Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Mdea, asa ma gandeam si eu, ca nu ar avea nici un rost decat sa-mi iau si vreo amenda (desi nu a fost vina mea, dar n-ai ce sa-i faci  :dry:)

 

Edit: cu amiabila nu vad problema, in caz ca te razgandesti si vrei sa mergi la politie nu vad problema (atata timp cat il informezi si pe celalalt)

Modificat de ment
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la politie in declaratie scrii ca nu ai incheiat amiabila si nu ai declarat accidentul la alta sectie de politie.

amiabila o semnezi si in ea ti-ai recunoscut vina si nu ai mentionat nimic de intoarcerea peste linie continua.

tu vrei "sa moara si capra vecinului"? ca nici daca mergeati la politie de la inceput, tu nu ieseai nevinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau "sa moara si capra vecinului", desi este clar ca nu e un "sfant al condusului", doar am intrebat / cerut o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu crezi ca am ceva impotriva cu actiunea "capra vecinului", unii chiar merita!

dar in cazul tau nu prea ai ce face .

 

o chestie similara cu unul care tot vroia sa ma depaseasca pe dreapta si nu il ajuta motorul, m-a sicanat si l-am atins usor pe colt (din pacate spre spate - eu vinovat). nu am oprit si am fost la politie sa declar.

el crezand ca totul e ok (zgarietura de 2 cm ) nu a venit.

deznodamant: eu am platit amenda pt ca nu am pastrat distanta (destul de putin, 70-100 lei) si el a ramas fara carnet pt ca nu a declarat accidentul in termenul legal.

i-am zis ca amenda o vad ca pe o investitie buna si ne-am vazut de drum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Edit: cu amiabila nu vad problema, in caz ca te razgandesti si vrei sa mergi la politie nu vad problema (atata timp cat il informezi si pe celalalt)

Pai este problema , nu te poti razgandi ! 

Legeaq spune ca in cazul in care se incheie amiabila protagonistii nu mai au obligatia sa mearga la Politie.  Si unde nu este obligatie nu este nici vointa !

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan imi zic ca nu au primit inregistrarea video de la camera de supraveghere (dupa aproape 2 luni!!) si ca ar fi "cazul" s=o repar in regie proprie, 

 

l.e. suma ar fi de 3xxx lei  sau 4xxx roni cu factura si chitante

 

 

dupa doua luni :

 

problema" e ca eu deja mi-am cumparat capota+bara+intaritura+aripa si ei0EUROINS) azi m-au sunat cum ca o pot repara in service-ul agreat de ei.

 

o alta intrebare:) eu cum procedez acuma, merg cu piesele la service-ul agreat de ei si daca sunt de acord ei sa-mi dea contravaloarea pieselor sau sa mi-o repar in alt service ales de mine si dupa asta sa ma duc cu factura la euroins?

 

eu nu vad cum ma pot incadra in cei 3000 si ceva de lei , pentru ca numai vopsitul face aproape jumate din suma:(

 

eu pot cere o lista cu preturile pentru fiecare reper dat spre reparatie/inlocuire de euroins sa compar preturile lor cu cele de la service-ul ales de mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le arati factura pieselor si discutati mai departe sau le arati factura piese+vopsit+manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Momentan imi zic ca nu au primit inregistrarea video de la camera de supraveghere (dupa aproape 2 luni!!) si ca ar fi "cazul" s=o repar in regie proprie, 

 

l.e. suma ar fi de 3xxx lei  sau 4xxx roni cu factura si chitante

 

 

dupa doua luni :

 

problema" e ca eu deja mi-am cumparat capota+bara+intaritura+aripa si ei0EUROINS) azi m-au sunat cum ca o pot repara in service-ul agreat de ei.

 

o alta intrebare:) eu cum procedez acuma, merg cu piesele la service-ul agreat de ei si daca sunt de acord ei sa-mi dea contravaloarea pieselor sau sa mi-o repar in alt service ales de mine si dupa asta sa ma duc cu factura la euroins?

