Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru informatii - eram la munca si nu stiam exact, nu aveam COC-ul la mine.

Intre timp le-am luat, maine trebuie sa ma duc sa le ridic.

Din pacate pretul a mai crescut intre timp (licitatie pe ebay) - cost final 403 Euro cu tot cu montaj.

Sper sa revin maine cu poze.

post-87815-0-20309400-1336159308_thumb.j

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca se prezinta bine, pretul e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Buna seara am gasit un set de jante pret bun model MONTE CARLO pe 17.Am o nedumerire cu starea lor,cum pot sa le controlez fara sa merg la o vulcanizare,

sa nu fie rectificate sau strambe?Multumesc anticipat pt raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu prea ai cum.... optic - doar sa vezi sa nu fie lovite, indeptate, sudate.... in rest, trebuie puse pe aparatul de echilibrat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, le-am montat!

post-87815-0-42584700-1336726839_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare. Eu am cumparat masina cu jante de 17, dar in carte am trecut doar 205 sau 215/55/R16. De cand am pus jantele de 17 in primavara, servodirectia s-a ingreunat destul de mult, parca mai mult decat ar fi normal. Acum ma gandesc daca nu cumva servodirectia a fost construita doar pentru jante cu dimensiunea de 16", care sunt mai usurele, iar jantele de 17 sunt prea grele pentru ea?

In plus, de curand am aflat la vulcanizare ca sunt cam strambe jantele de 17, si ma costa aproximativ 500 ron sa mi le indrepte pe toate, drept pentru care m-am gandit sa cumpar altele, originale, tot de 17 (pentru ca tocmai mi-am cumparat 4 anvelope noi GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2). Daca aveti recomandari de vreun parc de dezmembrari unde pot gasi niste jante la pret decent, nu ezitati.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@juliaen: Misto Adelaidurile. Le am si eu echipate cu cauciucuri de iarna. Sunt standard la Highline

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms! Arata bine chiar daca la inceput recunosc ca aveam dubii, aveam de ales in a achizitiona anvelope noi 205/55/R16 si sa le montez pe jante de tabla - cost 360 + montaj

Pretul il consider mai mult decat decent, 403 Euro din care 60 e doar montajul (da, crunt dar in Germania in mod normal pretul e 10 Euro/roata de inlocuit, 15 Euro/roata si cu echilibrat, ~22 daca includem si montajul anvelopei pe janta). Acum ii inteleg pe vecinii mei de ce toti toamna si primavara muncesc in parcare la schimbat roti.

Jantele sunt in stare foarte buna, doar 2 mici zgarieturi aproape insesizabile iar anvelopele Pirelli P7 215/55/R16 93W in stare excelenta, 6mm profil. Am facut un test pe autostrada, mers 150-200km/h - fara zgomote sau vibratii.

Vanzatorul a fost un service de roti a unui turc - rotile erau abandonate de un client ce le depozitase la ei dar intre timp si-a vandut masina. Intamplator vanzatorul e in zona in care locuiesc si am scutit astfel si taxele postale (~60 Euro).

Urmatorul pas este sa imi schimb certificatul de inmatriculare al masinii deoarece am trecut doar 205/55/R16 - sunt mai multe dimensiuni trecute in COC dar ca sa pot trece TUV-ul trebuie trecute si in certificat.

Modificat de Juliaen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 22E/roata e un cost substantial.

In BV un montat/demontat + dejantat/jantat + echilibrat la 16'' aluminiu este ~ 100 Ron, ~ 22.5Euro / toate 4

In Ro procedura pentru trecut roti in CIV/ talon e simpla: te duci la reprezentanta, iti verifica VIN-ul si iti elibereaza o hartie prin care certifica ce tip de roti a specificat constructorul pentru masina ta.

Cu adeverinta respectiva mergi la RAR, platesti 60Ron, ~5Euro si ti le trec la mentiuni in CIV.

