Jump to content

Consiliere achiziție (Tiguan facelift - 5N2)


nexus
 Share

Postare recomandată

Hello,

Doresc sa fac comanda la noul Tiguan sapt. viitoare.

Am ales asa:

Tiguan GP Sport&Style 2.0TDI 4Motion DSG7 140CP

Culoare: ALB

Tapiterie: neagra titan

Optionale (cod / descriere):

9AK / Climatronic

4X4 / Airbag lat. spate cu pretens. in centuri

WXE / Faruri BIXenon cu led etc.

PAP / lumini ambientale

3CX / Plasa portbagaj despartitoare (pentru labrador ;) )

RHZ / RCD 510 cu conector mmedia surse audio

8T2 / Tempomat

PM4 / Volan multif. in piele (probabil de iguana imbinat cu tigru :) )

Pe langa cele standard, pentru S&S ce-mi mai recomandati?

Ma int. in primul rand utilitate/comfort si apoi look-ul...

Cu cei de la VW (porsche sau midocar) ati mai putut negocia un discount ceva ?

(intreb pe cine a mai cumparat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • optzeci

    61

  • nexus

    57

  • scoalaveche

    20

  • dexim

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

o trapa e ok , dar costa cam mult ,depaseste 1000 din ce am vazut.

chestia e, ca poti sa mai tragi de un discount ceva ,trebuie doar sa incerci si in mod sigur vor mai scrie aici baieti care au luat mari de la PB sau Midocar

Modificat de Georgik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzori parcare fata-spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzori parcare, diferential blocabil electronic, oglinzi exterioare rabatabile electric, duze spalare faruri incalzite, monitorizare presiune in pneuri, tempomat. Mie mi se par necesare toate. Daca iti permiti si incalzirea stationara, aia isi merita toti banii, mai ales prin prisma faptului ca in Romania mai nou e iarna 8-9 luni pe an. Bafta si spor la cumparaturi. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa ceri oferta macar pe mail daca nu te poti deplasa si in alte orase, ei nu au volumele de vanzari ale PBN si Midocar si cred ca poti scoate un discount frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info,

pe unde ati obtinut discount-uri bune in tara?

as trimite mail-uri de maine sa vad ce obtin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa-mi iau urmatoarea echipare:

Tiguan GP AtTr&Field TDI 2.0/140 4M DSG7

Culoare: Titanium Beige

Tapiterie stofa: brown-negru

Climatronic

Light Assist

Cotiera centrala fata

Park Assist

RCD 510

Tempomat

Volan multifunctional pt DSG(include padele)

Stie cineva care este diferenta intre tapiterie stofa si tapiterie(simplu fara altceva)? Asa apare in configuratorul de pe site? cea la care nu este mentionat stofa, din ce este facuta? Este mai OK aceea?

Mi-as mai dori Xenon si inca ceva optionale, dar nu cred ca voi avea suficienti bani si pt ele.

As opta pt Track&Style, dar sunt doua lucruri care nu-mi plac. Tapiteria cu piele pe mijlocul scaunului si masutele de pe spatarele scaunului(cred ca pot fi o sursa in plus de zgomot).

Si pe mine m-ar interesa daca a obtinut cineva un discount in plus fata de oferta Attitude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

senzori parcare, diferential blocabil electronic, oglinzi exterioare rabatabile electric, duze spalare faruri incalzite, monitorizare presiune in pneuri, tempomat. Mie mi se par necesare toate. Daca iti permiti si incalzirea stationara, aia isi merita toti banii, mai ales prin prisma faptului ca in Romania mai nou e iarna 8-9 luni pe an. Bafta si spor la cumparaturi. :Driver:

Poate la Cluj e iarna 8-9 luni/an....la Bucuresti cu siguranta nu :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

optzeci hai amandoi la ei poate ne combinam la un discount mai mare ca luam 2 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as veni, dar nu am inca banii acum si oricum nu vreau sa o iau sa o tin iarna asta. Eu nu prea ies iarna cu masina.

