Jump to content

Ghid in caz de accident


D@ny
 Share

Postare recomandată

Da! Nu stiu unde are polita, deoarece nu inteleg limba lor(singurul lucru pe care l-am inteles a fost schema din pv. de constatare al politiei). Le-am scris un e-mail celor de la Euroins si imi spun sa-mi fac programarea la ei daca asigurarea rca a vinovatului este doar la ei?!  :(

Modificat de Costel_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intai mergi sa iti traduca cineva ce scrie acolo. Ce treaba are RCA-ul tau  daca vinovatul are polita la firma X din Bulgaria?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai copie dupa RCA-ul celui vinovat...nu poti sa citesti ce scrie pe ea?pune o poza aici...

uite inca un topic util pentru tine...asigurarile din BG corespund cu unele din RO

http://vwforum.ro/topic/98797-accident-cu-masina-de-bulgaria-corespondenta-asiguratori/?hl=+bulgaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, Laurentiu!

Eu am inteles ca ar trebui sa ma interesez la firma unde am eu rca-ul, s-ar face dosarul la ei. Acum nu stiu daca este adevarat sau nu... O sa incerc sa traduc toate documentele, dar daca asigurarea respectivului nu are radacini si in Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Costel, in principiu daca cineva te-a lovit si este el vinovat, nu conteaza unde ai tu asigurarea.

Dosarul ti-l va face firma unde are el asigurarea.

Daca e o firma din bulgaria si are contracte de colaborare cu parteneri din Ro, atunci trebuie sa mergi al acel partener, daca nu, trebuie sa te adresezi acelui asigurator bulgar.

Asta daca nu e o autoritate nationala care ne rerezinta in asemenea cazuri.

 

Dar, tu nu ai nici o treaba cu asiguratorul tau, in acest caz Euroins.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta este asiguratorul, opereaza doar pe teritoriul bulgariei deci este belea mare de tot... www.lev-ins.com/en/Contacts/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles...fiecare fiecarei firme de asigurari din bulgaria ii corespunde o firma din romania...lui lev-ins ii corespunde aceasta   http://www.bursaasigurarilor.ro/brokeri-asigurare/avus-international-broker-de-asigurare-reasigurare-s-r-l-fosta-avus-international-s-r-l

ia legatura cu ei si vezi ce si cum...

Modificat de Lawrentzyu_86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma Laurentiu, de unde sti ca Lev Ins=Avus International? Multumesc pt lamuriri!

Din pacate am discutat cu un tip de la Euroins si mi-a spus ca sunt slabe sansele sa-ti plateasca dauna... Singura sansa este sa-ti repari si pe baza documentelor de reparatie sa-i actionezi in judecata! Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din topicul acesta care cred ca nu l-ai citit desi ti l-am dat cu cateva posturi mai devreme...

 

http://vwforum.ro/topic/98797-accident-cu-masina-de-bulgaria-corespondenta-asiguratori/?hl=+bulgaria

 

Inca nu iti face masina pe banii tai...ia legatura cu avus si vezi ce parere au si ei...se va face o constatare...un deviz de plata...dupa care iei o decizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit de pe telefon, scuze ca nu am remarcat. Iti multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cat dureaza si cat % din devizul final de reparatie ii aproba bulgarii, tinand cont si de vechimea masinii nici la noi nu se deconteaza pe RCA toata dauna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea este...ce acte trebuia sa imi dea?mi-a dat dovada de reparatie....copie dupa asigurarea lui...copie dupa buletinul si permisul lui...cu care cica sa ma duc la Euroins aici in Bucuesti...

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Revin...am fost la constatare...s-a facut dosarul dar inspectorul mi-a zis ca au nevoie si de Procesul - verbal...i-am zis de ce nu il am...si a zis ca o sa faca si ei adresa catre politie dar dureaza foarte mult...omul a fost sincer si mia zis ca ei o sa traga de timp cat mai mult sa nu imi dea banii...si daca pot sa fac rost de PV mai repede sa fac...

Am tot sunat la politie dar nu prea ma iau in seama...intrebarea mea este...exista undeva in vreo lege specificat ca trebuia sa primesc si eu vre-un exemplar al procesului verbal?

