Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

marian_nicolae1970

Salut. La mine atingeau in carenajul din spate. Am incercat sa inalt un pic arcurile (sa bag ceva sub ele-inaltatoare), dar fara mare succes. Am schimbat cauciucurile - cumparate de noi si vandute dupa 500 km la 60% din valoare de noi (asa cum am spus, la mine, RAR-ul a scris in C.I. 205/50/17, cu toate ca la capacul rezervorului sunt mentionate 235/45/17). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Janta interlagos cu anvelope 235/40/18, incape ca rezerva intr un b6? Intreb pentru ca nu vreau sa am suprize daca achizitionez si sa nu am ce face cu ea. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am una de rezerva pe 17, cu cauciuc destul de uzat, si nu mai este mult spatiu in jur. Cred ca pe 17 cu un cauciuc nou e cam maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/40 R18 este cu doar 2mm mai mare in diametru decat 235/45 R17 sau decat 215/55 R16, deci ar trebui sa incapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

     Sal baieti , daca are cineva jate de aliaj Monza poate ma poate ajuta si pe mine cu o parere privind pozitionarea greutatilor de echilibrare . Cred ca cei de la vulcanizare au gresit cu pozitionarea lor deoarece mai raman doar 2mm intre greutati si etrieri, parerea mea este ca ar trebui asezate mai spre exteriorul jantei . Din pacate am observat abia asta seara la mult timp dupa ce am plecat de la vulcanizare. Ce ma ingrijoreaza este ca as avea un drum de vreo 200 km dis de dim ...  Atasez cateva lincuri cu poze in care se poate observa pozitionarea greutatilor.

janta : https://ibb.co/kPPT6F

janta echilibrata : https://ibb.co/bJUNYv

                             https://ibb.co/nDfqLa

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au gresit, acolo se pun pentru partea exterioară. Există plumb mai subtire, dar atata timp cat nu atinge etrierul, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Am inteles, de atins nu atinge , credeam doar  ca trebuie puse greutatile cat mai aproape de marginea exterioara , dar conformatia acestor  jante este un pic diferita .. Am avut pana acum un singur set de jante , adelaide , pe care schimbam anvelopele iarna /vara si  la care interiorul jantei era plat si greutatile veneau  mai aproape de marginea exterioara, la astea mai exista acea ridicatura pe interior chiar in dreptul etrierului.

   Multumesc DiLivio si de asemenea multumesc moderatorilor pentru mutarea postului in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit si eu niste jante pt masina mea dar m-a speriat nitel treaba cu ETul si Jul. 

Cele pe care vreau sa le iau sunt R16 5/112 Et20 J7.5. Anvelopele pe care le am deja sunt 205/55/r16

Am inteles ca daca ET-ul e mai mic(la cele noi) decat ceea ce am acum pe masina janta ar iesi putin in afara in cazul de fata cam 2,5cm.

Jul este latimea jantei? Mai pot folosi anvelopele vechi? cu 205/55/r16?

Oare se potrivesc pe masina din semnatura (Passat b6 1.9TDI), si daca nu se potrivesc dece, sau ce probleme as putea avea daca le pun?

 

Merci mult baieti!

Modificat de Ten2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J ul este latimea jantei. E cam mult 7,5 pt 205 latime dar poti verifica pe un rim tyre calculator. 

ET 20 e cam mic. Nu doar ca poate atinge, ceea ce poti verifica in principiu tot pe site-urile cu calculator de care ti-am zis mai sus. Chestia e ca se modifica un pic si coportamentul simti altfel denivelarile si poti avea uzura mai mare pe rulmenti si articulatii (centrul de greutate al jantei nu pica bine intre randurile de bile ale rulmentului). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,

Am googalit ceva azi si... Jantele de acum originale au un ET de 47 si J de 6,5. Ca sa trec pe ET 35(nu 20 )si J 7,5 inseamna sa iasa roata in afara cu 12mm + 25.4mm adica 37.5mm, ceea ce este mult prea mult pt ce permite aripa...lasand la o parte rulmenti si articulatii....

In principiu renunt la idee :(, imi placeau multe de tot Keskin KT4 :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numele e turcesc si vad ca si actionarii sunt turci (ceva de genul autohaus ibrahim, ieftin si aproape nou dupa km dati inapoi). Cica au peste 20 de ani vechime, ceea ce e foarte putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

am gasit niste jante la un pret bun, insa am vazut ca ET-ul este 38.

Ce risc daca le montez pe Passat B6 4motion?

 

Merci

Modificat de DNO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

235/45/17 7.5 j et 56 ..a mai montat cineva pe b6 ? Intreb informativ. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Am avut eu originale de A3 cu dimensiunea asta. Arata ca dracu ,nu te sfatuiesc, sunt prea bagate in caroserie plus ca sunt si f aproape de etrieri.

Si eu am avut 205.50.17 dimensiunea la cauciuc , nu 235. La 235 s-ar putea sa frece chiar in etrier.

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Verifica ce ET ai pe jantele respective. Un ET mare gen 50 le va "trage" spre interior. Mergi pe un 42.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si cumpara niste anvelope conforme. 205/65 nu e dimensiune de Passat. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe jante este ET 59 cu niste cauciucuri mai late ar merge? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu citesti ce ti se scrie? Cred ca am fost suficient de clar - un ET mare iti aduce roata in interior.  Raspunsul la intrebarea ta este NU.

Jantele alea nu sunt pentru passat! ET 50 de ex o sa gasesti la jetta, golf etc. La passat este 42.

Sper sa te ajute doc din attach. asa poate inteleg la ce ma refer.

VW Passat 3C_anvelope_jante.doc

VW Passat 3C_anvelope_jante.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Bună, am o nelămurire și aș avea nevoie de un sfat, am cumpărat jante originale de VW 7jx17xet47, nu știu dacă îmi potrivesc, eu in carte am 6,5jx17x45, menționez că am un Passat C3 Combi din 2011, eu cred că ar potrivi primele cu cauciucuri 205x50x17, puteți să îmi dați un răspuns va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati ca postez din nou.

Am gasit 4 jante aliaj r16 cu ET 37 si cauciucuri 205/55/16. Se potrivesc bine le passat b6 nu as vrea sa mai fac greseala pe care am facut-o cu jantele pe care le-am luat vara trecuta si imi intrau spre interior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce latime au jantele? Si ce distanta intre prezoane? Cel mai bine incerci sa iei jante originale VW, sunt bune dpdv calitate si se potrivesc sigur. Plus ca gasesti si de schimb sau capace daca ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

An Nou Fericit va doresc ! 

Am si eu o nelamurire : 

                               Am gasit un set de jante care-mi plac , pe 16 / ca as dori sa raman la 16'' , dar nu stiu daca potrivesc . Sunt cu ET42 si au 7,5J . Ma poate lamuri cineva ? :rolleyes: ca eu tot citesc pe-aici si nu am vazut asa ceva 

 

Modificat de Red Bull 2017
adaugare comentariu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!