Jump to content

Passat B7 - diferente Romania <-> Germania


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Geisterfahrer

Da, 2.0TDI in varianta cu 140CP si cutie manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Geisterfahrer

    20

  • Zaino

    7

  • malder10

    5

  • Andrei2000

    4

Excelenta alegere!

Era diferenta mare fata de un 2.0TDI 140CP 4motion - 2.0TDI 170CP/4motion? Din cate stiu s-ar acorda discount-uri mai mari la acestea din urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Habar n-am ca pret ce diferente sunt, nu m-a interesat decat varianta asta. Locuiesc in Germania, asa ca nu-mi trebuie 4x4 si prefer sa fie mai joasa, ca sa nu consume la viteza mare pe Autobahn . :Driver:

Stiu din specificatii ca varianta 4motion consuma nitel mai mult, si e ceva mai inaltata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca avea Xenon era perfecta si arata mult mai furioasa :Driver: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Hmm...mi-a trcut prin cap si asta. Insa nu prea merg noaptea si dac-ar fi fost sa mai dau 1000+ pentru asa ceva, mai degraba i-as fi bagat in Panorama :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

altfel arata masina cu xenon, farurile si stopurile sunt putin schimbate iar pozitia e absolut dementiala. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai comandat-o pana la urma? Si ce discount ai obtinut, daca nu e prea indiscreta intrebarea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Hmm...hai sa punem degetul pe rana: B7 mi se pare o masina absolut stearsa, imi placea mai mult cum arata B6 desi nici ala nu era cine stie ce. Bi-xenonul o face sa arate ceva mai agresiv dar nu salveaza prea mult situatia. Daca ar fi costat undeva pe la jumatate xenonul, atunci as fi pus sigur, dar asa...

De unde ai comandat-o pana la urma? Si ce discount ai obtinut, daca nu e prea indiscreta intrebarea :)

De la Midocar. Reducerea fata de pretul dat de configuratorul online a fost de 4%. Pentru mine insa nu acolo a fost economia mare. Locuiesc in Germania, deci nu platesc TVA-ul romanesc de 24%. In plus, masina e MULT mai ieftina in Romania decat daca o luam de la Fritz, dealerul de la mine din coltul strazii :rolleyes: Per total, mi-a iesit cu circa 20% mai ieftin decat pretul oferit de Fritz. :icon_thumright: Sa se mai planga cineva ca masinile-s scumpe in Romania!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare cu parerea lui insa eu consider ca nu se discuta de xenon la o masina ca asta . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari dinu_s pt achizitie.

Nu si-a pus omul xenon pe masina pt ca gandeste pragmatic. Din pacate in Romania gandim o masina sa fie cat mai fitioasa, jante cat mai mari, sa faca lumea torticolis pe strada uitandu-se dupa ea.

Si mie mi se pare aberant de mare pretul pt xenon, si mai mult daca nu circuli mult cu ea noaptea, nu se justifica investitia, cu atat mai mult in Germania unde drumurile sunt bine marcate si ai cu totul alta vizibilitate fata de Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astepare usoara! Exista side assist SEPARAT pe passat b7? Pe configurator am vazut ca e impreuna cu lane assist 1000 euro

Oricum felicitari pentru configuratie mai ales pentru side assist care isi face toti banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari dinu_s pt achizitie.

Nu si-a pus omul xenon pe masina pt ca gandeste pragmatic. Din pacate in Romania gandim o masina sa fie cat mai fitioasa, jante cat mai mari, sa faca lumea torticolis pe strada uitandu-se dupa ea.

Si mie mi se pare aberant de mare pretul pt xenon, si mai mult daca nu circuli mult cu ea noaptea, nu se justifica investitia, cu atat mai mult in Germania unde drumurile sunt bine marcate si ai cu totul alta vizibilitate fata de Romania.

ce spui tu aici e o mare prostie.Daca un om are nevoie de navigatie,xenon,side assist etc inseamna ca vrea sa fie invidiat si sa intoarca lumea capul pe strada dupa masina lui? pfff e o mare prostie chestia asta.

fiecare cu parerea lui dar decat sa pui trapa care se deschide cativa cm mai bine pui de banii aia o optiune ce o folosesti zi de zi :icon_thumright:

Modificat de Audistul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Bi-Xenon n-as fi pus in nici un caz pentru ca ar fi facut masina sa arate altfel, ci poate doar daca ar fi adus un plus de siguranta noaptea.

