Postare recomandată

am citit azi in topic-uri,ca am avut timp... pai nu stiu ce sa mai cred...pana la urma,sa am curajul sa plec cu lupo al meu pana la viena? sau sa stau cu morcovul in c.. ca cine stie daca nu se aprinde vre un bec... ceva? mentionez ca am toate consumabilele schimbate,si masina are doar 95.000 km... nu ar trebui sa am probleme.... dar din ce citesc in forum,ma cam descurajez sa plec la drum lung....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca poti merge linistit eu din 2008 de cand am masina am fost 3 ani la rand la mare de la sb-saturn si nu sa aprins nimic nici in aceste drumuri mai lungi si nici pana acum.Mers frumos cu masina nu turata/subturata consumabile schimbate la timp si nici o eroare/bec aprins in bord. Drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te duci cu lupo pe autostrada, sa te obisnuiesti sa fi depasit de autocare :), in rest nu trebuie sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai..nu sant vitezoman...dar am mai calcat o si eu la 140....numai ca mi se pare ca nu ar rezista mult la viteza asta...eu am fost obisnuit cu fiat punto,care fugea lejer cu 130... si avea motorul de 1200,si nici nu era masina nemtesca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti din timisoara sigur ajungi,ai cateva sute de km pana la viena!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lupo e o masina foarte buna cu un motor foarte fiabil. Nu ai de ce sa iti faci probleme. Nu e chiar o masina de oras.E o masina in 4 timpi, un motor care se comporta bine si la drumuri lungi. Calatorie placuta lipsita de incidente. Eu am facut un 400 de km cu Lupo al meu forjata si cu 140 ... in medie cred ca am mers peste 100 ...cu pauza de 20 de min ...si nu mi`a facut nici cea mai mica problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drum bun. Cunosc pe cineva care a mers in anii '90 in Germania cu Dacia 500 si un verisor care a mers in Germania cu o Dacie din 1972. Atata doar ca pe autostrada a mers politia in dreptul lui, a deschis geamul si zbiera schneller, schneller! ( mai repede, mai repede). Vara asta am cunostinte care au fost in Italia cu Matizul. Lupo este o masina ca toate masinile, cu un motor de 1 L. Sunt Skode Octavia cu motoare de 1,2L. ( sa nu ziceti de puterea dubla, ca asta denota ca motorul este cu atat mai fortat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde, lupo nu se poate compara cu fiatul de 1.2 16v (banuiesc, am si eu unul si mai vreau sa imi iau unul pentru mine, ca asta e a lu maicame :) ), app de ce l-ai vandut ??

app de 140, la caddyul meu 2.0 SDI, scrie ca viteza maxima este 142, am mers cu 145, iar daca merg cu ea (eu sau taicamiu) in italia/germania, 9-10 ore numai 140km/h merg, la 4100rpm (de la 4300 e pe rosu), si consum 10% fix, si merge perfect (asa a mers de cand e noua), acum are 355.000 si nu de mult am fost iar in italia, deci poti sa ii dai si 140 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rau am facut ca am vandut fiatul,dar imi trebuiau bani. mergea f.bine,si pana la urma cred ca sant masini f.bune... daca e sa mi iau vreodata alta masina,sigur va fi fiat...la fiat nu trebuia sa am grija de becuri aprinse,de sonde care ma lasa... ca la vw.sigur,si eu am avut matiz,si am fost cu el in germania,dar era noua...lupo e masina buna,cum zice si g3ksy,dar trebuia sa fii in alerta,sa nu se aprinda vre un bec,si sa stai pe drumuri,sa i dai de capat,sau sa te lase cutia,sau clapeta sa nu functioneze... in rest,ar fi ok

Modificat de bandi1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sackzitul Daca mergeai la 110 si economiseai vreo 4 litri/100 km, ai fi dat in cei 350k km cu vreo 10 000 euro mai putini bani pe combustibil (asta calculat la o medie a pretului motorinei de 3 lei). Ar fi buni 10 000 de euroi acum nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate reusesc sa dau lupo,si sa mi iau un fiat punto,din 2002..... mi as face cruce cu 2 maini... in viata mea nu mai cumpat vw... nici nou

