Jump to content

Schimbare faruri passat


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

cu bec normal, cu filament - merg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, in legatura cu marea problema cu farurile "chioare" am tot consultat forumuri si pareri si am vazut ca cea mai buna solutie estre achizitionare unor lupe noi si upgrade. am trecut la cautat p internet diferite modele printre care am gasit astea: http://olx.ro/oferta/lupe-far-valeo-bixenon-adaptiv-bec-xenon-osram-inclusvw-audi-bmw-opel-ID4zUlO.html#6104fc325f acum intrebarea mea este daca le pot monta pe farurile mele. (am cerut detalii de la vanzator cum se monteaza, ce trebuie cablat si etc si nu a stiut sa-mi spuna mai nimic) voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai farurile Valeo cu lupa pt bec halogen H7,  acele lupe se vor potrivi pe vechiul loc dar o sa ai de facut modificari.In primul rand acele lupe de pe olx sunt pt xenon, si sunt si adaptive asa ca o sa-ti trebuiasa balasturi, calculatorul de AFS pt fiecare far, senzorii de autoleveling. Ai de muncit si iti trebuie si multi bani. Alternativa ieftina daca vrei xenon si fara batai de cap este sa achizitionezi niste lupe (replica) Morimoto Mini H1 cu instalatie xenon aferenta. Un kit complet te-ar ajunge cam aproximativ 500 de lei (include 2 lupe de 3", becuri xenon H1 si balasturi canbus pro). Incearca la performanceauto daca vrei. Lupele Morimoto o sa trebuiasca adaptate pe suportul de la lupele Valeo, e un pic de munca dar iese. Varianta super ieftina e sa iei niste lupe Valeo H7 noi sau second in stare buna si le pui in locul celor vechi si ramai pe halogen, se vede si asa diferenta.

 

Am zis replica ca sa stie toata lumea ca la noi in tara NU exista lupe Morimoto originale, decat daca sunt cumparate de prin afara (state sau retrofitlab Olanda), toate sunt replici facute de AES, Vision si alte no name-uri din China. Cine spune ca vinde Morimoto nu face decat sa minta si cu asta m-am lamurit eu si unii le vand si la niste scoruri nesimtite gen 400 de lei (3 inch) sau 300 de lei (2.5 inch) cand ele sunt doar replici de Morimoto Generatia 5. O sa sara multi de fund in sus acum, dar sa-si tina vrajelile de marketing pt clientii creduli.

Modificat de ham04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms pt info, stiam de treaba cu lupele "morimoto", pe mine ma intereseaza un upgrade eficient daca incep procedura asta nu vreau sa ma zgarcesc. o sa mai cercetez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai este eficient si cu Morimoto Mini H1, depinde ce becuri pui, ce instalatie. Lumina o sa ai din plin, nu ai cum sa nu vezi diferenta. Trebuie  sa te gandesti bine inainte de a da banii pt ca...xenon aftermarket reprezinta si un risc (poti ramane fara talon) sau poti sa-ti strici ceva pe la masina daca te zgarcesti cu instalatia xenon si nu alegi balasturi de calitate. Poti foarte bine sa iei lupe Valeo H7 si daca nu o sa te incante cum vezi cu halogenul sa-ti pui un kit xenon cu becuri H7. Eu asta am facut la un Passat, am luat lupe Valeo H7 noi si vreau sa zic ca se vede bine, chiar nu simt nevoia de xenon, mai ales ca nu utilizez eu masina.

 

Pe Leon am avut lupe replica Morimoto Mini H1 de 3", se vedea destul de bine in fata masinii, dar pe laterale batea slab, adica mai slab decat vad acum cu halogen Osram NightBreaker pe far normal cu reflector. Daca as fi avut lupe originale de la mama lor alfel statea treaba, sau macar niste replici mai reusite, ca sunt care se apropie de originale la performante. 

 

Kit xenon recomand NSSC generatia 2, au balasturi canbus pro si nu fac probleme, testate de multi.