Am vazut insa undeva o comparatie intre lumini cu halogen si cele cu Xenon de pe B7, si concluzia era ca sunt MINIMAL mai bune. Ce le facea mai bune nu era iluminarea in sine, ci lumina adaptiva care vine impreuna cu ele (Dynamic Light Assist, a nu se confunda cu Kurvenlicht!). Cum am mai zis, prea scump Xenonul deocamdata pentru ce stie sa faca. Daca era sa dau 1000 in plus, atunci dadeam sigur pe faruri cu LED, consuma mult mai putin si au durata de viata mult mai lunga. Deocamdata insa LED-ul nu e disponibil decat la alte masini (A8, S-Klasse etc.) si nu costa *doar* 1000 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveai si faruri cu led[pozitia] si stopuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari dinu_s pt achizitie.

Nu si-a pus omul xenon pe masina pt ca gandeste pragmatic. Din pacate in Romania gandim o masina sa fie cat mai fitioasa, jante cat mai mari, sa faca lumea torticolis pe strada uitandu-se dupa ea.

Si mie mi se pare aberant de mare pretul pt xenon, si mai mult daca nu circuli mult cu ea noaptea, nu se justifica investitia, cu atat mai mult in Germania unde drumurile sunt bine marcate si ai cu totul alta vizibilitate fata de Romania.

ce spui tu aici e o mare prostie.Daca un om are nevoie de navigatie,xenon,side assist etc inseamna ca vrea sa fie invidiat si sa intoarca lumea capul pe strada dupa masina lui? pfff e o mare prostie chestia asta.

fiecare cu parerea lui dar decat sa pui trapa care se deschide cativa cm mai bine pui de banii aia o optiune ce o folosesti zi de zi :icon_thumright:

Faceam referire strict la cazul colegului de mai sus. Daca nu mergi in permanenta noaptea pe drumuri nationale, zone f virajate, etc., este inutil sa-ti pui xenon ca si optional. Pt niste leduri fata/spate sa dai mai mult de 1000 eur, sincer este o fita. Si dupa cum tot el spunea, diferentele nu sunt f mari intre xenon si halogen, ci doar de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Hai sa lasam discutia asta cu Xenonul balta. Cui ii place, sa-si ia si gata.

Mie imi e mult mai de folos lumina statica de viraj din proiectoare care se aprinde la manevre de parcare. Asta pentru ca parchez foarte des in parcari subterane si parkhaus-uri care nu-s tot timpul asa bine luminate. :icon_thumright:

De asemenea mie mi se pare Side Assist foarte folositor mai ales pe autostrada. De cativa ani s-au aglomerat mult autostrazile si am vazut des probleme cand 2 masini care merg (aproape in paralel) pe banzile 1 si 3 vor sa schimbe simultan pe banda 2.

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari dinu_s pt achizitie.

Nu si-a pus omul xenon pe masina pt ca gandeste pragmatic. Din pacate in Romania gandim o masina sa fie cat mai fitioasa, jante cat mai mari, sa faca lumea torticolis pe strada uitandu-se dupa ea.

Si mie mi se pare aberant de mare pretul pt xenon, si mai mult daca nu circuli mult cu ea noaptea, nu se justifica investitia, cu atat mai mult in Germania unde drumurile sunt bine marcate si ai cu totul alta vizibilitate fata de Romania.

ce spui tu aici e o mare prostie.Daca un om are nevoie de navigatie,xenon,side assist etc inseamna ca vrea sa fie invidiat si sa intoarca lumea capul pe strada dupa masina lui? pfff e o mare prostie chestia asta.

fiecare cu parerea lui dar decat sa pui trapa care se deschide cativa cm mai bine pui de banii aia o optiune ce o folosesti zi de zi :icon_thumright:

