Jump to content

Photo

Schimbare volan dreapta pe partea stanga

Ce implica asta

• Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 ilieadr

ilieadr
  • Oraş:Piteşti
  • Maşina:VW
  • Model:GOLF
  • Motorizarea:1.9 tdi

Posted 14.09.2011 @ 21:46

Salutare dragi colegi,

ma intereseaza si pe mine ce piese trebuie schimbate pentru operatia de mai sus (masina cumparata din UK) si cam cat de costisitoare ar fi aceasta operatie cu piese de la dezmembrari.

Multumesc anticipat de ajutor.

#2 ili2k2

ili2k2
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:G4 2001
  • Motorizarea:1.9TDI 116CP

Posted 14.09.2011 @ 22:12

eu sunt in cazul invers (am masina de stanga cu ceva probleme si vreau sa cumpar una cu volan pe dreapta pentru piese). Din ce am analizat diferenta la G4 ar fi:
- coloana volan si caseta directie ! (caseta nu merge mutata)
- bord complet
- prelungire instalatie electrica (bord +usi fata)
- servofrana. Nu merge pompa de franda de la UK->EU
- faruri (cele de UK au alta forma la delimitare si este deranjant pentru ceilalti participanti la trafic)
- ansamblu stergatoare
- rama stergatoare
- pod pedalier (nu am analizat exact) dar s-ar putea
- oglinzile laterale. Cu toate ca multi alearga dupa oglinda dreapta mare de UK, unghiurile oglinzilor sunt calculate pentru sofer pe partea dreapta. DIn aceasta cauza nu se vor regla perfect.
- incuietoare usa. Daca masina este dupa 10.2000 nu mai are incuietoare p stanga ci doar pe dreapta la cel de UK (invers la cele de EU).
- tapiserie usi fata (stanga si dreapta) cu manere de usi cu tot.

Plusuri:
caroseria are facute toate decupajele din fabrica pentru ambele tipuri (sau macar marcate)

Cam astea sunt analizate pana acum de mine.

Edited by ili2k2, 14.09.2011 @ 22:15.

#3 Calin78

Calin78
  • Oraş:Arad
  • Maşina:Bmw
  • Model:525d 2002
  • Motorizarea:2.5d 191CP

Posted 14.09.2011 @ 22:42

....
-alte scaune (daca au airbag)
-alt calculator pt. airbag-uri
-

#4 Beshcu

Beshcu
  • Oraş:Alexandria
  • Maşina:BMW
  • Model:745i
  • Motorizarea:4.4i 333cp

Posted 15.09.2011 @ 00:37

Deci.La G4 am facut personal acum 2 luni aceasta operatiune. Compartimentul motor este despartit de compartimentul soferului de o tabla prinsa in cateva suruburi( max 20), si lipita cu adeziv de parbriz, care daca o sa incercati sa o dezlipiti o sa va blestemati zilele, se taie cu sarma pentru parbriz si multa rabdare... Tabla despre care va zic, este cu tot cu pedalier. Aceasta NU are niciun fel de marcaj, sau decupatura. Aceasta trebuie schimbata. In primul rand, ca sa poti face aceasta operatiune, trebuie musai sa dai motorul jos. In al doilea rand, nu o sa reusesti sa prelungesti cablajul. Acesta trebuie schimbat din fata, pana la stopurile din spate. Daca aveti curajul sa le prelungiti cu lipituri si cu alte minuni, garantez ca nu o sa reusiti, mai ales daca masina are si CAN. Piese necesare? o masina cu volan pe stanga avariata, neinmatriculata, etc, cumparata ieftin, si o masina din uk. Am muncit o saptamana sa termin masina, si garantez ca daca mergem cu ea la reprezentanta, nu isi vor da seama ca a avut volanul pe dreapta decat daca vor baga seria de sasiu in calculatoare. Pentru alte detalii si informatii, ma puteti contacta.

#5 danut_real

danut_real
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia
  • Motorizarea:1.6 benzina

Posted 03.01.2012 @ 16:36

Salut.Eu am o skoda octavia din 1998 care este cam greu sa o vand acum(noua taxa) si ma gandeam sa imi aduc o masina din anglia an mai nou si motor mai mare sa fac din 2 una.As vrea ceva dupa 2002 cu motor 1.8T.Cat ar costa omologarea la RAR(asta daca se poate face)?