 

eu nu vad cum ma pot incadra in cei 3000 si ceva de lei , pentru ca numai vopsitul face aproape jumate din suma:(

 

eu pot cere o lista cu preturile pentru fiecare reper dat spre reparatie/inlocuire de euroins sa compar preturile lor cu cele de la service-ul ales de mine?

 

 

 

si se pare ca iese "soarele" si pe strada mea , dupa doua luni =))

 

curios , si tot azi a venit raspunsul de la ASF dupa o luna !!! rapizi nu gluma :-j

 

am luat decizia de a o repara intr-un service ales de mine, intrebare: eu am pe masina faruri cu lupa/dayline luate cu factura in 2009, acum eu am un far lovit/stricat 

 

cel de la euroins insista ca ei imi deconteaza jumatate din suma pentru perechea de faruri, e normal asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca ei despagubesc piesele care ar fi din fabrica,alea de le-ai pus tu, daca au fost mai scumpe e problema ta...nu a lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de la euroins insista ca ei imi deconteaza jumatate din suma pentru perechea de faruri, e normal asa ceva?

 

 

Daca ambele faruri au fost lovite in acel accident, si sunt trecute pe nota de constatare, despagubesc ambele.

In caz contrar, din pacate, vor despagubi doar un far, mai ales ca este un element care se vinde (si) la bucata.

(Spre deosebire de arcuri, telescoape, discuri de frana etc care este necesar a fi schoimbate in pereche).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am gasit , momentan , far dayline la bucata nicaieri. 

@ piese mai scumpe ce sunt puse pe masina si insotite de factura de achizitie e problema asiguratorului nu a mea ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E problema lui doar daca aduceai la cunostinta asiguratorului de modificarile facute INAINTE de accident,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o repari pe RCA-ul cuiva (vinovatului), care asigurator?

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiu ca am citit pe undeva dar nu reusesc sa gasesc: in cazul incheierii constatarii amiabile, vinovatul are obligatia de a se prezenta la asigurator pentru poze, constatare sau doar pagubitul se duce cu formularul de amiabila si cu copie asigurare,permis ale inovatului ?

 

L.E. am gasit, era scris in alt topic, nu aici.

 

CAPITOLUL IV
Obligaiile asiguratului
Art. 33. - (1) Asiguratul este obligat să înstiineze, în cel mai scurt timp,
asigurătorul RCA cu privire la producerea evenimentului si să precizeze împrejurările cu
privire la acest eveniment, iar pe parcursul investigaiilor referitoare la acest eveniment
să procedeze în conformitate cu instruciunile primite de la asigurător.
Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambii au obligatia de a se prezenta cu masinile pt verificari, abia asteapta sa gaseasca ceva ce li se pare in neregula sa spuna ca e tentativa de fraudare, inscenarea accidentului,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact ce prevede legea, sau care sunt reglementarile asiguratorilor, insa eu, atunci cand am patit-o si am facut constat amiabil, am mers direct la asiguratorul meu CASCO si am deschis dosar, fara a lua contact cu asiguratorul RCA al celui care mi-a facut bucuria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, nu vb de cazul in care ai casco pt ca atunci o faci pe casco si discuta firmele intre ele.

megamotoreta, exista cazuri in care cei implicati in accident stau in capete opuse ale tarii. ce inseamna " cel mai scurt timp" ? si mai important, ce poate pati daca nu se prezinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun, era vorba de vinovat ca are obligatia sa se prezinte la asiguratorul sau RCA. Cum nu ai fost vinovat, nu aveai de ce sa te prezinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La culpa comuna se face schimb de RCA-uri si valoarea reparatiei (despagubirii) este suportata in proportie de 50% din RCA-ul celuilalt , iar 50% platesti din buzunar.

Pe constat amiabil nu iti stabilesti singur vinovatia . Vinovatia o stabileste inspectorul constatator in baza Protocolului de constat amiabil semnat si agreeat de toate societatile de asigurare din Romania.

Constatul amiabil este un cumul de date si informatii referitoare la cauzele si imprejurarile producerii evenimentului , toate acestea fiind asumate de cei doi conducatori auto prin semnatura proprie.

