Jump to content

Parasolare vs folie


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

@bogdan2, poti te rog sa pui 2-3 poze cu parasolarele laterale ale tale?

Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Umbrela venea standard la toate configuratiile (confort/ambition/elegance), deci, am avut-o, doar ca am pierdut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am primit umbrela deci la elegance vine sigur .. nu stiu la confort/ambition.

Ciudat e ca umbrela se poate pune numai in portiera din stanga spate .. nu si in cea din dreapta spate unde ar fi fost mai logic .. dar imi inchipui ca a fost facut mai mult pt uk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

scuze de intarziere. Iata si pozele cu parasolarele mele

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Parasolarele originale retrofited sunt geniale. Sistemul de prindere este foarte discret, acopera in totalitate usa spate. Textura este alta decat ce se gaseste in comert, in mod clar mult mai putin transparente decat fata de cele de mai sus. Nu am aparatul foto, dar promit ca pozez. Bineinteles, toate acestea daca esti dispus sa platesti pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sunt asa albe geamurile? S-au spart si le-ai schimbat? La mine sunt verde inchis pe spate (din cauza sunset) si verde mai deschis pe fata. Dar si cele standard sunt verzi din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Revin cu pozele parasolarului. in prima poza se vede acoperirea 100% si cele 4 cleme (am mers cu 130 cu geanul deschis spre jumatate si nu a zburat), in poza 2 detaliu tesatura, in poza 3 detaliu prindere clema.

post-9272-0-37167100-1320318720_thumb.jp

post-9272-0-93891300-1320318732_thumb.jp

post-9272-0-13412200-1320318818_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata f frumos ; pana la urma cat au costat lateralele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

530 ron :banghead: :251: :sick: :8:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

530 ron = 2 buc , parasolare orijinale Skoda ? aaa - uuu !

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

530 pereche sau 530x 2 =1060? Mi se par doar mie scumpe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Bineinteles, toate acestea daca esti dispus sa platesti pretul. "

Se vede dupa ce ai platit : :banghead: dar oricum sint frumoase ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

530 perechea, ca 1060 nu dadeam pe ele nici daca planuiam traversarea Saharei si in lung, si in lat. Scumpe, dar nu stau cu ventuze in geam, pot deschide geamul cat vreau (la ventuze nu se poate) iar calitatea lor este net superioara oricaror parasolare de 5/10/20 lei.

Apropos, eu acum am vazut ca parasolarele retractabile nu acopera 100% geamul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat 500lei pt foliere toate geamurile + parasolar . Spatele cu Lumar ATR (film metalic, opreste caldura solara foarte eficient), iar fata cu Lumar 73%. Clar clima lucreaza mai lejer acum si eu ma simt mai bine, asta vara imi era cald chiar cu clima On pe temp mica!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. De unde ai cumpararat parasolarele? De pe vanstyle.co.uk sau de la Skoda? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

avia pantelimon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Imi spun si eu parerea despre subiect. Am avut folie autorizata pe multe masini si am si pe Superb, imi place mai mult folia, protejeaza mai bine de soare, se incalzeste mai putin interiorul, fereste mai bine de ochi indiscreti si ofera vizibilitate mai buna din interior in comparatie cu parasolarele.

Acum vreo 8 ani folia de pe geamul de la sofer la un Golf 4 m-a scapat de a lua ditamai piatra in cap, a spart geamul dar folia a facut ca acesta sa se sparga dar sa ramana totusi pe pozitie si a respins afara piatra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai intrebat unde e senzorul pentru oglinzile el.heliom.? Daca pui folie inchisa pe spate poti schimba si oglinzile ca nu o sa mai aiba nici un efect! Pe una dintre masini am folie fata spate, nu ma deranjeaza deloc, nici macar noaptea. Pe Superb inca nu am pus, tocmai pentru a ma bucura de oglinzi! Dar, a alege intre parasolare (de orice fel) si folie, aleg folia oricand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un Superb  cu echipare Ambition si optionale dar fara oglinzi exeterioare antiorbire asa ca nu s-a pierdut nimic. Si daca ar fi avut tot as fi pus folie pentru ca avantajul il consider mai mare decat dezavantajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 11/1/2011 at 0:40 PM, bogdan2 said:

scuze de intarziere. Iata si pozele cu parasolarele mele

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua dragi colegi, nu va suparati ca revin cu subiectul asta minunat!

Am nevoie sa folosesc cat mai putin aerul conditionat datorita starii precare de sanatate, am o skoda mk3 argintie si vreau sa previn caldura de peste 40 chiar si 50 grade ...cand masina sta in soare direct la bronz! 

Studiez cazul perdelelor din plasa pentru geamuri spate si luneta, am cumparat niste forme de plasa ieftine (x2 buc una peste alta) gasite la orice supermarket si le-am pus pe geamul spate in vederea si diferentiera temperaturi fata de cel din fata care va ramane conform cu legea... un geam original !

Nu am nimic impotriva foliei care am folosit-o si la fosta masina argintie doar ca ...modele noi nu mai au elemente negre din plastic sau praguri negre....totul arata frumos finisat intr-o singura culoare .... motiv pentru care mk3 meu daca ii pun folie il fac ca o masina rupta in doua culori si stric tot design-ul ...

Cred ca o folie termica cat mai inchisa va fi mai racoare in masina.... dar detest varianta mafiota in fata gardul si in spate un leopard negru si fioros! Pe fata nu te lasa legea sa adaugi nici 1% opacitate pentru ca geamurile sunt tratate in felul asta la limita legii!

 

Rugamintea mea pentru cei care au perdele de geamuri auto si in special " Gorillaz_Doktor " care dovedeste ca are deja experinta cu aceste perdele,  ma puteti ajuta cu urmatoarea constatare/ intrebare....

  Reduce caldura din masina aceste plase solare? daca  gamurile pe fata fara folie/ plase exista o temperatura ridicata  iar cele cu plasa de pe spate sunt net superioare si tin racoarea??

Constatariile mele, plasa de geam reduce simtitor razele solare UV pe ideea ca te poti uita la soare cu ajutorul lor, sunt bune pentru siguranta lucrurilor lasate pe bancheta si marele plus ca sunt demontabile pentru toamna iarna si primavara!

Dar  tin caldura la distanta? 

Multumesc, astept pareri 

x shade.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!