Jump to content

Modul Inchidere Centralizata Carguard CCL002


Pixies76
 Share

Postare recomandată

Firele le-a legat in stanga, sub maneta de deschidere capota, acolo a pus si modulul. in aer cred ca a ramas doar firul pentru portbagaj, l-am rugat sa il lege la deschiderea pentru alimentare cu motorina, dar mi-a zis ca nu se poate... are cineva idee, pot face sa se deschida la alimentare, in loc de portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci, nu cred ca a legat firele unde trebuie... 2 fire trebuiau duse in usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, as avea si eu cateva intrebari. daca ma puteti ajuta. 

 

ce tensiune ar trebui sa am pe firele alb respectiv alb/negru? in cazul in care dupa schema CCL002 galben;galben/negru le-am legat la ground. 

 

Pana acuma am legat asa. 

 

ROSU - 12v

negru - ground, 

 

rosu/negru - trunk + 

pink - ground. 

 

brown+ - semnalizari.

brown+ - semnalizari

 

toate imi functioneaza in afara de a inchide usile. mentionez faptul ca am pus aparatul de masura(tensiune) si nu imi arata nici un volt macar. 

 

ce ziceti ce ar fi? 

Modificat de zib3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. se pare ca modulul era defect. mi-am cerut banii inapoi si o sa-mi cumpar un modul mai bun.. sincer, e pistol cu apa asta de la Thunder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am o rugaminte la voi, daca ma puteti ajuta.

 

Am un seat leon 1M din 2001 cu inchidere centralizata + alarma din fabrica. Uneori imi face figuri telecomanda, nu vrea sa mai incuie/descuie. De aceea as vrea sa montez un alt modul de inchidere centralizata cu doua telecomenzi. Intrebarea vine acum: cum pot monta un nou modul in paralel cu cel OEM ca sa armeze/dezarmeze alarma OEM odata cu actionarea inchiderii centralizate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEgi firele conform manualului de instalare, 2 fire in usa pe firele dintre broasca si calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa-i dea comanda la alarma sa se armeze automat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e ca si cum ai incuia masina cu cheia din butucul de pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

care sunt firele pentru deschiderea separata a portbagajului si unde se pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am pus firele rosu/negru la (+)  si roz la (-)  la actuator portbagaj.la mine ca sa deschid portbagajul trebuie sa tin apasat 3 sec butonul din mijloc al telecomenzii.oare e bine?la voi cum e? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat si eu acest modul Thunder CCL002 , functioneaza bine , dar la voi cei care ati montat acest modul sau altul , atunci cand inchideti masina , se aprinde si becul care indica ca masina e armata ? , si am pus si firul verde in loc de cel alb , dar nu imi ridica geamurile la inchidere . Si mie mi-au ramas mai multe fire neconectate cele de parbagaj , si cele portocalii nu stiu unde sa le conectez alea . Daca poate sa imi raspunda cineva . 

Modificat de funnkylov3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Un sfat va rog!

E vb de un bora, inchidere centralizata fara telecomanda, geamuri manuale si am o inchidere PNI , din modulul asta nu am firul verde, pe schema spune ca alb e inchidere si alb/negru e deschidere, le-am legat la verde cu dunga rosie respectiv galben cu dunga albastra la modulul confort de sub bord( nu il are in portiera stanga), semnalizarile le-am legat in prag la negru/ alb respectiv negru/ verde si functioneaza, galben cu galben/negru si negru la masa si rosu la plus pe o borna de 30A. Problema e ca nu se deschide din telecomanda, doar se inchide. Ce este de facut?

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lene mare sa citesti 2 amarate de pagini.

 

pai vezi ca nu e in regula sa legi la modulul de confort. Nu a zis nimeni ca modulul de confort este in portiera, ci doar ca trebuie sa emulezi semnalul de inchis/deschis ca si cum ai baga cheia in usa.

Deci firele alea 2 semnal inchis si deschis trebuie sa le duci in usa, intre broasca si modulul de pe usa (motorasul de geam)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am citit vreo 30 amarate pagini si nu am gasit nimic despre PNI

Deci in cazul in care ai modul confort , nu te mai duci la fiecare portiera cu fire , te legi direct de binecunoscutele fire galben/albastru si verde/rosu, cel putin asa am montat la cineva si a mers

La bora m-am legat de aceste fire si nu se deschide, problema e ca nu am dn modul de la telecomanda firul ala verde.

A mai montat cineva pni 288 pe vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PNI, Thunder, carguard, toate se leaga la fel.

 

In cazul in care ai modul confort, tot la firele de inchis deschid din portiera soferului te legi.

 

Firul verde e pentru inchidere automata geamuri la incuierea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, initial m-am legat la firele din portiera , dar in interior la stalp ca sa nu mai trec firul prin mansonul ala de cauciuc pana in portiera, e o mufa cu 7 pini care vine din usa , aia e responsabila cu inchiderea/deschiderea si am pus intai firul alb/negru de la Pni la galben/albastru si nu se inchide si deschide decat o portiera stanga spate de pe acelasi buton al telecomenzii, celelalte parca ar vrea sa salte tija dar nu e impulsul suficient de lung cred, apoi am legat doar albul tot acolo in mufa pin5 adica galben/albastru si aceleasi simtome doar ca se schimba tasta de pe telecomanda,iar eu in acea mufa de langa stalp care merge la portiera( partea de inchidere) nu am firul verde/rosu, dar l-am gasit in mufa de la modul confort sub bord.

E ciudata chestia

Deci firele la modulul de inchidere telecomanda sunt 10 la numar in ordinea urmatoare:

Portocaliu

Alb

Galben

Portocaliu/negru

Alb/negru

Galben/negru

Mov(semnalizari)

Rosu

Negru

Roz

Ultimele 4 fire stiu ce fac si unde le leg, galben si galben/negru tot la masa, deci spuneti-mi cu alb si alb/negru ce fac?

Stimq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai alea sunt principalele.... Alb - semnal inchidere, Al/negru - semnal deschidere.

pe scurt.. desfaci fata de usa, identifici firele de la broasca, iei un creion de tensiune de 12V, legi firul la masa si intepi firele si vezi pe care declanseaza inchiderea si deschiderea.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca m-am intepat pe firele de la modul confort pe firele galben/albastru si verde/rosu care sunt pentru inchidere si deschidere, asa scrie pe schema electrica a masinii partea de confort, nu e acelasi lucru? si nu a mers decat pe inchis, la deschis nu voia, impingea tija putin dar parca nu avea impulsul suficient de lung sa o salte de tot . Eu inclin sa cred ca e defect modulul de remote lock( modulul telecomenzii)

Oricum deocamdata am lasat totul asa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ai rezolvat problema? Daca da, cum? Un coleg urmeaza sa pune modul cu telecomanda si la fel in mufa am gasit doar firul rosu-verde iar cel albastru-galben l-am gasit intr-un alt manunchi de fire la prag.

Modificat de marindan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o inchidere centralizata Carguard CCL002 puteti sa imi spuneti mai exact unde trebuie sa o leg

 Skoda Octavia 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cele 3 pagini si nu ai gasit raspunsul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa o montez a functionat dine la probi doar can descui imi lasa putin geamurile jos am verificat firul care trebuie taiat e lipit bine in modul.

am montato joi dimineata incuia descuia fara probleme joi seara nu mai descuie doar incuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!