Jump to content

Schimbare faruri passat


rimniceanum
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Aceiasi intrebare o am si eu....as vrea sa cumpar din dezmembrari farurile bi-xenon adaptiv de pe un alt Passat....se pot monta in locul celor normale fara probleme??

Eu am tot cautat un DIY pentru curatarea lentilelor... si nu am gasit...daca are cineva am rugamintea sa il posteze...

Imi poate recomanda cineva un loc in care imi pot face polish la faruri...dar ceva de calitate....am mai fost intr-un loc si au reusit sa imi matuiasca farul stanga :(

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa le montezi, trebuie sa inlocuiesti mufele la faruri, sa montezi sistemul de leveling, senzorii de pe bascule, calculatorul de leveling.... cablezi tot.... si o sa mearga.

 

daca vrei si instalatia de spalare faruri, atunci trebuie si spalatoarele, bara cu spalatoare, vas plus furtunele... si cablat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr polish vezi la pbv1 ca au oferta-primesti gratis polish ptr stopuri. Oferta e parca si la reprezentantele skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Aceeasi problema ca si razvanik expusa de el aici 

 

Salutare!

Revin cu o problema pe care am expus-o acum ceva vreme, insa tot nu am reusit sa-i dau de cap, si anume: farurile mele (in special faza scurta) sunt foarte slabe (termenul popular ar fi "chioare"). Saptamana trecuta am mers la service, am schimbat cele doua becuri de faza scurta cu unele noi (Starline parca se cheama, oricum nu cele mai ieftine de pe piata) si am facut reglajul farurilor cu aparatul special, nu-i stiu denumirea tehnica. 

Farurile sunt reglate si "bat" bine d.p.d.vd al geometriei, lumina e focalizata corect, insa nu au deloc putere si noaptea nu vad mai nimic.

 

Colegii care au avut probleme similare, ce ma sfatuiti?

 

Sa fie lupa murdara, se poate curata? Sau o problema de curent, sa nu ajunga suficient curent la faruri?

 

http://vwforum.ro/topic/81942-schimbare-faruri-passat/?p=2331346 o am si eu, faza scurta e jale,saptamana vitoare sper sa ajung cu ea la un reglaj + schimbarea becurilor, cel mai probabil din cate am vazut scris pe aici voi incerca Philips extreme power sau vision. 

 

Din cate am inteles, de curatatul lupei se feresc multe service-uri , invocand ca nu se poate ,etc ,am vazut si cateva clipuri pe YT,e cam migaleala... 

 

Saptamana care vine sper sa ajung cu ea la un service pentru un rezultat + reglaj, sper sa fie doar reglajul prost sau becul obosit ,desi probabil din 2006( anul masinii) s-a adunat jegul in el... :P

 

Daca ati gasit careva solutii la problema aceasta(expusa de razvanik) , alta inafara de schimbarea intregului far sau xenoane postati aici va rog, orice ajutor este binevenit. 

 

de asemenea daca este cineva de prin Arad care s-a mai confruntat cu aceasta problema si ma poate indruma catre un service bun unde as putea remedia aceasta problema raman dator ! Multumesc.

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Revin asa cum am promis :

 

Am fost saptamana aceasta cu masina la un service din Arad unde am facut un reglaj corect al farurilor cu aparatul special + schimbatul becurilor cu un set Osram Night Breaker Unlimited H7 12 V , 55 W......fratilor alta viata !!! pot spune cu mana pe inima ca vad extrem de bine acum noaptea, diferenta este incomparabila , lumina umple toate golurile care erau inainte , lumineaza intr-un mod placut ochiului , pot spune ca este o placere de a conduce noaptea in aceste conditii de vizibilitate. cel putin pentru mine.

 

Acum legat de oglinzi murdare/lupe etc , electricianul mi-a spus ca farurile sunt capsulate/ermetizate , iar mizeria este aproape imposibil sa sa intre la oglinzi/lupe si nici nu prea are cum avand in vedere ca este 1 capsulat si 2 cu un capac de cauciuc in spatele farului pe interioar, asta bineinteles daca nu s-au schimbat becurile cu mainile murdare rau sau nu a fost inchis in mod corect capacul de cauciuc din spate.

 

de asemenea mi-a spus ca foarte putina lume se va baga la decapsularea unui far , deoarece unul decapsulat nu va mai fi niciodata ca unul nedecapsulat, din spilu motiv ca imbinarile nu vor mai fi perfecte intre piese,ceea ce va duce la aburirea farurilor plus munca de chinez care trebuie efectuata de la datul barii jos pana la desfacerea farului....si pana ajungi la lupa te ia mama naibii,nu merita.

 

La intrebarea adresata despre un kit de xenon pe acest tip de far m-a sfatuit categoric NU , din simplu motiv ca farurile nu sunt adaptate pentru a suporta becul xenon , acesta va duce la arderea(inegrirea) oglinzii interioare din far , fiind bun de aruncat . Pentru xenoane trebuie faruri aferente , nu cele care au fost facute pentru halogen.

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 capsulate nu sunt... au orificii de ventilatie... si se umplu cu praf in timp, stai linistit.

