Jump to content

Cum se lasa jos masina?


razvanT
 Share

Postare recomandată

@ByZ: da, am suspensie sport de la JOM 40/40 mm :D .

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    7

  • ByZ

    7

  • _seby_

    6

  • hunior

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut ,aveti careva arcuri sport montate pe telescoape normale? ma-r interesa cum sta pe drum si cat e de rigida , scutura tare? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge combinatia . amortizorul ajunge sa se comprime la MAX insotit de o bubuitura sanatoasa , eu aveam arcuri -40 pe amotizoare normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcurile de corrado sunt altfel pentru golf ? mai tari mai moi cum sunt ? ms

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

is mai tari ,chiar fata de un 1,8 gt cu telescoape noi(am probat)! dar repet nu se comapara cu o suspensie sport de ex Ta Technics(are un coleg,si am facut proba), dar fata de suspensie sport, dispui de comfort, nu te scutura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost tentat de cum arata masian cu suspensie sport si eam gata gata sa imi procur una, pana am facut o cursa mai lunga cu un golf cu suspensie sport. am crezut ca imi ies toate din mine. nu avem drumuri, deci mai bine o las pe a ei normala. schimb doar amortizoarele si gata. cat despre amortizoare stock cu suspensie sport, nu recomand, amortizorul ajunge la capat de cursa unde" nu ii convine" plus de asta mai mult de 3 luni nu o sa reziste( practic cat si teoretic nu a fost gandit ptr arc sport ci ptr un arc normal). fiecare cu ideea lui eu cam asta am de zis. spor la modificat baieti :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de aceeasi parere...nu avem drumuri pentru asa ceva. In toamna trecuta mi-am pus sachs noi pe spatem, pe ulei. Acum "mai au" 40%. (am facut un test gratuit la suspensie + frane... la caravana unei firme de piese auto din Cluj). Nu stiu daca testul e menit sa scoata ochii soferilor (ca sa cumpere piese) dar mie mi s-a parut foarte nasol ca amortizoarele , fie vorba, noi, sa se duca mai repede decat alea vechi de pe fata la care am luat punctaj putin peste 50%. O alta ciudatenie e ca o skoda superb din 2008 avea aproximativ la fel ca mine amortizoarele pe spate - in jur de 45%. Raspunsul celor de la firma respectiva a fost ca drumurile noastre pot sa distruga si o suspensie noua intr-un an- doi. Mecanicul care mi-a montat amortizoarele mi-a spus ceva similar, ca o sa tina cam 2 ani, cel mult... :P

Legat de duritate, ar mai fi varianta de mijloc : amortizoarele cu gaz. Din cate stiu, majoritatea golfurilor au amortizoare cu ulei (mai moi, dar si mai comfortabile). Cele cu gaz sunt mai tari, dar mai putin fiabile in timp fata de cele cu ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci ce ne recomandati pentru amortizoare si arcuri , de exemplu golf-ul meu e ridicat de fata , si pe spate vine bine , imi place

dar e moale rau amortizoarele , mereu o simt cand schimb , cand pun frana etc balansul respectiv...

ar fi indicat gaz pe fata , ulei pe spate ? sau cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am amortizoare cu gaz simplu pe spate si gaz+ulei fata. cel putin asta scrie pe amortizoare cu data de iunie '95. cele pe gaz pe spate sunt ok

dar cele de pe fata care au si ulei de curand cel din dreapta aruncat tot uleiul afara. o sa folosesc tot pe gaz si pe fata. e un ban in plus dar asta nu insemna ca o sa ma tina iar 14 ani ca astea originale. bine zis maxim 2 ani asta la o medie de 20 000 km / an. ca recomandare. daca inlocuiti amortizoarele sa puneti si flanse de amortizor noi. se simte diferenta. pana atunci balans in barcuta :) ca asa a devenit :lol: cel putin a mea

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare.....voi toti va doriti sa lasati mai jos si eu o am prea jos.....daca schimb flansele de la amortizoare pe fata credeti k se mai ridik putin???...trebuie sa merg cu atentie k e belea altfel la cat este de joasa.... :o

post-49854-1250887070_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

eu unul nu o mai suport asa joasa,in afara ca e foarte rigida(iti zgaltaie creierii in cap) e si foarte joasa pentru drumurile noastre.

eu o sa-mi schimb suspensia sport cu un normala,pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numa 1 precizare. durata de "buna" functionare a amortizoarelor nu se masoara in ani...zic eu, ci in km.

intr-un an poti face si 100.000km si poti face si 1000km...

Si inca ceva...daca ai grija, si nu dai in gropi si amortizoarele sport si alea stock (daca sunt de firma, de ex.: Bilstein) tin f. mult.

*GTI 85" nu stiu de unde stii ca amortizoarele tale mai au 40%. Ce ai vazut tu acolo pe stand, probabil ca era eficienta amortizarii, care depinde de mai multi factori. Daca ai amortizoare noi noute, iti arata 70-80% acolo.

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szrobik - asa mi-au explicat domnii care faceau acel test, ca amortizoarele sunt uzate si functioneaza la 40-50% din parametrii cei mai buni, ca in curand "o sa se consume" si o sa am nevoie de altele..... M-am uitat crucis la ei dar n-am putut sa-i contrazic. Mai degraba tind sa cred ca e praf in ochi. Mecanicul care mi`a zis 2 ani , s-a referit la aprox 20k km pe an....

