Jump to content

Uzura prematura la axa cu came a motoarelor BXE - gripare motor


dac_ian
 Share

Go to solution Solved by C o s m i n,

Postare recomandată

On 21/3/2017 at 9:16 PM, romytaxy said:

Pune poza asa din munca depusa de tine prin garaj, de cazurile intalnite de tine, poze de pe net..

Hai sa fim seriosi"unde esti tu"biela sparge cutia iar in romania nu pt.ca suntem mai saraci si nu vrea biela sa ne faca pagube??

uite romy ca am gasit unde i a spart biela nr 4 carterul la demaror...;)

full.jpg

full.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/25/2017 at 0:25 AM, Cosminush91 said:

Buna seara, detin o vw jetta 1.9 tdi bxe 2006. De un timp se aude parca un sunet ca de trabant cand turez motorul, sunetul se aude foarte incet doar daca ii capota deschisa si stai langa motor se aude! Ce ii ciudat e ca doar uneori se aude, de exemplu o data la doua luni se aude, iar cand motorul este cald, sunetul respectiv dispare.... nu stiu ce sa cred.... oare sa fie tacheti.... cuzineti de la biele.... ?!?!?! Saptamana asta mi-a facut de doua ori zgomotul respectiv... motorul are 245000 km. Schimbul de ulei tot timpul l-am facut la 5000km cu castrol 5w40. Nivelul uleiului tot timpul l-am tinut pe maxim. De papat ulei nu observ sa pape nustiu cat, in 5000km circa 50-100ml... fum nu scoate deloc nici la turatii mari... consumul e undeva la 5,7 inafara iar in oras intre 7,5 si 8,5. Ce parere aveti ? 

La acelasi tip de motor mie mi s-o rupt biela fara nici un simptom de functionare anormala, bataie, zgomot ciudat, Eu ti-as recomanda sa mergi la un mecanic bun, poate ai deja, sa-ti desfaca motorul. La tine faptul ca suna anormal este o indicatie ca ceva ii uzat. Poti prevenii o cheltuiala majora in plus in cazul in care va plesni ceva prin motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Ce sa sune anormal? cand ti se rupe cureaua de distributie ai vre-un sunet anormal care sa anticipeze asta? nope!Lafel se rupe si biela asta, asa, din senin. Oboseala a materialului probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi tind sa cred ca e o problema de ungere in acea zona, de aici dezastrul, se duc cuzinetii, ori biela neavand ungere se distruge instant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎28‎.‎03‎.‎2017 at 9:51, ovidiu82 a scris:

La acelasi tip de motor mie mi s-o rupt biela fara nici un simptom de functionare anormala, bataie, zgomot ciudat, Eu ti-as recomanda sa mergi la un mecanic bun, poate ai deja, sa-ti desfaca motorul. La tine faptul ca suna anormal este o indicatie ca ceva ii uzat. Poti prevenii o cheltuiala majora in plus in cazul in care va plesni ceva prin motor.

Totusi, mai ai foto?

Ne-ar ajuta sa mai analizam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, marius1982.11 said:

Ce sa sune anormal? cand ti se rupe cureaua de distributie ai vre-un sunet anormal care sa anticipeze asta? nope!Lafel se rupe si biela asta, asa, din senin. Oboseala a materialului probabil.

Eu lucrez in industria automotive la o companie care dezvolta soft si electronica pentru masini. Chiar astazi povesteam cu un coleg despre patania mea si mi-o dat un exemplu in care un senzor din motor la un Seat Ibiza o detectat o biela fisurata. Martorul de Check Engine se aprindea regulat dar cei de la service negasind o problema la motor si nestiind sa interpreteze toate cauzele acelui check, resetau eroarea si il trimiteau pe respectivul acasa. Intr-o zi biela o cedat. Acel senzor sesiza diferente in trepidatii date de biela fisurata, trepidatii pe care un om nu le poate distinge de cele normale ale unui motor.
Eu ii sugeram colegului sa-si verifice motorul la un service din moment ce scoate zgomote anormale.

