Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Sincer, si mie mi se pare putin 3100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valoarea de piata este 1000-1200E. Din punctul meu de vedere calculul facut de asigurarator este corect.

Eu nu as fi dat mai mult de 700 E pe "masina" aia dar asta e partea a 2-a.

Daca lovesti un Porsche unde valoarea era de n ori si proprietarului i se pare ca e despagubit prea putin ce faci !?

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am citit despre oameni nemultumiti de suma primita si care au dat in judecata vinovatul si au castigat. Uite ce sfaturi dadea cineva in cazul asta:"Dacă vă amenință că vă dă în judecată spuneți-i păgubitului că-i veți da tot concursul și că veți chema în garanție asigurătorul RCA ca să-l despăgubească."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu upd in ce priveste experienta cu euroins,s au miscat destul de repede,pe 24 am fost sa mi constate omul lor daunele,si azi mi au virat banii in cont,gl!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

   Salutare .Vreau sa va cer parerea in legatura cu masina prietenei mele , VW BORA berlina .Cine ma poate lamuri si pe mine cum e cu " reparatie in regie proprie " ? Asigurarea mi'a zis ca dispun de un fond de aprox 5500ron .Prima data imi livreaza cei 5500ron apoi imi fac masina sau imi repar masina pe banii mei apoi primesc suma platita pe piese + manopera iar banii ii primesc cand o face plopu micsunele ?

 

Daca vreau sa repar masina intr-un service autorizat ,asigurarea plateste maxim 7500RON reparatia . Din cate am inteles masina valoreaza doar 7500ron (DAUNA ) .Am fost la 2 service-uri unde am primit un deviz de 9200ron pentru daunele vizibile (haion ,bara spate,bandou bara spate ,2 x stopuri ,ornament cromat din interior portbagaj ,capitonaj haion ,incuietoare haion ) .Dupa ce o sa demonteze bara spate garantat or sa mai fie : armatura bara ,suporti bara ,cheder haion .Tin sa precizez ca traversa pe care e montat elementul cromat e stramba ( abia ridic presul ca sa am acces la roata de rezerva ) .

 

Inspectorul de dauna ma trimis la un service (pe care il are un amic de-al lui ) unde sa imi repare masina cu piese SH  iar banii ce raman in plus vor "merge" la stat . Eu am gasit piesele SH la 600ron + 150E vopsit . Mi se pare mie sau inspectorul de dauna + prietenul lui care are atelierul is pe felie si vor sa incaseze restul banilor ?Prietenul lui a zis " daca vreau pot sa pun adaos de 300% la bara spate si am profit"

 

Ce ar trebui sa fac ? Sa cer dauna ? Sa cer reparatie in regie proprie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Reparatie in regie proprie si de 5500 ron, iti iei cele mai bune piese sh (haion, bara, etc)+ tinichigerie + vopsit si mai si ramai cu bani de-un plin. 

Edit: intreaba pe forum cat te costa toate piesele si apoi vezi daca iti convine. 

 

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

Revin si eu cu un eveniment ce l-am avut azi...am fost lovit usor din spate de o domnisoara cu masina de la firma...masina ei mai avea zgaibe din trecut...

Ca si dauna am o crapatura pe vopsea cu o lungime de aprox 40 cm.

Nu stiu cum sa procedez in continuare...merita sa demonteze bara sa o vopseasca?

Ea are asugurare la Uniqua...a incercat varianta romanseaca sa imi plateasca zgarietura cu 50 RON :).Am vazut pe site o varianta cu reparatie in regie proprie...

Probabil nu o sa mai raspunda maine la telefon...nu avea asigurarea in masina...am gasit pe asigurata la Uniqua,am numarul ei de telefon si Poze cu masina.

Am atasat foto cu crapatura de pe vopsea.

Foto1

Foto2

Modificat de voodoo_is
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform legii, daca nu este incheiat un constat amiabil, evenimentul trebuie raportat la politie in max 24 de ore. Daca ea se duce si tu nu, risti sa ramai fara permis. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca nu merita sa demontezi bara pentru zgarietura aia. In plus depinde si cum stai cu timpul. Pentru mine ar fi pierdere de timp, sa mai stau si fara masina prin service, sa pierd vremea la asigurari. In locul tau as fi ales varianta romaneasca sau as fi mers cu dansa la un atelier de cosmetica / detailing auto si platea ea o polisare de bara. Mie mi se pare ca merge polisata bara , zgarietura nu e asa adanca. Scapi mult mai repede si posibil si bine decat politie -> asigurari -> service.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La o amiabila am facut costatarea ca si pagubit cu bara spate si urma sa o bag in service la reparatie. Cat timp e valabila dovada de reparatie? A trecut o luna si 2 sapt de cand am făcut constatarea. Mai pot modifica sa o fac in regie proprie daca ma duc la constatator? Nu imi place service cu care lucreaza. E vorba de Euroins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca imi aduc aminte bine dovada era valabila 2 ani.

Nu vad de ce nu te-ai putea razgandi, dar cel mai bine da-le un telefon si intreaba-i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.10.2016 at 11:16 PM, lucaflo26 said:

La o amiabila am facut costatarea ca si pagubit cu bara spate si urma sa o bag in service la reparatie. Cat timp e valabila dovada de reparatie? A trecut o luna si 2 sapt de cand am făcut constatarea. Mai pot modifica sa o fac in regie proprie daca ma duc la constatator? Nu imi place service cu care lucreaza. E vorba de Euroins

Nota de constatare e valabila 3 ani de la data accidentului !