Faceam referire strict la cazul colegului de mai sus. Daca nu mergi in permanenta noaptea pe drumuri nationale, zone f virajate, etc., este inutil sa-ti pui xenon ca si optional. Pt niste leduri fata/spate sa dai mai mult de 1000 eur, sincer este o fita. Si dupa cum tot el spunea, diferentele nu sunt f mari intre xenon si halogen, ci doar de design.

ok de acord cu tine toti care au xenon pe masina si l-au pus de fita. pfff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi am pus Xenon pt ca locuiesc in Romania, mai merg si relativ des undeva spre Targoviste la tara, iar noaptea sunt chiar stresat de colegii de trafic nesemnalizati (a se citi carute, biciclisti, pietoni uneori alcoolizati, cai nelegati samd)

Faptul ca voi avea si un design mai dragut vine ca bonus :)

Imi pare rau ca m am trezit tarziu ca trebuia sa iau un pachet enjoy cu park pilot sau park assist ca oricum aveam puse deja RCD510 si privacy glass. Am incercat sa modific dar nu s a mai putut... Inițial nu m am g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Update: mi-au dat ca estimare saptamana 44. Masina am comandat-o in saptamana 34. Sa vedem...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revenim la Xenon...pe diverse forumuri germane se discuta de o anumita problema: la viteze de pana la 20-30km/h lumineaza prea scurt, max 20m in fata masinii. Cand viteza creste, revine la normal. Sunt multi care au fost cu masina de x ori la service pentru asta, VW spune ca sunt reglate ok. Problema pare sa fie larg raspandita, VW nu considera functionarea incorecta, cativa au apelat deja la avocati etc. Inca nu e confirmat, dar unii au banuiesc DLA (Dynamic Light Assist) ca face probleme, dar aceleasi simptome le au multi si fara DLA. Voi (care averi Bi-Xenon pe B7) ce experiente aveti?

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aceleasi forumuri se discuta si despre Climatronic pe B7: multi se plang ca raceste prea tare. Problema se pare ca se rezolva cu un update de firmware. La B7-urile livrate de la W34 in sus problema nu mai apare (o veni Climatronic-ul cu ultima versiune de soft deja instalata din fabrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La ridicarea masinii l-am intrebat pe dealer cum e cu uleiul cu care vine masina. Cu ocazia asta am descoperit cea de-a treia (si sper ultima!) diferenta intre B7-urile din Romania si Germania: masinile livrate in Romania NU vin din fabrica cu uleiul Castrol LongLife, pentru ca intervalul de schimb e cel fix, nu variabil ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la masina am bixenon ( adaptiv....habar nu am) sincer din punct de vedere estetic arata foarte bine dar eu l-am luat pt utilitatea lui gandindu-ma ca circul si noaptea si ma poate ajuta pe drumurile patriei pline de carute. Masina am achizitionat-o pentru a ma folosi mai multi ani minim 6 sper eu, si am adaugat dotarile care mi se pareau mie folositoare. Personal nu mi se pare ca se vede mult mai clar sau poate sunt eu un necunoscator. Ideea e ca ar fi o investitie buna dar cand o sa se arda vreun bec sa vezi ce o sa injuram noi astia cu xenoane pe baietii din grupul VAG (am auzit ca un bec ar costa vreo 1 000 lei) .

Asa este si mie mi se pare ca la viteza mica xenoanele bat la o distanta mica, dar nu ma deranjeaza prea tare. O sa testez si va voi da mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..si eu am bixenon pus dar nu prea am mers noaptea pana acum, or fi si ele fiind de fabrica reglate mai cu bun simt sa nu deranjezi colegii de trafic..ceea ce e chiar bine daca e asa, revin cu impresii dupa primul drum pe timp de noapte

Impresia artistica..10+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa raspund lui dinu_s passatul b7 meu a venit din fabrica cu ulei long life este destul sa te uiti in carnetul service pe prima pagina la punctul 4 daca este codul QG1 sau QG2 daca e QG1 este long life.

Am intrebat in ITALIA si mi-au spus sa il fac la 30.000 km primul service.Iti pot da si seria daca reusesti sa gasesti dupa serie.WVWZZZ3CZCE01376

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!