Edited by danut_real, 03.01.2012 @ 16:37.

#6 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

• Model:Passat B6 2010, CBAB
  • Motorizarea:2.0TDI 140CP

Posted 03.01.2012 @ 23:27

....
-alte scaune (daca au airbag)
-alt calculator pt. airbag-uri
-

O corectare pentru cei care citesc acest topic si care l-au adus in actualitate- chiar daca postul este vechi - nu trebuie schimbate scaunele sau calculatorul de airbag-uri.

#7 cristi93

cristi93
  • Oraş:Lugoj
  • Maşina:volkswagen
  • Model:2000
  • Motorizarea:16 v

Posted 19.10.2012 @ 23:26

doar atat?nu mai trebuie schimbat nimic(exceptand seriile ,motorul)?
cum arata sarma pentru parbriz si de unde se poate achizitiona?

#8 dumy07

dumy07
  • Oraş:Sighişoara
  • Maşina:vw
  • Model:golf
  • Motorizarea:1890 tdi

Posted 28.10.2012 @ 07:16

Nu trebuie inlocuite manerele exterioare de la portiere, se pot schimba intre ele (cel din stanga, pus in dreapta si invers).
Am incercat treaba asta la mine pt k inchiderea e doar din butucul usii cu cheie... si in timp butucul din portiera soferului s-a uzat

#9 sebidan

sebidan
  • Oraş:Agnita
  • Maşina:Dacia
  • Model:Supe Nova
  • Motorizarea:60cp

Posted 30.10.2012 @ 11:21

E o idee buna!

#10 F l o r i n

F l o r i n

Membru Senior

• Model:Passat B6 2010, CBAB
  • Motorizarea:2.0TDI 140CP

Posted 30.10.2012 @ 11:24

de ce sa le inlocuiesti ?

in functie de model si anul de fabricatie - sunt cu butuce pe ambele parti sau nu.

daca nu au butuce in ambele parti, cand muti butucul, trebuie mutata si partea interioara (din interiorul usii) a manerului, ca altfel nu-ti intra si nu poti fixa butucul.

#11 ludovicaudi

ludovicaudi
  • Oraş:Slobozia
  • Maşina:audi
  • Model:a8 D2 2001
  • Motorizarea:3300cmc

Posted 16.01.2013 @ 08:59

daca nu stii ce este sarma pentru parbriz , te sfatuiesc sa nu te apuci de un lucru de genul asta !!!

#12 SL1210

SL1210
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia mk1
  • Motorizarea:20V turbo

Posted 20.01.2013 @ 03:46

Dar de ce sa muti volanul?condusul pe dreaptA e la fel ca cel de pe stanga...eu m-am adaptat ft usor in 20min am avut impresia ca sofez de o viata pe dreapta.
Farurile trebuie schimbate sau modificate;atat,in rest munca titanica si investitia nu merita abs deloc dpmdv.
Sidepasirile se fac relativ usor daca nu conduci lipit de ala din fata tipic romaneste

#13 misufha

misufha

Nick anterior: tdi_man

• Oraş:Roman
  • Maşina:SMART
  • Model:FOR-FOUR
  • Motorizarea:1.1 75CP

Posted 19.02.2013 @ 22:30

Ştiţi pe cineva din zona Moldovei care se ocupă cu aşa ceva ? Este vorba de un Audi A6 2001

#14 yony_lzr

yony_lzr
  • Oraş:Negreşti
  • Model:Passat B 5.5 2002
  • Motorizarea:1.9 TDI 131 CP

Posted 13.03.2013 @ 22:11

Salut

Sunt pe cale sa fac si eu aceasta operatie...am un golf4 1.4 16v cu volan dreapta si inmatriculat. Am gasit una lovita dar diesel(deci, instalatia electrica cade), dar am restul si nu stiu daca ar merge instalatia actuala sa o intorc cumva, ca din cate am vazut, in partea stanga intra niste fire prin panou(ca la masinile cu volan stanga), iar un set de fire intra prin dreapta, deasupra volanului prin niste mufe. Maine o sa analizez mai bine problema...poate...poate

Si inca ceva....de pe masina avariata cu volan stanga, am dat panoul usor, incalzind cu o lampa cu gaz...foarte usor incalzita si de desprinde.

