Jump to content

Sfaturi radiere autoturism vandut


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

sa faca un contract ca i-a vandu-o aluia (sa semneze el pt amandoi) si pe baza asta o radiaza de la impozit.

 

 

De la politie e mult mai greu de radiat, iti trebuie actele masinii in primul rand. Dar daca o radiezi de la impozit nu te mai deranjeaza ca nu o mai radiezi de la politie. ca oricum masina e la fier vechi.

 

Daca e o masina mai veche de 1992 se va radia doar pe baza unei declaratii, nu te mai complici cu contractul.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut sper sa nu fiu off topic.

Am nevoie de o informatie care pare destul de greu de gasit, tocmai de aceea am zis sa-mi incerc norocul aici pe forum.

Eu locuiesc in Franta si am o masina cu numere romanesti care este forte veche.

As vrea sa stiu daca autoritatiile din Romania tin cont de un document francez care atesta dezmembrarea masinii ?

Sincer ma tem ca o sa dezmembrez masina aici ca mai apoi sa nu mai reusesc sa o radiez in tara tocmai din cauza ca masina nu a fost dezmembrata in Romania.

Sincer ar fi aiurea sa fiu obligat sa o dezmembrez in Ro. Nici nu stiu cum so aduc, in plus are expirat si controlul tehnic.

Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat as fi recunoscator.

Mersi.

O zi buna tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare! 

Din cate vad nu s-a discutat de ceva timp aici, asa ca as vrea sa aflu si eu cateva detalii de la cei care au trecut prin asa ceva.

Poveste este in felul urmator:

Am avut un Golf 3 pe care l-am vandut in ianuarie 2014 cu contract de vanzare cumparare facut de mana fara sa fie inregistrat nicaieri. Cartea de identitate a autovehiculului a ramas la mine. Cel caruia i-am vandut-o, a vandut-o mai departe unei persoane careia ii cunosc numele dar nu vrea sa raspunda la telefon si nici nu vrea sa treaca masina pe numele sau. Intrebarea mea este: cum pot radia masina atat de la politie cat si de la Taxe si Impozite Locale daca nu am placutele numerele de inmatriculare si certificatul masini?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

e foarte important daca acel contract poate fi luat in calcul. nu stiu ce fel de contract aveti, dar daca e un contract care poate fi luat in seama de autoritati este destul de simplu.mergi cu acel contract la finante, scoti masina de la impozit.

cu hartia ca ai scos masina de la impozit precum si cu contractul de vanzare cumparare mergi la serviciul de inmatriculari de care apartii, si faci o cerere ca tu ai vandut masina si sa se consemneze in baza de date ca cel care circula acum cu ea este in ilegalitate, nu a inmatriculat masina pe numele lui.

chestia asta te ajuta la un control cand va fi oprita masina aia ii vor fi ridicate numerele si talonul.

 

totusi daca cartea masinii este deja la tine eu cred ca acea masina nu mai circula. fara cartea in original nu prea iti face nimeni itp-ul si chiar stiu ca se respecta chestia asta, adica chiar si daca dai spaga nu prea se poate rezolva.

 

daca contractul ce ai tu nu este luat in seama o varianta este de a face alt contract cum trebuie cu primul proprietar. dar aici e posibil sa nu mai vrea.

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit aici se poate radia in baza unei hotarari judecatoresti definitiva si irevocabila. aveti idee care e procedura si ce acte imi trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa te complici daca nu este cazul?

Cum a zis si bossake, du-te cu contractul la administratia financiara si incearca sa radiezi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. O sa incerc asa. Voi reveni cu detalii. Multumesc mult deocamdata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca tine am patit si eu cu un Opel Vectra, n-am putut radia masina la financiar.
Cel mai simplu e sa merigi la furturi auto si sa faci o plangere, poate ala face furaciuni cu masina aia si tot tu esti tras la raspundere (acul de mana NU are nici o valare nicaieri)....sa vezi cum te cauta ala pe tine imediat dupa aceea dupa cel gaseste politia.
 

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi-a raspuns un avocat pe un alt forum:

" Va puteti adresa instantei de judecata solicitând sa se constate instrainarea autoturismului catre X (persoana din chitanta de mana) si sa se dispuna radierea de pe numele dvs de la organele mentionate. Paratul (cel din chitanta de mana) va trebui sa se apere si sa invedereze persoana careia i-a vandut ulterior autoturismul depunând înscrisuri doveditoare in acest sens."

O fi asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca avocat ar fi trebuit sa cunoasca acest lucru, o chitanta sau un inscris de mana NU are valoare nicaiei, mai ales in instantele din ROmania.
Repet, numai ce-i de la Politie sectia "Furturi auto" te poate scapa si ajunta in cel mai simplu mod.
Tu faci ceea ce doresti, daca vrei dureri de cap apeleaza la tertipuri.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista act oficial de vanzare/cumparare pentru autoturisme.

Am vandut 2 masini cu acte de mana in ultimii 3 ani si nu am avut nici o problema cu radierea la administratia financiara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La politie n-am avut nevoie sa ajung, dar nu vad de ce o hartie valabila la administratie nu ar fi si la poltie.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la judecatorie, banuiesc. Chestia e ca nu am completat partea de jos a contractului unde se mentioneaza radierea auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa completezi si pe talon in sectiunea "Autovehicol instrainat"..... numele cui ii l-ai vandut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radierea se face dupa vanzarea propriu-zisa, si nu ai nevoie de nimic de la noul proprietar pentru a face radierea de la administratie.

In ceea ce priveste politia, da-le un telefon si intreaba-i daca mai ai nevoie de alte acte.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa NU cumva sa dai masina furata. Masina

Nu a fost furata de la tine, te baga pe tine la belele la fals in declaratii. Cum sa dai furata o masina pe care ai vandut-o?! Mergi cu ce ai tu la financiar, foarte probabil vei reusi sa o scoti de la impozit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt intr-o situatie identica.

 

Am vandut un Matiz (al sotiei) la un tip din Craiova. Pret vanzare 750 euro. Taxa de inmatriculare trebuia platita de viitorul proprietar 700 euro.

 

Am facut toate actele: contract de vanzare cumparare, am pastrat copie dupa toate actele (talon, carte de identiate, buletin cumparator), am trecut pe talon numele cumparatorilui si data vanzarii.

 

Pe baza contractului de vanzare cumparare am radiato de la primarie ca sa nu mai platesc taxe si impozite.

 

M-am dus si la politie (inmatriculari) cu contractul, toate actele si aici mi-au zis ca nu se poate radia asa; ca el e obligat sa o radieze in 30 de zile.

 

A trecut aproape un an si inca nu a inmatriculat-o pe numele lui. Am fost inapoi la politie si mi-a trecut in baza de date ca masina a fost instrainata catre cel din Craiova. 

 

L-am sunat pe tip si mi-a zis ca nu are bani sa o inmatriculeze si ca el nu o sa o inmatriculeze. I-am zis ce am facut la politie si ca el umbla pe barba lui asa cu ea.

Modificat de Eto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu chestia asta - cu Alfa de am avut-o si am vandut-o acum mai mult de un an.

Am asteptat pana expira rovinieta, si am verificat la politie daca e inca pe numele meu. Si era...

 

Asa ca am facut acea cerere de transcriere in baza de date - dandu-le detaliile complete ale celui caruia i-am vandut-o.

 

Tot din craiova omul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!