Jump to content

Parasolare vs folie


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

In masina mea este soare. Soarele este bun pt corp, cu exceptia momentului in care iti doarme copilul in scoica si-i vine direct in ochi. Idiot ca nu le-am comandat de la inceput. Rezolvarile:

1.Folie (mai inchisa spate, foarte "light" fata). Avantaje : este permanenta, design (ea neagra, folia neagra...incepe sa semene cu batmobilu'). Dezavantaje : e permanenta, deci si noaptea, design (usor cicalaca cichi cea, dar acuma nah'...chestie de gust).

2. Parasolare. Poate astea, poate altele (astept sugestii). Avantaje : demontabile. Dezavantaje : clipsurile de pe chedere (debatable), pret (astea de pe vanstyle...pret+shipping....cam mult....)

3. Parasolare originale . Banuiesc ca este posibil, dar inseamna schimbare fete usi, deci pret prohibitiv......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand folia 50% fata + spate + luneta ( nu arata a masina de marfa cu geamurile negre spate si fata transparente)

-avantaje : design , noaptea nu iti "creeaza" probleme, riscul de a ramane fara talon e mult mai mic( majoritatea politistilor nu se leaga de tine daca pe fata nu e foarte inchisa, e de bun simt ,zic eu)

-dezavantaje : dorinta de dupa de a pune o folie putin mai inchisa:)

prasolarele sunt inestetice si nu cred ca in fiecare zi le vezi monta-demonta seara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am pus folie masinii mele tot din din acelasi motiv, soarele batea in spate si copilul era deranjat. Am pus pe luneta si geamuri laterale spate nu cea mai neagra, ci un pic mai transparenta. Pe fata nu s-a putut pune deoarece geamul a fost masurat cu un aparat, care atentie il are in dotare si ARR-ul si avea transparenta 70% si mai putin nu se poate. Ca design arata bine, noaptea nu-i problema chiar daca dai cu spatele. Chiar daca pare neagra de afara din interior se vede bine. Este folie Llumar, are autorizatie 2 hartii una in care sunt enumerate geamurile pe care este pusa folia si una cu omologarea RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor raspunsul meu nu te va ajuta prea mult, dar poate ii va ajuta pe alti care isi vor cumpara masina in viitor.

Eu aveam in dotare standard prasolare mecanice (in portiera foarte finute) si mi-am luat geamuri "fumurii" din fabrica. De fapt sunt o tenta de nuanta verde.

Sunt momente in care trebuie amandoua de exemplu in jur de ora 6-9 vara inainte sa apuna soarele cand bate din lateral.

Parerea mea la cat te costa folierea ulterioara nu castigi nimic. Iar acest lucru e un must daca ai copii in spate. (Cu toti stim ce bine e sa doarma copii in masina si sa fie liniste :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Docamdata 3-0 pt folie. (Multumesc pt raspunsuri). Sincer si eu inclinam spre folie (Llumar/3M) dar am vrut sa vad daca parasolarele fac fata sau nu. Se pare ca nu...

Am avut placerea sa merg cu golfu' soramii, achizitionat gata foliat (inchis spate/deschis fata). Ce mi-a placut in mod deosebit a fost ca nu ma ardea soarele pe mana/fata cand batea din lateral si nu ma mai orbeau co-participantii la trafic (mancai-ar.....mama de draguti). partea cu orbitu' am rezolvat-o cu oglinzi heliomate. Aia cu soarele ma interesa. Trebuie sa spun inca ca seara/noaptea, mai ales in zone insuficient iluminate, trebuie sa fii cu bagare de seama.

Cel mai probabil voi folia, dar in 2 nuante. Mai inchis spate (pt bebe) mai deschis fata (pt siguranta). Vad la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita de CD la oglinda mah.

bre, preavoslavnicul meu baga aghioase ca un popa papistas cu parasolarele 'built in'.

plus, la varsta pe care o are iti recomand cu caldura un tifon alb pus peste scoica cand e nevoie.

restu' sunt pretextele tale sa-ti pui folie :icon_thumleft:

LE: acum, fara misto: era pe aici pe forum un post cu cineva omorat de un geam 'foliat' care nu a mai crapat in mii farame, ci s-a mentinut batsos, sub forma de schije, pumnale si hangere.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

ma asteptam sa nu fii de acord, da prea pui patos boierule....