Poate are cineva o instalatie completa de 1.4 si sunt dispus sa dau 2 instalatii complete de 1.9 volan stanga.

O seara frumoasa tuturor!!!

#15 augustinwinterdienst

augustinwinterdienst
  • Oraş:Bolintin-Vale
  • Model:Passat B 5.5 2001
  • Motorizarea:2.0 115CP

Posted 31.05.2013 @ 20:44

Salut. Am un passat B5.5 cu volan pe dreapta si as vrea sa schimb de pe dreapta pe stanga.

Cat ar costa operatiunea? Stiti pe cineva pe undeva care se ocupa cu asa ceva? Ce costuri are? 

Multumesc.

#16 andrei.laviniu

andrei.laviniu
  • Oraş:Craiova
  • Model:Passat B6 2005
  • Motorizarea:2.0 TDI 140 CP

Posted 23.02.2014 @ 11:31

Va salut , eu am un passat b6 si vreau sa-i schimb volanul am fost la un service din craiova dupa parerea mea sunt foarte pregatiti mi-au cerut 1800 de euro pretul asta includ piesele manopera si tot , o duc pe dreapta si peste 10 zile o iau pe stanga 

#17 szgary

szgary
  • Oraş:Târgu Mureş
  • Model:passat
  • Motorizarea:1,9 tdi, 74kw

Posted 26.02.2014 @ 19:34

Si eu ma gandesc la aceasta varianta, as schimba volanul impreuna cu cutia de viteze. Daca cunoasteti ceva meseriasi care s-ar ocupa cu astfel de treburi in judetele Mures, Alba sau Cluj va rog sa-mi scrieti ori aici pe forum ori in PM. Stiu ca multi spun ca nu merita investitia, dar asa masina nu o pot vinde, si sunt multumita de ea de 5 ani. 

#18 kelu

kelu
  • Maşina:vw passat
  • Model:b6 variant 2010
  • Motorizarea:CBAB 140 CP

Posted 26.02.2014 @ 21:56

@augustin- depinde de stadiul in care vrei sa o aduci. Daca tii la toate detaliile sunt multe de schimbat- coaja bord completa,aeroterma, ceasurile de bord, carcasa filtru polen, ansamblu stergatoare, grila stergatoare, panoul ignifug, caseta directie, tulumba frana, conducte frana, oglinzile exterioare(au unghi diferit), conducte ac, fete interioare usi, calculatoare usi, consola de la frana mana, instalatie electrica aferenta usilor si nu numai.

#19 just_madalin

just_madalin
  • Model:golf
  • Motorizarea:1.9tdi alh

Posted 18.05.2014 @ 15:58

salut.

Din lipsa de bani pentru a cumpara un vw passat b6 cu volanul pe partea stanga ma gandesc foarte serios sa cumpar unul cu volanul pe partea dreapta si sa merg cu el pana reusesc sa strang aproape 80-90% din piesele necesare pt mutarea volanului. Partea cu manopera ma descurc singur atat din punc de vedere mecanic cat si electic.

Este cineva care a facut aceasta operatie si cunoaste care sunt piesele esentiale pt modificare atat la interior cat si la exterior si poate sa ma ajute cu enumerarea lor?

Intentionez sa fac un tutorial cu multe poze detaliate cand ma apuc de treaba.

As fi foarte recunoscator daca un moderator ar muta post-ul meu pe pagina principala Passat B6.

Multumesc si astept pareri si opinii.

#20 reader

reader
  • Oraş:Bistriţa
  • Maşina:Audi,
  • Model:dar nu vedi.
  • Motorizarea:ASZ+TCM

Posted 18.05.2014 @ 17:00

Până aduni niște bani, poți să faci o modificare simplă, ieftină și eficientă:

Attached File  conversie volan.jpg   49.45KB   26 downloads

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users