Jump to content

Cum se lasa jos masina?


razvanT
 Share

Postare recomandată

de 3 luni mi-am schimbat amortizoarele fata + spate. toate bune si frumoase ma asteptam sa fie mai rigida la inceput si pe urma sa isi de-a drumul. degeaba. am 10000 de km facuti de atunci cu drumuri lungi si masina incarcata .... nimic. sar in masina ca o minge. cand apas pe fartea fata abia daca o cobor 2 cm. e tare de zici ca este "sudata" tin sa precizez ca amortizoarele sunt normale la fel si arcurile. sa fiu eu norocosul sa fi prins un lot bun. ma cam indoiesc. amortizoarele noi au pastrat aceeasi inaltime si asta e bine ptr ca avem drumuri de offroad :) pe masina erau amortizoare monroe. si am decis sa folosesc aceeasi firma. pe amortizoarele vechi era marcat anul 2001 pe toate 4. acum astept sa vina un pic caldura sa vad care e schimbarea.numa bine

Modificat de electrobeat85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GTI_85

    7

  • ByZ

    7

  • _seby_

    6

  • hunior

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am luat masina cu amortizoare sport si este lasata rau, abia poti sa bagi cricul sub ea. Problema este ca desi am cauciucuri de iarna, raman suspendat pe zapada si rotile devin inutile. Nu mai spun ca masina e rigida si simt fiecare gropita... masina arata bine asa lasata, dar e tare inconfortabila. Colac peste pupaza, aud si un scartzait de flasa amortizor cand iau cate o groapa. Credeti ca pot sa ii fac vreo smecherie sa o mai inalt sau trebuie sa ii schimb musai amortizoarele? Nu vrea cineva sa faca schimb cu mine - am vazut ca sunt cativa amatori sa isi lase masina mai jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile dau inaltimea masinii....amortizoarele sunt doar niste "frane" care opresc oscilatia (balansul) arcurilor cand mergi pe denivelari sau cand actioneaza asupra masinii forte laterale sau pe lungimea ei... Amortizoarele franeaza "efectul de barca". Astea merg "mana-n mana", adica au lungime apropiata. Daca ai arcuri scurte, ai si amortizoare scurte. La cele stoc, ambele sunt mai lungi, masina fiind mai inalta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la mine masina este joasa si foarte rigida... si inconfortabila. Daca avea si ea 200 cp intelegeam nevoia sa o lasi in jos, sa fie mai "lipita" de sosea, dar asa...

Ok, multumesc pentru clarificare. Poate gasesc pe careva care vrea arcuri si amortizoare sport la schimb cu cele normale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cojocariu.marian

stai linistit, a mea are 64 cp si tot suspensie sport a avut. verifica sa vezi ce amortizoare ai, pe a mea am avut arcuri sport si telescoape normale, asa a fost adusa din germania

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina cu amortizoare sport si este lasata rau, abia poti sa bagi cricul sub ea. Problema este ca desi am cauciucuri de iarna, raman suspendat pe zapada si rotile devin inutile. Nu mai spun ca masina e rigida si simt fiecare gropita... masina arata bine asa lasata, dar e tare inconfortabila. Colac peste pupaza, aud si un scartzait de flasa amortizor cand iau cate o groapa. Credeti ca pot sa ii fac vreo smecherie sa o mai inalt sau trebuie sa ii schimb musai amortizoarele? Nu vrea cineva sa faca schimb cu mine - am vazut ca sunt cativa amatori sa isi lase masina mai jos...

asa ramaneam si eu...suspendat! nu ma putea ajuta nimeni, am iesit doar tractat...

pe mijloc, intre roti, am nivelat tot..pe unde nu ajungeau plugurile :)

de rigiditate si disconfort pe piatra cubica sau gropi..nu mai spun

mai am la activ o planetara rupta, ambele jante facute "8" si indreptate/roluite, 2 geometrii facute degeaba, praguri indoite, imposibilitatea de a parca unde toti sunt capabili sa o faca, borduri....si altele

flansele le-am schimbat - motivul fiind gropile din bucuresti, apoi suspensia asta...care "loveste" cum poate ea mai bine in planetare articulatii jante flanse...TOT..

-astea ar fi dezavantajele.... sunt si avantaje, dar prea putine si mult prea costisitoare ca sa pastrez aceasta "Setare"

1octav - sfatul meu e sa schimbi arcurile cu unele normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am arcuri stoc si amotizoare stoc Sachs pe gaz, masina este foarte rigida, scutura foarte tare, dar cu toate astea garda la sol e mare, si la viteze peste 80 km / h se inclina destul de mult in curbe, m-am gandit sa tai cate o spira din fiecare arc, s-ar imbunatatii tinuta de drum a masinii sau nu? Pun si o poza sa vedeti cat e de ridicata, am roti pe 13.

post-74410-0-31184900-1343750921_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza o bara stabilizatoare pe fata (doar de la 1.8 in sus s-a pus) si o sa fii super multumit de ruliul in curbe.

