Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Scuze, am uitat sa pun semnul intrebarii. Deci, este o intrebare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Am gasit un set de jante adellaide pe 16" si tipul cere 350 euro cu tot cu un set de cauciucuri de vara continental sport rulate 15000 km. Jantele arata bine, nu sunt zgariate, lovite, strambe. E un pret, ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de 100ron sau depinde in functie de unde esti. Din cate am inteles mai nou nu este nevoie de niciun document, RAR-ul are in baza de date ce anvelope se pot omologa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc niste capace bune fara chromul decojit pentru niste jante adellaide 16"? (Ma refer la capacele ce acopera prezoanele)

Am cumparat setul de jante adellaide 16" si as vrea sa stiu daca pot sa le montez cu prezoanele de la jantele de tabla sau trebuie alte prezoane mai lungi? Trebuie si inele de centrare?

Modificat de vieriu_bt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!..a reconditionat cineva pana acum jantele masini?aveti idee in ce consta,sau daca merita?multumesc........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O reconditionare de calitate costa aproape cat jantele AM noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, mi-am cumparat recent o pereche de jante de passat highline, cred ca de b5, pe 17. Nu erau in cea mai perfecta stare, dar pentru banii care i-am dat pe ele merita si alta investitie dupa. Mai exact, ele sunt putin atinse, zgariate. Atasez 2 poze sa se vada despre ce vorbesc, si le-am dus la vopsit. Am o intrebare legata de culoare, pentru cunoscatori, sau cei care sunt in aceeasi situatie poate :)), eu m-am gandit sa le fac gri carbon (gri-ul cum e masina sare din schema, nu vreau sa fie la fel), iar de cateva zile ma bate gandul sa le fac aurii, poate suna ciudat, ma poate ajuta cineva cu un sfat/ceva poze?

post-149952-0-96220400-1425677076_thumb.

post-149952-0-33695600-1425677080_thumb.

post-149952-0-73007600-1425677113_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O reconditionare de calitate costa aproape cat jantele AM noi

 

Mai bine reconditionare la cele originale (daca nu au probleme tehnice, gen deformare/deplasare ax, batai f grave, etc) decat o pereche de jante chinezesti vai mama lor...

Sunt mult mai safe cele originale!! Au venit la mine oameni care au vazut moartea cu ochii din cauza jantelor AM sparte in gropi. Acum depinde fiecare ce cumpara, cat de calitativ si ce noroc are. Aud f des vorba "pt iarna merge si ceva mai ieftin..." dar eu m-as gandi de doua ori..!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...ale mele sunt doar zgariate,sterse,nu sunt deformate sau mai stiu eu ce...si sunt model highline,sunt f frumoase...nu vreau sa le schimb..doar sa le fac sa araate ca si noi...o pereche de jante originale WW costa mult ...decat sa ti iei nustiu ce porcari chinezesti:)))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdanel : nu e batut in cuie, eu cer niste idei :D ar fi mai bine sa raman la gri carbon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o reconditionare profi cu reconditionare,sablare ,vopsire si lacuire in camp electrostatic costa in jur de 600 lei:).

am facut anul trecut la ei niste jante pe 17''(srz powdercoating customs) si au iesit super si nu au necesitat plumbi la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au treaba plumbii cu reconditionarea jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ET-ul e la limita inferioara, dar merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

Bad post, am gasit!Se poate sterge.

Modificat de steffii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste jante care imi plac dar nu sunt sigur ca se potrivesc.

Specificatii: 17"; 5x112; ET35; 8J. Nu sunt sigur de ET si J.

Doi la mana nu sunt sigur daca sunt originale si nici nu stiu ce model sunt.

Ce spuneti? Merg? si daca da, merita luate?

 

Multumesc!

 

post-125674-0-20842100-1426950926_thumb.

post-125674-0-74425500-1426950926_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt superbe, eu le am pe cele de 16, 7J ET38 cu cauciucuri de iarna!Incearca-le pe masina, altfel nu iti vei da seama cum arata si cum stau, iar referitor la gaurile de centrare nu cred ca se pune problema, gasesti inele de centrare peste tot..Daca au pret ok si stau bine pe masina, nu le ierta, arata demential..In caz ca nu le vrei tu si pretul este ok, da-mi un semn ca le iau eu.

PS: Acel ET35 s-ar putea sa fie la limita exterioara, ale mele ET38 dar de 16 sunt la limita cu cauciucuri 205/60/16

Modificat de steffii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa imi cumpar modelul MSW-24, de la Oz, sunt 8jx18, Et 48 ? Anvelopele vor fi 235/40..nu e prea mare et-ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare stimati colegi..Astazi am dat de o problema stupida si anume:La masina din semnatura maine sunt programat la RAR pentru identificare, am vazut ca in CIV am trecut doar 16 si vroiam macar un 17 sa am trecut in CIV..Am vorbit la reprezentanta, urma sa trimita ei mail la producator conform seriei de sasiu sa-mi trimita un act oficial ce marimi se pot monta..Spre stupoarea mea, in mailul oficial primit de la fabrica nu am voie sa pun pe masina din semnatura decat pe 16.Este posibil asa ceva ? Ma poate ajuta cineva ce se poate face in acest caz ? Nu de alta, dar am citit pe aici ca sunt multi care au trecut in CIV 17, chiar si 18!

 

Multumesc frumos anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate cineva ajuta la problema de mai sus ? La reprezentanta nu am nici o sansa sa primesc vreun ajutor, exista alt loc unde as putea cere ajutor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa treci nimic in CIV. Tu te impacientezi mai mult decat trebuie!

Daca ai dimensiunea corecta pt masina ta si anume 235/45/R17 sau 205/50/R17, te duci frumos la RAR, faci identificarea, iti garantez eu ca nu o sa iti zica nimeni nimic si totodata, pt linistea ta (dar numai pt linistea ta si nu pt altceva!!) il rogi frumos pe tehnicianul/inginerul care iti inspecteaza masina sa-ti treaca toate dimensiunile agreate de producator pt masina ta, si anume:

205/55/R16

215/55/R16

205/50/R17

235/45/R17

235/40/R18

Oricum, stie si el f bine ce sa iti treaca. Nu trebuie sa te coste nimic asta.

Nu te mai stresa si lasa-i in pace pe dealeri sau pe unde mai intrebi tu...

Sa ne spui ce ai facut. Bafta!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tu surse sigure ca asa se face?

La RAR se cere o hartie de la reprezentanta.

Am discutat un sfert de ora cu inginerul responsabil de omologari la PBN si daca nu a venit din fabrica cu asa ceva e posibil sa nu se poata omologa. In speta mi-a aratat ca pe modelul meu de masina cu jante 17 de fabrica suspensie sport nu se poate omologa 18. In conditiile in care model identic (motor, transmisie) exista cu 18 din fabrica. Suspensia aceeasi doar ca a venit din fabrica cu specificatia VI (VW individual). Sunt off topic cu Golf, insa ideea ramane pt ca aparent RAR-ul nu poate trece peste ce zice producatorul. Desi e ridicol pt ca masinile ar fi identice daca e sa fie luate piesa cu piesa in ceea ce priveste sasiul, nu afecteaza cu nimic constructiv sau dinamic, insa nu se poate elibera hartia.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!