Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

"E posibil"... :)

Nu se cere nimic la RAR. Ai fost tu si ti-a cerut? Nu cred.

Dupa cum am spus si mai sus, lucrurile astea nu se discuta la PBN ci doar la RAR.

Inclusiv propria experienta .. mi se pare o sursa destul de sigura. ;)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se cere la RAR. Acum ca depinde peste cine dai sau unde e RAR-ul e partea a doua.

Vezi in topicul de omologare jante ca mai nou nu merge fara.

S-a tot scris ca e nevoie de acea hartie.

Mai jos e un extras pe ce se poate monta. N1 e suspensia sport si VI e VW individual. Ambele la decodare au dat AUS A8F care e codul de suspensie.

E vorba de Golf 6, asa ca putin off topic.

2vrzmab.gif

Crede-ma ca as vrea sa imi pot omologa si eu jantele, de unde si acest demers.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cam toate dimensiunile trecute pe CIV pt Passat-ul meu, odata cu efectuarea identificarii. Am vrut sa imi treaca inclusiv 235/40/R18 cu toate ca nu cred ca voi pune niciodata pe masina aceasta dimsniune.

Pe toti cei care i-am trimis la RAR au venit cu treaba rezolvata fara probleme.

ps: Vezi ca ai PM ;)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara!

Am puțină nevoie de ajutor,asta dacă este posibil.

Doresc să achiziționez un set de jante pentru un passat b6 (O.Z POWER BLACK R16\5X112) și m-ar interesa dacă există și un cod pentru modelul acesta.

Am atașat o poză cu modelul.

Vreau un cod pentru că aș încerca să găsesc modelul acesta pe softurile de la magazinele de piese auto,să o iau direct din depozit.

Mulțumesc anticipat!

Oz-Wheel-Power.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OZ Power au iesit din fabricatie, slabe sanse sa le mai gasesti in magazine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este că le-am găsit pe okazii,dar mă interesa dacă aveau un cod după care le-aș putea găsi din altă parte.

dacă le-aș putea căuta după cod în vreun depozit de piese auto,aș putea să le iau fără adaosul de la intermediar.

Am văzut că s-a încheiat producția la ele de ceva timp,dar cred că mai sunt câteva rătăcite prin depozite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.

 

Merg pe passat jante Et 40 7J pe 16?

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie care-va ce ET ar fi maxim sa pot pune pe masina (passat b6 din 2001, 1.9 tdi)  ? am gasit un model frumos de jante ce ami place,sunt originale vw, is pe 16 cu urmatoarele detali ET 59, 7JX16 H2. nedumerirea mea este ca sa nu frece pe interior sau exterior, sau sa nu stea mult intrate in interior sa arate urat. mersi !

Modificat de alynutzzz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin: Da merg

Alynutzz: Passat b6 nu a existat in 2001. Iar ET59 mi se pare cam mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante 8JxR18 ET35, cu anvelope 225/40/18, merg pe Passat B6 cu suspensie normala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ce model de janta este? Din ce am cautat pe net par a fi ori Akiros ori Le Mans. Ca specificatii sunt 17"; 7.5J; ET47

 

post-125674-0-83640000-1427658543_thumb.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat codul iar modelul este Michigan si s-au pus pe B7 sau EOS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall si eu am patit la fel ieri am facut R.A.R si doar pe 16 mi au trecut in carte ! :(

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am citit si am rasfoit ,deja sunt ametit ,vreau sa cumpar jante originale pe 17  7.0 JX17H2  ET 49   Marca Ronal cred,sunt originale vw ,oare se potrivesc cu aceleasi suruburi de pe jantele originale de 16 ? am citit si am vazut ca scriati pe undeva ca ET-ul sa fie max 48 ,eu am anvelope care vreau sa le montez 235/45/17 pirelli P7 blue ! Se potrivesc oare pe masina aceste jante?


Am sa adaug o foto cu jantele care vreau sa le pun pe passat B6 din 2006 

post-115525-0-95809200-1429465912_thumb.

post-115525-0-39438100-1429465932_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce fel de model de geanta este acesta ?si pe ce masina se monteaza ?

Am gasit urmatoarele serii inauntr-un cercului ;

025 BH

AL8 W

7.0JX17H2 ET49

AISi7MgWA 

REG 002166

5G0601

Modelul Ronal cu semn de wv  ,sper sa fie originale nu ? desenul (modelul) este cel de sus ,oare se potrivesc pe B6 al meu din 2006 ?cu  anvelope de 235/45/17 ?  Apropo pe jante scrie ca Made in Poland .Sper sa nu fie vreo replica :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt Originale de Golf 7 ,am gasit info si foto pe google ,deci s-ar potrivi pe passat B6 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut,

Cer si eu o parere/sfat pentru achizitionare jante,am 2 variante:

1.Jante aliaj 16'' adelaide+anvelope pirelli(bune)=1.500 lei/set

2.Jante aliaj 17" macau fara anvelope=1350 lei/set.

 

Ce ma sfatuiti?

avantaje / dezavantaje jante 16/17..

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e sa mergi pe Adelaide pe 16, mai ales ca au si anvelope si scutesti niste bani 1-2 sezoane. Plus ca daca ai masina din semnatura, cred ca se impaca mai bine cu motorul de 1.9. 

 

Personal am Macau, ca asa am gasit masina, dar in unele momente as fi vrut si eu pe 16 ( sunt mai sensibile la  drumuri rele, borduri, pret cauciuc de 16 vs 17 si altele).   La stabilitate nu sunt foarte convins ca simti vreo diferenta majora, depinde si cat de tare mergi si cum iei curbele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am jante aliaj 16''milwaukee cu anvelope de vara,si as vrea sa le tin pentru anvelopele de iarna(acum am jante de tabla cu capace si nu imi plac deloc).

Imi plac mult si Adelaidele pe 16...si o sa am 2 seturi de anvelope pe 16'' de vara...si-or sa ma tina ff multe sezoane.

Stiam ca sunt mai pretentioase cele pe 17,intr-adevar foarte frumoase...dar au niste preturi anvelopele!!!!

vroiam un feedback de la cei cu jante 17'' - daca are de suferit articulatia...se simt mai tare denivelarile/gropile etc

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am de 17, dar nu stiu sa iti spun diferenta fata de 16, o sa cumpar deabia pentru iarna urmatoare. Aici te pot ajuta colegii care le au de mai mult timp sau au trecut de la 16 la 17.

 

Personal venind de la masini cu jante pe 14/15, nu simt mult mai tare denivelarile si gropiile, fiind si suspensia mai silentioasa + ca incerc sa merg incetut cand e drumul rau. De la 16, banuiesc ca e si mai mica diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu iarna pe 16" si vara pe 17" este o diferenta intre ele sesizabila la gropi. Cele de 16" avand balonul mai mare absorb mai bine gropile dar sunt mai instabile pentru ca sunt mai inguste si mai inalte

Modificat de SavuAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Jante cu ET40 si J7 pe 17" merg pe B6 fara sa atinga cu greutate, se pot monta anvelope 235/45?

Modificat de petro.ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235 vor face buza pe 7j. Et 40 e cam la limita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET40 pe Passat B6 este ce trebuie. Latimea pentru 235 trebuie minim 7.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!