Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Am rezolvat, am achizitionat modelul Monte Carlo pe 17" cu anvelope second 235/45/17.

post-85953-0-99839000-1433785994_thumb.j

post-85953-0-32461000-1433786003_thumb.j

post-85953-0-56520700-1433786009_thumb.j

post-85953-0-18187400-1433786016_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte frumoase  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut,

o intrebare referitor la jantele pe 17'',recent am achizitionat jantele si anvelopele din imaginea de mai jos:

post-124095-0-22296900-1435560373_thumb.

post-124095-0-82403900-1435560373_thumb.

 

anvelopele au urmatoarele dimensiuni: 225/45/R17,intrebarea este daca se pot monta anvelope cu balonul putin mai mare:225/50/17 sau 235/50/17?

 

este suspensia stock si cred ca e suficient spatiu incat sa nu atinga in aripa sau amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pot monta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK.

Multumesc Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta insa masina va pierde grav din cuplul motor, in special pt cu cea de-a doua dimensiune 235/50/R17 !!

Si asta se va resiti mai ales ca ai motor de 105 cai. Chiar daca aveai si de 140 sau 170 tot se simtea ca ti-a scazut cuplul.

 

Este f ok sa ramai pe 235/45/R17, dimensiunea standard pt passat b6 !! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

este suspensia stock si cred ca e suficient spatiu incat sa nu atinga in aripa sau amortizor.

 

am vazut ca-l interesa sa nu atinga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci iese din calcul 235/50/r17(pt fata).

ma gandeam sa pun 225/50/17 fata si 235/50/17 pe spate,chiar si asa s-ar simti scaderea de cuplu?

la cei 105 caluti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar nu inteleg de ce f multi proprietari de masini (dar multi de tot... pt ca intru aproape zilnic in contact cu ei) se gandesc sa recurga la astfel de "romanisme" de ale noastre!!

Nu te supara pe mine... dar daca niste minti luminate de la VW au proiectat masina asta intr-un anumit fel iar tu le-ai dat un vot de incredere cumparand aceasta marca, de ce vrei sa schimbi ce au facut si au testat ei?

 

Gandeste-te ca masina ta are ESP, care trebuie sa franeze una sau mai multe roti atunci cand risti sa pierzi aderenta... iar acest ESP "stie" ca are un anumit diametru al rotii la masina.

Daca tu in loc de 235/45/R17 ii pui o alta dimensiune din cele specificate de tine, ii vei mari semnificativ acest diametru al rotii. Nu mai zic de faptul ca vrei sa pui anvelope cu diametru diferit, fata-spate. Pe fata vei avea 112 mm inaltime a anvelopei iar pe spate 117 mm (asta in loc de 105 mm cat are 235/45/R17).

Diferentele sunt de 7 respectiv 12 mm la raza iar la diametru aceste valori se dubleaza!!

 

Ti-am dat doar exemplul cu ESP-ul si am lasat la o parte cuplul motor, articulatiile, cutia de viteze, asigurarile, ITP-ul, RAR-ul, politia, accidentele cu victime, etc etc

 

Deci parerea mea este sa fii cuminte... ;)

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un Passat din 6/2009 si nu am rezerva .Am gasit pe OLX o janta cod  3C0.601.027.H (fabricatie 10/2008) .Eu am acelasi cod pe jantele mele doar ca in loc de H am AA.ET este la fel ca la mine 42.

Oare mai este nevoie sa o incerc pe masina sau se potriveste??Presupun ca am distanta intre prezoane 5x112.multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa codul postat de tine, este de Passat B6 - deci merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz:sunt de acord cu argumentele tale referitoare la sigurata si franare,etc

Dar nu inteleg cum ai calculat dimensiunile totusi vobind de balonul anvelopei.Dimensiunile / diametrul standard dat de producator 215/55/16 sau 225/45/17=105 mm inaltime de ce 225/50/17 ar avea 112 iar 235/50/17 ar fi de 117 mm...nu e acelasi diametru?

difera doar latimea,totusi franarea cu o anvelopa mai lata nu e mai eficienta(suprafata de frecare mai mare)? acelasi lucru se aplica si la consum adica mai mare :)

am vazut azi o Toyota Avensis 2007 cu anvelope 225/50/R17 si arata foarte bine anvelopa si pe janta si pe masina.

225/45/17 mi se pare destul de firava si simti aproape toate denivelarile si gropitele,asta era motivul pt care ma interesa daca se poate pune un balon mai mare cu 5mm.

Luand in calcul cele mai sus exprimate :franare/cuplu/itp/rar....(by the way asigurarile nu au nici o treaba cu anvelopele) este ok sa ramana la ce am deja 225/45/17.


nu cred ca merita riscul :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@meghitz, nu merita sa iti racesti gura degeaba.

 

Passat B6 a iesit din fabrica cu 235/45 R17. 225/45 R17 se pun in mod normal pe Golf. Cel mult sa fie specificate la Passat ca roti de iarna.

NU este echivalent 215/55 R16 cu 225/45 R17 la diametru. 215/55 R16 este echivalent cu 235/45 R17.

