Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Multumesc. Am CASCO la allianz, aveti ceva pareri despre aceasta companie :))?

La multi ani !!! Apropo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!am fost implicat intr un accident in ajun,o tipa a intrat in mine,m a impins in cel din fata,a recunoscut vina,am mers la politie,constatare etc,eu am iesit cel mai avariat evident ,bara fata spate,capota e idoita inspre interior,plus portiera portbagaj atinsa,ceea ce vreau sa intreb (nu am vz in paginile anterioare) sfaturi din experientele celor patiti in ce priveste abordarea fata oamenii de la rca ul vinovatului?In cazul meu fata avea euroins,nu cred ca sunt foarte profi fiind printre cei mai ieftini..sunt programat pe 14 ian sa mi constate omul lor daunele,m ar interesa  cum sa vorbesti cu cei de acolo,sa nu te tina cu masina pe bara 1-2 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am o problema si niste intrebari:

-astazi am avut parte de un accident...Cum s-a petrecut totul? Eram in parcare la Kaufland si cautam loc de parcare...mergeam regulamentar, incet, atent...am ajuns la capatul parcarii ca sa zic asa si am zis sa dau cu spatele ca zarisem un loc de parcare cu doua,trei masini mai in spate. M-am asigurat, nu era nimeni, nu venea nimeni de nicaieri...cand deodata, un tip vrea sa iese din parcare...nu s-a asigurat, a iesit fix ca boul (scz de limbaj) si eu neavand timp de reactie am intrat fix in el. Deci, eu dadeam cu spatele, de abia incepusem manevra, mersesem vreo 4,5 m cand tipul asta da cu spatele fara sa se asigurare.

Prima intrebare: 

-cine e vinovat?

A doua intrebare:

-daca sunt camere de supraveghere in apropiere si au surprins momentul, politia poate sa ma "ajute"?

 

Eu vinovat stiu ca e el...dar domnii militieni ii dau dreptate lui, zic ca e vina mea fiindca eu l-am izbit pe el iar asta se intampla din cauza ca tipul asta nu a sunat la politie (112) ci la o pila de a lui. Buuun...mai departe....Eu nu am vrut sa ii dau nici o asigurare, fiindca el asta pretindea, la fel ma indrumau si militienii. Dupa multe contraziceri cu cei 3 nesimtiti (cei 2 militieni si tipul asta) politia (asta a durat vreo juma de ora, poate si mai bine) a plecat si ne-a sfatuit sa facem o amiabila iar daca nu cadem la acord comun, maine dimineata la ora 6 sa fim la sectia de politie. Eu eram in stare sa o las asa balta, dar omul insista ca vrea sa isi faca masina pe asigurarea mea. Asa ca m-am umplut de nervi si m-am dus la politie sa rezolv astazi problema, nu maine. Dar bineinteles, cei de politie nu au vrut azi, desi ar fi putut. 

In fine, asta e cam toata povestea...as vrea sa stiu parerile voastre.

Si niste poze cu masina mea (cam murdara, nu am avut timp sa o spal ieri iar azi e inchis peste tot  :D )...senzorii nu imi mai merg, am si o fisura langa senzorul din dreapta jos, portbagajul e indoit, un stop mi s-a spart cam tare, celalalt e cam fisurat. :icon_confused: Si cred ca astea-s cam toate.

12463694_455580634627366_2138197496_n.jp12442922_455580594627370_1238508778_n.jp12483618_455580577960705_1702296795_n.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil vor scoate culpa comuna. Amandoi dadeati cu spatele-asta daca am inteles eu bine. Daca mergeai si el ar fi iesit din parcare ar fi fost vina lui-in cazul asta te-ar fi lovit in lateral. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu @pronet. Asa ca offtopic. Fratilor saptamana asta zici ca e saptamana tamponarilor :((, doar cazuri si cazuri am auzit. A inceput sa mai si ninga ... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca il lovesc eu, e vina mea? Merg, nu e nimeni si dintr-odata iese unu cu spatele si intru in el. Eu eram in mers, el era din stationare in mers. E vina mea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Davko. E vina lui ca nu s-a asigurat cand iesea din parcare. Dar s-ar putea sa fie si vina ta ca mergeai cu spatele si nu te-ai asigurat. Nu este in totalitate vina ta Cred. S-ar putea sa iasa culpa comuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergeai cu fata si nu cu spatele era vina lui. De aceea zic culpa comuna. Poate colegii vad altfel pb expusa. Repet, e doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi de pareri. 

Apropo, pot fi politistii atat de magari incat sa ma bage pe mine vinovat? E cuvantul lui contra cuvantul meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, nici el nici tu nu v-ati asigurat corespunzator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nici nu stiu cum ai putea sa aduci lucrurile in favoarea ta: problema este ca TU ai dat in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt camere si au filmat incidentul, nici asa nu pot aduce lucrurile in favoarea mea? 

Eu m-am asigurat cand dadeam cu spatele, chiar mersesem vreo cativa m, si nu era nimeni iesit.... deci eram in mers si el din stationare a iesit in fata mea, neasigurandu-se, la care eu am intrat in eu. Eu tot cred ca eu am dreptate dar na...asta e...politai oricum au zis ca ne amendeaza pe amandoi :lol:  Deci, eu ma astept de pe acum la culpa comuna, asa cum au zis si colegii de pe forum doar ca vroiam sa aud mai multe pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca politistii v-au recomandat sa faceti amiabila inseamna ca nu au inregistrat oficial incidentul.

