Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Salut colegi,

A reusit cineva sa treaca in carte jante pe 18', in ultima perioada? Daca da, unde? Eu la Valcea am fost trimis la plimbare, argumentul fiind ca pentru combinatia de co2/motor/numar de omologare(si nu mai stiu ce a mai zis pe acolo) nu exista posibilitatea omologarii jantelor pe 18. Aveam la mine si o foaie de la reprezentanta, dar a zis ca nu il intereseaza.

As vrea totusi sa le trec si sa intru in legalitate, in caz contrar ma gandesc sa ma orientez pentru jante pe 17'.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal am nevoie de ajutor!!!!Am achiziționat un Passat 2008 break,aș fi curios cand o înscriu ăștia de la RAR ce mărimi o să-mi treacă?Eu pe hârtia de Germania am doar 205/55/16.ms

IMG_28012017_104451.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce numar de omolagare va avea masina. In principiu vei avea sigur 205/55/16, 215/55/16 si 235/45/17. Mai exista si posibilitatea de 235/40/18, dar asta e cu cantec si nu e disponibila pentru toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi-a trecut doar 205/55/16 vw Passat variant motor 1.9 tdi 105 cp.saptamana asta mi-am achizitionat un set de roti cu jane aliaj pe 17 cele originale de vw 235/45/17,m-as duce sa mi le trec in talon dar cred ca e prea mare deranjul si bani cheltuiti aiurea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toti,

A pus cineva pa Passat B6 jante R 17, cu ET 28? Sau a incercat sa puna?

Am inteles ca pa B6 limita ar fi ET 35.

Ne poate da cineva niste informatii?

Multumesc,

 

Modificat de ceciliutabara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut eu cu et33 (de scirocco)si atingeau in aripile spate...et41-47 e ideal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu este ca sa se faca comparatia de "mere" cu "mere"...

Cand ne referim la un offset maxim si minim ne referim la ACEEASI LATIME DE JANTA! ( comparatia pleaca de la recomandarile OEM).

Exista diferite tabele de conversie pentru offset(ET).

Una e 8Jx17, et41 si alta este 6,5 sau 7Jx16, et 42/45, ambele sunt pe Passat dar cu ceva diferente!

Et 35 este la limita, la un 7J, nu atinge daca nu ai sarcina pe nimeni si nimic in portbagaj.

Jantele cu ET asa mic erau de Audi? Te-ai gandit la inel centrare si adaptare la 57??

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut 7 j si anvelope 235/45/17 cu et33 si la 4 pers in masina atingeau....erau de vw sirocco cod 1K8601025,

faceau o mizerie pe aripi,bari,oglinzi,usi...:( nu e ok!

20160529_161523 (Large).jpg

20160529_161638 (Large).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi plac aceste jante Dotz Mugello cu urmatoarele specificatii DOTZ 17" R17 8 5X112 ET35, merg fără sa atingă, chiar dacă au acea buza, nu ies prea in  afară? 

2d6pstt.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/23/2017 at 0:51 AM, petro.ionut said:

Salut, imi plac aceste jante Dotz Mugello cu urmatoarele specificatii DOTZ 17" R17 8 5X112 ET35, merg fără sa atingă, chiar dacă au acea buza, nu ies prea in  afară? 

2d6pstt.jpg

Sau R17 ET37 cu 235/45, dacă ating?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, petro.ionut said:

Sau R17 ET37 cu 235/45, dacă ating?! 

Am comandat ANZIO SPARK in configurația de mai sus! Sper sa nu-mi atingă la hopuri si încărcată! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! am mare nevoie de o informatie/parere !

jante de passat cc model phoenix r17 8j et41 si anvelope 235/45r17 merg montate pe passat b6 ? stie cineva ? pls ? 

musai 235/45r17 nu 225....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg sigur . Eu de vara sunt de 235 si iarna 225 pe acelasi set de jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms mult ! stiu ca jantele r17 care s-au montat pe b6 sunt 7,5j et 47 iar astea de cc sunt 8j ( mai late) et 41 asta inseamna mai in exterior ... Eu ma gandesc, fiind mai late sa nu am surpriza sa atinga in amortizor pe fata sau la aripi pe spate cand e masina incarcata ! ms mult ! modelul asta , nu ?

roti-iarna-vw-phoenix-17-inch-passat-cc-scirocco-91f0b170f32a823a41-0-0-0-0-0.jpg

tre comandate anvelope si nu vreau sa fac o prostie ( MARE)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg linistit.  Uitate si pe aria Masina mea ca parca am vazut ca are ceva coleg montate aceste jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Eu am echipat masina cu aceste jante. Passat b6, 1.6tdi, cayc, model 2010. Prima data le-am pus cauciucurile pe care le-am gasit notate la capacul rezervorului (235/45/17) dar imi atingeau si cand eram 3 persoane in masina, fara bagaje. M-am uitat in cartea de identitate si RAR-ul mi-a specificat in ea 205/50/17. Le-am montat pe acestea si nu mai imi ating. Mentionez ca arcurile sunt OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cauciucurile cu dimensiunea 205/50/17, latimea jantei trebuie sa fie intre 5,5J si maxim 7J. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut marian ! unde anume atingeau ? fata sau spate ? in aripi ? ms de raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian eu am avut Tomason  8.5x18 5x112 ET30 72.6 ET 30 si au mers pe masina 

Screenshot_20170303-095440.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu arata rau ! :) ce dimensiune sunt anvelopele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225x40x18 erau parca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca colegu de mai sus , Marian a avut probleme , trebuie verificat ! am vb cu cei de la autosoft si dupa amiaza merg cu o janta sa montam de proba un cauciuc 235/45r17 si vedem atunci ... abia dupa o sa comand anvelope ! daca se dovedeste ca ating raman la r16 . varianta ar fi anv 225/45 dar au balon mic si pierzi mult la confort , uzura articulatii si nu are rost ... 

225/40r18 fata de 235/45r17 sunt mai inguste , cel mai important diametrul total al rotii/circumferinta e considerabil mai mica 

http://info.promo-anvelope.ro/Useful-Information/Calculator/

vedem mai tarziu ... concluzia la autosoft !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la cei de la autosoft dudesti, au fost foarte intelegatori si au acceptat sa monteze o anvelopa doar sa facem proba , cel care a montat anvelopa si seful de service au spus ca sigur nu au cum sa apara probleme , adica sa atinga ... mai mult de atat nu am ce sa fac , ramane de vazut ... au fost comandate brigestone de vara

oricum ms mult de pareri colegi ! 

IMG_0916.JPG

IMG_0917.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ET41 nu o sa atinga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!