Jump to content

Uzura prematura la axa cu came a motoarelor BXE - gripare motor


dac_ian
 Share

Go to solution Solved by C o s m i n,

Postare recomandată

Am inteles perfect Cosmin ca se discuta de PD uri, si mai mult de acesta chestie sunt si eu lovit.

 

Si eu personal vad ceva gresite deciziile luate de VW intre 2000-2008, dar nu trebuie uitat ca in acest interval sa trecut prin cateva norma de poluare destul de exigente.

 

E drept nici ceilanti constructori de masini nu au facut minuni... asa ca decat sa ma urc intr-o japoneza  la care ramane acceleratia blocata mai bine un vw cu axul cu came uzat.

 

Cu CR uri incercam sa spun ca intr-un timp scurt au reusit sa ajunga la performante destul de frumoase, parca nici nu ar fi pierdut acesti 10 ani cu PD urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu e vorba de pierdere. PD-ul de 1.9 e oricum printre cele mai fiabile motoare ale secolului.

Normele de poluare n-au nici o legatura cu uzura axei cu came. Motorul mentionat de mine mai sus, era un AWX - Euro3.

 

Pe de alta parte, fiecare producator ia atat decizii bune cat si proaste. Fiecare cu momentul sau.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Nici nu e vorba de pierdere. PD-ul de 1.9 e oricum printre cele mai fiabile motoare ale secolului."

 

cu mica remarca daca stii sa il ingrijesti cum trebuie.....in rest intru totul deacord.

 

Nu vreau sa dezvolt mai mult decat este necesar ci doar sa ma explic, si trebuie tratata ca parere personala, eu sunt de parere ca tdi e3 are nevoie de 505.01datorita uzurii camei PDE, si tdi e4 de 507.00 datorita respectarii normei e4.

 

Dar daca decizia luata de VW ,in 1998 cu PD, era mai buna decat CR ?.....eu sunt multumit, si asa, si iubesc PD ul meu ca e simplu de reglat, intretinut, si multe altele.

 

Ca sa revenim la subiect si anume uzura axei , am vazut ca INA a facut niste tacheti hidraulici  de culoare neagra care spun ei ar avea un strat care inbunatateste ungerea , stie cineva de ei cum se comporta in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in cartea masinii (euro 4) zice clar ca trebuie sa bag 505.01...de 507.00 specifica doar pentru masinile cu DPF

Modificat de enescuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o ungere mai buna, e recomandat un ulei mai vascos, nicidecum 507.00 care e 5W30.

Eu si in masina cu DPF pun tot 5W40. Exista si de-asta potrivit pentru DPF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o ungere mai buna, e recomandat un ulei mai vascos, nicidecum 507.00 care e 5W30.

Eu si in masina cu DPF pun tot 5W40. Exista si de-asta potrivit pentru DPF.

 

Off Topic: eu am Passat B6 fabr.2009, 1.9TDi 105CP si cod motor BLS si DPF. Din 2011 de cand am masina cumparata am bagat doar Castrol 5W30.

 

Ca sa am o ungere mai buna pot sa bag Castrol 5W40 cu DPF? Nu stiam ca e si 5W40 cu DPF. :))

Fratimio baga in al sau Passat B6 ulei Castrol 5W40 si are aceasi motorizare insa fara DPF si cod motor BXE (parca). 

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este. Eu am CR cu DPF si bag Rheinol 5W40 505.01 pentru DPF.

Si vreau sa zic ca simt o imbunatatire in bine la zgomotul motorului dupa cateva ore de functionare.

Inainte bagam tot 5W30 LL si dupa 3-4 ore de mers, in ralanti parca eram cu tractorasul (ma rog... dupa pretentiile mele).

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspuns.

 

Cred ca o sa incerc si eu Castrol 5W40. Sa ma uit sa vad ce norma am si daca pot sa il pun (VW 504 00 sau 507 00)

Modificat de C o s m i n
nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa gasesti 5w40 cu norma 504/507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin a inteles despre ce e vorba!

 

De ce trebuie cautat un lucru care nu exista?

 

Ia uitati ce spune fisa technica a uleiului  Castrol:

 

Cred ca traducerea nici nu mai este necesara

 

 


Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40

Vollsynthetisches Motoröl speziell für Turbodiesel mit Dieselpartikelfilter

 


Vorteile

Dies es High-End Motorenöl wurde speziell entwickelt, um:

 

- modernen TurboDiesel Motoren (Direkteinpritzer u. VW Pumpe-Düse) besten Verschleißschutz zu bieten

- Dieselpartikelfilter sauber zu halten und eine lange Lebensdauer zu gewährleisten

- mit moderner HC-Synthese Technologie schädliche Ablagerungen im Motor zu verhindern

- längstmögliche Serviceintervalle für BMWund MercedesFahrzeuge zu bieten.

 


 

 

 

Dar atentie la cumparat ca nu e 5w40  ci este Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 Fluid-Strength-TechnologyTM

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Cosmin, cati km avea pe tachetii respectivi si pe axa cu came? A mea, la 80.000 km nu are nici un semn de uzura.