Ca ma tot cert cu ei si nu pot sa le zic...mi-au zis baietii de pe forum ca esti obligat sa imi dai acest act...imi trebuie o baza sa ma pot certa cu ei...intelegeti?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

OG 2/2001 - privind regimul juridic al contraventiilor.

Acolo gasesti tot ce ai nevoie. Copia PV-ului se inmaneaza contravenientului. Daca nu ai fost de vina nu era obligat sa-ti inmaneze si tie o copie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pardon, el trebuia sa primeasca exemplarul in original.  :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Pardon, art.26 din OG 2/2001 te contrazice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta poate daca ai dovada de la politie si copia dupa asigurare. Daca nu ai dovada, trebuie sa prezinti procesul verbal in original la dosar si copia dupa asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Din nou, de unde incepem si unde ajungem.

Intrebarea a fost foarte clara si raspunsul a fost de asemenea foarte clar.

Nu ca "Poate" sau "Daca" - conform intrebarii, legea e f. clara per se.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la procesul verbal de contraventie sau proces verbal constatare accident? Daia nu ne intelegem!


documentele necesare pentru deschiderea dosarului de dauna:

  • certificatul de inmatriculare a autovehiculului
  • permisul de conducere si actul de identitate al persoanei care a condus autovehiculul in momentul producerii accidentului (in cazul in care autovehiculul era condus de alta persoana decat tine)
  • procura notariala de la proprietarul persoana fizica, in cazul in care vehiculul nu-ti apartine sau imputernicire de la proprietarul persoana juridica
  • actul de identitate a persoanei care avizeaza dauna
  • constatarea amiabila sau documentele eliberate de Politie, pompieri sau alte institutii abilitate care atesta producerea evenimentului
  • polita de asigurare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Domnule, scuza-mi indiscretia, ai citit intrebarea pusa de LWR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Este ciudat ca tie ti-a dat si procesul verbal...si in original...ti-a dat copie si dupa cartea verde?ca in cazul tau asta conteaza...mie mi-au dat autorizatie de reparatie si copii dupa buletin...permis talon si asigurarea celui care m-a lovit...

 

Eu azi ma duc la constatare si iti spun exact ce mai trebuie pentru intocmirea dosarului

Ce vrei sa-ti mai citez? Cred ca am inteles mai mult decat bine problema lui Laurentiu. Are de tras cu astia de la Euroins si doar daca ii va da in judecata va obtine ceva din intreaga dauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

 

Intrebarea mea este...ce acte trebuia sa imi dea?mi-a dat dovada de reparatie....copie dupa asigurarea lui...copie dupa buletinul si permisul lui...cu care cica sa ma duc la Euroins aici in Bucuesti...

Sent from Lwr-itza using Tapatalk

Revin...am fost la constatare...s-a facut dosarul dar inspectorul mi-a zis ca au nevoie si de Procesul - verbal...i-am zis de ce nu il am...si a zis ca o sa faca si ei adresa catre politie dar dureaza foarte mult...omul a fost sincer si mia zis ca ei o sa traga de timp cat mai mult sa nu imi dea banii...si daca pot sa fac rost de PV mai repede sa fac...

Am tot sunat la politie dar nu prea ma iau in seama...intrebarea mea este...exista undeva in vreo lege specificat ca trebuia sa primesc si eu vre-un exemplar al procesului verbal?

Ca ma tot cert cu ei si nu pot sa le zic...mi-au zis baietii de pe forum ca esti obligat sa imi dai acest act...imi trebuie o baza sa ma pot certa cu ei...intelegeti?

multumesc

 

 

Eu nu vreau sa-mi citezi nimic. El a intrebat si eu i-am raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la politie trebuia sa primeasca copia procesului verbal prin care celalalt a fost sanctionat. Altfel, cum dovedeste ca celalalt si nu el a fost vinovat?

pe 19 socra-miu a avut un accident, un microbuz de maxitaxi a intrat in el, ala fiind poe linia de tramvai si virand dreapta. Asigurarea lu ala la euroins, asa ca o fac pe casco cu regres. de la politie am primit:

dovada de reparatie

copie PV de sanctionare a celuilalt

copie asigurare

copie buletin 

copie permis conducere

copie talon a celuilalt auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!