Jump to content

Uzura prematura la axa cu came a motoarelor BXE - gripare motor


dac_ian
 Share

Go to solution Solved by C o s m i n,

Postare recomandată

Cele de pe interior nici nu au cum sa iasa,nu au unde iesi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are unde sa cada ,dar am gasit iesite total.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, revin dupa mult timp cautand ceva pe forum dau de topicul deschis de mine si vad tot mai multe BXE uri cu probleme. Daca va ajuta cu ceva dupa schimbarea axului in 2011 parca, fiind un motor cu 3.8l ulei am foarte mare grija cu nivelul, mai ales ca si consuma 1l la 10k. Acum am 240k si nu am mai avut probleme cu motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu ai probleme in timp cu axul cu came la PD trebuie indeplinite 3 conditii:

 

1. Uleiul sa fie norma 505.01 5w40 de preferinta un ulei bun gen Fucks, Ravenol, LM, Motul....ulei original 

2. Nivelul sa fie tinut cat mai mult pe limita maxima a jojei, a nu se astepta sa se aprinda becul in bord, e usor sa se verifice 1 data pe saptamana daca e cazul sa se completeze chiar    daca se pun si 2-300ml.

3. Cel mai important schimbul sa se faca la maxim 10k.

 

Indeplinind aceste conditii, sigur viata axului se va prelungi simtitor mai mult.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar fi mai bun 5w40 10 k km, decat 5w30 Longlife sau 0w30 Longlife Motorex 25-30 k km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti relatarile celor care au avut probleme prematur la ax ai sa vezi ca foloseau 5w30 cu schimbare LL ceea ce pentru conditiile si norma motorului in timp este fatala aceasta combinatie. Norma PD spune clar ca uleiul recomandat este 5w40. Idiotenia este ca reprezentantele recomanda 5w30 specificand ca noua norma o acopera pe cea veche, din considerente de mediu, dar pentru viata motorului de nou nu este interes, oricum rezista cel putin pana iese din garantie, dar in timp acumuleaza uzuri majore.

Orice ulei cat de bun ar fi, dupa 8-10K este praf pierde majoritatea calitatilor, daca ati observat dupa acesti km. motorul devine zgomotos, uleiul se arde mai repede.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am observat sa-l mance mai repede dupa 8000.

Ai uitat punctul 4, si poate cel mai important: dopurile de la gaurile tehnologice.

 

E clar, daca iti iese uleiul pe gaurile alea mari, scade presiunea in rampa, deci o ungere proasta. Apoi poti sa ai ce ulei vrei, daca el nu e unde trebuie.

Si sa fiti constienti ca unii nu aveti senzor pe baie, pt ca logic, nu se va aprinde nimic in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Norma PD spune clar ca uleiul recomandat este 5w40. Idiotenia este ca reprezentantele recomanda 5w30 specificand ca noua norma o acopera pe cea veche, din considerente de mediu, dar pentru viata motorului de nou nu este interes, oricum rezista cel putin pana iese din garantie, dar in timp acumuleaza uzuri majore.

 

Am cautat 5w40 dar nu am gasit nici un ulei cu norma 50700 (am DPF). Pe unele scrie ca sunt si pt motoare cu DPF, dar nu se regaseste si norma 507.00 pe eticheta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers azi  Ritmului/Pantelimon-Fundeni,Soseau de centura, parcul industrial la intrare pe A1.

Lasat masina sa se raceasca 30 de minute.

 

La intoarcere, A1 bara la bara la intrarea in Bucuresti, Militari, Eminescu, Perla, zona ambasadei Chinei.

 

La televiziune cu apa la 90 de grade, urmatoarele simptome:

 

Ambreiaj la podea, nu se mai auzea metal pe metal.

Turez usor motorul la semafor, sunet de metal pe metal cu masina pe liber chiar si la relantii.

 

Ridic ambreiajaul -cu masina la nul, harait (volant, placa de presiune ?). Tine  sus.

Apas dinou, iar ridic -nu mai haraie. Ca si cum ceva ar tine acolo in transmisie si nu i-ar da drumul complet cand ridic. Asta a fost senzatia.

Si trebuie sa repet operatiunea.

 

Ajung in dreptul la Herastrau, trag pe dreapta, ridic capota -verific uleiul.

Negru ca taciunele, desi a fost schimbat la 80K km  de fostul proprietar (acum am 85K).

Verific nivelul in partea de sus unde incepe punctul A pe joja. Cred ca lipsesc vreo 200 de ml, nu stiu.

Plus urme de ulei in dreptul capacului de umplere. Nu stiu cat e de normal.

 

Ulei mai mult ca sigur Castrol 5W30.

 

 

 

Las masina sa se raceasca 10 minute, nu mai haraie.

Opresc in parcarea vis-a-vis de ambasada Chinei, ma duc pe jos.

