Jump to content

Resetare cheie


catalin266
 Share

Postare recomandată

cum fac sa resetez cheia la masina , am schimbat bateria si nu mai merge inchiderea centralizata . am interfata pentru maisna si as vrea sa stiu daca pot face ceva cu ea , astept raspuns . multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupunand ca masina de care vorbesti e Seat Leon/Altea si vorbesti de inchiderea centralizata comandata de butoanele de pe cheia briceag, urmezi procedura urmatoare, daca ai si a doua cheie:

This is how the key pairing process is described in the user manual:

Note: Maximum time allowed for synchronising is 30 seconds.

1. The normal key (= the one without remote) is used to activate the ignition, and the key with the remote control is the key to be programmed.

2. Check that the car is open before commencing programming.

3. Place the key without remote control in the contact inside the steering and ignition lock.

4. Use the key with remote control and mechanically lock the vehicle from the driver's door.

5. Open and close the driver's door lock mechanically, using the remote control key.

6. At the same time press the open button on the remote control key.

7. Complete the procedure by removing the key from the contact.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,,,si procedura cu VagCom-ul

[select]

[46 - Cent. Conv.] or [35 - Cent. Locking] (whichever is applicable to the car, as found here)

[Adaptation - 10]

Enter channel "01" (May be channel "21" in some Audi models).

[Read]

This will display the number of currently stored remotes in "Stored Value".

Enter your total number of keys up to a maximum of 4(including any existing keys) in "New Value"

[Test]

Verify that the number in "Test Value" is correct.

[save]

Then press and hold (for at least one second) the UNLOCK button on the fob, at which time it will be learned. If you're programming more than one fob press and hold the UNLOCK button on the second fob for one second, press and hold the UNLOCK button on the third fob for one second, etc. You have a total of 15 seconds to do them all.

The car may give you some sort of acknowledgement as each key is learned (lights flash, horn beep, etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este vorba despre un leon 1p ... o sa incerc si o sa va anunt ce procedura merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1...Procesul cu 2 chei nu a functionat

2...Procedura cu vag nu a functionat:

- Vag-Com 46 canat 01.....modific din 0 cu 1 dau Test si nu modifica nimic. Binenteles nu am aces la Save.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin, intra in 46, pe 10-Adaptation, canal 01.....

crede-ma, trebuie sa mearga, ....daca nu ai defect modulul confort si telecomanda e buna. Ori nu iti merge interfata......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Vag-Com 46 canat 01.....modific din 0 cu 1 dau Test si nu modifica nimic. Binenteles nu am aces la Save.

Si trebuie sa pui 2 ca ai 2 chei de adaptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc iar si o sa va anunt ,eu am o singura cheie cu telecomanda

cealanta nu are telecomanda.

am incercat din nou si am reusit la 1 cheie ceea cu telecomanda

n timp de 15 sec am apasat pe open si am primit semnal de la masina prin avarii o data

dar nici asa cheia cu telecomanda nu functioneaza

Modificat de catalin266
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Ma poate careva ajuta cu un cod pt cheia tip briceag cu 3 butoane pt un Seat Leon 2008 (cea veche am pierdut-o) si in etka primesc 2 coduri. Imi pare rau daca nu am postat unde trebuie dar nu am gasit nici un post asemanator problemei mele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 years later...

Salut! Am achiziționat recent un Seat Altea și am doar o cheie, cea din poza. Nu prea găsesc cheie cu acest cod, oare sunt și alte coduri care potrivesc? 

Chinezariile de pe ebay se pot programa fără probleme? Vreau momentan sa o cumpăr, iar daca nu reușesc eu sa găsesc pin-ul de la immo, rog pe cineva să mă ajute sa o programez. 

Mulțumesc!

IMG_20230511_161905.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul postat de tine este doar pentru telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/12/2023 at 2:45 PM, Chen' said:

Salut! Am achiziționat recent un Seat Altea și am doar o cheie, cea din poza. Nu prea găsesc cheie cu acest cod, oare sunt și alte coduri care potrivesc? 

Chinezariile de pe ebay se pot programa fără probleme? Vreau momentan sa o cumpăr, iar daca nu reușesc eu sa găsesc pin-ul de la immo, rog pe cineva să mă ajute sa o programez. 

Mulțumesc!

IMG_20230511_161905.jpg

Alteea ce an de fabricatie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

9 hours ago, Al Bundy said:

Codul postat de tine este doar pentru telecomanda.

Da, însă din câte am văzut, cheia și chip-ul sunt cam la fel. Eu as prefera sa o am cu totul, de aia am pus codul de la telecomandă. Sau greșesc? 

3 hours ago, F l o r i n said:

Alteea ce an de fabricatie? 

 Mașina e sfârșit de 2004.

 

Am comandat deja 2 chei de pe ebay cu codul telecomenzii 1k0 959 753 G (acelasi cod ca și pe telecomanda originală, 20 € amândouă de pe ebay) pentru un golf pe care îl dețin, la care de asemenea am doar o cheie.

 

Una am cumparat-o în ideea in care as putea-o folosi pentru Altea. Acestea au 3 butoane la telecomandă, iar cea originală de la Altea doar 2.

Oare pot sa o codez sau nu e compatibila? 

 

Multumesc mult!

Modificat de Chen'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Trebuie sa fie de aceeasi platforma, ca sa o poti sincroniza. Gen Golf 5, Leon 2, Alteea, Octavia 2 non facelift,  etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut grup am un seat leon 1p 2007 motorinzare 1.9 tdi BXE. Am masina de ceva timp.. Am 2 chei.. (Una cu telecomanda si una fara) mentionez ca cea cu telecomanda.. Inchiderea/deschiderea din telecomanda nu a mera niciodata... Am incercat rescrierea ei ca si in carte... Sau din vcds... Aceasta in finalul scrierii da un semnal de avarii dar atat.. La un service de chei mi s.a spus ca telecomanda eminte acea frecventa si ca ea e buna...stand in masina .. La un interval de 30 de secunde se aude ca un releu ce cupleaza/decupleaza de sub torpedo.. Ulterior am vazut ca din vcds.. Nu pot accesa inchiderea centralizata... Tind sa cred ca e de vina acel modul... Daca da... Codulul de confort e cel de sub torpedo.?? Sau cel de sub volan?.. Pe masina am trapa si candva am avut o problema acolo si am gasit ceva umezeala pe.acolo... De.l schimb trebuie facute ceva adaptari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai incearca cu alta telecomanda. Daca nici asa nu merge, schimbi confortul. De regula, de la telecomandă face asa. Modulul confort este in spatele torpedoului, la modelul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!