La Politie nu mai trebuie mers, in taloanele de tip nou nu mai sunt trecute rotile, dar Politia cand te opreste poate verifica on-line ce roti ai tu trecute in CIV-ul eliberat de RAR.

Nici la noi nu treci ITP-ul cu alte roti pe masina decat cele din CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu specificatiile pentru Passat 3C2, jante de 16 ?

Am luat masina cu jante OEM sport de 17, dar as vrea stiu pentru iarna ce jante de 16 sunt recomandate de producator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cateva pagini in urma? Sunt postate toate informatiile de care ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

multumesc eu am jante de tabla si vreau pt vara sa iau un set de jante am gasit pe 17 acum merg sa le vad sper sa fie totul ok ,voiam pe 16 dar nu gasesc asa ca merg pe 17 e putin mai costtisitor la anvelopa dar asta e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Salutare am cumparat azi jantele, 580 £5 jante deci si rezerva plus anvelope seminoi,am facut rodajul deocamdata sunt ok nu bat plus stabilitatea nu se compara cu cele de 16.Diferenta e la franare si demaraj putin mai lenta, dar sunt ff multumit de ele singura dezamagire e motorul cam puturos pt jante de 17 se simte ar fi fost ff bun macar 10 caluti in plus dar asta e,urmatoarea va fi altfel.Va salut si drumuri line fara peripetii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica e motorul mai puturos pentru jante de 17? Sunt mai grele cu mult decat alea de 16 sau ce vrei sa spui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006

Da sunt mai grele cele de 17 din aliaj decat 16 de tabla cum aveam inainte,mai am putin de munca la ea vreau sa vopsesc etrierele.

post-102970-0-57173500-1336902082_thumb.

Modificat de T.R.C. PASSAT 2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Va rog sa ma ajutati pentru Bucuresti cu cateva locatii unde as putea gasi set de jante originale de passat, pe 17, pana in 1500-2000 ron, sa nu fie lovite, strambe, sudate, etc...

Am fost in Militari pe Bd. Timisoara, in Vitan vis-a-vis de Real. In militari am gasit niste jante de Audi la 450 euro, dar nu era cel mai reusit model...

Daca mai stiti locatii de parcuri dezmenbrari sau de parcuri de jante, va rog indreptati-ma catre ele cu o adresa ,nr de telefon.

Multumesc,

Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GEOMANBLACK

am un set de adelaide 16" de vanzare. eu am trecut la 17" pentru cei interesati astept pm.

Modificat de GEOMANBLACK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cosmin - am pe cineva care dezmembreaza B6 - ne auzim maine la telefon, sa ii dau nr lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos Florin, astept mesaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe fosta octavie am avut dezent v dark si aratau destul de ok. merge cromul si negru din ele mai ales la masina argintie sau neagra... daca string bani o sa pun asa ceva pe b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropos de jante, cand am luat B6-le aveam niste vise cu jantele Chicago 18'' din catalogul de prezentare.

Dupa 5000km rulati cu Macau 17'' cu stres la toate mizeriile de capace de canal si strans din fese la denivelari, mi-au trecut visele cu Chicago... :)

Pun cateva poze, pentru doritori...

F l o r i n, ultimele 2 poze sunt pentru tine, poate iti vin idei de genul 245/40/18 :)

post-9928-0-45063700-1337843856_thumb.jp

post-9928-0-54815800-1337843865_thumb.jp

post-9928-0-76267500-1337843881_thumb.jp

post-9928-0-51217900-1337843890_thumb.jp

post-9928-0-11023200-1337843900_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

M-ai excitat...... abia dupa ce m-am uitat pe poze, am vazut dedicatia.... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca sunt cosmar la noi in buc si cele de 17 , pe mine chiar ma batea gandu sa imi pun de 17 sau chiar 18.. multi m-au sfatuit sa le dau uitarii ca o sa plang dupa ele in cateva zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Depinde de sofer, drumuri.... oricum, daca iti pasa de cauciucuri, jante - nu poti merge cu cele de 17,18 ... cum mergi cu cele de 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!