Voi da comanda anul viitor prin martie, dar sper ca pana atunci sa vand Opel-ul Astra cumparat anul trecut, altfel nu voi avea banii pt Tiguan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai pus:

Park Assist

aici nu sunt lam. in leg. cu asta... as vrea doar camera de mers inapoi si senzori ... asta cu self parking ma lasa rece... :)

pe rcd 510 exista deja pe net modulul de BTooth deci nu merita sa-l pui cand dai comanda.

Volan multifunctional pt DSG(include padele)

am schimbat cu ala multif fara

mi-am pus si pack. de iarna dar nu inteleg de ce pe S&S nu are optiuni cu drumuri grele gen scut ...

heh

pana vine .. noua ne-a zis ca livrarea e prin ian-feb asa ... :frigbaitata:

cam freaky... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Ai dat comanda deja?

Daca pe RCD510 exista modulul de bluetooth, il poti activa cumva fara sa cumperi o alta optiune de pregatire pt telefon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat sa iei incalzirea in scaune.

Poate restul sunt mai mult sau mai putin necesare dar incalzirea in scaune este pacat sa nu o iei. Eu nu am luat si plang in fiecare iarna.

Tempomat se poate monta foarte usor si dupa daca chiar nu stai bine cu banii mai bine renunti la el pt incalzire.

Senzorii de parcare fac toti banii, practic o sa iei park asist pe care nu prea o sa-l folosesti dar o sa ai senzori.

Volanul multifunctional iarasi merita, poate nu asa mult pt piele cat pentru comenzile de pe volan.

In rest ai ales niste optiuni foarte utile si practice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

optzeci

uite aici (fara a face reclama)

http://www.mfd3.com/2010/07/new-oem-9w7-bluetooth-module/

il poti lua apoi OEM ;)

si e doar $275.00

Eu zic ca e bine, fata de pretul de lista.

Nu stiu cum e interfata de iPod ca as cam vrea si aia.. ca am un iPod classic uitat prin sertare de 120GB si cred ca e super ok

Vlad

am trecut optiunile astea pe + acum ramane sa vad daca obtin discount la ei...

eu vroiam fara park assist, daca s-o putea,

ma interesau doar camera si senzorii... dar nu prea cred ca se poate comanda asa ... (desi nu scrie nimic de camera la optiunea asta :| )

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te apuci si faci configuratia cu ei,la final le zici ca vrei x si y bonus.

Ia o atitudine de "Take It Or Leave It".

O sa faca pe nazuri ...etc. Le spui simplu, asta e nr. meu de telefon, te consulti cu superiorul si daca poti sa-mi oferi cele doua optiuni bonus vin si batem palma.

La ce foame au in glanda o sa-ti dea ce doresti.

Trust me, am obtinut eu bonus vopseaua metalizata+covorase si asta era in martie 2008 cand masina iti ajungea dupa 6 luni, practic se vindea singura, erau cazuri cand le mai dadeai si spaga ca sa-ti vina cu 2-3 sapt mai repede.

Important e sa nu te apuci sa ceri bonus trapa+xenoane (aprox 2000 eur), incearca sa te opresti sau sa ochesti un bonus de maxim 1000 euro.

Daca nu te grabesti, sigur o sa gasesti un model de showroom cu super discount in 2-3 luni(2000-3000).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Tine-ne te rog la curent cu negocierile pt comanda data de tine. Chiar ma intereseaza ce discount/beneficiu poti obtine, avand in vedere ca in primavara sper sa dau si eu comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, sa vedem ce iese :cheers: sper sa obtin un discount maricel avand in vedere criza asta :icon_cool: ... desi zic ei ca vand tig-uri la greu :blah: eram numai eu in showroom data trecuta.. si am stat ceva timp (cca 2h) :somnmare:

:Driver:

iconitele astea sunt "addictive"!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar sunt curios ce discount obtii. Eu unul am procedat altfel, initial m-am dus la midocar unde mi s-a oferit o reducere de aprox 600eur, am purces spre pbv unde am luat aproape de 800 eur iar in final am ajuns la pbn unde am luat aprox. 1200 eur reducere la care s-a adaugat (element decisiv) oferta consilierului de a-mi face rost de tichete rabla la aproape jumate de pret.