Constatul amiabil are valoare NUMAI daca in eveniment au fost implicate doar doua masini , fara implicarea vreunui alt obiect mobil sau imobil , ori a vreunei persoane.

Cine nu stie , sa mai intrebe inainte de a posta impresii personale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa știam sieu,dar...

Zilele trecute,accident cu 2 mașini implicate, vinovatul cu mașina intrata dintr-un gard (adică obiect imobil, cum spui tu). A venit politia, un polițai a făcut poze cu telefonul !ui (nu stiu la ce le folosește ) , și-a sunat, cică, seful, si a trimis oamenii sa facă constat amiabil.

Cunosc una dintre parti, din păcate mașină e dauna totala, din fericire are Casco, așa ca voi afla ce s-a intamplat in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca macar unul dintre cei doi declara ca a fost "implicat" si un gard o sa fie trimisi la politie sa faca Proces Verbal de constatare si Autorizatie de reparatie .

Uitati-va bine pe formularul de Constatare amiabila , si in partea de sus sunt doua casute , una cu daune la alte obiecte (vehicule) , una cu vatamari .

Daca este bifat "DA" la oricare dintre cele trei variante inspectorul constatator isi declina competenta si in 100% din cazuri te trimite la politie, fie ca esti pe CASCO sau pe RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In urma cu o luna si jumatate am fost implicat intr-un incident auto minor. Am iesit cu spatele din parcare si am lovit o masina care stea in spatele meu, perpendicular pe cele oprite in parcare. La mine nu se vede absolut nimic, la el o mica stersatura (o linie de 4-5 cm) a vopselei, in partea de jos a barei.
Am facut schimb de nr de telefon pentru ca ne grabeam iar apoi ne-am reintalnit in 30 de minute. Ne-am uitat la masini si el a zis ca nu-i nimic si ca lasam treaba asa.
Acum (dupa 6 saptamani) ma suna ca vrea bani de la mine sa-si vopseasca bara.

Ce sa fac?
Sa fac amiabil si sa zic ca s-a intamplat azi?
Sa ii dau banii si sa il cred pe cuvant ca ma lasa in pace?
Sa merg la politie, sa ne ia permisele la amandoi si apoi sa ma feresc de el sa nu-mi vandalizeze masina?

Va rog sfatuiti-ma ce sa fac!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea:

Daca vrea o suma rezonabila, corespunzatoare costului lucrarii - vopsit bara (la Bucale, ca sa vopsesti un element, te costa undeva in jur de 400-500 de lei. Poate la voi costa mai putin) - atunci da-i banii si cu asta basta. Dar pune-l sa dea o declaratie in care sa confirme ca, in urma accidentului fara victime din data de - data declarata a accidentului trecuta in hartia aia sa fie identica cu data la care se face hartia - ca renunta la orice pretentii de orice natura fata de tine. Gandeste-te ca o dauna pe RCA va avea repercusiuni cativa ani buni, iar suma cumulata din cresterea RCA-ului sigur va fi mult mai mare decat cele doua-trei-patru sute pe care i le vei da tu lui.

 

Daca suma pe care ti-o cere este prea mare, atunci mergi varianta constatului amiabil. Doar ca aici trebuie sa te impaci cu faptul ca te vor arde astia la RCA. Si faceti un constat ca si cum s-a intamplat tarasania in ziua aia, in care faceti constatul amiabil, nu acum o luna si jumatate.

 

Daca omul este neom si te freaca la icre cu prostii, mergi la politie si, daca te tine, declara accidentul in ziua in care te duci si scrie in declaratie ca ala pe care l-ai parat a incercat sa te santajeze si ti-a spus ca va merge la politie si va declara o alta data, precedenta intamplarii, cerandu-ti bani pentru a nu face asta.

 

Daca esti in a treia situatie (adica nu te-ai inteles cu individul) si vrei sa nu te doara capul, asuma-ti cele ce vor urma si mergi la politie si declara lucrurile cum au fost. Vei ramane fara permis o vreme, vei plati o mega amenda si vei fi penalizat la RCA in anii urmatori, dar lucrurile se vor opri aici.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!