parasolarele "built-in" imi place cel mai mult ca solutie tehnica. Din pacate, acum e tarziu. O sa intreb cat m-ar costa, asa, pentru informarea mea. O sa vad si ce parasolare au la skoda. Si sa stii, ca prefer sa revopsesc masina (nu mai exista nici o piesa - aripa/usa, etc fara zgarieturi,) si sa o colantez (colant transparent) ca ma ia plansu cand ma uit la ea decat sa pun folie pe geamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu m-am complicat cu folia. Pentru luneta am achizitionat o jaluzea originala de la PBN (care sta permanent ridicata si ma "fereste" de farurile reglate romaneste ale celor din spate), iar la geamurile din spate, cand este soare, pun un parasolar cu ventuza (de fapt fara ventuza pentru ca intra si se sprijina intre fata de usa si rama geamului). Cand cel mic vrea sa se uite pe geam da parasolarul jos, cand este soare il pune la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia imi montasem folii Suntek 5%, la asta noua Yeti, am optat pentru Sunset din fabrica. Ca eficienta, impotriva soarelui, sunt mai bune cele aftermarket 5%.

Dar daca vrei sa dormi si te bate soarele, ar trebui sa pui si un parasolar care impreuna cu folia chiar face umbra. Nu poti sa optezi doar pentru parasolar.cand doarme cineva. Folii trebuie montate obligatoriu, retin razele soarelui si caldura, razele uv, interiorul nu se mai incinge la fel. Climatronicul isi face treaba mult mai repede.

Cind aveam Octavia, tin minte, o parcam cu spatele spre soare si cand intrai inauntru nu simteam aerul ala incins de nu puteai sa respiri. Era foarte bine.

Oricum si cu geamurile sunset din fabrica nu pot sa ma plang. Sunt eficiente si "originale". :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razele UV sunt retinute cam de orice foaie de geam.

eu n-am nici folie si nici sunset (fii-miu, care e principalul 'mergator' in spate s-a opus cu vehementa cand l-am intrebat daca le vrea), iar parasolarele sunt chiar eficiente.

si iti spuneam: era un post pe aici cu cineva omorat de o bucata de geam foliat care i-a intrat in gat. geamurile alea sunt atat de friabile cu un scop. cu folia anulezi un feature de siguranta.

da' stii cum e, masina ta, decizia tot a ta. si la cum te stiu, succes la pus folie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Fusei la bricostore (alte mici cumparaturi) si am luat un parasolar d'alea cu ventuze. Acopera cam 80% din geam (La superb avem si niste geamuri/usi spate cat china). Nu e nevoie de ventuze, ca sta fixata in rama geamului. Voi testa. Dar, dragul meu adso...ma stii bine...mi-e ca pun folie...dar la primavara (soarele nu mai este o problema asa de presanta acum in prag de sezon rece). Si mi-e ca pun folie "interior/exterior".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

la octavia unde n-aveam 'de niciunele' si unde si viitorul familiei se prezenta sub forma oracaitoare si degraba murdaritoare de pampersi, nu am avut nicio jena sa fac o gramada de drumuri cu bumbacul alb prins in geam.

e absolut imbatabil, crede-ma.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu as folia toata masina daca as fi in locul tau. Parasolarele nu te protejeaza de ultraviolete. La o masina neagra ar merge maxim 50% spate, altfel e putin creepy, arata a dric. Pe fata mergi ori tot 50% ori 73%(omologata RAR). Pune-ti si pe parbriz, se simte diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul filtreaza 'prin constructie' toate UV-urile 'periculoase'.

nu mai stiu exact ce si cum, dar parca vizibilul se opreste pe la 370 nm, iar sticla ordinara devine opaca pe undeva pe la 320 nm. aia de la masini mi se pare ca se duce mai sus un pic oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Academia Americana de Dermatologie a publicat studii care arata faptul ca a conduce masina pe timpul verii creste riscul de aparitie a cancerului de piele. Concluziile le trage fiecare cum doreste. Eu am pus folie pe toate geamurile, inclusiv parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin nevada probabil.

si ai dreptate, din perspectiva asta parbrizul e cel mai 'periculos', pe geamurile laterale ai un unghi de incidenta suficient de 'bun' doar la asfintit, cand oricum te filtreaza mult mai multa atmosfera ca la pranz.

ideea e: eu unul consider ca trade-offul nu merita. si pentru ca goriloi il cunosc din vremuri imemoriale, nu ezit sa-l fac partasul sentimentelor mele curate :D

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UV in foarte mare masura nu trec prin geam!