Are vreo 180000. E productie 2004 plin. Nu pot sa-mi dau seama cat sunt de reali.

 

In alta ordine de idei, axa de pe motorul meu vechi (B5 din 2000) e acum pe A4 B6 al unui vecin, care intre timp a mai bagat peste 100.000 de km.

Deci acea axa cu came la momentul actual are ~400.000 km si nu are probleme. Cu cuzineti si tacheti noi oem, schimbati de mine pe la 250.000.

Cred ca se confirma inca o data fiabilitatea superioara a pieselor mai vechi.

 

 

Si totusi, mie nu mi se pare ok sa se sparga tachetii si axa cu came sa fie praf la 180.000 km. Si desi pe biele, arbore cotit actioneaza forte cu mult mai mari decat pe axa cu came, acolo nu par sa fie probleme la PD.  Sunt multe, multe PD-uri (gasite si pe alte forumuri) cu problema asta, cu sunetul ala specific de bup, bup...

 

Cand ai demontat axele cu culbutori la motorul de care vorbesti, te-ai uitat daca mai aveau dopurile la pasajele de ulei in capete?

Modificat de asap03
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, erau ok capacele alea. De fapt pana sa semnalezi tu problema, n-am mai intalnit la nici un motor.

 

La PD, pe unitatea de suprafata e mult mai mare forta in axa cu came decat in vilbrochen.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin un Golf V 1,9 Diesel BLS, 105 CP, 6 trepte cu  urmatarea bataie la motor:

 

Ce parere aveti?

 

Mentionez faptul ca mi-a facut de 2 ori aceast zgomot. Momentan nu se mai aude, oricum nu mai circul cu ea.

 

 

Modificat de steelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auuuu !

Daca erori nu ai, inseamna ca injectoarele sunt ok. Asta e bataie de ax cu probleme sau supape crapate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O alta resursa legata de subiectul uzurii axei cu came la PD:

 

http://www.myturbodiesel.com/1000q/multi/camshaft-inspection-replace-vw-tdi.htm

 

"While many PD engines do not have any cam wear, some get wear on a single lobe and some get multiple worn lobes. 5w-40 oil should provide more protection than 5w-30" !!!! La fel se spune si pe TDIClub. Si americanii au motoarele lor PD (BEW si BRM) cu aceleasi probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneam... 5W40 e tatal lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am discutat cu un mecanic de la VW si mi-a spus clar:  ax cu came si tacheti...

sa vedem ce gaseste dupa ce o desface...   va tin la curent.

 

numa bine.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce istorie are masina? second sau luata de noua? cum a fost folosita? service? ulei? etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km reali are ??

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, erau ok capacele alea. De fapt pana sa semnalezi tu problema, n-am mai intalnit la nici un motor.

 

La PD, pe unitatea de suprafata e mult mai mare forta in axa cu came decat in vilbrochen.

 

Merci de raspuns, Cosmin.

 

Legat de  vilbrochen, pe timpul de explozie se genereaza acea forta care invarte celelalte trei pistoane + axa cu came (printr-o curea), in plus axa cu came se invarte la jumatatea vitezei de rotatie a vilbrochenului, nu prea vad cum ar fi mai mari fortele pe axa cu came...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce forta e, dar cert e ca problema apare doar la PD-uri, pentru ca s-au ingustat palierele de pe axa corespunzatoare fiecarui tachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este forta mare si pe axa cu came in sine, pentru ca prin came se genereaza presiunea de injectie care ajunge pe la un maxim de 1.800 bar.

dar nu asta e problema (injectoarele isi fac joc in chiulasa datorita acestei solutii constructive, dar asta e alta poveste)

 

Problema este ca sunt foarte subtiri camele supapapelor si "cresteaza" tachetii

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este adusa din Germania in Decembrie 2010 cu 145.200 km.  A fost verificata la sange inainte sa o cumpar. km sunt reali. Service numai la VW in Germania. Am gasit tot istoricul pana in Septembrie 2010.

 

Acum am 178.000 si a aparut aceasta problema.

 

Motive:

 

1. Am avut baia de ulei fisurata... cand am sesizat era uleiul putin sub minim. Nu sa aprins martor. Ulei folosit, Castrol Edge 5W30 LL pentru filtru de particule.

 

2. Dupa incidentul de mai sus, sudat fisura, schimbat ulei cu Ravenol 5W30.

 

Nu stiu care din motive a dus la uzura ax cu came si tacheti, dar stiu ca inainte sa pun Ravenol nu am sesizat zgomote suspecte. Dupa 3.000 km cu Ravenol a aparut prima data zgomotul... si am schimbat cu Castrol 5W30 Edge LL... dupa 200 km a aparut din nou. Asta se intampla Duminica, 29 Septembrie 2013.

 

Ce ma sfatuiti in continuare la capitolul ulei?   Sa scot filtru particule + soft si Sa pun Castrol Edge 5W40? sau este 5W40 pt filtru particule?

 

Trebuie sa stiu si asta ca voi schimba din nou ulei :(... chiar daca am mers doar 200 km cu el...

 

Numai bine.

 

Va tin la curent.

Modificat de steelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!