Jump to content

Jante Passat B6


miezuonline
 Share

Postare recomandată

F l o r i n, am vazut pe topicul SKF-ului ca te gandesti la 17'' OEM.

Uite aici, un versus intre Macau si MonteCarlo pe Highline :)

Cu alte cuvinte, uite cu ce imi bucur eu in fiecare seara ochisorii cand ies pe balcon la tzigareta.

Imi plac de mor Macau, dar mi-as lua si un set de MonteCarlo pentru iarna :) Din perspectiva mea Macau e varianta eleganta, iar MonteCarlo cea musculoasa :)

Cat despre condus 17''....ce sa zic ? Trebuie grija mare fata de Adelaide-urile standard. Am strazi pe care le evit, injur la "trecerile la nivel cu capacele de canal" si strang din fese des si sunt atent la presiunea in cauciucuri ca sa nu am surprize cu bulit jantele.

Inca ceva: am cautat din greu pana am ales gumele, am vrut ceva cu buza de protectie XXL ca sa protejez janta, de asta am luat Potenza RE050, la 2 gropi pline de apa mi-au salvat janta: se vedea urma de guma pe janta de la lovitura, dar jantele au scapat.

P.S. Cu jante 17'', dupa fiecare "moment naspa" vei alerga la masina de echilibrat, ca sa te asiguri ca nu au patit nimic :) Dar, la cat de misto arata, merita efortul.

post-9928-0-92986100-1337930320_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Clar - arata net superior cu cele de 17, tinuta de drum mai buna, directie un pic mai grea - insesizabil la noi si consum un pic mai mare......

Intre Macau si Monte.... cred ca Macau - par mai stilate.

Sigur - in viitor vor urma si jante pe 17 si RNS 510.... bani sa fie, ca idei o gramada.

P.S. - enervant e ca Bucuresti-ul arata ca dupa asediu... plin de gropi. Sa ne uitam la ce ne promit edilii nostri si sa-i votam... ca de noi, oricum nu le pasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Eu am luat pe ploaie groapa aia din rond de la Romana, era plina cu apa si am zis ca fac apoplexie :( Guma si-a facut bine treaba, am frecat ceva sa scot urma de pe janta, dar janta nu a avut de suferit.... E esential rim protectorul sa fie cat mai lat.

Directia e o idee mai grea, dar mie imi place asa fie asa. De consum...am 5.8 afara si 6.5 urban (dar in Brasov) si media pe la 6.1-6.2. Fac cam 100km/zi.

Cu Adelaidurile nu am apucat sa-i fac consumul, i-am pus Macau imediat ce am luat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Diferenta de consum nu e mare, dar sigur exista. Poate sa fie contracarata sau accentuata de stilul fiecaruia de consum, dar e cert ca Macau sunt mai grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 17 din fabrica + suspensie coborata si e OK. E adevarat ca sunt atent, dar nu ceva exagerat. Nici cu 16 nu m-as baga aiurea in gropi, pe de alta parte.

Daca nu-ti pasa deloc de masina atunci pui 16 cu cel mai mare balon.

Daca mergi mult in afara orasului, 17 sunt cele mai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce zici F l o r i n ? :) Ai si idei si solutii :)

Poza aia din portbagajul Variantului mi se pare geniala

post-9928-0-42707900-1338370934_thumb.jp

post-9928-0-01764300-1338370947_thumb.jp

post-9928-0-51221100-1338370954_thumb.jp

post-9928-0-10566100-1338370962_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, adevarat !

Frumoase ambele modele.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul "Nu-mi Merit Masina" va prezint ceea ce cred eu ca este un set de roti de 15'' - 195/65/15 montate de un mega-meltean pe Passat B6.

Saraca masina, pare ingenuncheata pe Rialurile alea mizere, ascunse adanc sub aripi. Bine ca au sigle de VW :(

Deci....se poate :(, se pot monta jante pe 15'' pe o masina pe care constructorul a gandit-o cu jante in intervalul 16''-18''

P.S. Numarul de inmatriculare e bonus de stil :(

post-9928-0-29634100-1338466421_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

... OFf of of of TOPIC ... si sigla cu VW TESS de peste drum e tot bonus nu?

Producatorul recomanda ...acum fiecare isi pune ce stie mai bine etc ... desi eu cred totusi ca sunt pe 16 cu anvelope de balonaj mai mare ... nu imi dau seama prea bine din poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot monta jante de 15" pe Passat B6 decat daca ii faci un downgrade la frane. Cele din poza sunt pe 16", se vede clar.