 

Balonul se exprima in % din latime, asadar 45% din 225 nu e acelasi lucru cu 50% din 225. 225/50 este mai mare cu 1,5cm in diametru decat 235/45 R17 si cu 2,3cm fata de 225/45.

 

Din start daca vorbesti de consum nu umbli la anvelope sa le faci mai subtiri, ci umbli la jante sa le faci mai usoare si chiar mai mici. 16" incap fara probleme si se va simti mai sprintena masina.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa ce a spus Ego sa stii ca diferenta de comfort intre 215/55 R16 si 235/45 R17 e mica, oricum daca e drumul prost tot incet trebuie sa mergi. Mergi numa pe dimensiunile recomandate de VW ca nu-s ei prosti. Daca nu, poti sa ai probleme de la siguranta ta la ITP,RAR,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego:ce vrei sa spui ca nu merita sa-si raceasca gura de pomana?

adica noi astia mai slab pregatiti care punem intrebari nu merita sa primim si raspunsuri....atitudinea asta aroganta nu cred ca isi are locul aici,in fine.

Chiar am intrebat politicos daca citesti ultimul meu post de mai sus in care chiar eram de acord cu ce zicea meghitz si de la care chiar am inteles ceva.

Iar la o scurta cautare pe google dimensiunea 225/50/17 se incadreaza in abaterea de compatibilitate a diametrului de +/- 2,5% iar cand vitezometrul va arata 100km/h -de fapt circuli cu 2 km mai repede adica 102 km/h.

Ramane in schimb problema cu rar-ul / itp-ul si consumul:)

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A explicat foarte clar ce dimensiuni se pot pune si motivul pentru care se pot pune, iar in postul urmator ai vehiculat ca 225/50 si 235/50 au acelasi diametru. Si-a racit gura de degeaba pentru ca in continuare se incearca romanisme sa se puna anvelope care nu s-au omologat pe Passat B6. 

Ideea ca se accepta daca e pana in 2.5% nu inseamna ca e o dimensiune valabila. Asa 275/40 R17 e mai aproape de 235/45 R17 (diferenta fiind de 1,33%) decat cea vehiculata de tine 225/50 R17 (2,09%).

Pe acest site spune ca se accepta pana in 1,5% diferenta altfel pot sa apara probleme. In primul rand este importanta siguranta masinii, nu ce abatare va fi fata de vitezometru. In definitiv discutam de singurele petice ce conecteaza masina cu solul.

 

De ce sa nu respectam ce ne-a dat producatorul in carte si ce se poate omologa? Pentru consum exista jante 16 + 205/55 R16. Omologate pentru Passat B6 1.9TDI tocmai din acest motiv.

 

Una e Toyota Avensis si cum arata roata pe acea masina si altceva e un Passat.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa stiu daca pot monta pe passatul meu b6 o pereche de jante et35,j8  205x40r18 ? Am gasit o pereche de jante si m-am cam ,,indrogostit" de ele ? si daca se pot monta imi trebuie distantiere ceva ? Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit un model interesant de jante pe 16 insa nu stiu ce specificatii au, am tot cautat dar nu gasesc, acesta este modelul din poza, cred ca sunt te touran(dupa cum am fost informat de vanzator care doar atat stie) s-ar putea sa aiba ET peste 50 si sa nu dea bine pe b6.

post-30913-0-43299600-1440662940_thumb.j

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce parere aveti de jantele pe 19 puse pe Passatul B6? Afecteaza tare cuplul, manevrabilitatea, comfortul?

 

Ce-ati alege dintre jantele pe 18 si jantele de 19?

 

Sunt mai scumpe si mai greu de gasit anvelopele pe 19 sau situatia sta invers? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari!

Am cumparat jantele de mai jos originale vw, diametrul 16'' cu anvelope 205/55/16 dar am observat mai tarziu ET-ul de 50. Pentru passat b6 din 2009/2010 se pot monta fara probleme avand in vedere ca din cauza ET intra putin mai spre interiorul masinii?

Imi recomandati eventual flanse de distantare de 5mm ?

Pot aparea probleme de stabilitate sau la ce ma pot astepta?

post-30734-0-91291500-1445877461_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua,

 

Am o nedumerire. Am gasit 4 jante de tabla pt pe 16 cu ET 40, intrebarea mea este daca merge sa le pun pe un passat B6 din 2006. Vor iesi prea inafara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul este bun.

Nu o sa iese afara, pune una pe masina sa vezi daca se potriveste la prezoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La prezoane se potriveste pt ca este 5x112. nu stiu diamentrul gaurii din interior. Eram nedumerit cu et-ul sa nu fie prea mic.

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5x112 sunt perfect , la b6 stiu ca poti monta de la et 38 pana la 48, ieri am montat 4genti originale vw cu et 42 nu ieseau chiar deloc afara, asa ca pune 40 farà probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate sunt putin off-topic, dar dupa ce-am trecut de la jante pe 16 la jante pe 17, mi-a crescut consumul cam cu 1l/100km. as vrea sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta.

Precizez ca am anvelope cu dimensiunile specificate de vw.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!