Sunt convins ca daca aveam o atitudine mai "infipta" obtineam chiar mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi m-am intors de la dealer

Am luat asa:

Tiguan Sport&Style / 140CP / DSG7 / 4x4

Culoare: CandyWhite

Tapiterie: NegruTitan / negru / negru

OPTIONALE

9AK Aer conditionat "Climatronic"

4X4 Airbag lateral spate- inclusiv sistem de pretensionare centuri de siguranta spate

UF8 Conector multimedia MEDIA IN,cu cablu adaptor iPod/iPhone.

WXE Faruri bi-xenon cu lumina de viraj inclusa si lumini de drum permanente cu LED,cu reglare automata/dinamica a distantei de iluminare,inclusiv instalatie spalare faruri.

PAP Lumini ambientale: oglinzi make-up iluminate,integrate in parasolare iluminare interioara,lumini pentru citit fata (2).

WW2 Pachet Iarna- duze instalatie parbriz incalzite- scaune fata incazlite

7X5 Park Assist- inclusiv pilot de parcare cu senzori fata/spate

3CX Plasa despartitoare portbagaj

RHZ Radio RCD 510 cu functie mp3 si CD-changer pentru 6 CD-uri,8 incinte acustice,antena Diversity, conector multimedia pentru surse externe audio, priza 12 V in consola centrala

8T2 Tempomat

PM3 Volan multifunctional piele,comenzi tiptronic (3 spite),levier schimbator de viteze imbracat in piele .

Am obt. un discount "pe loc" de cca. 1300e adica ceva optionale

Am optat pentru UF8 ca vreau sa pun iPad-ul pe tetiera spate pentru desene animate & stuff la copii :)

Ce nu mi-a placut ca la modelele noi nu mai vin cu camera marsh. instalata din motive japoneze .. sper sa gasesc una OEM pe net sa o monteze si pe aia + modul bluetooth oem (care cica se monteaza f. usor si se activeaza din comp.)

Cam asta e...

Sper sa fie bine, masina ajunge in cca. 24 sapt. :vaidecapulmeu: deci pe ger :frigbaitata: ca sa testez scaunele incalzite :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Spune-ne te rog si la ce dealer ai dat comanda? Ne-ar ajuta pe cei care vom mai comanda. Poate obtinem si noi ceva discount.

Mi se pare cam mare termenul, dar asta e, poate au comenzi multe. Asteptare usoara si s-o stapanesti sanatos cand o vei primi. Poate ne mai spui pe parcurs ce detalii mai afli, ca stadiul comenzii, daca a ajuns mai repede...

Modificat de optzeci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Midocar

Merci fain, noi cam asa ne-am calculat, prin ian.. nu ne deranjeaza f tare

---

- Sent from my iPad using Tapatalk

Modificat de nexus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mda nu sunt inca hotarat pentru ce sa optez: semperit sau nokian?

---

- nex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nexus

Ar trebui sa intrebi la dealer daca tu vei beneficia de garantia de 4 ani, pentru ca din ce am inteles eu garantia va aduce dupa sine o scumpire a masinii. E posibil ca tu pentru ca ai dat comanda inainte de a exista garantia de 4 ani si mai ales pt ca nu o platesti sa nu beneficiezi de ea.

E doar o supozitie, dar ar fi ok sa intrebi dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optzeci e ok ...

numai ce am sunat, mi s-a spus ca s-a extins ... deci tot ce vine de acum incolo are extinsa garantia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!