Modificat de ham04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

As vrea sa stiu daca se potrivesc farurile de pe un passat b6 limuzina pe un b6 break.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Are cineva faruri TYC? Ceva impresii despre calitatea lor? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu recomand ( am avut unul pe un golf v si in nici 6 luni a inceput sa se exfolieze ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa fac majoritatea - fac crapaturi,etc... dar sunt ieftine, de aceea lumea se indreapta catre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. D-aia l-am luat si eu :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ce lupe se potrivesc in locul celor originale? 

Stiti o alta sursa in afară de cea de pe forum pt lupe Valeo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O sa incerc sa curat lupele cu o pensulica bagata prin gaura becului, apoi aer comprimat din belsug. O fi suficient?

Cu oglinda nu imi bat capul sa o curat pentru ca am pus mina pe un far spart si vad ca partea superioara si exterioara a oglinzii e neagra de la caldura degajata de bec, deci e clar motivul scaderii de intensitate luminoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de farurile valeo aftermarket bi-xenon, sunt ca si cele oem la calitate? cele oem tot de valeo sunt facute e vreo diferenta ceva intre ele ? ca pretul difera foarte mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oe sunt valeo,pune-le linistit

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, DragosR said:

O sa incerc sa curat lupele cu o pensulica bagata prin gaura becului, apoi aer comprimat din belsug. O fi suficient?

Cu oglinda nu imi bat capul sa o curat pentru ca am pus mina pe un far spart si vad ca partea superioara si exterioara a oglinzii e neagra de la caldura degajata de bec, deci e clar motivul scaderii de intensitate luminoasa.

incearca - altfel desfacute farurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Stie cineva daca farul dr. bixenon adaptiv de pe un B6 din 2006 este compatibil pe un B6 2008? Ma refer la partea electronica: balastul din 2006 are codul 3DO907391B, iar cel din 2008 4LO907391. Difera ca forma balastul (cel sub far) si locul de montare a acestuia pe cele doua faruri, dar mufele se potrivesc. Oare va comunica optim cu unitatea centrala a autovehiculului balastul de pe farul din 2006?

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potriveste de la 2006-2007 la modelele 2008-2010

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. Ai avut dreptate.

Nu aveti cumva un far dr. bixenon adaptiv cu codul 3CO941754K pt. B6 2008?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0. Faruri originale - Exclus! :)

1. Lupe Morimoto +xenon +demontat/montat = aprox.600lei + un polish la plastice vreo 50 lei ; la primul control tematic amenda 600 lei +100 recuperare talon - Varianta necistigatoare.

2. Oferta lupe Hella - 500 lei :screwy: cu inca 250 montaj si inca 50 pt polish - inca o varianta necistigatoare (mai negociez un pic la un set H sau V si am acelasi pret ca la cirpeala asta ... )

3. Oferta 2 TYC NOI aprox. 550 lei si astea de pe masina poate isi vor gasi un proprietar mai sarac ce are nevoie de ele :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi 

Am și eu o întrebare poate banala.Am un passat b6 cu faruri bi xenon .Cu  toate acestea am o lumina  foarte slaba. Dupa ce m-am uitat mai atent la ele mi se pare ca lupele parca ar fi pătate. Ma poate informa cineva dacă lupele se pot demonta si curata? Ca sa cumpăr alte faruri este destul de greu pt ca sunt foarte scumpe iar acestea funcționează fără probleme. Cand schimb faza scurta cu faza lunga parca nici nu sesizez schimbarea.

Mulțumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil si becurile sunt obosite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pascher Schimba becurile in prima faza, apoi vezi daca esti multumit de rezultat. Eu am trecut la Osram night breaker iar diferenta e enorma. Inainte verificam cand ieseam din Bucuresti pe A1 daca am farurile aprinse(noaptea), pe ploaie mergeam pe ghicite si ma deranjau 80% din luminile de pe contrasens. Operatia o poti face singur, bara nu e greu de dat jos(ai nevoie de torxuri si o tubulara de 10 adanca si cu prelungitor), in doua ore e gata. :)

P.S: pe exterior poti sterge relativ usor lupele si merita sa incerci

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!