 

Ma intorc dupa o ora (deja apa ajunsese la 50 de grade), nu am mai auzit zgomot de metal pe metal pana acasa in Pantelimon.

 

Ce are, doar banuiesc !

 

 

 

Multi spun ca ar fi cuzineti de pe axa cu came. Insa tot nu imi ies de pe retina bielele care au perforat blocul motor.

Iar astea nu au ca virgula cauza cuzineti de pe axa cu came, ci cei de pe arborele cotit. La fel de prosti calitativ.

 

Spuneati de acele dopuri tehnologice.

 

OK, cu prima ocazie desfac capacul culbutori -personal ! si verific acele dop-uri tehnologice + vizual axul cu came.

 

Buuun...

Si daca lipsesc acele dop-uri, se pot monta altele la loc ?! Si daca da, de unde si cum.

Modificat de M4V3RiCk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, M4V3RiCk a scris:

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

O intrebare: 

Care e codul/codurile OEM la axul cu came pe 1.9 BXE? Caut de juma de ora, pepartbase nimic...

Si sa stau sa caut variante "google" de Vivid, sau Etka nu prea am chef la ora asta.

Si noi de ce crezi ca"am avea chef"/tot asa cautam si noi(etka)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 038109101R - arbore cu came BXE/BKC -  ~2.930Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Dolfin said:

- 038109101R - arbore cu came BXE/BKC -  ~2.930Lei

 

175 de Lire

 

http://www.darksidedevelopments.co.uk/products/pd-camshaft-for-1-9-8v-engines-038-109-101-r.html

 

Ciordeala pe fata in Rromanica pretul acela.

Ma rog, e un replace ptr original. Dar astia nu cred ca fac chiar rahaturi.

Modificat de M4V3RiCk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand unul bun din dezmembrari OEM , scapi sub jumatate.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

darkside nu produce axul cu came este reseller  gasesti si in RO ax cu 750 ron sau 3000 ron depinde de tine ce buget ai si ce calitate vrei sau mai ramane varianta din dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minute în urmă, GTD a scris:

darkside nu produce axul cu came este reseller  gasesti si in RO ax cu 750 ron sau 3000 ron depinde de tine ce buget ai si ce calitate vrei sau mai ramane varianta din dezmembrari

Gasesti si la 430 lei,asta ca o completare la ce ai spus tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori si eu un pret manopera ptr schimb cuzineti biela + cuzineti axa cu came + bolt-uri/suruburi biela.

 

Doresc sa fac chestia asta...preventiv.

Modificat de M4V3RiCk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai demontezi un capac de la biela sa vezi cum prezinta, nu schimbi fara motiv, cuzinetii de la axa cu came ce ti-au facut, astia se uzeaza greu se schimba cand cade axul. Ati prins fobie la  acest motor, cat timp merge bine fara zgomote suspecte nu vad interventia, cele care au busit au avut ceva defect ascuns, daca e sa se intample tot nu scapi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o mica problema care la un service mi-au spus ca e posibil sa fie axa cu came asa ca va intreb pe voi daca suna a problema de axa cu came sau nu

masina: Golf 1.9TDI BXE 2008, 113 mii km cumparata de noua, folosita de doi incepatori (mers preponderent in oras si subturat), volant, si ambreiaj schimbate in urma cu cateva luni

cand stau pe loc (si cu motorul cald si rece) daca accelerez in gol undeva pe la 1000-1100 rpm incepe sa tremure putin ca si cum s-ar balansa motorul, am verificat tampoanele motor si totul pare ok asa ca mecanicul a spus ca banuieste axa cu came, la relanti sau la turatie mai mare nu se mai simte acel balans

acelasi tremurat (balans) se simte si cand opresc lin la semafor sau la trecere de pietoni, cand ma opresc se simte de parca am o cada cu apa sub capota si se linisteste treptat dupa 5-10 secunde

alte simptome nu are, accelereaza lin, nu trepideaza la relanti, nu face zgomot exagerat, a pus vagcom si injectoarele sunt in parametri si ca etalon o compar cu fosta masina Jetta 1.9TDI BXE, deci o masina identica mai putin forma spatelui

poate fi problema de la axa cu came sau nu?

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveai probleme la axa teoretic gaseai valori suspecte la injectoare, cauta sa verifici tampoanele de la motor, de sub cel de balans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati bagat frica in mine, am 42000 km cu bxe-ul (luat de nou de la avia in februarie 2007) si parca astept sa pice deja... :)) Ulei am bagat 5w40 edge turbo diesel si pentru urmatorul schimb am 5w30, tot castrol edge, adus de un prieten din germania.  Stiu ca 5w30 este Long Life, stiu ca e pt dpf, insa nu stiu cum sa fac sa previn mai bine aceasta problema... 

Modificat de tomyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cate ori ai schimbat uleiul in 42 000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!