 

ca nu se baga sa le curete/desfaca, ca e munca, etc.,.. asta e alta idee

 

xenon - mare grija, daca alegi un kit AM, atunci sa fie ceva can bus, terminator, etc... asta ca sa minimizezi riscul de a arde cate ceva din modulele de pe masina......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti curata si singur. Le dai jos dupa masina, scoti motorasele si becurile, le speli bine cu apa distilata, NU stergioglinda cu carpa sau altceva,nu o atingi. Lupa o poti sterge. Surplusul de apa il sufli cu aer si DONE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se da jos  lentila de la far. Am avut probleme cu faza scurta la un far, am dat farul jos, am sters lentila ( cu o carpa mica legata pe o sarma). S-a sters bine, dar tot nu lumina bine in comparatie cu farul celalalt. As vrea sa o dau jos ca sa o pot curati bine si pe exterior, pt ca acolo nu am putut sa ajung. Ceva sfaturi cum sa rezolv problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre care model de faruri vb ? cel bixenon sau halogen ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e vba despre halogen. Si ale mele erau chioare, orice fel de tip de bec halogen as fi incercat pe faza scurta. Intr-un final am pus un kt can-bus de Xenon 4300k si se vede foarte bine. Si recunosc, ca lupa pare a fi destul de murdara, prafuita pe interior. Cred ca daca as curata-o ar fi mult mai bine. Desi de ar fi sa ma bag la desfacut, as schimba proiectorul(lupa cu totul) si as pune ceva mai bun. De ex o pereche de proiectoare Morimoto. E chiar si peste xenon-ul de fabrica la distanta, intensitate and stuff. Vbim de vreo 400lei toata afacerea cu tot cu becuri si toate cele.

 

Gasisem si un video..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cu halogen. stiti cum pot da lupa jos sa o curat bine{?

Modificat de cristi g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb si eu farul dreapta de la masina pt ca nu mai lumina bine faza scurta. Mi-a zis cineva ca s-ar fi dus " luciul lupei ". Ati patit asa ceva?    Farul as vrea sa il iau din dezmembrari dar cum imi dau seama daca farul este de masina cu volan pe stanga ( am inteles ca daca e de anglia nu lumina la fel) ?

Modificat de cristi g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se verifica dupa cod.

 

luciul lupei, nu cred.... oglinda deteriorata, da... lupa murdara - si asta se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea cineva să spună cum se poate curăța un far, interior, sticla, lupa, oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una dintre variante este sa il desfaci - trebuie incalzit si scoasa sticla, dupa care il poti curata cum vrei. Atentie la oglinda, ca este foarte usor de zgariat.

 

alta - sa torni apa distilata in el - dar nu o recomand, la farurile de B6... mai ales daca vb de cele bixenon - o exclud din start.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

 

Cine imi poate spune si mie la Passat B6 din 2010 cati senzori de nivel pentru reglarea farurilor sunt?

Este doar cel dupa spate ca la Golf sau si pe fata?

Intentionez sa imi montez faruri bixenon OEM si vreau sa fac cablajul pentru modulul AFS.

Daca se foloseste si senzor de nivel pe fata va rog sa imi dati si mie codul acestuia.

Sunt binevenite si alte sfaturi in legatura cu operatia de inlocuire a farurilor halogen cu cele bixenon OEM !

 

Multumesc,

Modificat de C o s m i n
moved
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hpdaniel, in autodata, pentru motorizarea ta spune ca are modul de control care preia semnal de la senzori de suspensie de pe fata stanga si spate stanga.

 

post-149445-0-29987500-1428747042_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am doar pe spate. Bixenon cu AFS II. Fabricatie 01.2010, CBAB. Nu tine de motorizare. Daca iei instalatia de la o alta masina, ia-o cu totul.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Stie cineva la un Passat B6 cu faruri lupa cu halogen ce lupe s-ar potrivi ca sa inlocuiesc pe cele originale ? Ma gandeam la Morimoto Mini H1 dar nu stiu daca pot fi instalate pe suportul celor vechi. Nu vreau lupe bixenon gen D2S sau alt chestii, vreau sa raman tot pe halogen dar cu lupe cu sticla clara superioare celor din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut dragi colegi! Vin si eu o intrebare. Doresc sa iau un set de faruri xenon de fabrica second hand complete cu Calculator si Bec. Masina mea a venti din fabrica cu faruri halogen. Acum intrebarea mea este: Pot inlocui farurile halogen cu cele xenon? Se potrivesc? Am nevoie de adaptari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa faruri ai nevoie de toata instalatia....si cineva sa o monteze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma imi raspund singur la intrebarea postata...am luat un far de Passat B6 avariat, si l-am spart ca nu aveam rabdare sa-l desfac...surpriza...neplacuta, lupele Morimoto nu pot fi prinse pe suportul de la lupa originala Valeo (cred ca cea mai penala lupa pe care am vazut-o pana acum). Asa ca am ramas cu un set de lupe Morimoto Mini H1 5.0 de 3" pe care nu am la ce sa le folosesc.

 

https://www.dropbox.com/s/5u33lbbj52x24eq/Photo%2005.12.2015%2C%2011%2019%2033.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ynvosstt9w1r7qm/Photo%2005.12.2015%2C%2011%2019%2046.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/r174srmfwn8sxbj/Photo%2005.12.2015%2C%2011%2019%2051.jpg?dl=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Dupa cum stim Passat-ul nu are farurile asa bune .. sau cel putin eu si cativa prieteni am ajuns la concluzia asta . Se pot reconditiona farurile? , daca nu cat ar costa un far nou doar cu lupa si xenon . 

Modificat de quixy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am si eu o problema de genul(sper ca nu sunt off topic). Am incercat mai multe tipuri de leduri pentru numar si nu vor sub nici o forma sa se aprinda.. Trebuie cumparat un anumit tip sau cum se procedeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!