Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee unde pot gasii, sau sa comand capacele astea din poza ?

post-112717-0-53804700-1359064093_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Aveti idee daca pot pune o roata de golf, pe un passat variant? roata de golf are dimensiunile: 205/55/16 janta 6.5j et 50.

As vrea sa o folosesc drept roata de rezerva.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta cam la interior dar, ca si roata de rezerva merge!!

De cele mai multe ori, rolul unei rezerve este sa poti rula pana la prima vulcanizare, cu viteze mai mici decat de obicei.

Datorita faptului ca ET-ul este f mare, ar fi bine sa faci un test inainte (cu masina lasata jos), sa vezi daca nu atinge in amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am jantele de tabla - pt iarna - cu ET50 - sunt cam in interior.... as cauta unele de Passat B5.5 - alea au 37 parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iulian994 intri pe site-ul de unde ai luat poza, iti faci un cont si comanzi, livreaza si in Romania.

Ai grija ca la pretul produsului se adauga transportul (minim 30$), plus ca platesti 24% TVA si taxe vamale la Posta Romana, nu se cam merita. Ca idee am niste prieteni infocati de tuning si vroiam un produs din SUA la 600$ si transportul era 550$ pentru 10 kg.

 

Eventual daca stii cum se numeste produsul, cauta-l pe ebay.de, asa e cel mai ieftin.

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

buna ziua.azi am cumparat un passat b6(vreau sa precizez ca nu prea am experienta in domeniu)si vanzatorul mi*a spus sa imi aleg intre 3 seturi de jante.un set este pe 16 si sunt de tabla,iar celelalte doua sunt pe 15 dupa cum a spus el si sunt din aliaj cu spite.din ce am inteles pe passat b6 nu se pot monta jante de 15.adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarat. jantele pe 15" nu se pot monta, ating undeva in etrieri. totodata producatorul zice marimea minimia de 16".

din pct meu de vedere, mergi pe cele de 16 mai ales daca sunt originale de vw si sunt intr-o stare buna ai sanse sa fie mai bune decat unele AM de aliaj.

 

Drive safe!

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Passat B6 are discuri de 312mm asa ca nu incap de 15". Am testat chiar eu o janta de tabla de 15" si nu intra pe B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vanzatorul nu mi*a spus acest lucru.chiar a spus ca pe 15 masina arata aiurea(ca si cum ar fi fost montate pe masina)si el imi recomanda pe 16.cele pe 16 sunt din tabla.nimic special sau de firma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar te uiti la ele atent si vezi daca are cod de vw, data fabricatiei. acum depinde care a fost intelegerea cu el dar pentru ca cele de 15" nu se potrivesc, e ca si cum ai cumpara masina fara roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca cele aliaj pe 15 intra, dar janta de tabla 6.5J x 16" ET37 am testat-o eu personal pe B6 1.9TDI 2007 si nu intra, agata in etrier.

 

 

Se poate sa existe ceva jante mai speciale pe 15", cu un diamentru interior mai mare si sa treaca se etrierii de la 312mm? Nu stiu...

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacalu-Brasov

Salutare. Am nevoie de o roata de rezerva pt un passat variant b6, mai exact de o janta pe 16 la care sa se potriveasca cauciucul 205/55 R16

Imi puteti spune ce dimensiuni, ce specifictii trebuie sa aiba janta? Ce specificatii au jantele din fabrica (cele pe 16) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un exemplu iti dau eu ce am si la aliaj si la cele de tabla: 6.5j et42 5x112

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand mi-am cumparat masina nu avea rezerva si am luat o janta de tabla 6J et46 5x112 16" .  Am probat-o si nu atinge in etrier. Are ceva daca e 6J si nu 7J?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca cele aliaj pe 15 intra, dar janta de tabla 6.5J x 16" ET37 am testat-o eu personal pe B6 1.9TDI 2007 si nu intra, agata in etrier.

 

 

 

Scuzati va rog, am vrut sa scriu de 15" in loc de 16", ca era defapt roata de rezerva de la un Passat B5.5, cu 6.5Jx15" ET37 si roata aia am testat-o pe Passat B6 1.9TDI.

 

Si nu intra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sacalu-Brasov

mulţumesc pentru răspunsuri, înţeleg că se pot pune mai multe tipuri pe 16. Din fabrică cu ce roată de rezervă vine (la alea de tablă normale nu înguste ca biscuitele mă refer) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, caut si eu jante pentru un B6 break.... sunt cam in pana de idei, am rasfoit topicul si am vazut diferite jante ...o parere despre http://www.jantepentrutoti.ro/produse/JANTE_AUTO_ALIAJ_PROLINE_RAMFORSATE_5X112_7.5J_ET46_IMPECABILE_PENTRU_AUDI_A4_B8_B7_B6_A6_VW_PASSAT_CC_GOLF_6_SCIROCO_JETTA_MERCEDES_W203_W211__A99-619

sau

http://www.motorvip.ro/janta/3174/asw-6204-7-16-pcd-5x112

sau

http://www.motorvip.ro/janta/652/mak-fever-5r-satin-7-16-pcd-5x112

raport calitate/pret? merita? imi recomandati ceva pana in 2000 RON?  Multumesc  (scuze daca fac reclama si nu am voie, nu stiu sa pun cenzurat )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer - nu-ti recomand jante after-market, decat daca sunt produse de fabricanti de renume - nu e cazul celor postate de tine.

 

Mai bine mergi pe unele OEM - SH - si nu o sa iti para rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

caut 1 buc. adelaide pe 16 ( am una lovita pe fata...)

multumesc !

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta dintre 6J si 7J ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o diferenta de latime. Orice numar aia avea inainte de J trebuie inmultit cu 2.54cm = 1 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce imi puteti spune despre jantele PDW !?Sunt bune de cev? imi recomandati? Cum pot recunoaste o janta fake de una "originala" ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele originale, OEM, au inscriptionat pe interior codul jantelor (gen 3Cxxxxxxxx).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!