Modificat de bandi1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai avut probleme cu Lupo-ul, sau numai ca ai citit pe forum? Esti un fel de Ion cu drobul de sare? Citeste si pe forum Fiat de ce probleme pot sa apara. Am ajuns sa ridicam Fiatul in slavi? Macar daca era alta marca. Citeste si vreo carte de medicina. O sa vezi ca nu mai iesi din casa, poate lesini, poate faci infarct sau atac cerebral, poate ai vreun anevrism si se rupe.

Care-i problema ca se aprinde vreun bec? Asta arata ca masina nu merge perfect. Eu am mers cu bec aprins de poluare excesiva cateva saptamani pana am avut timp sa ma ocup de problema. Si daca nu insurubezi bine busonul de benzina se poate aprinde becul ca nu mai recupereaza vaporii din rezervor. Daca becul nu este rosu, nu inseamna ca nu mai poti continua drumul.

Dupa mine italienii sunt un fel de turci. Adica sunt piese chinezesti, apoi vin turcismele si italienismele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! al meu lupo a fost adus din germania de un prieten si a mers de numai.cel mai lung traseu pe care l-am facut eu cu el a fost bucuresti -curtea de ages -transfagarasanul- dn 1 pana in brasov - cheia - ploiesti -mizil si apoi sarata- monteoru si astea toate intr-o zi .sa nu mai zicem ca lupo nu poate sa ca vw............................... ca doar e DAS AUTO.

numai bine.respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am vandut lupo... mi am luat punto.... diferenta cer si pamant.... nu se compara cu lupo,merge super,nu se aprinde nici un bec...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate reusesc sa dau lupo,si sa mi iau un fiat punto,din 2002..... mi as face cruce cu 2 maini... in viata mea nu mai cumpat vw... nici nou

ai avut tu ghinion cu ea..... nu are nicio legatura cu produsele VAG. E adevarat ca au avut o perioada proasta cu motoarele diesel produse intre 2005-2007 - cele dotate cu injectoare Siemens, pompe de motorina, etc.... dar cele pana in 2004 au fost beton. In afara de probleme pe la switch-uri, macarale, etc....nu au treaba mai mult de 10 ani.

am vandut lupo... mi am luat punto.... diferenta cer si pamant.... nu se compara cu lupo,merge super,nu se aprinde nici un bec...

Da, lac in put.....in teorie.

Dar, una peste alta, conteaza fiecare masina cum a fost intretinuta, folosita, etc.... daca vw-ul a fost calcat de tren, iar Fiat-ul a fost intretinut, atunci e normal sa te multumeasca mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa tragi concluzia ca vw este aiurea doar pt ca ai avut tu un lupo praf este cam pripita.

Si eu am parerea mea despre Fiat dar o tin pt mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant, si eu am un lupo cumparat din germania...si sincer nu as vinde-o pt alta masina, merge impecabil fara probleme de mecanica...doar strict revizi, beculetze si sigurante

specific k am facut si drumuri lungi si pe drumuri naspa si nu am avut nici un fel de probleme

pentru mine e o masina mica, fiabila si foarte reusita

Cu Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mers de 2 ori in Uk in Romania cu smart fortwo, de fiecare data cu altul. pe langa ala si lupo pare mare :)

erau ambele din 2001 si aveau peste 100.000km. Totul a mers brici. Daca nu da semne de oboseala masina nu vad de ce sa te stresezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Daniloaia Sorin

Daca nu te-ai intors deja din Germania, pot sa-ti spun ca faceam cam 8-900 km pe zi (Suceava-Bucuresti si retur) fara nici un fel de probleme. Am un Lupo 1.0 luat in 2005 cu 40 000 km la bord si am facut in Romania 200 000 km fara probleme grave. Nu m-a lasat in drum niciodata ! :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!