Jump to content

Cum indepartam petele de clei de la copaci


premieru`
 Share

Postare recomandată

Nu stiu exact sub ce tip de copac am lasat masina, dar dupa ultima spalare m-am trezit cu foarte multe urme de clei pe masina, ca niste stropi, care s-a intarit incat nu mai poate fi inlaturat nici cu unghia. Am auzit de solutii gen benzina sau diluant, dar nu as vrea sa-mi atace vopseaua.

S-a mai lovit cineva de problema aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit cam acelasi lucru dar nu am avut norocul sa vad repede..cleiul s-a intarit si acum e ca si cum in locul acela e arsa vopseaua ....daca nu e de mult timp incearca sa iei cleiul ala cu orice pret...apa....sampon...intreaba si pe la spalatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dai cu benzina asigurate ca pui foarte putina si clatesti repede cu apa altfel o sa ramana urat. Cu diluant nu te sfatuiesc pentru ca e mult mai tare de cat benzina.

Incearca intai intr-un loc unde nu se vede .Poti incerca undeva in portbagaj si vezi daca dispare luciul de la vopsea cand steri cu benzina.Ori cum benzina picura de multe ori pe masina cand scoti pompa de la peco si nu prea e afectata vopseaua pentru ca se evapora repede dar daca pui pe o laveta si freci pe vopsea se poate vedea urme.Sau poti incerca cu motorina pentru ca nu e asa tare ca benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosi benzina ca nu iti ataca vopseaua..si s-ar putea sa te ajute:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat pe aici ceva asemanator, arunca un ochi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai gasit si de la MA-FRA un produs pentru indepartarea rasinei. Cred ca o sa-l comand pe acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe Bd Constructorilor din Bucuresti sunt niste copaci din astia cleiosi. lasa niste stropi micuti dar se curata foarte usor dupa inmuierea cu apa, nu am vazut sa lase urme pe vopsea. Evit sa parchez in zona respectiva pentru ca iti ia ceva timp sa cureti masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premieru` ... sa-mi zici si mie daca are efect produsul ... asta daca il iei :) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut si eu aceeasi problema, am luat un spray de la 3M (ceva cu citrice) la recomandarea baietilor de la spalatorie si am reusit sa le indepartez. Asta e singura solutie care le inmoaie, din ce am incercat eu pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spray-ul l-am luat de la Standox, pe Pallady. Nu mai sunt sigur de pret, ca l-am luat anul trecut, dar parca in jur de 100RON. Eu aveam masina plina cu o chestie asemanatoare la culoare cu rugina si care nu se lua nici macar racaita. Nu mai stiu daca il am in masina sau prin casa, dar daca il gasesc postez aici exact cum se numea. Dar e f posibil sa fie ce a zis @colin.

Modificat de abunea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai este ceva de la Prevent, in kaufland, la 10 lei, pt gudron si bitum. S-ar putea sa mearga si ala. In principiu, solutii exista si nu-s foarte costisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

eu am incercat cu o solutie de spalat parbrize adus din italia, si pot spune ca a facut minuni, m-am chinuit putin dar a meritat. din pacate nu mai stiu cum se numea si nici bidonul nu-l mai am .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...
claudiusbirnea

Si eu am asa ceva pe masina,de peste 1 an ma chinui sa le scot,am incercat si spray de la ma fra pt rasina,si benzina insa nu am reusit,da am descoperit ca ies cu solutie pt aragaz Triumf! Cand o sa am timp o sa fac tot plafonul ca e plin!intr adevar in acel loc raman niste pete,dar o sa vad ce fac cu ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Triumf o sa vezi in scurt timp ca nu mai ai lac acolo.

Poti incerca solventul asta (fara a aplica multa presiune, altfel poti matui zona tratata si necesita polish) sau folosind argila (musai cu ceva lubrifiant - apa sau apa cu sampon - si, la fel, fara a aplica presiune, ci trebuie avut rabdare si facute treceri succesive pana isi face treaba complet)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!