Jump to content

Kit reparatie far Leon 1M


toni
 Share

Postare recomandată

Nu stiu cati dintre voi stiu de existenta unui kit de reparatie pentru farurile de 1M, asa ca m-am gandit ca n-ar strica aceasta informatie pe forum.

Am aflat si eu intamplator in timp de "rasfoiam" SOTE fara un motiv anume :blink:

Codurile pentru kiturile de reparatie sunt:

- stanga: 1M0941057 (30lei de la volksman)

- dreapta: revin cu codul de indata ce isi revine vagcat ;)

Eu l-am folosit pe cel de far stanga si consta in cele 2 cleme superioare de prindere si 2 surubele.

Pentru montarea lor este necesara demontarea barii si a farului. Nu o sa detaliez partea de demontare a barii pentru ca exista deja multe tuturiale pe net.

Farul este prins in torx-uri in partea de jos. Odata scoase, pentru a inlatura farul complet, trebuie scoasa si mufa de alimentare.

Noile cleme se prind foarte usor, au niste "ghidaje" care le fac sa stea fix unde trebuie iar apoi se prind cu suruburile din pachet de far.

Clema din exterior:

Headlight_Repair_1.jpg

Headlight_Repair_2.jpg

Precizie ... spaniola :icon_thumright:

Headlight_Repair_3.jpg

In poza de mai sus se poate vedea in plan indepartat clema veche, rupta, care inca era prinsa de masina :)

Si cea din interior:

Headlight_Repair_4.jpg

Headlight_Repair_5.jpg

Farul montat la loc cu noile cleme:

Headlight_Repair_6.jpg

One happy owner :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extrem de util. Multumim Toni :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt informare,nici eu nu stiam ca se pot schimba clemele,si la mine sunt rupte,am vrut sa te intreb cum ai reglat farul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a revenit vagcat, asa ca postez mai jos codul pentru kitul de reparatie pentru farul din dreapta:

Codurile pentru kiturile de reparatie sunt:

- stanga: 1M0941057 (30lei de la volksman)

- dreapta: 1M0941058

Mersi pt informare,nici eu nu stiam ca se pot schimba clemele,si la mine sunt rupte,am vrut sa te intreb cum ai reglat farul?

Daca te uiti in spatele farului (langa capacul pe unde schimbi becul) vei vedea o rotita care are deasupra un "cap" de plastic cu imbus. De acolo trebuie sa invarti pentru a ridica/cobora farul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!