In cazul asta de ce nu te duci singur la sectia pe raza careia s-a produs accidentul si sa vezi ce spune si politistul de acolo?

salutare!am fost implicat intr un accident in ajun,o tipa a intrat in mine,m a impins in cel din fata,a recunoscut vina,am mers la politie,constatare etc,eu am iesit cel mai avariat evident ,bara fata spate,capota e idoita inspre interior,plus portiera portbagaj atinsa,ceea ce vreau sa intreb (nu am vz in paginile anterioare) sfaturi din experientele celor patiti in ce priveste abordarea fata oamenii de la rca ul vinovatului?In cazul meu fata avea euroins,nu cred ca sunt foarte profi fiind printre cei mai ieftini..sunt programat pe 14 ian sa mi constate omul lor daunele,m ar interesa cum sa vorbesti cu cei de acolo,sa nu te tina cu masina pe bara 1-2 luni

Ca sa stii la ce sa te astepti: http://vwforum.ro/topic/97924-de-ce-nu-astraeuroinscarpatica-etc/page-14#entry2662511

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ai CASCO si sa poti face dauna pe un dosar deschis la asiguratorul CASCO cu regres pe polita RCA a vinovatului este situatia ideala.

Din pacate nu toti isi pot permite sa aiba o polita CASCO sau nu in toate cazurile poti face o polita CASCO ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dun, nu la asta ma refeream, ci la faptul ca daca v-a dori sa isi repare masina intr-un service mai serios, va trebui sa scoata bani din buzunar si apoi sa astepte banii de la euroins.

Pe lista service-urilor euroins, nu am gasit nici unul care sa-mi inspire incredere: http://www.euroins.ro/centre-de-daune,194.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu o intrebare si cred ca asta este topicul potrivit (in caz contrar, rog un moderator sa mute post-ul in locul potrivit).

 

Masina 1 statea stationata pe un pod pe banda 2 (cica i se oprise motorul...).

Masina 2 opreste brusc sa nu loveasca masina 1 (pe banda 1 circulau alte masini).

Masina 3 nu vede din timp ca masina 2 franeaza si o loveste in spate (posibil ca masina 2 sa nu aibe functionale stopurile (dupa accident nu functionau, desi ele nu au fost lovite sau deplasate cumva de la locul lor)). In urma impactului masina 2 este impinsa in masina 1 pe care o avariaza usor.

 

Rezultatul la politie , conform legilor din Romania, vinovat este conducatorul auto din masina 3 pentru ca a lovit din spate.

 

Masina 2 este declarata dauna totala de catre asigurator, RCA-ul masinii 3 si i se da 75% din valoarea de piata a masinii + epava.

 

Valoarea de piata este mica (masina fiind una veche si intr-o stare..sa zicem deloc buna). 

 

Proprietarul masinii 2 nu este multumit de valoarea despagubirii (RCA-ul este la o firma ok) si vrea sa il dea in judecata pe soferul vinovat din masina 3 pentru a ii cere o suma de bani.

 

Intrebarea este: este indreptatit sa faca acest lucru si daca da, poate avea castig de cauza?

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are castig de cauza, pote sa ceara reconstatarea si recalcularea sumei de despagubire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au cerut recalcularea sumei la CSA si raspunsul a fost ca suma calculata de asigurarator a fost corecta.

Teoretic ar trebuii sa ii respingă cererea de dare în judecată (catre conducătorul auto) sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conducatorul auto este acoperit de RCA, nu stiu ce sanse ai sa-l dai in judecata....

 

de curiozitate, ce masina era nr 2, cat de veche si cu cat a fost despagubit ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit și eu povesti din astea cu procese îndreptate împotriva celui care a produs accidentul, în ciuda faptului ca avea RCA valabil,pe motiv ca asigurătorul nu a acoperit integral costurile reparațiilor.Dar nu știu de nici un caz concret pe tema asta și m-ar interesa și pe mine dacă exista astfel de procese și în ce fel s-au terminat.

De asemenea, mai am o întrebare: dacă un conducător auto căruia ii dau sa îmi conducă mașină face un accident,presupun ca RCA-ul meu va plăti dauna produsa, iar eu voi fi penalizat în anul următor prin aplicarea principiilor B/M.

Știți de cazuri în care asigurătorul RCA nu a vrut sa preia costurile reparațiilor vătămatului pe motiv ca la volan nu a fost proprietarul mașinii, titular al poliței RCA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarul mașinii nu are carnet de conducere. Sau este persoana juridica.

Posibil polita casco sa conțină o prevedere de genul asta (conduce doar x).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al : Eu eram cu Masina 3 din păcate.

Masina 2 era un Kangoo din 99-00 intr-o stare cam proasta.

3100 Ron + epava (75% din valoarea de piata + epava) vrea sa le dea asigurarea , suma pe care refuza sa o accepte. Ei vor sa ma dea in judecata pentru ca ei zic ca nu au ce masina sa isi ia cu banii aia.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!