Jump to content

Passat B7: intervale variabile de schimb ulei?


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Mai mergi, nu te zgarci :D Apare dupa vreo 50 sau asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers in jur de 400 si tot asa este. :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe cineva cu VCDS ca sa te ajute cu resetarea intervalului de service .

Eu mi-am setat 545 de zile (1,5 ani) sau 10000 Km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna. Unde se poate vedea cu VCDS calitatea uleiului? Nivelul de ulei am gasit cu VCDS dar cel de calitatea uleiului nu l-am vazut,e posibil sa nu il am senzorul de calitate?

O zi buna va doresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit SIE: oil quality si zice ca poor oil quality(proasta calitate ulei) Am 9700 de km cu ulei long life 3 5w30 castrol.

Trebuie schimbat?

Ce ar fi trebuit sa scrie daca mai era bun uleiul? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

good - ar trebui sa fie trecut. Castrol-ul este un ulei slabut in comparatie cu alte marci care nu se bucura de un marketing asa puternic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva vreme la relantiu(o luna), cand masina este calda, consumul la relantiu este de 0,6 si pana acum era 0,5. (aceleasi conditii de exploatare)

De la calitatea proasta a uleiul poate sa fie cresterea asta? (cam de cand am facut 9 mii de km cu uleiul asta am 0,6 consum la relantiu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul respectiv e dat de cocectarea unor consumatori-AC, faruri etc, de reglajele axei -avans etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit SIE: oil quality si zice ca poor oil quality(proasta calitate ulei) Am 9700 de km cu ulei long life 3 5w30 castrol.

Trebuie schimbat?

Ce ar fi trebuit sa scrie daca mai era bun uleiul? Multumesc anticipat.

Ciudat ca numai dupa 9700km spune asta....cu ulei LL ar trebui sa mergi fara probleme ca. 30k km. Acum depinde si de conditiile de exploatare, insa pare ciudat indiferent de cat de rau ai fi tratat tu masina. In bord ce iti spune? in cati km recomanda sa schimbi uleiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. In bord mai zice 5300 km , 200 de ore are motorul cu uleiul asta .Am resetat din bord .In bord scrie 15000 si 365 de zile. Acum as vrea sa retez cu vcds si sa trec pe interval variabil(o sa studiez cum se face cu vcds ca sa trec la schimb variabil).De mers cu ea am mers normal,rar ma dau la ea.

Intrebare: daca schimb pe variabil atunci o sa apara in bord ca trebuie schimbat uleiul chiar daca eu mai am de facut 15000 cu el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e luata din Germania si are interval fix- 15 000 de km (imi pare in bord Service Now). Motorul are codul QG1- longlife si totusi are interval fix de 1 an sau 15000 de km. Am observat si ca motorul CR oboseste mult mai repede uleiul decat o facea cel PD. Uleiuri care m-au multumit la PD au esuat in 7-10.000 de km cand le-am pus in CR. Am fost nevoit sa schimb marca si acum sunt multumit si cred ca ar tine si peste 20.000 de km dar, ii fac schimbul la 15.000 din obisnuinta. Nu m-as baza prea tare oricum pe senzorii de calitate a uleiului.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei de motor contrafacut nu e o tema noua. Bineinteles ca "marcile" cele mai cunoscute sunt afectate.: https://www.google.de/search?q=fake+engine+oil&oq=fake+engine+oil&aqs=chrome..69i57j0l5.17903j0j7&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=counterfeit+engine+oil

 

Eu zic ca un ulei original, fie el si Castrol, nu are voie sa isi piarda proprietatile asa repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. De 3 saptamani am luat un passat b7 2.0tdi 140. Masina are 92000 mile (150000km) fiind in uk. Uitandu-ma pe service history am descoperit ca toate schimburile de ulei s-au facut la 20.000 mile. Doar ca filtrul de aer si cel de motorina au fost schimbate numai la 60.000, ceea ce mi se pare cam mult. Am mers la VW sa imi schimbe toate filtrele si uleiul fiindca mi se pare exagerat sa fac atatea mile cu acele filtre si ei zic sa mai astept pana ce imi indica in bord, adik la 100000 mile. Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Si eu  cand am luat passat ul  tot la fel a fost

Schimburile se faceau la 30000 km 

Baietii de la  VW  mi au zis ca trebuie sa le fac la 15000 

Asa e in Romania 

Masina a fost adusa din Olanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. As vrea sa schimb filtrul de motorina la passat 2.0tdi common rail. Stie cineva daca trebuie neaparat vag dupa ce il schimb? Sau se umple singur daca pun contactul de mai multe ori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da neaparat daca vrei sa nu ai probleme cu pompa de inalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Pt ca mecanicul la care am mers se pare ca nu prea stie despre ce e vorba. El zice ca pune contactul de 3 ori si se umple. I-am explicat ca nu e la fel ca la motoarele anterioare dar nu ma crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evita-l atunci. Amorsarea la CR se face doar din laptop. Poate sa puna de 100 ori contactul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu faci prostia sa lasi mecanicul sa-ti umble la masina - inteleg ca e unul din ala "las ca stiu eu mai bine ca doar nu e prima masina".

Amorsarea se face numai din vagcom - are procedura speciala.

sunt niste colegi care spun ca au schimbat filtrul fara vagcom - au lasat motorina in vas tot atata cat era cand au desfacut si cica a mers. Dar cel mai sigur e cu vagcomu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat uleiul plus toate filtrele in service destul de bun in oras la mine , insa la cel de motorina nu imi aduc aminte sa fi pus calculatorul pe masina sa il amorseze , defapt sigur nu a pus calculatorul pe masina , dar ma intreb daca a umplut cu motorina macar acolo filtru dupa ce la pus pe cel nou , daca nu facea procedeul asta corect , ce simtome trebuia sa am acum ? Intreb pt ca m-au luat caldurile citind ca e nevoie de amorsare cu vagcom ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.

este vreun coleg de pe forum din pitesti? As dori sa fac si eu o revizie la masina si vroiam o recomandare pentru un service.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De vreo 2 zile am achizitionat un passat 1.6 tdi 105 cai 2012 . Cat ulei intra in acest motor??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Wednesday, March 02, 2016 at 10:13 AM, laurentiu999 said:

De vreo 2 zile am achizitionat un passat 1.6 tdi 105 cai 2012 . Cat ulei intra in acest motor??

Am gasit la cineva pe o factura de service facturati 5 litri si zice ca a ramas vreo 200ml. Confirma cineva 4,8 litri?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4,6 litrii am bagat cel mai mult si e aproape de maxim la Motor 1.6 TDI , iei 5 litrii prima data , iar la al 2-lea schimb iei 4 litrii si completezi din ce iti ramane la primul schimb ! 

Modificat de Ungureanuion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!