Da, este o problema la motoarele 1.9 TDI PD cu ungerea componentelor iar la BXE se pare ca este mai accentuata.
Eu iau in calcul un motor BKC sau sa vand Passat-ul si sa-mi iau alta masina. Inca analizez optiunile. Alte poze nu am inca pentru ca motorul nu o fost desfacut complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT, cazul cu Ibiza este prea generic, posibil sa fi fost un motor pe benzina.

Oricum senzorii de pozitie volant si cel de pozitie axa cu came nu pot detecta o biela fisurata, pot arata insa o alungire a lantului de distributie (benzina) care in secundar ar putea duce la distrugerea pistonului si alte probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlahdacoroman

Nu exista senzor de biela fisurat,sa fim seriosi,poate vrei sa zici senzor de detonatie.....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde vezi tu ca am scris "senzor de biela fisurata"? Am specificat doar ca un senzor din motor din motiv ca nu am retinut exact numele lui. Da, acum ca ai zis "detonatie" imi aduc aminte ca avea legatura cu asta acel senzor.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pai da, daca e biela rupta, de obicei nu mai ai detonatie pe acel cilindru, e cam normal, doar ca asta e after the fact...cand nu mai ai ce sa-i faci decat cruce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Cred ca detonatiile au facut sa impinga pistonul inapoi atunci cand urca, deci prematur, iar pistonul a fortat biela, evident. Biela fiind din otel s-a fisurat pana s-a smuls, si atunci omul si-a dat seama ce reprezenta martorul de motor aprins...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Biela din otel ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pai? nu vorbim de masini de formula1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am o Octavia 2, 1.9 BXE, din 2007, 160 mii km, si tot stau cu frica sa nu patesc ca si colegii de mai sus.

Ca prima verificare este suficienta doar desfacerea capacului de la ax ul cu came si verificarea camelor si tachetilor ?

Ar trebui ceva schimbat direct, gen garnituri sau altceva ?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/5/2017 at 11:55 PM, marius1982.11 said:

pai? nu vorbim de masini de formula1

Din ce stiu eu, e din fonta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, gabi_gci said:

Salutare,

Am o Octavia 2, 1.9 BXE, din 2007, 160 mii km, si tot stau cu frica sa nu patesc ca si colegii de mai sus.

Ca prima verificare este suficienta doar desfacerea capacului de la ax ul cu came si verificarea camelor si tachetilor ?

Ar trebui ceva schimbat direct, gen garnituri sau altceva ?

 

Multumesc

daca vrei sa verifici axa dai jos capacul de la culbutori si verifici lobii axei cu came,au un sanfren cand lobii sunt in stare buna

uleiul pastrat permanent in partea superioara a jojei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fontă? Fonta e casanta,de ce ai face o biela din asa ceva?

Pentru mine steel insemna oțel toata ziua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca otelul se poate indoi,in schimb fonta se rupe

si eu zic ca biela e din fonta,cel mai bine se vede unde se inbina cuzinetii,...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se indoaie, gandeste-te cand o ia pe ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, marius1982.11 said:

Fontă? Fonta e casanta,de ce ai face o biela din asa ceva?

Pentru mine steel insemna oțel toata ziua.

Fiindca este usoara...insa la motoarele din generatie noua se fac din otel aliat,care are o rezistenta mare si greutate redusa.

Cred ca si la vag sunt tot fin otel aliat.

Modificat de vlahdacoroman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va certati, biela, arborele cotit, axa came sunt din fonta, astea de otel doar la seturile de tuning., competitii.....

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Cosminush91

Buna, am uploadat un video cu masinuta mea o jetta 2006 1.9 tdi bxe 248000km, ce parere aveti de cum merge, mai merita sa desfac capacul de la chiulasa sa verific tachetii, la cum functioneaza motorul ? https://streamable.com/kqsz7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate capacul la filtrul de aer si ai sa auzi mai bine daca sunt probleme sau nu. Daca te pricepi si vrei sa vezi starea axului, culbutorilor sau a tachetilor poti sa dai capacul jos si sa verifici vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosminush91

Am dat jos capacul de la filtru de aer si nu se aude absolut nici-o bataie ca de bass...

 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!