Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Mersi pentru raspuns , sper sa fie . ET42 sunt si la cele pe 16 cu 6,5J , acum nu stiu cum se aseaza masina pe ele :scratch:. Jantele sunt de Mercedes , distanta intre prezoane e de 112 dar mi-ar mai trebui niste inele de centrare ,dar cel mai tare ma bazaie J-ul ala 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J-ul inseamna latimea jantei din buza in buza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , stiu , dar mi-e sa nu frece pe undeva sau cine stie inca ce ...Mi-ar fi placut sa stiu ca mai au si altii pe B6 jante cu j 7,6 pe 16  , asteptam confirmarea de la vreun utilizator .

Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele de mercedes nu stiu daca au acelasi hub - ma refer aici la 57.1 cat are passat-ul. sfautl meu, nu te complica cu inele de centrare si cauta ceva original vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu au acelasi hub , dar ma gandeam ca daca pun inele de centrare deja echilibreaza situatia . Sunt si altii care au jante de Mercedes pe Passat , de-aia m-am uitat dupa ele :), inca mai ''rumeg '' ideea . Binenteles , orice sfat e binevenit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut inele de centrare la strug si merg foarte bine. Acum depinde ce cauciucuri pui pe jante ca sa nu atinga eu am pe ale mele ET 42, J 7 si cauciucuri 225/55/r16 si nu ating 20180102_172523.thumb.jpg.2835c6fc4f48f0f3e21a6f7efe068cef.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai as pune anvelope  205/ 55  pe 16  , le am pe jantele de tabla de vara . De-aia mi-ar conveni sa le iau jantele , sunt undeva la vreo 400 lei  toate patru . Inele de centrare am vazut pe OLX . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg 100% daca iei si inele de centrare (inainte sa le iei trebuie sa masori cat are janta)

Modificat de IonutVal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult , multumesc tuturor celor care mi-au raspuns . O seara placuta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru sfaturi si link ;)

Modificat de Boditza
Nu mai da quote la post-ul imediat anterior!!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Interlagos cu stanta Turkey sunt OEM? Au si codul OEM pe ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, sunt....eu am avut cu cod OEM si erau Made in China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rim.thumb.png.196d4db46ff0279a0ec032089a8bc094.png

 

de pe ce masina vin aceste jante si cum vin pe b6, stiti? sau modelul cum se numesc?

Modificat de Christu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7j×17H2ET54

Nu imi fac griji ca nu merg, ci cum se potrivesc cu designul masinii. Par originale dar nu identific de pe ce masina si model provin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passat b6 ET 54 o sa le bage spre interiorul masinii posibil sa pierzi stabilitate. Eu am luat ceva cu ET 42 vin foarte bine parerea mea (scuzati murdaria).Screenshot_20180207-192629.thumb.jpg.fb24d595798be6919c77d211f84dab38.jpg

Modificat de IonutVal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, merg niste jante pe 17 cu 8j et55?

Modificat de Manuel N.
Foloseste functia search. Cauta pe forum.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se numeste modelul?  Stiu doar ca sunt pe 16, 5x112, de pe passat b7. Eventual un J, ET?

jante.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca seamana cu modelul pe care il am eu pe masina. Conform pdf-ului cu dotarile masinii, ar fi asa:

Alloy wheels 7J x 16 EH2 Offset 45

"Monza" - 4 alloy wheels 7J x 16 - tires 215/55 R16

Din pacate ale mele sunt exfoliate si se vad destul de urat, inca nu m-am hotarat daca merita dpdv financiar sa le duc la vopsit, sablat etc....

IMG_3476.jpg

Modificat de Gelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monza sunt. Multumesc. Tot vad acest tip de jante cu problema exfolierii. Voiam sa le cumpar dar cred ca renunt. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt atinse, nu se exfoliaza....sunt foarte frumoase cat sunt perfecte, odata atinse, problema apare..... Eu am avut acest model, in stare perfecta si nu s-au exfoliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎2‎/‎7‎/‎2018 at 17:35, Christu a scris:

rim.thumb.png.196d4db46ff0279a0ec032089a8bc094.png

 

de pe ce masina vin aceste jante si cum vin pe b6, stiti? sau modelul cum se numesc?

 

On ‎2‎/‎10‎/‎2018 at 22:27, rolling06 a scris:

Salut, merg niste jante pe 17 cu 8j et55?

La Passat sunt cu ET42 si ET45.....nu recomand sa puneti altceva mai mare (gen ET50sau mai mult...ca nu e Golf sau Touran).

Am avut un model AM foarte frumoase la un moment dat cu ET38 si nu au fost probleme, dar ce este OEM....este OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut la toata lumea.

Am citit tot acest topic si as dori un raspuns de la cei care au trecut de la R16 la R17 si invers, la intrebarea care sunt avantajele si dezavantajele acestei actiuni. Eu vreau sa cumpar jante Oem ai anvelope pentru ele, dar nu sunt hotarat daca sa iau  215/55 R16 sau 235/45 R17. Astept rapunsuri argumentate: cheltuieli, consum, confort, siguranta, etc...

Multumesc.

P.S. am un B6 variant, 2.0TDI, 140 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!