Cand o sa mi se termine intr-adevar amortizoarele, o sa pot spune daca au avut dreptate sau a fost o vrajeala. Deocamdata masina sta f. bine, n-am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun,hai sa o luam asa:

asta e masina mea:P1070706.JPG

Se poate vedea din poza ca sta destul de ridicata de fata.(sau,poate asa e normal :D )Avantajul e ca nu am treaba cu urcatul si coboratul bordurilor.Asa a fost de cand am cumparat-o,Nu am informatii daca in trecut au fost sau nu schimbate arcurile pe fata.Amortizoarele sunt schimbate,atat pe fata cat si pe spate.Acum au cam 4000 de km.Pe fata am bilstein si pe spate unele no-name,unguresti.

Ideea e ca nu imi place asa,si vreau sa gasesc o solutie cum sa stea mai lasata pe fata...Si sa fie o solutie care sa nu necesite prea multe resurse financiare...

Nu vreau suspensie sport,vreau doar sa fie mai joasa de fata,cam jumatate cat e acum.

Ce imi recomandati?

Salut!

De cand e masina la tine au fost schimbate telescoapele?Daca da, asa era si inainte sa le schimbi?? Pentru ca ma gandeam sa nu fie din cauza lor...pe fata o anumita firma si pe spate alta...am si eu la mine la masina problema asta, dar nu e asa vizibila ca la tine si mi se pare ca a aparut dupa schimbarea telescoapelor(tot asa 2 de un fel si 2 de alt fel am pus si eu)...

Si as avea acum si 2 intrebari, una care am mai pus-o mai sus, dar nu m-am prea lamurit inca...: Cu cat este mai joasa suspensia la variantele GT???

Si a 2-a: Pot sa pun telescoape normale la arcurile de GT???(am gasit la cineva 4 arcuri sh de gt, tot de pe un tdi si as vrea sa le pun pe masina mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.

Dupa parerea mea nu merita ink in romania sa pui suspensie sport sau arcuri sport...

eu am un mk3 din 96 dupa cum stiu totul e stock pe ea, dar si asa multumita drumurilor am avut ceva probleme cu pompa mea de servo, care e un pic prea jos ( nu stiu de ce, nu stiu cum aveti voi, dar noh asta e o alta poveste) si am cam atins asfaltul cu saracul...

mie mi ar placea sa am masina mai rigida si sper k peste cativa ani drumurile vor fii mai bune si atunci o sa fie o investitie buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate nu o sa prindem noi clipa cand drumurile vor fi mai bune pe la noi,pe mine unul dupa cum am zis ma omoara suspensia sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, cum e golful ala albastru de SB, asa e si golful meu, de altfel si eu tot intreb ce sa fac sa o mai las de fata, am aceeasi problema, am fost sfatuit sa ma uit pe arc sa vad ce buline au pe ele, am atasat poza (au 2 buline, una alba si una portocalie / maro). Am fost sfatuit sa incerc cu arcuri de la o motorizare mai mica (oare intre 1.4 si 1.6 e vreo diferenta de greutate), e posibil sa fie mai soft, nu asa rigide ca cele care le am eu. Daca e cineva cu 1.4 il rog sa-mi zica ce buline are pe arcuri in fata, se identifica f usor pe arc. Multumesc. Astept sfaturi / pareri. Numai bine

post-58504-1264103443_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcurile de Gti sau Vr6 , nu sunt cumva mai scurte decat cele normale?Asa stiu ca sunt mai joase cu -10-15mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, MS v@sy, o sa ma interesez, oricum tre sa ajung la dezmembrari sa vad si de o buza de GTI, daca dau si de o pereche de arcuri si o sa si fie bune o sa revin cu informatii. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Foarte nasoala treaba cu arcurile astea. Exact asa e ridicat si Golf'ul meu de fata...am verificat sa vad daca am arcurile aferente...si am descoperit ca pe spate aveam altfel de arcuri, am crezut ca e prea lasata de spate din cauza lor, le'am schimbat cu cele care ar fi trebuit sa fie(originale, le'am luat din dezmembrari DE), dar nu am rezolvat nimic...

Am mai intrebat si aici cu cateva posturi mai sus care e diferenata dintre arcurile normale si cele care au fost puse pe variantele GT, GTI, VR6 (cu cati mm s'ar lasa), dar nu am primit nici un raspuns sigur.

DEY_tm Ceva info legat de problema ta, pot sa'ti zic ca arcul din poza atasata(1 bulina alba si 1 portocalie) e pentru motorizarea ta (ABU). A mai fost pus pe aceeasi motorizare si cu 2 Buline roz; Daca ai gasi pe cineva eventual sa vezi cum sta o masina cu celelalt fel de arcuri. Cu arcuri de GTI poate o sa fie prea rigida, eventual cauti ceva metoda sa mai ridici un pic spatele.

Bafta!

Modificat de sochaux_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile de gti/vr6 cred ca sunt mai joase cu 10-15mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taiati o spira din arc si ati rezolvat problema! Am inteles ca se taie jumate de spira de jos si jumate de sus ca sa se potiveasca inapoi pe flanse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar stii ca nu e recomandat nu? mai bine luati arcuri care coboara maxim 40 de mm din cate am auzit ar merge si pe telescoape sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca ar merge si pe telescoape stock,normale,dar scade durata de viata a acestora! :icon_thumright:

Modificat de AdryanDim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa pe telescoape stock.scade dar nu asa de rau eu am pe spate arcuri sport de vreo 3 luni si nu am nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!