Ar fi chiar debil sa-si puna cineva frane mai mici doar ca sa isi poata pune jante de 15"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o sa am timp o sa incerc eu varianta. posibil sa fie jante ce nu sunt originale sa mearga puse ( pe fata ma refer, pe spate intra sigur ii permite etrierul) eu mai am b5-ul pe care am un set de jante enzo blek polis cumparate de noi vara trecuta cu cauciucuri tot noi. atita doar ca sunt 195/65/15. daca dau masina oricum pierd la pret indiferent ca sunt noi.ma gasiti pe forum b5 cu acelasi id sa vedeti cum arata cealalta masina. la aspect nu cred ca ar dauna ca in loc de 16 ai 15 insa e adevarata si chestia asta ca nu merita sa faci modificarea pe fata la etrier pentru a pune jante pe 15! indicele de viteza sa pastreaza la aceasta dimensiune si chiar confortul creste la strazile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu face asa ceva, ca e pacat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Nu se pot monta jante de 15" pe Passat B6 decat daca ii faci un downgrade la frane. Cele din poza sunt pe 16", se vede clar.

Ar fi chiar debil sa-si puna cineva frane mai mici doar ca sa isi poata pune jante de 15"...

se poate monta fara probleme o jante de 15 pe un b6 - fara probleme in sensul ca sunt modele care se potrivesc pe b6 - dar intr-adevar nu este recomandat. Spun ca se pot montga pentru ca eu unul la un moment dat - datorita unei urgente a trebuit sa montez o roata de rezerva pe 15 la mine pe masina - evident ca am mers cu ea vreo 3 km pana la o vulcanizare unde am rezolvat problema. ... deci se pot monta anumite modele de jante fara sa modific frane etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele din poza pusa de mine erau 195/65/15 cu jante Rial. E pe bune faza... Alea din poza nu sunt 16'' neam. Se vede cat de inauntru sta roata si cat de "prabusita" pare masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va spun sigur ca nu intra din cauza discurilor. Testat de mine la Audi A6 C5 cu frane de 312, ca asa are si Passat-ul 3C alias B6. Iar la cele de mai sus, care zici tu ca sunt de 15", NU SUNT! Se vede foarte bine marimea pneului pe janta si marimea jantei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea crizei, sa faci downgrade la frane ca sa iti iei roti mai mici.

Eu vad doar ca etrierul spate vine foarte aproape de janta, semn ca ar fi de 15"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trecem la 13, ca sunt si mai ieftine ..... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si mai confortabile......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am testat janta de tabla pe 15", 195/65 R15 6J si ET 37, 5x112 pe passat b6. Nu potriveste nici pe fata nici pe spate. Pe fata da in etrier rau de tot, este imposibil de strans prezoanele. Pe spate s-ar putea forta dar freaca in etrier la maxim. Passat B6 1.9tdi 2008. Cine nu crede sa incerce si doar pe urma sa vina cu presupuneri.

Mai tarziu o sa pun si poze, ca acuma scriu de pe telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un set de jante tabla sh pe 16 pentru b6 cam la ce pret le gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat chiar azi un set de jante tabla( 4 bucati) ca noi pe 16 ( ET 42) cu anvelope noi pe ele DUNLOP dot 2011 , M+S si fulgul pe ele la pretul de 15 mil. e bun indicele asta ET 42, PENTRU B6 AN 2008? DAR PRETUL CUM VI SE PARE? am zis sa le iau acum ca la toamna sunt cautate si nu prea gasesti

era sa uit dimensiunile sunt 205/55/16 la cauciucuri si au chiar si ghimpii de la turnare deci nu sunt rulate...

mai scrie pe cauciuc : WINTER SPORT 3D 91 H , iar pe janta in afara de ET42 mai are codul 6 1/2 Jx.....si 16 H2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt perfecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat din Germania, cand am fost sa iau masina - jante de tabla de 16, cu capace originale si cauciucuri Pirelli Sottozero 2 - cu 250 euro - tot pachetul....dar dupa ceva negocieri, ca nu mai umbla cainii cu covrigi-n coada, nici acolo,.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit 400 (360 + 40 Euro montaj) pentru Adelaide 16' cu anvelope Pirelli P7 215, de aceea tind sa cred ca e un pic cam mare pretul,

Jantele de tabla se gasesc la 50-100 Euro setul in stare foarte buna - de asta nici nu le vand pe ale mele, am pe stoc 4 jante de tabla (pe langa cele 4 ce le am pe setul de iarna).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi pare mult, avand in vedere pretul unei singure jante de aliaj - noua - OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!