Bara poti sa o iei de pe orice golf 3. Se potriveste si daca nu ai avut.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bara. :icon_cheesygrin: Alte opinii, pareri, sugestii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa tai. O sa fie putin mai joasa si stabila. Nu stiu ce o sa zica baietii la ITP dar rezultate sigur o sa ai in ceea ce iti doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, merg maine la service sa rezolv, mecanicul a zis ca taie din partea de jos, ca de sus nu poate taia ca nu mai intra in flansa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am taiat din fiecare arc cate o spira, masina sa lasat frumos cam 3-4 cm, este mai stabila in curbe, nu se mai inclina ca inainte, sunt multumit de modificare, arcurile au intrat perfect in locas si dupa ce a fost taiat din ele, inca o intrebare, aveti idee ce inseamna bulina alba si portocalie pe arcurile fata? Si doua roz pe arcurile spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acum daca incarci masina nu se lasa prea jos, nu atinc rotile pasajele sau aripile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cauciucuri incadrate in dimensiunile legale nu vad de ce ar atinge.

Eu am avut pe Golf 3 suspensie sport H&R si 195/50/15 si nici vorba de atins sau alte probleme. La el cu roti pe 13 in nici un caz nu pot fi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sa nu te gandesti ca e lipita de asfalt, o sa pun maine o poza sa vezi schimbarea, pot sa o incarc, nu are nimic, e ok, eu am 175/70R13, dar si daca as avea jante mai mare nu cred ca ar fi probleme.

P.S.: vad ca esti din Satu Mare, daca ai drum prin Baia Mare, da-mi un telefon, poate ne intalnim si ai sa vezi schimbarea, eu sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto, diametrul rotii, indiferent daca e de 13 , 14 sau 15 trebuie sa fie acelasi, dar nu la asta ma refeream. Eu am arcuri normale pe masina si in curbe parca e barca, daca o incarc se lasa considerabil, nu atinge nimic insa daca ar fi sa tai cate o spira ma tem ca incarcata ar atinge.

Nu critic pe nimeni, sa nu ma intelegeti gresit, era doar o curiozitate din partea mea.

CristyX momentan nu sunt in SM, dar daca o sa am drum prin Baia Mare o sa te anunt :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut.Am si eu o mica problema..nu stiu daca postez unde trebuie dar tine de suspensii.Am un g3 pe care am avut arcuri si amortizoare sport reglabile..dar cele de pe fata s-au dus total si pe spate nu multe mai lipseau asa ca am schimbat tot si pe fata si pe spate si am pus stock.Amortizoare monroe ai arcurile nu mai stiu exact de care sunt..k-flex sau cv de genul.Acum problema este urmatoarea..pe fata garda la sol a crescut considerabil dar pe spate amas cam la fel si arata ca o barca...mai ales cu 3 oameni in spate..si nu stiu cum as putea sa fac sa o ridic in partea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

salutare . Am si eu o problema cu un Golf 3 din 96 , 1.9 tdi . De curand am schimbat telescoapele (Monroe) si spatele sta mult mai jos decat fata , aprox. 5 cm mai jos . Nu am schimbat arcurile , telescoapele sunt normale de golf 3. Cum as putea ridica spatele putin? Normal ar fi ca spatele sa fie mai sus putin decat fata , nu? Posibil ca arcurile spate sa fie slabite ? O sa revin cu o poza.  Sta lasata cand e goala , fara pasageri sau bagaje , cand am masina plina rotile spate intra sub aripa . 

Edit: Poate sunt montate gresit arcurile sau telescopul . In partea de jos mai trebuia ceva pe suportul pentru arc ? Sau arcul direct pe suport?  

 

 

IMG_20171215_114728.jpg

25394102_1545716932202778_1043848519_n.jpg

Modificat de cristi16v
Am adaugat o poza.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit: Poate sunt montate gresit arcurile sau telescopul . In partea de jos mai trebuia ceva pe suportul pentru arc ? Sau arcul direct pe suport?  

 

 Am vrut sa dau edit si din greseala am dat replay . Scuze pentru dublu post.

Edit 2: Se poate sa am telescoape mai lungi pe fata decat cele de pe spate? Sau sa am telescoape mai scurte pe spate decat cele de pe fata ? Sunt aceasi firma , am comandata telescoape standard , am pus arcurile care au fost . Inainte cu telescoapele vechi si cu arcurile care sunt si acum pe masina masina era ridicata egal fata-spate. 

Am pus o poza cu masina inainte sa aibe telescoapele schimbate.

IMG_20170810_094251.jpg

Modificat de cristi16v
Poza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!