Jump to content

Casetofon Compatibil


juristul2000
 Share

Postare recomandată

Nu se poate face ce vrei tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • F l o r i n

    12

  • c_A_b

    8

  • climatic

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut. am o mica problema . vreau sa schimb un gamma cu un fli swat 5 . dar nu gasesc mufe niciunde . ma puteti ajuta cumva ? un site sau ceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc (fara sa stiu ce are-n spate scula aceea) ca-ti trebuie asa ceva. Pune o poza , ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e asa . are 20 de pini (5×4) o sa atasez maine o poza ca sa iti poti da seama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare .

La masina dim semnatura in acest moment am gamma 5 + cd player si vreau sa le schimb cu un rcd 200 cu mp3..

Din ce am citit rdc-ul are nevoie de comunicare can. Trebuie sa modific ceva legaturi ca el sa functioneze normal sau pot lasa legaturile asa cum sunt in acest moment?

Modificat de C o s m i n
mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare, pe un passat 2001 am casetofonul din imagine. Ma intreb daca pot cumva sa conectez la el un alt device si sa redau sunet prin sistemul audio al masinii. Orice idee este binevenita. 

IMG_0593.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca era cineva care modifica intrarea audio a acestor aparate si adapta o intrare auxiliara sau un convertor D/A USB. Dar nu mai stiu unde-am vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu prin aria de servicii, dar nu am avut noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit. Era departe... :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Si daca ar fi sa schimb casetofonul cu totul cu unul nou, de ce ar trebui sa tin cont? Legaturile sunt compatibile, plug & play? Sau trebuie facute modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legaturile sunt universale. Doar sa-ti placa modelul/culorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci este perfect. Vreo recomandare de firma (ma intereseaza calitatea sa fie buna)? Multumesc mult de ajutor!!!!!

Modificat de c_A_b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este si varianta asta, de care eu sunt f. multumit. Merge plug & play, te costa pana-n suta de euro, si cel mai important, nu schimbi aspectul original. Se conecteaza in locul magaziei de CD si raspunde la comenzile CD, are o mufa USB si una jack 3.5 intrare audio.

http://www.xcarlink.ro/6-produse

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi exact ceea ce caut, doar ca am o nelamurire: casetofonul meu nu are capabilitate de cd player….

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am cautat si magazia de cd-uri si nu am gasit nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Magazia n-o mai ai, in locul  magaziei conectezi playerul. In spate la radiocass ai mufa pentru magazie.

Gamma.jpg

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Are si mufa jack? Eu nu vad pe site-ul lor decat usb sau iPod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg nelamurirea ta. Pe pagina lor poti alege intre USB si iPod. Cel putin modelul meu, cu USB are jack ''line in'', cred ca majoritatea modelelor au intrare audio. Poza e luata de pe net, dar este exact modelul pe care-l am.

 

Xcarlink.jpg

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt rabdare. Acum sunt lamurit. Mi se pare o alegere excelenta, mai ales ca prefer sa pastrez casetofonul original. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutari!

Am avut pe Passatul din semnatura un RC Beta (Blaupunkt), de care am fost foarte multumit desi avea numai 2 cai (difuzoare doar pe fata). Vechimea si conditiile meteo si-au spus cuvantul si s-a defectat potentiometrul de volum plus alte mici probleme intermitente, aparute de la condens. Am decis sa il schimb cu un Gamma pt. ca pe viitor voiam sa pun difuzoare si pe spate. Am pus Gamma  dar se auzea mai slab decat cel Beta ma refer la fidelitate si bass. Apoi am montat un Sony Xplode pt ca il aveam de pe alta masina si pt. ca avea AUX si CD, in plus se potrivea in peisaj (butoane rosii). Dupa cateva luni au cedat si un difuzor. Am montat Phillips cu membrana de cauciuc OEM, dupa mai multe sfaturi. 

Concluzie: Beta + difuzoare OEM Phillips made in Belgium, rulles; tot ce am inlocuit nu a egalat calitatea sunetului redata de el. La Sony se aude tare, ajustez din egalizator, dar lipsesc anumite frecvente, nu are aceeasi tonalitate ca cel initial, nu rezoneaza mai bine nici cu alte difuzoare.  

Ma gadesc sa pun la loc un Beta de pe OLX (100lei) plus un modulator bluetooth conectat pe mufa destinata CD-ului si imi este suficient.

https://www.zipy.ro/p/ali/biurlink-car-aux-in-bluetooth-adapter-module-bluetooth-car-wireless-audio-receiver-stereo-aux-cable-for-porsche-becker-cd-host/32963127902/

P.S. oare or fi diferente intre BETA Blaupunkt sau Phillips !?! la difuzoare este cele Blaupunkt (made in Tunisia) au fost mai slabe ca cele Phillips

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am simtit diferente notabile intre Beta si Gamma, poate ai nimerit tu ceva unitate cu probleme.

Cat despre modulator, acolo clar pierzi din calitate. Deci varianta cu aceste OEM-uri ramane valabila doar daca iti e suficient sa asculti radio.

Parca era cineva pe forum care a modificat un astfel de radio pentru conectarea unui DAC si auditie de pe stick...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/6/2020 at 12:43 PM, C o s m i n said:

Eu n-am simtit diferente notabile intre Beta si Gamma, poate ai nimerit tu ceva unitate cu probleme.

Posibil sa ai dreptate Cosmin... OLX este un fel de Kinder cu surprize, sigur a fost desfacut pt. ca nu avea sigiliul intact! 

Merci pt feedback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!