Does UV radiation come through glass?

Ordinary car window glass filters out about 97% of the UV-B radiation and about 37% of UV-A radiation. It is approximately equivalent to a good sunscreen, which means that if you’re sitting in the sun during a long trip you could still get burnt from the amount of radiation coming through the glass. Laminated windscreens block all of the UV-B radiation and about 80% of the UV-A radiation.

Caldura este datorita infrarosiilor. Nu te bronzezi la volan, dar te poti arde :))(UV-B bronzeaza, UV-A ard) . Geamurile laterale fata am vazut acum ca toate vin cu o usoara tenta.

Pt mai multe detalii legate de UV.

On-topic: Daca tot ce urmaresti este sa reduci cantitatea de lumina in masina, eu propun parasolare.

Nu stiu cum e la Superb, dar pe Golf nu trebuie date jos fetele de la usi, ci se lipesc de partea metalica a usii suportii, asa stiu.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Ce urmaresc este sa doarma bebelina, recte, pardon de expresie, sa nu o deranjeze soarele in ochi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parasolar all the way. Mai ales ca il poti scoate daca e cazul. Costurile sunt simtitor mai mari decat o folie daca te hotarasti sa faci pasul la OEM, dar arata altfel, da o oarecare prestanta, in special pentru ca ai si limuzina.

Eu am privacy glass 65% si tot este destul soare, iar pentru mine orice mai mult de 75-80% arata urat, in definitiv e geam trebuie sa fie transparent, dar de se poarta mafiozo :))

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parasolar all the way.

Subscriu optiunii de instalare a unor parasolare pe geamurile laterale si pentru luneta. Nu stiu cat de dificil / costisitor poate fi instalarea aftermarket a setului cu care Superb 2, varianta Elegance vine livrat, dar pe mine acesta ma multumeste. E drept ca nu am un kinder mic care sa doarma pe bancheta din spate. :D

Parasolarele sunt usor de manevrat si in combinatie cu protectia termica a geamurilor asigura confortul necesar impotriva luminii si caldurii solare. Din pacate nu exista pe piata (cel putin eu nu am vazut) o oferta diversa de astfel de produse, incat montarea de folii pare cea mai avantajoasa si accesibila alternativa.

A amintit cineva de parasolarul de luneta contra acelora care folosesc necorespunzator luminile de drum, hmmm. Ce facem cu retrovizoarele laterale atunci? La masinile echipate cu oglinzi electrocromatice / antiorbire se recomanda ca parasolarul lunetei sa fie strans pentru a permite senzorului de lumina de pe retrovizorul central sa reactioneze la lumina puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

530 ron parasolarele skoda .Doar lateralele. 190 ron umbrela. :grrrrrr: :screwy: :banghead:

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

Ai zis ca ai fost in Brico, nu ai vazut in zona caselor parasolarele care urmaresc cumva linia geamului ? La mine la Octavia este aproape cat tot geamul. Au costat vreo 7 RON. Iar ptr luneta mi-am luat din Metro jaluzea retractabila si aveau latimi diferite, cuprinse intr 95 cm si 110 cm Daca vrei iti fac o poza si ti-o trimit.

Modificat de bogdan2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Am si luat din cele care urmaresc linia geamului (brico). Doar ca acopera cam 80% din geam (usile spate de la Superb sunt MARI). La Metro nu am ajuns. Acum am comandat cele originale. Am inteles ca se monteaza niste cleme (destul de estetic incadrate) in care se prind parasolarele. Pt luneta....nu prea am nevoie...ca soare nu prea intra pe acolo iar pt iubitorii de xenon pe oglinda si/sau faruri nereglate am oglinzile electrocromatice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

190 ron umbrela.

Atat costa umbrela? Daca se face economie la umbrela, mai ca se poate opta pentru DSG sau 4WD cu o mica diferenta.

Ma gandesc ca la livrare au vrut sa-mi dea masina fara umbrela din motiv ca incepand cu 1 iunie 2010 acest accesoriu a devenit optional. Din nefericire, la data comandariii era in lista de dotari de serie...

:ceuameni: :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune-ti folie :D si ai rezolvat problema.

am si eu parasolare la modelul elegance + geamuri sunset si mai degraba nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!