Poti face solicitare de oferta in regie proprie . Daca iti convine suma , bine, daca nu, poti alege alt service sau poti plati tu reparatia in orice service autorizat doresti si vei primi banii in cont dupa anexarea la dosar a documentelor justificative.

Din experienta mea din ultima perioada banii intra cam la doua saptamani !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc colegii. Treaba e ca am văzut masina vopsita acolo si nu ma încântă ce am vazut. Asta e service chiar langa constatarile de la Euroins. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt toate service-urile cu care au acord de debitare directa.

Din acelasi motiv eu am facut reparatia pe casco cu regres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Daca s-a uitat sa se semneze amiabila de ambii conducatori auto, mai e valabila sau nu? Eu de abia acum vad ca nu e nici o semnatura pe amiabila (au trecut 16 zile de la accident). Plus ca n-am avut timp sa imi anunt firma la care am asigurarea...am si uitat as putea spune :D Accidentul s-a produs in afara, daune minore la ambele parti. Am incercat azi sa anunt accidentul dar nu au program in weekend, am incercat si pe net dar imi cere VIN-ul celeilalte masini iar eu nu il am + multe alte detalii, exagerat de multe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

In primul rand imi cer scuze daca informatia se regaseste in topic dar sunt presat de timp...

Aseara am gasit masina lovita in parcare si un numar de telefon in parbriz. Am sunat si am agreat cu celalalt sofer sa ne intalnim astazi pentru a completa o constatare amiabila.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. eu trebuie sa mai merg la politie?

2. ce documente trebuie sa imi dea celalalt sofer dupa completarea si semnarea constatarii?

3. eu trebuie sa anunt si asiguratorul meu de acest incident?

Mentionez ca nu am Casco. Poate intrebarile par banale dar utimul incident l-am avut in 2003 si alta era procedura atunci.

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 daca faci amiabila nu mai merge nimeni la politie

2 copie RCA, copie buletin, copie permis, ex 1 de la amiabila

3 nu , daca nu ai casco.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se face amiabila nu se merge la politie.Va intalniti,completati chestionarul ,tu iei un exemplar,faci poze la masina ta si a lui. Va programati la  asiguratorul lui si mergeti impreuna la data si ora fixata.Asta este tot.Asta daca colaboreaza.Ca masura de precautie poti sa-i ceri copie dupa CI/permis/talon si RCA in cazul in care peste 3 zile se razgandeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Revin cu update...

Astazi am fost la asiguratorul "vinovatului" care este City Insurance si am primit documentele necesare pentru intrarea in service.

Intrebarea mea este ce se intampla in cazul in care aleg sa repar masina in reprezentanta in conditiile in care nu au acord de decontare directa cu ei?

Acum multi ani parca tin minte ca trebuia sa platesti din buzunar reparatia ca sa poti lua masina din service si ulterior primeai banii de la asigurator.

Va multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa-l intrebi pe inspector care este lista cu service-uri si care este politica lor.Probabil tu ai sa te duci cu masina in service /deviz/daca se da accept pe toata suma ,nu platesti.Daca se da pe mai putin, platesti diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Mi-a prezentat lista cu cele 3 service-uri no-name din Ploiesti cu care au decontare directa.

Nu a putut in schimb sa imi spuna care este procedura in caz de reparatie la service fara decontare directa. Poate pentru ca tot insista sa puna intr-o lumina buna service-ul unde ne-am intalnit astazi...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

De ce nu alegi regie proprie?

Tot asa a ramas....platesti tu la reprezentanta sau orice alt service agreat de tine si apoi iti dau ei bani( dar depinde de diferenta de pret),daca tii dau pe toti,o parte...

Am patit o si eu cu City,dar nu i am incercat,am mers pe regie proprie direct

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dragomiricacristinel

sambata 24 iunie am avut si eu un micut accident.Stand frumos in coloana la semafor m-am trezit cu o incepatoare peste mine.

Duminica am luat legatura cu Euroinsul pentru programare,dar partea proasta este ca m-au programat la constatare tocmai pe 7 iulie si bineinteles ca nu i-a interesat ca am nevoie de masina pana atunci.Daca nu aveam oglinda de la sofer facuta praf puteam sa o folosesc.

Care este termenul legal de programare pentru constatare?Dati-mi va rog si legea ca sa le-o dau in cap...

Modificat de dragomiricacristinel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
dragomiricacristinel

Am fost la Euroins pe 7 iulie la constatare si surpriza acolo :asiguratorul a dat culpa comuna pentru ca asase procedeaza mai nou:asiguratorul stabileste cine este de vine chiar daca eu eram in coloana la semafor si am fost lovit in lateral de cealalta soferita.Dupa ce a plecat cealalt soferita inspectoul mi-a spus ca trebuia sa merg direct la politie ca aveam castig de cauza si la ei asa se da culpa comuna.Imi spune ca dupa 2-3 zile sa le dau mail sa imi dea oferta de reparatie in regim propriu.Dupa 3 zile le cer oferta in mai multe zile la rand si surpriza nu mai imi raspunde nimeni.

eja trecuse o luna de zile de la accident si mi-am pierdut rabdarea sa astept suma data de ei si le-am facut reclamatie la Opc,reclamatia mea fiind directionata catre Afs.Dupa 2 zile surpriza pe mail :oferta cu suma de reparatie (920.03 lei).Vineri am completat cererea pentru banuti si astazi dupa pranz miau fost virati banii.Cand am semnat cererea pentru bani mi-au zis atunci ca dureaza maxim 3 saptamani pana primesc banii.

19904563_1382517071829163_1780088996_n.jpg

20403785_1398431473571056_596178366_n.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!