Jump to content

Sigla Skoda Octavia 2


Razvan_911
 Share

Postare recomandată

Am o Skoda Octavia si am cautat aceast subiect pe forum insa nu am gasit nimic si m-am decis sa deschid un topic nou.

Mi-am revopsit haionul si a trebuit sa scot sigla care era lipita cu dubluadeziv (ceva buretos si cu o grosime mica) si acum trebuie sa o relipesc tot cu dubluadeziv.

Unde gasesc genul acesta de dubluadeziv care sa fie foarte subtire(sigla nu prea trebuie sa fie distantata fata de tabla), sa reziste la temp scazute si ridicate (iarna si vara) si sa fie rezistent la apa(ploaie, spalat masina)?

Astept sugestiile DVS.(magazin, model dubluadeziv, firma)

Cred ca nu sunt singurul in aceasta situatie care a trebuit sa remontez sigla si chiar ar fi de ajutor anumite sfaturi.

post-87676-0-87843200-1314995523_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un service ai cautat? Eu am gasit la un service Bosch banda 3M foarte buna.

Daca nu, gasesti in magazine gen Carrefour banda Bison sau Tesa care tine foarte bine.

Mai ales ca esti din Bucuresti, gasesti banda dublu-adeziva oriunde.

Baftaicon_thumright.gif

3M s-ar putea sa fie ceva mai subtire decat Bison. Tesa nu am incercat.

Oricum, stai linistit ca nu o sa se vada.

PS: Cu din aia foarte subtire, fara burete nu ai ce face. Nu o sa tina!

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cere la reprezentanta. Teoretic nu o sa te taxeze nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cere la reprezentanta

ai citit topicul de prezentare a masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am revopsit capacul portbagajului (nu ca sa fac reclama insa baietii de la www.autobayern.ro au facut o treaba superbuna) a trebuit sa remontez sigla rotunda cu Skoda si nu prea mi-a reusit.

Initial am folosit banda dubluadeziva Tesa-de exterior (vezi poza) care am folosit-o si pentru montarea numarului de inmatriculare si a prins foarte bine insa imi apare un luft intre caroserie si sigla din cauza grosimi benzi.

Si sigla are o forma mai speciala pe partea interioara(conica) si trebuie sa folosesc acea banda dubluadeviza buretoasa (identica cu cea montata initial care era buretoasa si avea culoarea gri inchis).

Poate ca sunt prea insistent insa revin cu intrebarea: unde pot sa gasesc genul acesta de banda buretoasa pentru montarea siglei?

post-87676-17440_thumb.jpg

post-87676-17470_thumb.jpg

Modificat de razraz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am rezolvat problema altfel.

Am fost la Porsche si am achizitionat o sigla noua pe care am platit 74 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acum o luna am cuparat si eu o sigla de la reprezentanta procar tm si am dat pe ea in jur de 60 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Pe viitor..daca ai ceva de lipit incearca cu banda dubla adeziva BIZON(verde).Se gaseste de cumparat in carrfour sau in bricolaj.Eu mi-am lipit placutele de inmatriculare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar stema din fata, de pe capota, cum se poate schimba? A schimbat-o cineva pana acum? A mea s-a decolorat, incepe sa se cojeasca si arata foarte urat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu sunt de meserie =)) dar cred ca trebuie sa cumperi o sigla noua, sa o scoti pe cea veche si sa o lipesti pe cea noua :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Deci cu banda din aia se pot lipi si bandourile laterale? Sincer nu am chef sa cumpar tot setul, doar bandoul de la sofer e desprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate lipi bandoul cu banda dublu adeziva, dar trebuie sa fie foarte subtire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca trebuie subtire, tocmai de aia intreb daca stiti vreun pont prin dedeman/practiker.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Are cineva un tutorial de demontare sigla spate? am incercat ieri sa o scot cu ajutorul unui card dar nu am reusit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E lipita cu adeziv foarte puternic. Protejezi tabla cu izolier de hartie+carpa sau orice altceva si cu o surubelnita dreapta faci parghie cat sa indoi putin sigla, dupa care tragi de ea cu un patent. Cu rabdare vei reusi fara sa indoi tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat cu aer cald , un card bancar și ață pescărească. :)

 

Modificat de skypee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa indoi tabla putin, o sa incerc cu un pistol cu aer cald

IMG_4567.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia o surubelnita lata infasoar-o intr-o carpa sa nu zgarii vopseaua fa parghie cu degetul sa nu indoi tabla si pana la urma cedeaza. Cand s-a indoit destul ia patentul si trage de ea. Sigur o dai jos asa. Si la mine a fost lipita bine pe spate de aia a ramas buretele pe tabla dupa ce am dat-o jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce inlaturi sigla veche, trebuie curatat tot adezivul ramas pe tabla. Trebuie sa ramana fara urma de adeziv, altfel sigla noua nu se va lipi bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folos o guma de sters mai dura, sau guma de sters profesionala, pentru bormasina.

 

s-l300.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau merg la reprezentanta :)) oare ei fac treaba profi?  Stiti ce mi-au zis? ca s-a decolorat de la spuma activa. Si i-am intrebat ca pe fata de ce nu e asa decolorata si au dat din umeri. Un alt motiv pentru care Skoda sucks :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu o spal cu spuma si tot s-a deteriorat. deci.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine doar pe fata s-a decolorat,cea de pe spate e ca si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine pe sigle fata/spate exista o folie de protectie.... se vede ca s a cam dezlipit la contur si a inceput sa se stearga vopseaua 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!