Jump to content

probleme bricheta


and_alx
 Share

Postare recomandată

Servus, de ceva timp ma sacaie o problema. Dar, inainte de asta, vreau sa precizez ca nu pot deschide topic nou - probabil din cauza numarului redus de posturi.

In urma cu vreo 4 ani, mi-am cumparat un adaptor pentru iPhone - scopul lui era de a prelua muzica din iPod si de a o "transmite" pe o frecventa anume, urmand ca eu sa gasesc aceeasi frecventa in RCD, si de a asculta muzica la boxele masinii.

Initial am probat dispozitivul pe un Citroen C4 (care are 2 prize langa cotiera - priza de bricheta si inca o priza de 12v). Mergea in amandoua

.

Apoi, pe Golf, am vazut ca merge doar in priza din portbagaj. Priza de bricheta functioneaza, dar doar pentru bricheta. Am incercat si cu un incarcator de iPhone, la fel - nu functiona de nicio culoare. Am incercat cu un incarcator de Nokia, acelasi rezultat. Au urmat si alte gadgeturi, de la aspiratoare de masina pana la GPS-uri, care mai de care, toate functionau strict la priza din portbagaj.

Am lasat-o moarta, o perioada, dat fiind faptul ca nu am mai folosit masina in jur de 2 ani de zile. Dar, acum, se intampla sa ma trezesc in mijlocul traficului, fara baterie la telefon. Si nu am ce sa fac, decat sa ma dau jos, sa deschid portbagajul, sa cuplez telefonul la incarcator si sa-mi vad de drum, in timp ce ma rog sa nu sune țârâitorul.

E vreo problema cu .... priza mea?

Modificat de Araym
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil din cauza brichetei s-au distantat prea mult lamelele de minus si nu iti face contact nimic in ea, in afara de bricheta. Fara cheie in contact ia o surubelnita si arcuieste acele lamele mai mult spre interior, altceva nu are ce sa fie defect daca bricheta merge. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu aceeasi problema cu brichetele de la VW Jetta. Numai functioneaza nici una. Am verificat siguranta si este buna. Stie cineva care ar fi motivul? Multumesc pt ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema cu bricheta este prezenta si la masina din semnatura. Am tensiune la soclul de la bricheta, detectorul merge, compresorul la fel , dar bricheta nu functioneaza. Avand in vedere faptul ca nu sunt fumator, nu am folosit niciodata bricheta, cand am vrut sa o folosesc pentru un coleg supriza ca nu merge. Daca tin apasat pe ea fortat in lacasul ei, se incinge dar nu ramane singura jos (nu ramane atrasa). Daca cineva a mai intampinat problema aceasta, as avea nevoie de un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, trebuie stranse (apropiate) un pic cele 2 lamele din fundul prizei, care tin bricheta sa nu sara afara. De folosit un obiect de plastic, daca nu este, se scoate siguranta brichetei din panou si se strang cu o surubelnita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema mergand la service. Mi-au verificat toate sigurantele si au constatat ca siguranta care era trecuta in schita de amplasare a sigurantelor ca fiind pentru bricheta, nu era aceea. S-a schimbat siguranta si totul este bine acum. Ma gandesc, acumm daca si celelate sigurante sunt amplasate dupa schita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Stiu ca este variabila, in functie de dotari, motorizare, an de fabricatie....eu le-am luat la rand cu aparatul de masura, verificand continuitatea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

 

Motivul pentru care va scriu este sa aflu ce fel de soclu am la iesirea de 12V a masinii (mai exact unde ar trebuii sa fie bricheta), din moment ce mufa unui incarcator auto normal nu intra, este prea ingust soclul. Va atasez si o imagine care cred eu ca va ajuta. Exista incarcatoare si pentru asemenea soclu? Daca nu , exista alte solutii ? Mentionez ca am primit si bricheta cu scrumiera de la fostul proprietar, dar nu ma intereseaza sa o montez la loc din moment ce sunt nefumator. Tot ce ma intereseaza este sa pot incarca telefonul.

 

Va multumesc anticipat

post-130815-0-66356800-1388834266_thumb.

Modificat de Claudiudg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un soclu pentru ceva ce se pune pe masinile scoala. Nu stiu ce este acel ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as largi gaura si as pune o bricheta normala ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, 

 

atunci cand masina este inchisa, eu am in continuare curent pe iesirea aceea de la bricheta. O folosesc sa imi incarc telefonul, iar ledul de la incarcator pare sa ramana aprins, indiferent ca scot cheia din contact si blochez masina. Sa inteleg ca asta nu ar trebui sa se intample? 

 

Ce-i drept, am schimbat recent siguranta cu una cumparata de la benzinarie ( cu led-uri care indica daca siguranta e arsa sau nu...), dar cred ca asta n-ar trebui sa conteze

 

A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina este fabricata pana in 2006 - e normal asa. Din 2006 sunt pe contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, un incarcator de iphone, bagat in bricheta consuma 3mA in standby, deci nu e o problema. Si la mine este alimentat pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Golf 5, din 2006 este pe contact. Pana atunci, e pe direct.

 

da, depinde ce uiti in ea....daca nu uiti statia sau alt consumator mare, nu e panica.... 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, 

 

e 2005, m-am linistit, deci nu e nicio problema. 

 

Thanks again, 

A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Din ce am citit in acest topic siguranta brichetei este la O1 - pozitia F41 - 15A. O intrebare mai dummy: O1 reprezinta panoul de sigurante de la usa soferului sau cel de la motor?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

daca masina este fabricata pana in 2006 - e normal asa. Din 2006 sunt pe contact.

Si nu se poate schimba asta? A mea e din 2005 si ma gandesc sa pun un router in priza din portbagaj si nu as vrea sa raman fara baterie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza fenomenul invers. Sa opresc curentul cand scot cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi rezlvare, se muta firul in alt slot de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A mai avut cineva problema cu ledul de la bricheta, sa se stinga dupa cateva secunde si in acelasi timp si ledurile de la intensitate lumini bord? Pe diagnoza a dat o eroare legata de borna 58d/ circuit failure/ permanent. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!